21. август, Наређења и извештаји Врховне команде

ОБр. 3966

„Према прикупљеним податцима код Врховне команде стање у току 20. августа било је овако:

Фронт I. армије

У току дана артилериска борба. Наши делови заузели су с. Лунзи, пошто су из њега протерали непријатеља. Непријатељ је дејствовао ватром са линије Хума – Сркади Леген, из једне тешке, једне пољске и једне брдске батерије. У току ноћи 20./21. Французи су заузели Монтањ руж и Монтањ роз, а Ла Бос заузели су наши делови заједно са Французима.

Фронт II. армије

Тимочка дивизија потисла је непријатељску пешадију са косе изнад с. Трстеника ка Кожуху. Наши предњи делови приближили су се непријатељским положајима код с. Нанте и Зборског и у правцу Преслапа. Шумадиска дивизија наступала је на целом фронту вршећи најјачи притисак на фронту Голо Било – Ветерник. Наша пешадија подишла је врло близу непријатељских положаја и ако је у томе ометана непријатељском бочном артилериском ватром. У току ноћи 20./21. непријатељ је напао један наш батаљон на падини Ветерника, али му је напад одбијен.

Фронт III. армије

Дринска дивизија у току дана нападала је непријатеља и до 17.30 час. заузела је висове Кара Тепе и Плочу. Дунавска дивизија посела је у току дана своје главне положаје на линији к. 1500 – к. 907 – Патели. На целом фронту било је борбе преко целог дана. 1 непријатељски пешад. пук са коњицом налази се код Соровића. На фронту III. армије по прикупљеним податцима налазе се ове непријатељске снаге: 11. и 56. пук из 8. дивизије, 51. и 52. пук из 6. дивизије; чује се да је пред њом и 3. и 15. пук као и 41. и 42. пук из 1. дивизије. Веза са Добровољачким одредом још нема. Батаљон из Корче отишао је из Касторије ка Лапсисти.

ОБр. 3940
у 8. час.
Команданту II. армије

„Једну пешад. бригаду Тимочке дивизије упутите одмах најкраћим путем за Острово где ће се ставити под команду команданта III. армије. О пријему наређења и часу поласка бригаде известите“.

ОБр. 3940
у 8 час.
Команданту III. армије

„Команданту II. армије наређено, да Вам одмах упути једну пешадиску бригаду у Острово, где ће Вам се ставити под команду. Предузмите најенергичније мере да се линија к. 1500 – с. Патели пошто пото одржи у нашим рукама и непријатељу спречи избијање у Островску котлину. Исто тако настаните да се и правац преко Катранице затвори и да се о стању на томе правцу што пре прикупе тачни податци и исти доставе овој команди. О пријему наређења одговорити“.

ОБр. 3942
у 9.45 час.
Команданту II. армије

„Врховна команда нема других намера те према томе командант ће изволети 21. ов. мес. продужити рад у духу постојећих наређења а с обзиром на садању ситуацију и наређење ОБр. 3940 од данас“.

ОБр. 3943
у 9.43 час.
Команданту III. армије

„Налазим да је правац преко Катранице недовољно осигуран и то у толико пре што са обзиром на извештај тога команданта ОБр. 1330 од 20. тек. мес. није сигурно, да ће батаљон Срба добровољаца благовремено стићи на тај правац. Понова а у вези наређења ОБр. 3880, 3933 и ОБр. 3940 као и извештаја послатог вам под ОБр. 3904 од 20. тек. мес. скрећем пажњу команданту на важност тога правца и потребу да се исти што боље организује Св. ОБр. 1350“.

ОБр. 3952
у 10.10 час.
Команданту I., II., III. армије и
команданту Коњичке дивизије

„Бугари и сада као и раније прибегавају врло често изненадним ноћним нападима. Нека командант изволи на ово скренути озбиљну пажњу свима старешинама и трупама свога подручја, да се добро обезбеђују и да увек буду на опрези и готови за одбијање сваког ноћног напада“.

ОБр. 3976
у 11 час.
Команданту III. армије

„По извештају команданта Источне савезничке војске упућује се ка Острову један одред састављен од једне бригаде једног ескадрона коњице по једног брдског и пољског артилериског дивизиона, чете пионира, пола телеграфског одељења, једне бежичне телеграфске станице и батаљона добровољаца Југословена. Одредом командује пуковник Филоно.
Задатак одреда биће да дејствује у лево од те армије и да је заштити од непријатељског наткриљавања с југа.
Одред ће стајати под командом команданта француске Источне војске.
Транспортовање ће отпочети данас 21. тек. мес.
О предњем се извештавате ради знања и управљања с тим да се са поменутим одредом одржава што чвршћа веза и осигура јединство у раду.
Свеза ОБр. 3904 ове команде од 20. тек. месеца“.

ОБр. 3976
Г. Министру Војном,
Маршалу Двора

„Данас 21. августа отпочиње транспортовање ка Острову француског одреда од једне пешадиске бригаде, једног ескадрона коњице, једног брдског и једног пољског артилериског дивизиона, чете пионира, пола телеграфског одељења, једне бежичне телеграфске станице и батаљона добровољаца Југословена.
Одред је под командом команданта француске Источне војске, а дејствоваће у лево од III. армије.
О овоме част ми је известити ради знања“.

ОБр. 3880
Команданту III. и I. армије

,,Врховна команда са Пов. АђБр. 11095 од 12. августа наредила је да команду над III.армијом прими досадањи командант I. армије. Команданта I. армије заступаће до даљег наређења начелник штаба“.

ОБр. 4005
Маршалу Двора,
г. Министру Војном,
ђенералу Сарају и Милну

„Стање 21. августа у 20 час.
I. армија: није било важнијих догађаја.
II. армија: борба на целом фронту која се мало стишава. Тимочка дивизија заузела је косу северно од с. Зборског (на карти је село погрешно уцртано; оно се у ствари налази у потоку источно од места како је на карти уцртано и налази се између наших и бугарских трупа). Шумадиска дивизија напредује на падинама Ветерника.
III. армија: Код Дринске дивизије стање непромењено. Код Дунавске дивизије непријатељ напада јаком снагом на центар (северно од друма) други напад са снагом од 1. пука пешадије, 3 ескадрона коњице и нешто артилерије управљен је од Соровића између језера. Један заробљеник из 51. бугарског пука тврди, да су код Флорине сем 52., још и 3. и 15. пук из 6. дивизије и да се налазе у II. линији. Овај заробљеник вели, да ова два пука одбијају да се бију и да официри покушавају, да их приволе на послушност. Сем тога потврђују вест, да су код Флорине 41. и 42. пук из 1. дивизије. Међутим до сада су из 8. дивизије констатовани само 30. и 56. пук. О команданту Добровољачког одреда нема још никаквих вести а тако исто нема везе ни са батаљоном Срба добровољаца. Јуче 20. августа пољски дивизион Дунавске дивизије у маршу код с. Горничева потпао је под непријатељску пешад. ватру и том је приликом изгубљено 9 топова и већи број кара. Сем тога код разних дивизија до сада је онеспособљено за борбу 6 брдских и 1 пољски топ. Дунавска дивизија је јако заморена и трпи много од оскудице у води“.

Српски званични извештај

Солун, 21. августа

„20. августа наше су трупе напале непријатеља на целом фронту Моглене и потисле га на многим тачкама. Отели смо од Бугара село Лунзи. У правцу Кајмакчалана наше су трупе знатно напредовале. Сви непријатељски против напади одбијени су. У правцу Флорине продужују се озбиљне борбе нормалним током. 19. августа један наш авијатичар оборио је један непријатељски аероплан на фронту Моглене; аероплан је пао у непријатељске линије“.

Врховна команда примила је у току 21. августа ове важније извештаје:

Од војног изасланика у Атини

ОБр. 58 од 20. августа

„Бугарски напад изазвао је узнемирење у грчким војним и политичким круговима и експлоатише се од наших непријатеља. С тога молим Врховну команду, да ми доставља извештаје о ситуацији на фронту што чешће ради обавештавања“.

Од делегата капетана Јовића

Пов. Бр. 413 од 21. августа

„Ситуација на енглеском фронту на дан 20. августа 1916. године. Ситуација на Дојранском фронту непромењена. Уобичајена артилериска ватра. Непријатељ је дејствовао тешким артилериским оруђима калибра 31 см. Источно од Струме насилна извиђања коњичке бригаде и француске колоне приметиле су непријатељске снаге од Календре до Баракли – Џуме, али никакав покушај против Струмичке линије није до сада учињен. 10. дивизија продужује марш ка Струми да потпомаже 28. дивизију. Срби су се повукли на линију Петорско и Островско језеро. Појачања од француске коњице и артилерије као и руске трупе послате су на овај фронт“.

Од кабинета Министра Војног

Пов. ФђБр. 1467 од 18. августа

Пре два дана Жофр телеграфисао Сарају:
„Ви командујте у име наследника Престола Александра и Савезничких Сила“.

Од г. Министра Војног

ФђОБр. 1509 од 20. августа

„Делегат из Јањине писмом од 15. ов. мес. ОБр. 193 доставља: Француски конзул показао податке у Албанији. Незадовољство расте све више, извршена два напада на комору аустриску у близини Љеша, и села Дивјака код Љушне. Арнаути дезертирају, јер су примили само прву плату. Аустријанци су прикупили сву летину и послали на север“.

Пов. ФђБр. 1480 од 19. августа

„Пуковник Хаџић депешом Бр. 398 од 16. ов. мес. јавља: Бројно стање дивизије 14. августа: 625 официра, 35 чиновника, 17.232 подофицира и редова, 1.842 коња и 56 митраљеза. Брдски дивизион завршава формирање, пионири, лака и паркова мунициона колона формира се. Сем резервног батаљона, који је у Одеси, цела дивизија сконцентрисана у Рени и ушла у састав руског корпуса чије се остале дивизије концентришу код Болгради, између језера Кагул и Когул западно од Измајила. Мост за прелаз преко Дунава готов“.

Од војног изасланика у Русији

Бр. 314 од 8. августа

,,Као што сам већ јавио сва питања војне конвенције са Румунијом регулисана су. Односно политичке конвенције још се воде неки преговори. Сад је Цар добио хитну депешу од председника Француске Републике, који моли Цара, да се приме и остали услови Румуније, те да се више не одуговлачи потпис конвенције. Цар ће свакојако усвојити овај предлог Председника Републике и онда ће Братијано моћи потписати конвенцију. Све ово сад ми казао начелник штаба Врховне команде. Руски експедициони корпус је још у Бесарабији и сутра 8. августа као што је уговорено цео ће бити превезен на Дунав“.

Бр. 318 од 11. августа

,,На целом фронту ђенерала Брусилова бојеви се продужују успешно. 9. армија заузела Тисменицу и заробила још 80 официра, 5.000 војника и 40 митраљеза. Досадањи командант северног фронта ђенерал Куропаткин постављен за ђенерал Губернатора Туркестана а на његово место биће опет постављен ђенерал Руски. На моју молбу јуче је начелник штаба опет послао депешу Талијанској Врховној команди, да упуте своје заробљенике Југословене у Солун. Овде очекују да ће данас у Букурешту бити потписана конвенција са Румунијом“.

Бр. 333 од 13. августа

„Успешни бојеви на фронту 11., 12. и 9. армије продужују се. Варош Подгајци и Маријанпоље заузети. За последњих 9 дана 11. армија заробила 300 официра и 16.000 војника а 9. армија заробила 140 официра и око 11.000 војника. Румунија још није потписала конвенцију, мада су савезници примили све њезине услове, па чак и то да јој гарантују Трансилванију и остале области на које има претензије. Сутра 14. августа последњи је дан за њен одговор“.

Бр. 339 од 15. августа

„Текст како војне, тако и политичке конвенције са Румунијом дефинитивно је утврђен и данас ће конвенција бити потписана. У главном је обухваћено све оно, као што сам до сада јављао. На југозападном фронту бојеви се продужују успешно“.

Бр. 342 од 15. августа

„Данас ми казао начелник штаба Врховне команде, да је добио извештај од војног изасланика из Букурешта, да ће сутра 16. августа бити потписана конвенција. Ако ово буде тачно онда Солунска офанзива треба отпочети 20. августа, а Румунија ће отпочети акцију између 27. и 29. августа. На целом фронту ђенерала Брусилова бојеви се продужују. Јуче није било ништа значајније. Заробљено: 40 официра и 1.500 војника“.

Бр. 348 од 17. августа

„На југозападном фронту бојеви се продужују. 9. армија заузела на реци Бистрици место Золотвино и варош Богородчани. У опште од почетка офанзиве па до 14. августа на овоме фронту заробљено је: официра 7.560, војника 350.000, топова 450, митраљеза 1.030, бацача бомби 340, муниционих кара 300 и врло много муниције и другог убојног материјала. Румунија одложила потписати конвенцију за сутра 17. августа“.

Бр. 353 од 18. августа

„Конвенција потписана јуче у 16 часова“.

Слични чланци: