Вирос и друга места пролазних логора српске војске

Извор: „Крф – Острво васкрсења Србије“
Аутор: Жељко Поповић

Позиција: 39.58665380545324, 19.883866167290943
Тачност локације: шира локација
Степен очуваности: у припреми

ЛОКАЦИЈА МЕМОРИЈАЛА: приказ на мапи

 

Кантоновање трупа српске војске на Крфу у насељеним местима није се могло применити из више разлога:
1. Ни варош Крф ни остала насељена места дуж комуникација нису били довољни за смештај наше војске.
2. Недостатак коморе онемогућавао је размештај на широј просторији и далеко од Крфа и Говина, која су места служила као искрцне станице и центри за доношење и раздавање хране и осталих потреба.
3. У интересу реда, дисциплине и бржег и лакшег извођења реорганизације, било је потребно груписање армија на ужој просторији.
4. Није било никаквих саобраћајних средстава за достављање наређења и извештаја: телефона, телеграфа, бициклиста, мотоциклиста, аутомобила и ордонанса на коњима.

Из ових разлога извршен је привремено овакав распоред трупа:
Трећа армија у рејону Говина;
Прва армија – на полуострву Фустапидини, северно од Говина;
Трупе Нове области – нешто северније, идући ка Д. Ипсосу;
Тимочка војска – јужно од пута Д. Ипсос – Кантомери – Коракјана;
Одбрана Београда – северно од овог пута;
Друга армија – северно од трупа Одбране Београда у рејону Пирги-Моркос;
Трупе ванармијских састава – западно од Треће армије.

Овај размештај није био удобан за смештај трупа, јер су трупе биле доста густо збиваковане, али с обзиром на горе поменуте прилике и разлоге, није се могао подесити бољи распоред.
Поред тога, недостатак логорске опреме, јер одмах по доласку трупа на острво није било довољно шатора, недостатак дрва за огрев и кување јела и хладно кишовито време, погоршавали су опште неповољне прилике, те су трупе доста трпеле. Услед тога и велике исцрпености трупа, проценат разбољевања и умирања био је сразмерно велики.
Због тога је одмах приступљено рекогносцирању и припреми нових логора на јужном делу острва, у околини Стронгили – Сен-Матијаса – Браганиотике и Месонги.
Једновремено са припремом ових логора, вршено је рекогносцирање и припрема прелазних логора у рејону Кастанијеса, Виро, Нозике и Ахилеона (јужно од Крфа), који су имали да послуже за преноћиште трупа приликом прелаза у јужне логоре. Ове припреме састојале су се у изради моста за искрцавање хране и других потреба у Мораитици, ограничењу логора за поједине дивизије, изради бунара и појишта за стоку, подизању барака и шатора за магацине и болнице и изради комуникација. За ове радове употребљене су у прво време наше инжењерске јединице и железничка команда, једна француска инжењерска чета и једно инжењерско одељење Енглеске мисије. Доцније – половином фебруара, упућен је и један ба таљон пешадије Дунавске дивизије за израду путева у рејону јужних логора.

Због наведених почетних тешких услова, у околини пролазних логора и на трасама премештаја српске војске, формиран је већи број локација сахрањивања српских војника. Касније су њихови посмртни остаци пребачени на острво Видо.