21. октобар, Операције I армије

Како је ноћ 20./21. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2682 за овај дан.
У току дана:
Повремена обострана артилериска, местимично и пешадиска ватра.
Појачавање ровова и одмор трупа.
Примећено рокирање једнога непријатељскога батаљона с правца Велесела ка левом крилу Вардарске.
Дан кишовит и ветровит.
Напомена: 2. и 3. коњички пук (пешке) продужили лево крило Вардарске и попунили празнину између ње и 33. бригаде: један батаљон с левог одсека Вардарске извучен и стављен у у одсечну резерву.
5. коњички пук из 33. бригаде преведен у Коњичку дивизију и постављен код Живоње, као армиска резерва.
По накнадним исказима заробљеника на овај фронт долазе 3 немачка јегерска батаљона и немачка артилерија; у борби 18. тек. месеца рањен командант 28. бугарског пешадиског пука, а војници бацили пушке и викали: „свршено са Бугарском.”
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 2712 с тим, да ће се и сутра појачавати фортификациски објекти, не искључујући прелазак у напад, ако за то буде повољне прилике.
Око 7 час. непријатељ је покушао напад противу левога крила Дунавске дивизије. Задржан на 300 метара испред наше стрељачке линије.
Према наређењу ђенерала Сараја од јуче, ђенерал Кордоније смењује се са дужности команданта Источне француске војске. Дужност команданта примиће привремено ђенерал Леблоа. Француски штаб у 19.20 час. синоћ није добио никакво наређење, да 1 армији стави на расположење једну бригаду, нити је штаб добио наређење да се врши напад данас, већ је тражио, да се ђенералу Сарају поднесе на одобрење план за напад.
Командант Коњичке депешом ОБр. 2359 у 9.20 час. моли, да се у састав ове дивизије врати 5. коњички пук на коњима, пошто је дужина одсека, који су посели 2. и 3. коњички пук пешке и сувише велика (2500 метара). Поводом овога командант армије са ОБр. 2687 наредио је команданту 33. француске бригаде, да 5. пук са његовим командантом још вечерас упути најкраћим путем у састав Коњичке код Живоње и да за своју употребу из истога пука задржи један вод коњаника.
Командант Вардарске депешом ОБр. 2062 од данас у 8.12 час. извештава, да се налазе: једна непријатељска група од две хаубичке батерије и једне пољске, северно од с. Велесела; и једна група од две хаубичке батерије северно од с. Букри. По броју зрна цени се, да су батерије од по 4 оруђа.
Командант 33. француске бригаде актом Пов. Бр. 158/3 од данас извештава, да се 1. батаљон 54. пука, који је 19. тек. мес. вршио напад, налази у врло тешким околностима, јер је сваке ноћи узнемираван од непријатеља. Услед губитака сведен је на 400 људи, а многи су се и поразболевали,- пошто у резерви нема више од 2 чете, то молим, да се на место батаљона из 44. пука који је јутрос отишао у састав своје јединице, упути бар још један батаљон, два рововска и два Азен топа.
Актом ОБр. 2705 извештен командант 33. француске бригаде, да се за сада не могу послати тражена појачања, а чим се ова добију појачаће се и фронт бригаде.
Командант армије депешом ОБр. 2709 доставља Врховној Команди извештај ове садржине:
“По досадашњим податцима пред фронтом ове армије налазе се цели: 44., 28., 12., 23., 30. и 10. бугарски; 42. и 146. немачки пукови и поједини батаљони из 11. и 21. бугарског пука; на маршу су за овај фронт 59. пук, три јегерска батаљона и немачка артилерија.
Истакнутост ове армије и осетљивост овога правца натерали су непријатеља, да се овде групише и вероватно да ће поред ових упутити и друге своје трупе.
Ефективи дивизија су врло мали, а трупе доста заморене; даљи изоловани напад ове армије са оволиком снагом нема изгледа на успех.
Положаји, на којима се армија сада налази, не представљају солидну и сигурну основу за све тактичке радове.
Да би се ова ситуација расчистила потребно је појачати ову армију што пре и предузети једновремено одсудан напад на целоме фронту српске и савезничке војске, груповањем јачих снага на најважнијем правцу.
Све ово потребно је учинити што пре.
Напомена: бригаду обећану ми претписом ОБр. 6611, нисам добио, нити знам, када ћу је добити.”
Командант армије депешом ОБр. 2713 издаје наредбу за 22. октобар тек. год. следеће садржине:
“И за сутрашњу акцију армије вреди моја наредба ОБр. 2675 од синоћ.
И овом приликом препоручујем највећу опрезност и обазривост на целом фронту армије и стварање што јачега ослонца за предстојећу акцију.”
Достављено командантима дивизија и 33. француској бригади на извршење.

Дејство Моравске дивизије

Ноћ 20./21. октобра на фронту ове дивизије прошла на миру Промене у распореду није било… Са ОБр. 1511 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
По добивеним податцима са ОБр. 1519 извештан је командант армије о губитицима у току дана 20. и ноћи 20./21. октобра:
1) Код леве колоне: погинуо један војник, рањено: 3 официра, један подофицир и 22 редова. Рањени су официри: командир 2. чете 1. батаљона 16. пука активни капетан I кл. Божидар М. Ристић, заступник командира 1. чете 1. батаљона 16. пука активни поручник Љубомир М. Павловић и водник 2. чете 2. батаљона 16. пука резерв. пеш. ппоручник Миливоје Т. Ристић.
2) Код десне колоне: погинуо један официр, 2 подофицира, 5 каплара и 13 редова; рањено: 3 официра, један подофицир, 14 каплара и 35 редова; контузовано: један подофицир и 11 редова. Нестало 14 редова. Погинули официр је резервни пеш. поручник командир 1. чете 3. батаљона 2. пука Јанаћко А. Јовић а рањени су: резервни ппоручник водник 1. чете 3. батаљона 2. пука Милош В. Величковић, резервни пеш. ппоручник водннк 1. чете 2. батаљона 2. пука Урош Р. Стојановић и пеш. ппоручник водник 4. чете 1. батаљона 2. пука Ранко С. Нешић.
3.) Код артилерије: рањено: водник 4. батерије 2. брдског дивизиона резервни артилер. ппоручник Илија Банковић и 4 редова.
У 17.45 час. примљен је извештај команданта I армије ОБр. 2678 на тражење овог команданта са ОБр. 1508:
„Неколике представке чинио сам Врховној Команди о повраћају 3. пешад. пука у састав своје дивизије редовно одговарају да је за сада апсолутно немогуће. Обећано је да ће се ова армија у скором времену појачати са још једном француском бригадом.”
У 18.15 час. са ОБр. 1516 наређено је команданту 1. и 2. бригаде 16. пуку и болничкој чети следеће:
“Наредите вашим пуковским лекарима, да са превијалишта евакуишу помоћу мазги до дивизиског завојишта све рањенике који могу седети у столицама на мазгама, а све тешке рањенике евакуисати до болничке чете у с. Добровени, одакле ће их она евакуисати на колицима.”
У 18.30 час. под ОБр. 1521 послат је следећи вечерњи извештај команданту I армије и суседним дивизијама:
“У току данашњег дана сем омањег пушкарања између наших и непријатељских предњих делова, није се ништа значајније догодило. Непријатељска артилерија у току дана с времена на време тукла је наше стрељачке стројеве а тако исто и мост код с. Добровени. Наша артилерија преко дана тукла је слабом ватром непријатељске предње делове и непријатељске батерије. Промене у распореду није било. Губитке у току дана послаћу накнадно.”
У 21.15 час. са ОБр. 1523 извештен је командант I армије следеће:
“Распоред јединица ове дивизије разликује се од распореда послатог у скици ОБр. 1288 и он је сада следећи:
1) Дивизија има две колоне:
а) Десна колона: 2. пеш. пук, 5. Данглис. батерија и вод рововске батерије (б топова) почиње од Чегелског потока па западно до потока западно од Сливице. У првом борбеном реду су 2 и по батаљона а у резерви 2 чете, позади центра колоне.
б) Лева колона: 16. пешад. пук, 6. Данглис. батерија, вод 4. Данглис. батерије и вод рововске батерије (8 топова) почиње од потока западно од с. Живоње до потока на средокраћи између с. Добровени и с. Брода. У првом борбеном реду су 2 батаљона, а по две чете су у пуковској и колонској резерви позади левог крила.
2) Дивизиска резерва: 1. пешад. пук, Добровољачки одред Бабунског, пионирски полу- батаљон, и вод коњице, све позади леве колоне сем једног батаљона 1. пука који је иза центра леве колоне.
3) Дивизиска артилерија: пољски дивизион (12 топова), хаубички дивизион (8 топова) и француска тешка 120 мм. батерија (4 топа) на левој обали Црне реке, сем једне хаубичке батерије која је на десној обали.
4) Дивизиски штаб код с. Живоње.”
У 21.30 час. командант 1 армије са ОБр. 2713 послао је следећу наредбу за 22. октобар а која је напред у целости изнета.
У 21.50 час. на основу предње наредбе издата је под ОБр. 1524 следећа заповест свима јединицама:
“3а сутрашњу акцију дивизије вреди моја заповест ОБр. 1509 од синоћ. Командантима колона препоручујем највећу опрезу и обазривост на целокупном фронту дивизије. Фортификациско ојачање положаја непрекидно продужити. Команданту артилерије стављам у дужност да по сваку цену пронађе и ућутка непријатељску батерију. пласирану негде око Полога, која својом ватром обасипа и руши новоподигнути мост на Црној реци код с. Добровени. Трупне коморе да буду до у висину с. Живоње. Све остало по досадањем.”
У 21.55 час. под ОБр. 1526 послат је команданту I армије и суседним дивизијама следећи извештај:
„Данас је заробљен на фронту ове дивизије Петар Штихел војник 1. чете 1. батаљона 42. немачког пешад. пука. На саслушању је изјавио, да се 42. пешад. немачки пук налази пред фронтом ове дивизије и да су сва три батаљона колико их пук има у првом борбеном реду. Његов пук дошао је на наш фронт пре три дана директно из Немачке, да појача Бугаре. За друге немачке трупе незна; чете 42. пука јаке су око 210 бораца. Свака чета има по 2 митраљеза. При јучерашњем његовом нападу на нас вели да су имали доста губитака. Дејство наше артилерије је страшно и вели да би избегао сигурну смрт предао је се нашим трупама.”

Дејство Вардарске дивизије

У току ноћи 20./21. октобра на фронту ове дивизије ничег новог.
Од команданта I армије примљено је наређење ОБр. 2675 изнето напред за 20. тек. месец у целости.
По овом наређењу командант дивизије са ОБр. 2055 издао је наређење команданту 1. и 2. бригаде, опште резерве и артилерије следеће садржине:
„Сви обзири налажу да се положај што боље утврди и ојача противу артилериских метака, стварајући на тај пачин што поузданији ослонац за даље надирање.
За ово ће се употребити данашњи дан.
Опреза највећа. Ако би непријатељ предузео напад, дочекати га најсилнијом артилериском, пушчаном и митраљеском ватром. Буде ли поколебан овим, одмах предузети напад и гонење.
Што боље спремити баражно гађање и тучење предтерена јаком митраљеском ватром, што је год тачније и хладнокрвније нишањење, у толико је сигурнија победа, ово нарочито саопштити командирима митраљеских одељења.”
У току дана:
Командант дивизије са ОБр. 2059 наредио је команданту артилерије следеће:
“По наређењу команданта I армије ОБр. 2676 молим известите, где су пласиране 2 пољске и 4 хаубичке непријатељске батерије, које су тукле одсек 2. бригаде као и од колико је оруђа свака од ових батерија.”
Командант артилерије са ОБр. 412 извештава:
„Према наређењу командантовом ОБр. 2059 част ми је известити, да се једна група од 2 хаубичке батерије и једна пољска налази северно од с. Велесела, а једна група од 2 хаубичке батерије налази се северно од с. Букри. Ово је по извештају официра осматрача и оцени команданта 2. бригаде.
Према броју зрна која падају једновремено, цени се, да су батерије од 4 оруђа.”
Мост преко Црне реке код Букри остао исправан и непријатељ се њиме служио само ноћу. Батерије са тога правца тукле су бочном ватром наше резерве а леђном и први борбени ред наносећи велике губитке.
Наша б. пољска и 2. хаубичка батерија најзад су успеле да држе доста добро у шаху ове непријатељске батерије.
Црна је река у ово време због учестаних киша почела надолазити, те је условљен прелаз само преко вештачких средстава- мостова (3 код Брода и један код Добровени). Непријатељ нам је кварио све ове мостове те су исти оправљани само ноћу, јер су дању били изложени артилериској ватри.
Ради боље везе преко Црне реке подигнута су два пионирска моста за пешаке и товарну стоку и један пионирски мост западно од Добровени, али преко овога пионирског моста артилериски возови морали су бити дељени. Саобраћај са десном обалом Црне услед јаке прегледности и отвореног земљишта све до Живоње врло тежак.
Са ОБр. 2060 наређено је референту инжињерије:
1) Да референт инжињерије неизосатвно настане да мост на Црној реци код с. Брода буде поправљен за прелаз артилерије 21./22. октобра ноћу.
2) Да референт настане да се подигнути пионирски мостови на Црној реци одржавају и вежу како их река неби однела, да се ти пионирски мостови подесе тако са здраве обале на здраву да људи и товарна стока сигурно прелазе.
3) Да референт настане да мостови армиски трен подигне два моста на понтонима на подесном месту позади нашег борбеног поретка и да се ти мостови утврде на случај надоласка воде.
4) Да пионирска чета станује у с. Бачу и ту да буде референт инжињерије као командант докле се послови сви не сврше
Свако јутро и свако вече подносити ми извештај о резултату послова.”
Командант I армије са ОАБр. 335, наредио је, да и даље остане на фронту 33. француске бригаде део артилерије наше дивизије придат бригади пошто је њено одузимање бригаде с обзиром на задатак њен у овом моменту немогуће. 3. пољска батерија од III армије понова је тражена.
Наређује да се поред артилерије којом дивизија располаже користе и 2 кратка оруђа 155 мм. тешке артилерије, као и заплењена батерија колико има муниције за њу.
Командант 1 армије са ОБр. 2062 доставио је:
„Једна непријатељска група од 2 хаубичке батерије и једне пољске батерије налази се северно од с. Велесела, а једна група од 2 хаубичке батерије налази се северно од с. Букри. Ови су податци добијени од официра- осматрача и команданта 2. бригаде. Према броју зрна која падају једновремено цени се да су батерије од по 4 оруђа.”
Са ОБр. 2063 команданту I армије достављено је следеће:
„Према досадашњим извештајима на фронту овоме налазе се бугарски: 21., 43., 44. и 23. пук; немачки: 42. и 146., 59. и три батаљона јегерска са артилеријом стижу. Како је сва ова снага подељена према фронту ове и Моравске дивизије не зна се. Свакојако досадање и ако мало напредовање а узев у обзир осетљивост нашег правца за противника, на фронту Битољском натерало га је, да се јаче групише против истакнуте I армије. 360г топографског карактера положаја на коме смо сада ово се стање не може дуго одржати. Потребан је напад што пре и то на целом фронту, јер појединачни успеси не могу да нам донесу веће користи. Овде подразумевам општи напад на целокупном фронту трупа око Битоља.
Услед ојачања противника његова је тежња јасна на овоме делу фронта. Потребно је предузети извесне мере сигурности постављањем сигурних комуникација преко Црне реке, која услед киша надолази. Подигнут је један ногарачки мост средством армиског трена источно од утока Живоњског потока, но ово није довољно јер по њему артилерија не може да прелази и да се врши понуна муниције. До сада се газило возовима. Сем тога има мостова за пешадију подигнутих обичним средствима, но који услед надоласка воде могу постати неупотребљиви. Поправља се мост код с. Брода који је јако изложен ватри батерија код с. Букри а и инжињерски официри којима располажем недовољно познају овај посао.
Част ми је замолити команданта да се пошаље стручно лице које ће убрзати ове послове који морају бити израђени за прелаз возова.”
Команданту I армије у 12.50 час. са ОБр. 2065 достављено:
“Две непријатељске батерије слабом ватром туку леви одсек.
Непријатељ је јачине до једног батаљона пребацује се и рокира од Велесела западно у групицама и дошао је на 5- 600 мет. од трупа левог одсека. Ово рокирање туче се артилериском, пешадиском и митраљеском ватром.
Смена са Коњичком дивизијом извршена у највећем реду.”
Командант леве колоне са ОБр. 681 писмом од 20. октобра у 20.15 час. доставља:
„Према наређењу командантовом ова бригада требала би поред досадашњих положаја које држи да поседне и камениту чуку (вис северо- источно од Велесела), за коју најмање треба један јак батаљон, а међутим добијен је један батаљон који има 230 пушака.
Ова бригада са непуних 1600 пушака поседала је и имала је да напада на фронту преко 3 км. и по данашњој борби јасно се могло видети где противник намерава да изврши главни напад а то је јасно и по важности положаја код Брода и ја се не слажем са мишљењем командантовим да ће противник извршити напад на 1. бригаду, у толико пре, што поред његове акције, коју је данас испољио према мени, пресудне важности положаја код Брода, још и покрет од Рибараца ка Негочани јаке противничке колоне, могу дати пре вероватноће да ће овде бити напад а не код 1. бригаде.
И сам топографски створ земљишта дели на два природна одсека на седлу где се сада граниче бригаде, а врдо ће бити неприродна подела одсека када ја поседнем и камениту чуку од које одмах се пружа греда коју поседа 1. бригада.
И до сада док противнику није дошло појачање, од мојих потчињених једнако сам добијао представке, да су сувише ретко посели положаје који су по њиховој оцени најмање 3- 5 км. широки и за то су ми једнако тражили појачање, које им ја нисам могао дати пошто свега две чете имам у бригадној резерви а од команданта нисам добио помоћ и ако сам категорички тражио. Сада пак, када је противник несравњено јачи артилеријом, коју је одлично пласирао и са којом ме веома истакнутог туче готово са свију страна, ја треба да поседнем и да браним и да евентуално пређем и у напад на фронту најмање од 4 км. са снагом од највише 1900 пушака, једним брдским и 4 пољска топа.
Са оваквом снагом а с обзиром на данашњу очигледну противничку надмоћност у артилерији и нападну намеру према мени, сматрам за дужност да команданту учиним представку, да са оваквом снагом веома ће бити тешко да се брани фронт од 4 км. а нарочито ако и сутра буде случај, да ми стварно немамо артилерије, пошто је противничка артилерија одмах потпуно ућутка.
Молим команданта, да ми остане фронт, који сам данас имао и који за снагу са којом располажем и сувише је велики, јер су ових 5 батаљона наша 2 стара батаљона.
Још једном част ми је изнети моје мишљење да је највероватнији напад противнички и на десно крило и центар мога садањег поретка.”
По овој је ствари начелник штаба дао телефоном потребна обавештења командантима бригада.
Са ОБр. 2070 командант дивизије наредио је команданту 1. и 2. бригаде следеће:
„Пошто су пред нама Немци то сматрам за потребно да напоменем командантима, да је немачка моћ у техници и реду. Њихов је начин напада у следећем:
Постепено се развијају пред целим фронтом и привуку пешадију што ближе утврђујући је. Обично теже обухватању положаја. Главну резерву упућују најкраћим правцем и узвишеним земљиштем. У борби пешадијом теже стварању надмоћности у ватри. Пред почетак одсудног напада главне тачке у одбранбеном систему противничком бомбардују снажном ватром нарочито узвишене ћувике и јако топографски изражене тачке. Кад сматрају да је противничка пешадија довољно поколебана онда крећу на напад.
Разуме се средства за паралисање тога рада то је солидно утврђивање и избегавање да се пешадија поставља по ћувицима него на падини и то ископати више ровова са саобраћајницама. Позади тих узвишених тачака треба израдити такође ровове- ровове сигурности за контра нападе. Докле се бомбардује положај потребно је да пешаци буду сигурно заштићени дубином својих ровова и обилношћу својих заклона, сигурно израђених за све резерве.
У случају да противник продре на једној тачци треба вршити брзи контра напад јер сама пасивна одбрана не доноси резултата, то су врло повољни моменти за енергичне команданте.
Приметио сам, да је наша пешадија неактивна и да трпи рокирање противничких трупа непосредно пред положајем и не дејствује својом ватром. Та пасива није добра и треба тражити од потчињених старешина више решимости и енергије.
Изложене тачке на фронту треба обезбедити жицом, које има на терену и која ће се довући ноћас на утоку Живоњског потока. Џакове којима располаже пешадија свестрано употребити.
Не губити време него наставити утврђивање што више и што дубље.
Командант 2. бригаде да саопшти команданту коњичких трупа на левом крилу, који је привукао резерве у улоквину где је била батерија капетана Топаловића, да се што више укопа иначе му је резерва врло уочљива и видна. Команданту коњичке трупе саопштити да тај угиб противник снажно бомбардује. Тако исто да нареди резервама свога одсека позади Трапезасте косе да се јаче укопају у земљиште иначе ће бити великих губитака.
На закључку опет напомињем командантима да не чекају да их противник бомбардује и онда тек да предузимају утврђивање.”
Са ОБр. 2071 достављено је следеће команданту I армије:
Стање артилерије у овој дивизији је следеће:
1. батерија један топ и он не функционише добро;
2. батерија 4 топа;
3. батерија 4 топа у Дринској дивизији;
4. батерија 3 наша и један бугарски (са мало муниције);
5. батерија 3 топа;
6. батерија 3 топа у бригади ђенерала Фуркада;
Дакле свега 11 топова исправних за рад.
Брдска батерија у јучерашњем дејству прсле две цеви, остао је један топ.
1. хаубичка батерија од 3 цеви;
2. хаубичка батерија од 3 цеви у саставу код бригаде ђенерала Фуркада.
Командант ће изволети увидети да је ово и сувише мало артилерије и молим да ми се замене топови послати за оправку што пре. Ојачање у артилерији је преко потребно. Употреба бугарских заплењених топова не може да се врши повољно јер муниције нема.
Командант артилерије пуковник г. Јовановнћ наводи као разлог што нема сигурног мајстора за брзу оправку. Тактичка и бојна употреба у дејству је врло добра, чување материјала и поред свију предузетих мера недовољно. Одвајање често батерија у друге јединице јако повећава број покварених оруђа, јер је природно да у колико је мање топова, квареж је већи. Бојазан је да се у брзо не сведе број на минимум, што ће врло незгодио утицати на бојну употребу ове јединице.
Стручан одговор команданта артилерије по овој ствари доставићу накнадно команданту.”
Командир мостовог трена I армије који је са треном стављен на расположење нашој дивизији изврштава, да је подигао мост у близини досадањег моста, кога је вода обишла. Возови преко моста могу прелазити у тежини до 750 кгр. Пољски топови морају се делити на предњак и цев, каре на предњак и задњак, пешадија у колони простих редова, товарни коњи у колони по један, командир је моста поручник Богољуб Радоичић.
Комора са остатком трена налази се у с. Живоњи.
Са ОБр. 2072 наређено је командантима бригада и артиљерије:
„1.) Да возови артилериски прелазе преко Црне реке на понтонском мосту кос д. Добровени и на мосту подигнутом источно од ушћа Живоњског потока. На овом другом мосту прелазити возовима расточеним одвојено предњак а одвојено задњак.
2.) Дрвени мост који се прави јужно од с. Брода биће готов за два дана, преко њега прелазиће возови само ноћу, јер је дању виђен и тучен. Страже код овога моста забраниће прелаз возова дању.”
У 18.45 час. са ОБр. 2073 достављено армији и суседним трупама:
“У току дана било је слабе артилериске и пешадиске ватре и рокирање једног непријатељског батаљона од с. Велесела западно ка 2. бригади.
Распоред дивизије на дан 21. октобра у вече:
Фронт је дивизије од источне ивице Велесела па на југо- запад преко Перовића редута до турске батерије (северо- источно од Грдилова). Десно је Моравска дивизија а лево Коњичка дивизија (пешад. делови).
Десни одсек: -1. бригада: 21. и 22. пешад. пук, 4. и 5. пољска батерија, 3 рововска топа свега 7 пољских топова (од којих један бугарски) и 3 рововска топа.
Десни одсек: -Простире се источно од Велесела па на запад за 1 км., одавде даље на југо- запад леви одсек од турске батерије северо- источно од Грдилова.
Деви одсек: -2. бригада: 23. и 24. пук (без 2. батаљона), са 1. и 2. пољском батеријом, једном брдском и 3 рововска топа, свега 5 пољских једном брдском и 3 рововска топа.
Општа резерва: 2. батаљон 24. пука, пионирски полубатаљон (источно од Бача на десној обали Живоњског потока, 2. батаљон 24. пука, а пионирски полубатаљон код Бача).
Дивизиска артилерија: 2. хаубичка батерија од 3 цеви северо- источно од с. Брода, а левој обали Црне реке. Дивизиски штаб код батаљона опште резерве.
Командант десне колоне са ОБр. 965 извшетава:
„Непријатељ у групицама пребацује се према 2. бригади и левом крилу ове бригаде. Наша артилерија туче га за време овог пребацивања.
Непријатељска артилерија туче положаје 2. бригаде, лево крило ове бригаде и позадину ове бригаде.
Трупе се утврђују на својим положајима и израђују пасивне заклоне за резерве.
Црна река је надошла и поплавила постојећи мост, молим да се мостови што пре подигну и осигура саобраћај са позадином.
Телефонска веза са дивизијом је врло слаба, молим команданта да се ова веза постављањем дуплог ланца или линије на моткама осигура.”
Командант леве колоне са ОБр. 686 извештава:
“У току ноћи 20./21. октобра непријатељ се из јаруге која је на 1000- 1200 метара од нашег стрељачког строја привукао на 500 метара и ту подигао опкопе.
У 7 час. отворио је јаку пешадиску и митраљеску ватру и затим отпочео постепено пребацивањсеу групицама, које је наша пешадија, јаком пешадиском и митраљеском ватром ометала а такође и артилерија.
У 11.20 час. непријатељ јачине једног вода, који се привукао каменитој чуки, кренуо се напред цео у стрељачком строју али је пешадиском и митраљеском ватром растеран.
Од 9.30 час. непријатељ врши приближавање по групицама ка левој колони, а нарочито према утврђењу (десном крилу). Сада се приближио 7- 800 метара.
Хаубичка батерија, која је јуче врло добро гађала јаругу, требало би и данас то да чини, јер су ту вероватно јаче снаге противничке, само би требало да скрати одстојање за 100 метара јер је сноп зрна пребацивао.”
Исти командант са ОБр. 687 доставља:
„Противнички тешки топови од Букри веома незгодно туку мој први борбени ред. Молим, да француски топови одмах то неутралишу као што им је синоћ јављено.”
Командант 1. коњичког пука са ОБр. 704 извештава: „Од командира ескадрона који је у Бачу имам следећи извештај:
Ухватио сам везу десно са деловима 23. пука и лево са деловима 56. француског пука, лево крило 23. пука налази се код ушћа Сакулеве у Црну реку на левој обали Црне реке. Десно крило делова 56. француског пука налази се на десној обали Сакулеве реке од истога ушћа узводно за 1 км. На непоседнутом простору на десној обали Сакулеве реке налазе се моје три патроле које су у вези патролирањем са истим задатком са којим сам и ја упућен- упућен је и један код 2. коњичког пука (поручник Глушчевић).
Предњи извештај част ми је доставити команданту пошто није услед тога што је ордонанс лутао раније достављен.” Командант десне колоне са ОБр. 971 извештава: „Непријатељска батерија у току дана тукла је наш први борбени ред, 4. и 5. пољску батерију и позадину бригаде. Бочне батерије постављене су на десној обали Црне реке код с. Букри. Јутрос око 8.30 час. једна непријатељска чета нешто мало наступила према левом крилу ове бригаде и десном 2. бригаде.
Наше батерије (4. и 5. пољска и 2. хаубичка) тукле су непријатељске батерије и непријатељске ровове. 2. хаубичка батерија тукла хаубичку батерију код с. Букри произвела је код ове батерије две експлозије. За ноћас су батерије спремиле бараже. Наше трупе у току дана утврђивале су се, у току прошле ноћи предат је положај чука на 800 метара западно од с. Велесела команданту 2. бригаде. Бригада је у својим рововима, непријатељ је остао на својим положајима.”
Губитци: рањено: резервни пешад. ппоручници: Стеван Ј. Поповић и Будимир Д. Крстић, 2 подофицира, један каплар и 12 редова; погинуло: један подофицир, један каплар и 2 редова: контузовано: један подофицир и 2 редова.
Утрошено муниције: пушчане 25.240, митраљеских 1200, артилериске 990 метака.

Слични чланци: