Операције I. армије
Стање у току ноћи 29./30. августа:
,,Стање после 18 час. непријатељска батерија са Сркади Легена тукла вис Купу, али је брзо ућуткана нашом брдском батеријом са положаја 2. пука. Иначе у току ноћи ништа значајније“.
Стање на фронту армије у току дана 30. августа:
„Ватром хаубичке батерије спречено утврђивање непријатеља на Сркади Легену. Ватром пољске батерије на левом одсеку растерано једно непријатељско одељење код с. Нанте. Са левог одсека осмотрено кретање непријатељских делова по групицама од Порте и Дзене у североисточном правцу. Официрске патроле непрекидно врше извиђање. Око 11 час. један непријатељски аероплан крстарио дуже од ½ часа изнад положаја Моравске дивизије (извештај Моравске дивизије ОБр. 1162 у 19.10 час.)“.
Операције II. армије
Дејство Тимочке дивизије
У току 30. августа достављени су команданту II. армије ови важнији извештаји:
ОБр. 1310 у 5 час.
„На десном крилу ноћас слабије пушкарање. Непријатељ избацио 4 светлеће ракетле, нашта је са наше стране избачена једна бомба из топа Азен. После тога настао је мир. На левом крилу било је мирно“.
ОБр. 1314 у 9 час.
„До 9 часова на фронту дивизије мирно. Никакви покрети код непријатеља нису запажени“.
ОБр. 1315 у 12.10 час.
„У подне на фронту дивизије мирно. У 10.40 час. прелетео је непријатељски аероплан правцем: Фуштани – Капињани – Пајик“.
ОБр. 1317 у 15.45 час.
„У 15 час. на фронту дивизије ничег новог“.
ОБр. 1318 у 19.20 час.
„Данас није било борбе. Са десног крила запажен је један бивак на југозападној падини Дзене, северно од цркве села Нанте. Виђени су шатори, групице војника и око 20 коња. На левом крилу није запажена никаква промена код непријатеља“.
Дејство Шумадиске дивизије
У току 30. августа достављени су команданту II. армије ови важнији извештаји:
ОБр. 1375 у 4.40 час.
,,На левом одсеку синоћ у 20 час. непријатељ бацио неколико светлећих ракетли и отворио јаку пешадиску ватру према нашем десном крилу на Ветернику, не излазећи из ровова. Са неколико артилериских метака непријатељ је ућуткан.
У 21.25 час. непријатељ је отворио пушчану ватру на целом фронту Ветерника. Напад је одмах одбивен нашом пешадиском, митраљеском и артилериском ватром. У исто време непријатељ је без резултата избацио и са Доброг Поља неколико артилериских метака на Катунац и Пожарску косу.
У 23.40 и 24.45 час. непријатељ је обнављао нападе на целом фронту Ветерника, који су одмах одбијени нашом ватром. Услед овога пушкарање час јаче час слабије, на целом фронту Ветерника, које и сада траје.
На десном одсеку ништа ново“.
ОБр. 1378 у 12 час.
„Ситуација у 12 час. Сем повремене артилериске ватре с наше и непријатељске стране ништа ново на фронту дивизије“.
ОБр. 1384 у 18.55 час.
„Ситуација у 18 часова:
Сем повремене артилериске ватре с наше и непријатељске стране, ничег новог на фронту дивизије. Официрска патрола, упућена са десног одсека јутрос у 7 час. ради извиђања непријатеља уз реку Порој, није се вратила данас до 17 часова“.
Операције III. армије
Командант III. армије примио је у току 30. августа ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1727 од 6.20 час.
„Синоћ око 22 часа било је слабијих непријатељских покушаја напада против левог крила. На осталом делу фронта повремено пушкарање“.
ОБр. 1736 од 11 час.
„У току пре подне осмотрени су покрети омањих непријатељских делова. Запажен је јачи саобраћај између западних падина Малка Ниџе и с. Воштарана“.
ОБр. 1746 у 20 час.
„Један непријатељски далекометни топ са Кајмакчалана дејствовао је против десног одсека Дунавске дивизије, против с. Острова и Чегана.
Непријатељ је покушао са мањим деловима напад против левог крила, али је одбијен. Наши брђани с левог крила тукли су непријатељске ровове позади к. 1500 и неке разјурили. За успешно дејство против непријатељских батерија на Кајмакчалану потребно је да се са аероплана корегирају метци“.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 622 од 9 час.
,,На фронту ове дивизије затишје. Према накнадном извештају команданта левог одсека јуче пре подне непријатељски аероплан ниско кружио над положајем 8. пешад. пука и бацио бомбе од којих је један војник погинуо а један војник рањен.
Официр – осматрач на коти 1800 осмотрио: да је једна комора од 40 – 50 кола и 50 – 60 товарних коња од Воштарана дошла у Сетину, и да се истим путем и истим правцем креће једна чета пешадије и позади ње комора од 50 – 60 товарних коња. Долазак комора, као и јуче, код слагалишта на путу Баница – Горничево. Као и јуче врло жив саобраћај између Воштарана и западне падине Малка Ниџе. Постоји потреба да се са аероплана извиђа западна падина Малка Ниџе“.
ОБр. 626 од 12 час.
„У току пре подне на фронту ове дивизије затишје. Од 11.15 час. непријатељски дугачак топ отпочео је са Кајмакчалана да отвара ватру у позадину наших батерија јужно од коте 1800. Губитака нема али му зрна падају у близини“.
ОБр. 630 од 18 час.
„Непријатељски дугачки топ са Кајмакчалана због ватре Дринских батерија престао је да туче трупе ове дивизије у леђа око 13.15 час.
У току по подне непријатељска артилерија је ћутала; наша артилерија повремено је отварала ватру против непријатељских пешадиских делова пред фронтом ове дивизије.
Јачина непријатеља пред фронтом ове дивизије не може да се утврди тачно. Непрекидним осматрањем и упућивањем патрола, константовано је да се непријатељски предњи делови налазе на истим местима као и раније, пред котом 1500 на 150 до 200 метара, пред центром десног одсека на 600 метара а пред левим крилом десног одсека и левим одсеком на даљини од 1.200 и више метара.
Осматрач са к. 1800 оценио је: да је саобраћај непријатељских комора између западне падине Малка Ниџе и Воштарана за трећину мањи но што је био јуче, што ипак не даје довољно разлога за доношење нарочитог закључка“.
ОБр. 634 од 22.10 час.
„Око 19 час. непријатељски дуги топ са Кајмакчалана избацио неколико метака у позадину ове армије. У 19.10 час. рововски топ са левог крила 13. пука отворио је ватру на непријатеља на једном ћувику пред нашим рововима. Патроле послате потом у извиђање наишле су на том ћувику на непријатеља добро утврђеног и маскираног. Њихов покрет изазвао је прво пешадиску и митраљеску а одмах затим и артилериску ватру. Према целом десном одсеку ове дивизије непријатељ је дејствовао ватром, не почињући никакву пешадиску акцију и не излазећи из ровова. На резерву позади коте 1500 непријатељ је избацио до 200 шрапнела, од којих је просечно сваки десети експлодирао. Око 20.15 час. борба је престала.
На левом одсеку ове дивизије затишје.
У току дана, осим већ јављеног, официр – осматрач на коти 1800 осмотрио је код непријатеља: код с. Банице, железничке станице Банице, Забрдана, Воштарана стање као јуче и прекјуче; коморски знатни делови у Крушограду и Сетини; железнички возови данас нису саобраћали; са Старковог гроба спустило се за Сович око 40 товарних коња; један аутомобил пре подне отишао од железничке станице Банице за Екшису“.
Од команданта Вардарске дивизије
ОБр. 1117
„Ноћ 29./30. августа на фронту ове дивизије прошла на миру“.
ОБр. 1133
„Сем слабијег обостраног пушкарања и артилериске ватре, дан је прошао на миру. У 8.15 час. примећен је у покрету један непријатељски батаљон са бојном комором од ушћа реке у језеро Петорско ка северу – центру и десном крилу нашег одсека. Против овога батаљона отворена је даљна артилериска ватра“.
Од пуковника Васића
ОБр. 31 у 10.30 час.
„Ноћ прошла на миру. Осматрач са источне стране Островског језера приметио је једну хаубицу на 300 – 400 метара западно од с. Патели; многа коморска кола силазе са положаја и улазе у с. Патели до једне велике зграде где је магацин. Село пуно војника, купају се преко целог дана, перу веш и поје коње“.
ОБр. 34 у 13.35 час.
„Једна чета Добровољачког одреда посела још ноћас чуку југоисточно од с. Налбандкеја. Штаб армиске коњице је у Налбандкеју. Других новости нема“.
ОБр. 40 у 23.35 час.
„Распоред непријатељских снага према фронту одреда остао је непромењен. Ситуација код трупа мог одсека непромењена; на левом крилу промена у толико, што је сад ескадрон и вод пешадиски у Налбандкеју појачан са три вода и сада има једна чета Добровољачког одреда у циљу заузимања што више просторије ка северу и западу од овог села. Борбе на фронту није било“.
Од команданта Коњичке дивизије из Верије
ОБр. 1219 у 22.50 час.
„Ничег новог. Данас овде стигле три батерије француске; вечерас продужују за Џуму. Официр патроле на правцу Калџилар извештава, да ће вечерас у 19 час. бити у Џуми 17. пук пешадије“.
Наређења команданта III. армије
ОБр. 1771 – Командантима дивизија и одреду пуковника Васића
„Од опасности са Дунава и због грдних губитака које сте нанели Бугарима, они су у забуни и опасности од нас а од Руса и Румуна са севера у Добруџи. Зато ће морати да приберу последње снаге да навале на нас и окушају ратну срећу. Дању је лако за Вас, ноћу се могу прикрадати.
Зато шаљите сву ноћ честе патроле да их на време пронађете и уговореним знацима одмах јавите нашој артилерији да их сатре. Отварајте очи сву ноћ, недајте се изненадити“.
ОБр. 1784 у 22 часа – Пуковнику Фијоноу команданту 311. француске бригаде
„Да нареди команданту 175. пука да се ноћас крене тако, да сутра до зоре буде више с. Чегана, где се налази пласирана француска батерија од 120 мм.“.
Дејство Дринске дивизије
Командант Дринске дивизије издао је својим трупама у 22 часа следеће наређење ОБр. 1747:
„Промена у распореду и снази непријатеља пред фронтом ове дивизије изгледа да нема. Једино је за нешто непријатељ ослабио пред фронтом средњег одсека.
Покушаји мањих непријатељских делова да се приближе нашим рововима одбијени су. Један непријатељски топ већег домета, пласиран на Кајмакчалану, данас је повремено дејствовао у правцу позадине десног крила Дунавске дивизије, ка с. Острову и Чарику Бачилу.
Ухваћена је једна радиограмска вест, која садржи наређење бугарског Министра војног за општи бугарски напад против савезника на Солунском фронту. Извор ове вести није тачно познат, нити је вест проверена.
Код суседних дивизија ничег новог.
Наређујем:
1) Појачати опрезу на целом фронту и сваки непријатељски напад најодсудније одбијати.
2) Пошто је вероватно, да ће нам командант Дунавске дивизије сутра вратити нашу 2. пољску батерију и вод хаубица, то нека командант артилерије припреми све што треба за брзо пласирање ове артилерије на левом одсеку.
Даље, командант артилерије размислиће о мерама ради привременог ућуткивања непријатељске артилерије на Кајмакчалану“.
Дејство Дунавске дивизије
У 11 час. примљено је наређење команданта III. армије ОБр. 1652, којим тражи да се поднесе извештај шта је све изгубљено од артилериског материјала у борби или којом другом приликом и шта је предузимано против команданата на чијим је одсецима то изгубљено.
По предњем захтеву послат је команданту III. армије извештај ОБр. 625 ове садржине:
„Од артилериског материјала изгубљено је:
1) 9 топова и 19 кара 1. пољског артилер. дивизиона у борби 20. ов. мес. код Горничева. Поводом овога предузето је следеће: под Пов. Бр. 1026 од 23. тек. мес. тражен је одговор од команданта левог одсека; под Пов. Бр. 1031 од 23. истог наређено је команданту десног одсека да утврди кривичну одговорност лица коме је био поверен задатак обезбеђења правца на Горничево и одржавање везе са левим одсеком, а овај задатак није извршио; под Пов. Бр. 1030 од 23. ов. мес. тражен је одговор од командира 1. пионирске чете, који је ноћу 19./20. добио наређење да одмах изађе и поседне вис западно од Горничева до доласка дивизиске резерве, а ово није извршио. Сви ови предмети у раду су.
Од команданта 1. пољског арт. дивизиона није тражен одговор због тога, што је раније командант ове дивизије пуковник Анђелковић сматрао да до команданта овог дивизиона нема никакве кривице ни одговорности.
2) Једно оруђе рововске батерије у борби ноћу 23./24. тек. мес. на к. 1500. По извештају команданта 1. батаљона 18. пука ово је оруђе пало непријатељу у руке у блиској борби и кривице до дотичног водника – наредника нема“.
Дејство Вардарске дивизије
Ситуација дивизије на Островским одбранбеним положајима повољна је. Непријатељ је у току дана био неактиван, вероватно услед претрпљених великих губитака. Примећена су извесна рокирања непријатељских трупа. Наша артилерија овога дана с времена на време узнемиравала је непријатеља.
Коњичка дивизија
Од Врховне команде примљено је у 14.30 час. наређење ове садржине:
„Француска аутомобилска команда извршиће аутомобилско извиђање пута: Верија – Кожани под заштитом Ваших трупа. Од Кожана извиђања ће се евентуално продужити до Кумана и повратак у Верију преко Џуме и Дортаме. Циљ извиђања испитивање пута за аутомобилски саобраћај. Присутност непријатеља од Налбандкеја и бугарофилске тенденције неких села налажу предострожност“.
На основу овога командант Коњичке дивизије издао је команданту извиђачког одреда наређење ОБр. 1214 у овоме:
„Француским официрима који врше аутомобилско извиђање пута Верија – Кожане, дајте јачу пратњу под командом официра, која ће их за све време њиховог рада до повратка у Верију пратити. Ако су ови официри већ прошли вас, онда ову пратњу дати са коте 1620. Одређени војници за ово време пута биће на новчаној храни“.