29. новембар, Операције аустриске војске и српске II армије

Операције аустриске војске

Операције V. армије

После јачих борби прошлог дана, на фронту ове армије било је релативно мирно у току 29. новембра. На фронту Комбинованог корпуса биле су незнатне чарке, док се 8. корпус спремао за напад. Стрељачки стројеви 8. корпуса приближили су се српском положају, али нису могли даље напредовати, јер их артилерија због магле није могла потпомагати.

Операције VI. армије

У току 29. новембра, на фронту ове армије постигнути су лепи успеси.

Дејство 13. корпуса

36. дивизија заузела је до 14 часова косу источно од Барзиловице, преко које води колски пут: Лазаревац – Рудник, одбивши не само један српски против напад упућен са Виса (385) код с. Стубице према левом крилу дивизије, него је успела до мрака, да са 16. пешад. пуком заузме и једно српско утврђење на 1 км. јужно од поменутог виса. 42 хонведска дивизија, не наилазећи на озбиљан отпор, успела је да избије на косу Чукор (292) јужно од Смрдљиковца.

Дејство 15. корпуса

40. хонведска дивизија стигла је без борбе на одсек: Парлог (248) – Пољаница. 48. дивизија, појачана деловима 1. дивизије извученим са фронта 16. корпуса, потискивала је Србе који су се у току ноћи 28./29. новембра повукли оставивши на Дићској главици (363) заштитницу. 29. новембра до 10.30 часова ова је заштитница протерана, тако да се 48. дивизија прикупила источно од Дићске главице, а 1. дивизија позади ње као корпусна резерва.

Дејство 16. корпуса

Комбинована дивизија протерала је са 6. брдском бригадом један српски пук, који се налазио на вису Рајац (857), а 50. дивизија, са својом 16. брдском бригадом потпомогнута одважним нападом 1 батаљона из 70. пешад. пука. успела је још у 5 часова да заузме Сувобор, око кога се тако дуго борило. Падом Сувобора створена је могућност да се загрози српским трупама, које су на положају источно од Бабине главе давале тако дуготрајан и жилав отпор одреду пуковника Видена. Поменути одред предузео је тада напад, Србе потиснуо и заробио 1 официра са 250 војника и запљенио 3 митраљеза. Одмах је предузето гоњење на фронту главне снаге 16. корпуса и то: Лева гонећа колона, састављена већином од трупа Комбиноване дивизије, гонила је преко Бањана и продрла у долину р. Дичине, где је понова дошло до борбе. Десна гонећа колона, састављена већином од трупа 50. дивизије, стигла је са 14. брдском бригадом до Даниловог врха (853), а са 15. и 16. брдском бригадом у предео са обе стране села Брајића. Око заузимања Даниловог врха водила се кратка борба.
За ово време 18. дивизија, као деташована колона 16. корпуса, дејствовала је против српских трупа у сливу Западне Мораве према фронту: Табановићи – Папратиште – Гојна Гора. 13. брдска бригада упутила је два батаљона ка вису Смишаљ (786) против левог српског крила. По заузећу овог виса, Срби су отпочели повлачење са линије: Табановићи – Папратиште на фронту ове бригаде. Испред 1. и 5. брдске бригаде, Срби су још ноћу 28./29. новембра, после крваве борбе на положајима код Душковца, такође одступили. Без борбе, али са великим тешкоћама, по смрзнутом снегу и густој магли, стигла је 18. дивизија до мрака 29. новембра на линију висова: с. Гојна Гора – с. Средња Добриња.
4. брдска бригада (самостална), која је још 27. новембра ушла у Ужице остала је тамо да сачека долазак делова одреда Ф. М. Л. Шњарића, који је наступао од Вишеграда, а један одред формиран из 4. брдске бригаде заузео је 29. новембра Пожегу, пошто је протерао неколико српских чета.

 

Операције српске војске

Операције II. армије

У току ноћи 28./29. новембра распоред трупа ове армије остао је као и прошлог дана, само што веза са Дринском дивизијом II. позива још није била ухваћена. У 9.35 часова издато је наређење команданту мостовног трена, да поправи мост код с. Жабара на р. Јасеници и подигне нов понтонски мост, а код с. Маскара на Кубршници стари мост да поправи и понтонски подигне. У 10 часова наређено је ордонанс официру да изрекогносцира пут: Аранђеловац – к. 375 – Пресека – Орашац – друм за Младеновац до коте 213, одатле путом за Јеленац – Маскар – Рајковац – Клока – Вујковац – Наталинци. Од команданта III. армије под ОБр. 3100 примљен је извештај писан 28. тек. месеца у 24 часа у овоме: „Због по све неповољне ситуације код Тимочке дивизије II. позива, која је у ноћашњој и данашњој борби растројена, и угроженог даљег држања целог фронта Комбиноване дивизије, морало се приступити постепеном повлачењу целе армије на нови одређени јој одбранбени фронт директивом Врховне команде. Покрет ће почети ноћас 28./29. новембра за заузимање нових положаја, остављајући јаке заштитнице на Новаковом брду, Гају, Парлогу и Врлаји“. У 8.20 часова командант III. армије под ОБр. 3102 извештава: „Са штабом полазим у 8 часова за Горњу Трешњевицу, где ћу до подне стићи“. На основи овог извештаја као и извештаја команданта Моравске дивизије I. позива, да на Новаковом брду нема никаквих трупа Дринске дивизије II. позива, и да се ова дивизија налази чак код Калањевца, чиме је откривен леви бок Моравске дивизије I. позива и угрожена позадина II. армије; да је 4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“ на Старачи нападнут и да су му потиснуте две чете; да је 2. пук на Вису (Стубичком) нападнут обухватно од 2 батаљона са фронта а једним с бока од Барзиловице, иза кога по исказу заробљеника иде још један пук и да командант 2. пука јавља, да положај неће моћи одржати, – командант II. армије телефоном о овоме извештава Врховну команду и тражи одобрење, да нареди повлачење. Начелник штаба Врховне команде телефоном саопштава команданту II. армије, да ако он изврши повлачење, мораће да нареди повлачење Обреновачког одреда, па и напуштање Београда. Стога, ако би се могла држати још II. армија, да не наређује повлачење. Али, ако командант држи ситуацију као критичну, онда да нареди повлачење и да извести Врховну команду, те да се нареди повлачење и команданту Обреновачког одреда. Командант II. армије решио се на повлачење, у ком циљу у 18.05 часова издаје заповест ОБр. 4172 ове садржине: „На основи телефонског наређења Врховне команде, наређујем:
1. Да дивизије изврше повлачење по директиви Обр. 4128 од 28. текућег месеца.
2. Повлачење да почне у 20 часова.
3. Према противнику оставити јаче заштитнице, које ће остати на положајима и то:
а) Шумадиске дивизије I. позива до 3 часа јутра 30. текућег месеца.
б) Тимочке дивизије I. позива до 5 часа јутра 30. тек. месеца; а потом се повлачити за својим дивизијама.
4. Приликом повлачења заштитнице ће се задржавати на појединим одсецима по нахођењу самих команданата дивизија.
5. Коњичка дивизија пошто упути 11. пешад. пук преко села Венчана у састав његове дивизије задржаће се на досадањој линији до 4 часа јутра и потом ће се постепено повлачити на нову линију, старајући се, да одржава везу са заштитницом Шумадиске дивизије I. позива и Обреновачким одредом.
6. Нека се команданти постарају, да се одржава најтешња веза између заштитница.
7. О пријему наређења одговорити одмах депешом“.
У исто време извештена је Врховна команда, да је наређено повлачење II. армије и Коњичке дивизије, које има да почне у 20 часова. Заштитница Шумадиске дивизије I. позива код Црљенца остаје до 3 часа, осталих двеју дивизија до 5 часова, а Коњичке дивизије до 4 часа 30. новембра. Поводом овог извештаја начелник штаба Врховне команде телефоном изјављује, да би требало испитати пре него што се предузме повлачење, да ли би се појачањем левог крила могли да држе положаји. На то је командант II. армије у 18.30 часова тражио од команданта Моравске дивизије I. позива извештај о томе и он је одговорио: да се нн тада не може утврдити, да ли би се могли одржати положаји, зато, што десно крило III. армије не држи оне положаје, који су јој одређени (Новаково брдо); даље због магле не може да се види, какве се непријатељске снаге позади нападних колона налазе, а у долини Оњега се прикупљају знатне непријатељске снаге, па би губитак положаја 2. и 4. пука био врло критичан. Са овим се сложио и командант II. армије и оставио, да се изврши повлачење по већ издатом наређењу. У 23.05 часова примљен је извештај начелника саобраћајног одељења Врховне команде СБр. 1077 у овоме: „Према наређењу начелника штаба част ми је послати извештај о путовима: Пут Аранђеловац – Топола – Наталинци – Рача – Свилајнац; друм врло добар, потпуно је пролазан за све возове. Аранђеловац – Бања – Прокоп – Божурња – Овсиште – Чумић – Песковита пољана – Крагујевац, друм врло добар, пролазан је за све возове. Аранђеловац – Пријане – Шаторња, неподесан за возове, једино се може употребити за пешадију и товарне коње. Страгари преко Пласковца за Тополу не ваља и не треба да се употребљава. Шаторња – Маслошево – Мала Врбица – Кутлово врло добар; у клисури је мало тежи. Страгари – Маслошево долином Јасенице на Влакчу – Чумић (брдо). Али идући ка Чумићском брду на дужини од 3 – 4 километра јако стрм. Наталинци – Павловац – Трнава – Вртарска механа – Горња Јарушица – Собовица – Десимировац исправан и употребљив је за све возове. Савина вода – Црљенац – Парлог – Доња Јарушица – Губеревац – Рача у рђавом је стању; нема камене подлоге и не може да се одржава. Рача – Висак – Детљак врло добар, пролазан је за све возове. Рача – Вучић – Сипић – Бадњевац – Жировница исправан, употребљив је за све возове; мост на Лепеници се довршује. Аранђеловац – Младеновац добар, пролазан је за све возове. Прокоп – Горња Шаторња добар, пролазан је за све возове. Белановица – Даросава за сад је пролазан, али подлеже квару због несолидне израде и великог саобраћаја. Белановица – Трешњевица – Шаторња исправан и пролазан је, али местимично узан и неподесан за размимоилажење. Сеоски путови у овом добу године највећим делом су неупотребљиви за возове и немогуће их је довести у исправно стање“. Са Ар. Бр. 2925 командант II. армије доставља Врховној команди ово: „Пошаљите у Аранђеловац за II. армију 600 сандука шрапнела и 200 сандука граната м. 907. год., јер је сва артилериска муниција раздељена“.

Дејство Моравске дивизије I. позива

У току ноћи 28./29. новембра распоред за осигурање бока извршен је саобразно телефонском наређењу команданта II. армије. Веза са Дринском дивизијом II. позива на предњим положајима још није била ухваћена. У 2.40 часова примљено је обавештење од команданта армије ОБр. 4153 од 29. ов. месеца ове садржине: „Командант III. армије под ОБр. 3098 од 29. тек. месеца извештава да је наредио, да се повлачење трупа III. армије на нову одбранбену линију изврши постепено тако, да у први мах остану јаке заштитнице на линији Новаково брдо – Закинац – Гај – Парлог – Врлаја и да се оне повлаче само кад буду принуђене на то јачом снагом непријатељском. Заштитници Дринске дивизије II. позива на Новаковом брду наређено је, да одржава везу са трупама II. армије на Вису“. Предње се доставља команданту ради знања и надлежности. У 11 часова командант дивизије са ОБр. 2103 извештава команданта II. армије: „Командант 2. пешад. пука јавља, да извиднички делови у правцу с. Шушњара констатовали су, да непријатељ утврђује положај источно од Шушњара и код Стубичког гробља; фронт линије утврђивања до километра. Сељани извештавају да је непријатељ ушао у с. Барзиловицу. Изаслате патроле за везу са 5. пуком II. позива јављају, да трупа Дринске дивизије II. позива нема на Новаковом брду. Накнадно су послате патроле у правцу Трнавци кота 262. Леви бок обезбеђен је држањем јужних окомака Вис – Кременица – кота 371 – Старача. Молим, да се положај Дринске дивизије II. позива устали“. У 16.30 часова командант дивизије телефоном извештава команданта армије, да се на целом фронту развија борба. 4. пук „Стев. Немање“ држи Старачу; Дринска дивизија II. позива налази се чак код Калањевца, на Новаковом брду нема никога; нападне, непријатељске колоне иду од Барзиловице. Због магле не може да се оцени јачина.
У 18.15 часова командант дивизије под ОБр. 2118 шаље извештај команданту армије: „Стање на мом левом крилу овакво је: Противник у јачини два батаљона напада од села Шушњара на положај Вис и заузео је чуку поред тога положаја. Са правца Барзиловачке косе непријатељ наступа у јачини 1 батаљона, коме по исказу заробљеника следује 16. пук, и потиснуо је 2 чете 4. пука, које су обезбеђивале леви бок 2. пешад. пука. Напад непријатеља од Барзиловице потпомагала је противничка артилерија. Коњичке патроле извештавају, да је противник избио и на косу Трнавац (к. 262). С обзиром на правце напада противника, карактер правца за повлачење и нарочито положај Дринске дивизије II. позива која је на положају код с. Калањевца (к. 417) налазим, да је положај дивизије неподесан, и ако би противник сутра продужио напад са јачим снагама, што је врло вероватно, дивизија би се нашла у доста критичном положају. Колике су снаге противничке позади ових делова не зна се, али су јучерашњи извештаји гласили, да се непријатељ групише јачим снагама у долини уточног дела реке Оњега“. У 19.20 часова примљено је наређење ОБр. 4172 команданта II. армије а које је горе у целини изнето.

Дејство Тимочке дивизије I. позива

У 8.30 часова непријатељ је отварао ретку артилериску ватру на трупе ове дивизије и то: једном пољском батеријом против левог одсека, а једном пољском и једном хаубичком батеријом против десног одсека. Ова ватра није наносила штете трупама, стога наша артилерија није одговарала. У 19 часова примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 4172, које је горе у целини изнето. На основи овог наређења командант дивизије издао је заповест ОБр. 1542 ове садржине: „Сходно наређењу команданта II. армије ОБр. 4172 од 29. ов. месеца, дивизија се има повући на положаје између реке Крушевице и Даросавице до утока Недељковог потока у њу и те положаје одсудно бранити. Ради овога наређује:
1. Општа резерва одступа друмом Лазаревац – Аранђеловац до механе у Даросави, одакле 13. пешад. пук I. позива продужује пут до западног излаза варошице Аранђеловца, где ће остати у армиској резерви а командант пука да се одмах по доласку јави команданту армије; 14. пешад. пук I. позива улази у састав десног одсека на новом положају.
2. Трупе десног одсека одступиће и то: пешадија а и товарна стока путом Барошевац – Рудовци – Даросава а артилерија и возови путом преко Дрена и друмом Лазаревац – Аранђеловац до Даросаве. Одавде 20. пешад. пук и пионири одлазе у састав опште резерве (дивизиске) а артилерија у састав десног одсека на новом положају.
3. Трупе левог одсека одступиће друмом Лазаревац – Аранђеловац до с. Прогореоца, одакле заузимају леви одсек новог положаја, сем 3. батаљона 14. пука I. позива, који одлази у састав свог пука.
4. Пошто ће друмом Лазаревац – Аранђеловац одступати и Моравска дивизија, то ће трупе ове дивизије које одступају овим друмом маршовати левом страном (северно), остављајући десну Моравској дивизији. На мостовима, ако би једновремено наилазили делови ове и Моравске, возови ће се пуштати наизменично, прво једне потом друге дивизије, што ће регулисати најстарији официр који се ту деси.
5. При одступању одржавати највећи ред. Пешадија ће помагати, да се возови изгурају где год ово не може стока извући.
6. За заштиту одступања команданти ће оставити заштитне делове потребне јачине.
7. Почетак одступања биће: за резерву ……… ; за остале трупе ……….
8. Заузимање и поседање новог положаја за одбрану биће овако: а) Десни одсек, командант ппуковник Стеван Нешић (14. пеш. пук I. позива, 2. дивизион Тимочког артилер. пука, свега 4 батаљона и 12 топова) заузима и поседа одсек положаја од реке Даросавице (од Недељковог потока) до реке Пештана, држећи једним батаљоном Остењак као предњи положај. Десно ухватити и одржавати тесну везу са трупама Шумадиске дивизије I. позива а лево са трупама левог одсека. б) Леви одсек, командант ппуковник Васа Маџаревић (15. пешад. пук I. позива, 1. дивизион Тимочког артилер. пука и аустриска хаубичка батерија. Свега 3 батаљона и 16 оруђа) заузима и поседа одсек положаја од реке Пештана до реке Крушевице, држећи једним батаљоном коту 263 као предњи положај. Десно ухватити и одржавати тесну везу са трупама десног одсека а лево са трупама Моравске дивизије I. позива. в) Општа резерва, командант ппуковник Власт. Николић (20. пешад. пук I. позива, свега 4 батаљона) поставиће се код Оптачества (код к. 256 – западно од Даросаве).
9. Тимочки коњички пук за време одступања трупа са садашњих положаја одржава ред на друму Лазаревац – Аранђеловац а по доласку трупа на нове положаје, пук продужује вршење своје садашње службе на правцу Даросава – Аранђеловац.
10. По доласку на положај, овај утврдити за одсудну одбрану.
11. Командант опште резерве постараће се, да се направе два моста преко Пештана (између Оптачества и Просека).
12. Дивизиско завојиште биће на источном делу Даросаве.
13. Борбени део 1. степена колонске коморе (по једно одељење за пешадиску и артилериску муницију и инжињерска алатна колона) биће западно од Циганских кућа крај друма Лазаревац – Аранђеловац.
14. Трупна комора свију делова биће источно од Циганских кућа код к. 235 крај друма Лазаревац – Аранђеловац.
15. Једно одељење профијантске колоне, пекарска чета са пољским пећима и пуна кола са муницијом и мунициске колоне биће у Аранђеловцу. Сви остали делови колонске коморе на Материзни код Тополе.
16. Армиски магацин за муницију и храну биће у Аранђеловцу.
17. Дивизиски штаб биће у Даросави. Командир телеграфског одељења везаће телефоном дивизиски штаб са командантима одсека и опште резерве“.
Покрет трупа отпочео је у 20 часова. Ноћ је била магловита, путови су страшно искварени и блатњави тако, да је саобраћај био ужасно тежак и скопчан са ужасним напорима.

Дејство Шумадиске дивизије I. позива

Трупе ове дивизије у току ноћи 28./29. новембра и дана 29. новембра биле су на својим старим положајима. Једно непријатељско одељење прешло је преко Брзака према средњем одсеку, али је нападом наше мртве страже претеран на леву обалу. У 8.30 часова примљен је извештај команданта артилериског пука ОБр. 2568 у овоме: „3. дивизион (8. и 9. батерија) и Дебанжова батерија стигли су и убиваковали се у с. Пркосави, на Стражевици и Равњу. Пут је необично тежак, те су батерије стигле са крајњим напрезањем коњске снаге“. У 19 часова примљено је наређење команданта армије ОБр. 4172 горе у целини изнето. На основи овога, издата је заповест команданта дивизије ОБр. 2525 ове садржине: „Према наређењу команданта II. армије ОБр. 4172 од 29. тек. месеца трупе ове дивизије посешће и упорно бранити положај Кама – Медведњак до реке Турије са предњим положајем Главица, хватајући везу лево са Тимочком дивизијом I. позива а десно са Коњичком дивизијом на десној обали р. Турије. Стога наређујем:
1. Коњица, командант ппуковник Селимир Остојић (Шумадиски дивизиски коњички пук), осматраће долину р. Турије обраћајући нарочито пажњу на правце, који воде од Стрмова и Миросаљаца на Венчане, одржавајући додир са непријатељем и што тешњу везу у прво време између 19. пука I. позива на Равњу а доцније између 11. пука I. позива на Дебељаку са једне и Коњичке дивизије с друге стране. На случај јачег непријатељског надирања повућиће се иза десног крила дивизије код ушћа Каменичке реке у Турију, осигуравајући десни бок и правце који преко Раниловића воде у позадину ове дивизије.
2. Десни одсек, командант ппуковник Војислав Томић (11. пук I. позива, 7. пољ. брзомет. батерија. Свега 4 батаљона и 4 топа) заузеће положај Дебељак од реке Турије па до групе кућа спрам Дугог хрта. Десно ухватити везу на реци Турији са Коњичком дивизијом, која има задатак да штити десни бок и позадину ове дивизије. Нарочиту пажњу обратити на правце, који воде долином Турије.
3. Средњи одсек, командант ппуковник Добросав Миленковић (19. пешад. пук. I. позива, 8. и 9. пољска брзомет. батерија и 3. позициска Дебанж. батерија. Свега 4 батаљона и 14 топова) заузеће предњи положај Равањ са задатком, да непријатеља који буде надирао заустави и развије на што већој даљини и да положај упорно брани.
4. Леви одсек, командант ппуковник Владимир Туцовић (10. пук I. позива, свега 4 батаљона) заузеће положај Медведњак – Кама хватајући везу десно са 19. пуком I. позива а лево са Тимочком дивизијом I. позива код ушћа Недељковог потока у Даросавицу. Нарочиту пажњу обратити на правце који воде долином Пештана и Даросавице.
5. Општа резерва (12. пешад. пук I. позива и 4. батаљон 6. пука III. позива. Свега 5 батаљона пешадије) доћи ће у прво време на раскрсницу путова између Равње и Медведњака ради утврђивања положаја, а по завршеном утврђивању доћиће источно од Медведњака и к. 365.
6. Хаубичка батерија као и остале пољске батерије 1. и 2. дивизиона прикупиће се источно од раскрснице путова између Равња и Медведњака, одакле ће се упутити на поједине одсеке ради пласирања на положај.
7. Пионирски полубатаљон довршиће утврђивање ослоних тачака на положају а са потребним делом и 4. батаљоном 6. пука III. позива предузеће оправку пута, којим води комуникациска линија ове дивизије. Сем тога приступиће изради нових путова и мостова као и оправци постојећих на положају, за удобније кретање по положају и везе са позадином.
8. Командант одсека наредиће, да се до сада израђени фортификациски објекти на положају допуне и преправе и нови израде за што упорнију одбрану а по упуствима команданта дивизиске инжињерије. Утврђивање средњег одсека положаја предузеће командант 12. пешад. пука I. позива са својим пуком.
9. Дивизиско завојиште да се постави код Жутог оглавка. Код завојишта да дође и санитетска колона.
10. Све трупне коморе да се убивакују код к. 375 северно од Аранђеловца поред пута.
11. Борни део 1. степена колонске коморе биће код Кљештевице.
12. Остатак 1. степена и 2. степен колонске коморе биће на југоисточној страни Опленца поред друма Топола – Жабаре.
13. Дивизиски штаб, телеграфско одељење и војна пошта биће на Жутом оглавку.
14. По доласку на положај да се пукови што пре вежу телефоном са дивизиским штабом а дивизиско телеграфско одељење поставиће и осигураће што пре телефонску везу са армиским штабом у Аранђеловцу као и са штабовима Тимочке дивизије I. позива и Коњичке дивизије.
15. Комуникациски правац остаје и даље Медведњак – Кљештевица – Нерезија – Аранђеловац.
16. Магацин хране и муниције биће у први мах у Аранђеловцу.
17. За повлачење трупа и возова са досадашњих положаја до Медведњака користите правце и то: а) Пут који води косом између Пештана и Турије на Змијан – Стражевицу – Равањ – Медведњак који ће користити трупе и возови сва три одсека ове дивизије и б) Пут Јунковац – Араповац – Окресак – Миросаљци – Тулеж – Венчане – Медведњак, који ће користити 11. пешад. пук I. позива и Шумадиски дивиз. коњички пук а њихови трупни возови и 7. пољска батерија са потребним осигурањем, да се крећу овим правцем до села Миросаљци а затим продуже путом преко Бобије на друм Сибница – Венчане, одакле ће преко Венчана доћи на одређена им места.
Само пак повлачење трупа и возова извршити на овај начин: Команданти свију одсека као и 11. пешад. пук I. позива упутиће одмах сву артилерију и трупне возове одређеним правцима тако, да код трупа остану само бојне коморе на товарним коњима. Свакој батерији овог одсека придати по једну чету пешадије за заштиту и помоћ возовима при покрету, обраћајући пажњу да овај покрет буде вршен у што већој тишини. На досадашњим положајима команданти одсека као и командант 11. пука I. позива оставиће заштитнице потребне јачине од пешадије и митраљеза, а главнине пукова у тишини и неопажено од непријатеља извући са положаја и кренути их одређеним правцима тако, да на правцу између Пештана и Турије на челу буде 12. пешадиски пук, па 10. па 19. Почетак повлачења главнина пукова да буде данас у 20 часова. Главнина 19. пешадиског пука I. позива кад стигне на Равањ зауставиће се, где ће поставити предстражу и пропустити заштитнице десног и левог одсека, које имају отићи у састав својих пукова. Све заштитнице, као и заштитница 11. пука I. поз., да се крену са досадашњих положаја 30. тек. месеца у 4 часа, одржавајући међу собом тесну везу а везу између заштитница 11. и 19. пука одржаваће Шумадиски дивизиски коњички пук, који ће се повлачити долином Турије осигуравајући тај правац. Главне трупе заштитнице 12., 19. и 10. пука маршоваће правцем Змијан – Равањ под командом најстаријег команданта. Заштитнице 10. пука одржаваће везу на реци Пештану са заштитницом Тимочке дивизије I. позива, које почињу повлачење 30. тек. месеца у 5 часова. Кад 11. пук дође на додељени положај и његова заштитница ућиће у састав пука а на место ње остаће Шумадиски коњички пук, који ће и даље штитити правце долином Турије и бити на висини дивизиске предстраже (19. пука) код раскрснице путова на Косово потоку, штитећи правце од Миросаљаца и Стрмова долином Турије ка Венчану и одржавајући што тешњу везу десно са Коњичком дивизијом а лево са 19. пуком I. позива. Чим се буду кренуле главнине пукова, укинути телефонске станице о чему ме претходно известити. Ја ћу се налазити са штабом за време покрета на правцу Стрмово – Медведњак па потом на Жутом оглавку, где ће бити и дивизиски штаб. Нарочита пажња обраћа се командантима да се извлачење артилерије и возова осигура и да пешадија не сме проћи све док артилерија и возови не буду одмакли. Сем тога, да би се осигурао брзи покрет до задњих возова, сваку препону испред возова одмах отклањати у страну продужујући покрет без задржавања. О пријему овог наређења одговорити, а по доласку на одређена места, поднети ми одмах извештај о времену доласка и стању код трупа и возова“.
Под истим бројем и у исто време наређено је командиру Шумадиске болничарске чете – Барошевац: „Према наређењу команданта II. армије ОБр. 4172 од данас трупе ове дивизије кренуће се још ноћас ради поседања положаја Камаљ – Медведњак до реке Турије; стога наређујем, да се болничарска чета и санитетска колона ове дивизије одмах крену преко Даросаве – косом између Радовановог потока и Црне реке на Жути оглавак, где у тој околини поред пута поставити завојиште. Теже возове санитетске колоне упутити на Жути оглавак друмом преко Аранђеловца и Кљештевице“. Команданту мунициске колоне – Змијан: „Према наређењу команданта II. армије ОБр. 4172 од данас, трупе ове дивизије крећу се још ове ноћи ради поседања положаја Кама – Медведњак до р. Турије, стога наређујем да се борни део 1. степена колонске коморе одмах крене преко Медведњака на Кљештевицу, где да се поред пута убивакује, а део који се налази код Стрмова и Змијана упутити на Кљештевицу путом од Стрмова долином Турије на Венчане и Медведњак. Остатак 1. степена и 2. степена колонске коморе налази се на југоисточној страни Опленца поред друма Топола – Жабаре. Магацин хране и муниције у први мах биће у Аранђеловцу“. Командиру трупне коморе: „Према наређењу команданта II. армије ОБр. 4172 од данас, трупе ове дивизије повућиће се још ове ноћи ради поседања положаја Кама – Медведњак до реке Турије; стога наређујем: да се све трупне коморе одмах крену путом од Стрмова долином Турије на Венчане и даље преко Медведњака и Кљештевице до коте 375 на путу за Аранђеловац, где да се поред пута убивакује. Магацин хране и муниције у први мах биће у Аранђеловцу. О пријему овог наређења одговорити“.

Дејство Коњичке дивизије

У току дана 29. новембра трупе Коњичке дивизије остале су на синоћњим положајима. Борбе није било сем повремене слабе артилериске и пушчане ватре. У 18.15 часова примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 4172 које је горе у целини изнето. На основи овог, командант дивизије решио се, да се са дивизијом повуче на одређени положај. Али да би се дало времена и простора Шумадиској дивизији I. позива и Обреновачком одреду, да се у миру и реду повуку, поседну и утврде на новим положајима, одлучио је да прошири рејон свога извиђања и пред фронтом Шумадиске дивизије и Обреновачког одреда повлачећи се у прво време са дивизијом на линију к. 188 – к. 235 – к. 182 – к. 200 до р. Турије, задржавајући се на њој, докле год ситуација буде дозволила. Према овоме издата је прво авизо – заповест а затим, у 20.20 часова командантима левог и десног одсека послата и писмена заповест ОБр. 2146 у овоме: „На основи наређења команданта II. армије ОБр. 4128 од 28. тек. месеца и ОБр. 4172 од данас, II. армија се повлачи на другу линију одбране и то:
1. Шумадиска дивизија I. позива заузима и брани одсудно положаје: Кама – Медведњак до р. Турије са предњим положајем Главица, хватајући везу, лево са Тимочком дивизијом I. позива, а десно са Коњичком дивизијом на десној обали реке Турије.
2. Коњичка дивизија дејствује на десној обали р. Турије штитећи десни бок и позадину Шумадиске дивизије I. позива на левој обали р. Турије, и хватајући везу десно са Обреновачким одредом на Заједници.
3. Шумадиска дивизија почеће повлачење са главнином вечерас у 8 часова, а са заштитницама сутра 30. ов. месеца у 3 часа правцима између Турије и р. Пештана сем 11. пука, који се повлачи главнином преко Борка – Бељине – Слатине – Венчана, а левокрилна заштитница правцем: Арнајево – Араповац – Миросаљци – Тулеж – Венчане.
4. Коњичка дивизија задржаће се на досадањој линији до 4 часа старајући се да одржава везу са заштитницом Шумадиске дивизије I. позива и Обреновачког одреда. Приликом повлачења, заштитнице ће се ради задржавања непријатеља задржавати на појединим одсецима по наређењу самих команданата дивизија. Стога наређујем:
1. 1. коњичка бригада повлачи се правцем Арнајево – Араповац – Окресак (к. 210) – Капар (к. 197) и поседа линију: Капар – Бобије до Сибничке реке хватајући везу десно са 2. бригадом на Сибничкој реци, а лево са Шумадиском дивизијом на реци Турији.
2. 2. коњичка бригада повлачи се правцем: Борак – Бељина – Слатина и поседа линију од Сибничке реке преко Чамских њива (к. 235) – к. 260 – Заједница, хватајући везу десно са Обреновачким одредом на Заједници, а лево са 1. коњичком бригадом на Сибничкој реци.
3. За одржавање додира са непријатељем и извиђање праваца наступања његових колона и њихове јачине, оставити извиђачке ескадроне на правцима повлачења, проширујући рејон извиђања десно пред фронтом Обреновачког одреда а лево пред фронтом Шумадиске дивизије.
4. Бригаде ће се постепено повлачити под притиском непријатеља, но с тим, да се задрже на линији к. 188 – к. 225 – к. 182 – к. 200 до р. Турије. Даље повлачење са ове линије наредиће се накнадно.
5. Четнички одред кренуће се са пешадиском заштитницом десног одсека и доћиће у с. Сибницу.
6. Почетак повлачења главнина коњичких бригада у 4 часа 30. тек. месеца.
7. Трупна комора и мунициске колоне у с. Рогачи.
8. Снабдевање муницијом из Младеновца.
9. Командир телеграфског одељења везаће штаб ове дивизије са штабом II. армије и Шумадиске дивиз. I. позива.
10. Штаб дивизије, телеграфско и пионирско одељење заноћиће у с. Сибници а кретаће се правцем: Борак – Бељина – Слатина – Сибница“.

Слични чланци: