Како је ноћ 23./24. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 3905 за овај дан.
У току дана:
Општа припрема за предстојећи напад повремена обострана артилериска и пешадиска ватра. Командант армије са ОБр. 3929 наредио је командантима дивизија и артилерије за сутрашњи рад (25. тек. мес.) ово:
О непријатељу ништа ново.
Армија ће сутра 25. тек. месеца напасти непријатеља испред својега фронта.
Моравска дивизија извршиће главни напад на к. 1050. На ову важну тачку биће концентрисана артилериска ватра Моравске, појединим деловима Вардарске и армиске а по могућству и Дунавске артилерије, онако, како је данас утврдио командант артилерије са командантима артилерија поменутих дивизија.
Вардарска и 17. француска дивизија напашће непријатеља испред себе са тежњом, да га одбаце на север. Дејство Вардарске да буде опрезније, док не падне к. 1050.
Армиска артилерија држаће у шаху непријатељске батерије и потпомагаће пад к. 1050.
Армиска резерва – коњичка бригада на коњима – да буде у близини Вардарске, вребајући моменат за гоњење односно за залагање на тачци, где буде требало.
Почетак прецизне артилериске ватре у 8 час., од 11. до 11.45 час. најјача артилериска ватра на основи нађених елемената; од 11.15 до 11.30 час. осредња артилериска ватра и изашиљање слабијих пешачких делова да изазову непријатеља, да поседне ровове; у 11.30 час. Почиње понова најјача артилериска ватра, која траје, док се не манифестује успех пешадије; у 11.45 час. покрет пешадије.
У случају кишног и магловитог времена, које би ометало тачну артилериску ватру, односно реглаже, очекивати моје наређење.
Армиска ескадрила да буде сутра нарочито активна, задатак ће добити специјалним наређењем.
Очекујем сутра врло енергичан рад и крајњу заинтересованост свих старешина, зашто потпунији успех.
Напомена: Дунавска и Источна француска војска нападаће сутра такође.
Магацин по досадашњем.
Од 10 час. бићу на осматрачници Моравске дивизије“.
Достављено командантима дивизија, начелницима одељења у штабу армије и команданту Источне француске војске.
Командант III армије депешом ОБр. 4578 у 22.55 час. доставља:
„За сутра 25. тек. месеца наредио сам:
Да дринска дивизија продужи напад на Грунишки вис и заузме га;
Дунавска да потпомаже десно Дринску у нападу на Грунишки вис, лево Моравску у нападу на к. 1050, ангажујући у исто време и непријатеља на својем фронту”.
Дејство Моравске дивизије
У току ноћи 23./24. новембра било је слабо пушкарање код обе колоне ове дивизије са непријатељем. Јединице су се утирђивале. Смена 16. п. пука још није свршена. Са ОБр. 2012 извештена армија.
У току дана:
У току данашњег дана непријатељ је повремено тукао артилериском ватром борбени поредак ове дивизије. Поред тога с времена на време вођена је и пешадиска и митраљеска ватра између наших и непријатељских предњих делова. У току прошле ноћи и данашњег дана 2. бис зуавски пук и један батаљон 54. француског п. пука сменили су 16. пешад. пук и 1. батаљон 3. п. пука, који су дошли у састав дивизиске резерве. Два батаљона 54 француског п. пука сачињавају резерву леве колоне. Губитци: код 2. бис зуавског п. пука рањен један официр и 9 редова; код 54. француског п. пушкарањем један редов; код 175. францускогнука: погинули један поднаредник и 2 редова; рањено: један поднаредник и 3 редова. 175. француски п. пук заробио је данас једног немачког војника из 45. немачког пука.
У 23.10 час. примљен је извештај команданта I армије са ОБр. 3930 да је код с. Новака на Црној реци подигнут нормалан понтонски мост дужине 30 м. Пут за Битољ и мост још су под артилериском ватром.
У 24 часа примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3929 за рад 25. тек. месеца. Ово је наређење напред за овај дан у целости изнето.
По овом наређењу командант дивизије са ОБр. 2027 у 24 часа издао је следећу зановест:
„О непријатељу ништа ново. Армија ће сутра 25. ов. месеца напасти непријатеља испред свога фронта.
Моравска дивизија извршиће главни напад на к. 1050. На ову важну тачку биће концентрисана артилериска ватра Моравске дивизије, појединим деловима Вардарске и армиске, и по могућству и Дунавске артилерије онако како је данас утврдио командант армиске артилерије са командантима артилерија поменутих дивизија.
Вардарска и 17. француска дивизија напашће непријатеља испред себе с тежњом да га одбаци на север. Дејство Вардарске да буде опрезније док не падне к. 1050.
Армиска артилерија држаће у шаху непријатељске батерије и потпомагаће пад к. 1050.
Армиска резерва – Коњичка дивизија на коњима – да буде у близини Вардарске дивизије вребајући моменат за гоњење односно за залагање на тачки где буде требало.
Дунавска дивизија и Источна француска војска напашће сутра непријатеља кад и I армија.
Наређујем:
Десна колона: командант пуковник Марјановић Алимпије, 175. француски пешад. пук, 1. пешадиски пук, 1. брдски дивизион, 5. брдска батерија, брдска батерија Коњичке дивизије, једно рововско оруђе. Свега 5 батаљона, са митраљезима и 14 топовских оруђа.
Десна колона у тесној заједници са нашом левом колоном напашће непријатеља с главном тежњом, да потпомогне заузимање к. 1050 и заузме ћувик са изгорелом земљом. Даљи правац наступања је ка с. Мусинци. Покрет пешадије за напад у 11.45 часова.
Лева колона: командант пуковник Милан Гр. Миловановић, 2. бис зуавски француски пешад. пук, 54. француски пешад. пук, 2. брдски дивизион (4. и 6. брдска батерија) вод рововске батерије. Свега: 6 батаљона са митраљезима и 10 топовских оруђа.
Лева колона у тесној заједници са трупама наше десне колоне, предузима напад у циљу овлађивања коте 1050. Даљи правац кретања с. Мусинци. Покрет пешадије на нападу у 11.45 часова.
Дивизиска резерва: командант пуковник Димитрије Павловић 16. пешад. пук, 1. батаљон 3. пешад. пука, Одред Бабунског пионирски полубатаљон, вод коњице. Свега: 4 батаљона, 16 митраљеза, Одред Бабунског, две чете пионира и вод коњице.
Дивизиска резерва остаје и даље на месту где је. Даља кретања вршиће према мојим усменим наређењима.
Артилерија: командант пуковник Љубомир Вучићевић, један пољски дивизион, један хаубички дивизион, један вод тешке артилерије 105 мм. Свега 22 топовска оруђа.
Концентрација артилериске ватре на к. 1050 и изгорели ћувик извршиће се онако, како је то данас на терену утврђено.
Почетак прецизне артилериске ватре у 8 часова; од 11 до 11.15 час. најјача артилериска ватра на основу нађених елемената; Од 11.15 до 11.30 час. средња артилериска ватра. За ово време команданти нападних колона изашиљу слабије пешачке делове да изазову непријатеља да поседне ровове. У 11.30 час. почиње понова најјача артилериска ватра која траје док се не манифестује успех пешадије. У 11.45 час. покрет пешадије.
Очекујем сутра врло енергичан рад и крајњу заинтересованост старешина за што потпунији успех.
У случају кишног и магловитог времена, које би ометало тачну артилериску ватру, односно реглажу, очекивати моје ново наређење.
Ескадрила I армије биће сутра нарочито активна.
Све остало по досадањем.
Командантима нападних колона нарочито препоручујем трајно одржавање исправне телефонске везе са предњим деловима својих колона и самном. Обележавања наших стрељачких стројева вршити белим барјацима, палењем ватри и бацањем црвених ракетли (две црвене брзо бачене једна за другом).
Дејство Вардарске дивизије
У току ноћи 23./24. новембра на фронту ове дивизије сем обичног пушкарања ничег новог.
Губитци 23. и 23./24. новембра ови су: рањено: б официра, од којих један остао у строју, 2 подофицира, 2 каплара и 12 редова. Нестало 4 редова.
Добитци: заробљен је један бугарски војник из 44. бугарског пука. Од несталих у борби 21. ов. месеца вратило је се 19 редова.
Од команданта I армије примљено је наређење ОБр. 3899 од 23. од. месеца за данашњи рад. Ово је наређење напред за 23. новембар у целости изнето.
На основи овога наређења командант дивизије са ОБр. 2539 у 7 час. издао је следећу заповест:
„За рад 24. ов. месеца важи моје наређење ОБр. 2327 од 23. тек. месеца с тим, да се кад команданти бригада нађу за потребно лаганом и прецизном ватром туку непријатељски ровови и батерије у циљу наношења материјалне и моралне штете.
У случају дејства противничке артилерије одговарати што интензивније, нарочито тешким оруђима. Команданту 1. бригаде препоручујем чим се противничка артилерија покаже активна нарочито да туче вис Орлицу њену позаднну и косу на к. 1050. Никад не дозвољавати да противник има иницијативу ватре.
Командант артилерије састаће се данас пре подне на осматрачници Моравске дивизије са командантом Моравске дивизије и командантом артилерије армиске и тешке ради рекогносцирања и утврђивања плана напада на к. 1050.
У току дана:
Командант дивизије са ОБр. 2544 наредио је команданту 1. бригаде и опште резерве ово: „Да се вечерас смени 22. пук са 21. пуком и 22. пук дође у општу резерву. Издајте потребно наређење за ову смену, да се команданти благовремено оријентишу о положају који треба да заузму, 21. пешад. пуку да се благовремено изда храна.
Искористити време бављења у општој резерви да се оружје очисти, војници оперу, ошишају у снабду потребама које се имају на расположењу у магацину”.
Команданту I армије са ОБр. 2445 од данас достављено је следеће:
У с. Броду прикупљено је и груписано: 2 рововска топа, један митраљез, 2100 пушака, 1100 ножева и бајонета, 1000 фишеклија, 6000 бомби, 374.000 пушчаних метака и митраљеских, 1200 ашова и ашовчића, 800 пијука, 500 котурова жице, 1200 гвоздених коља, 430 ранчева и још много другог материјала и алата; у горње цифре није урачунат план на просторији с. Јароток и с. Суходол.
Пошто су коморе ове дивизије толико изнурене да једва могу да довлаче муницију и остале потребе, то молим, да се нађу средства за евакуацију овог већ прикупљеног и сређеног плена из с. Брода у даљу позадину.
Командант десне колоне са ОБр. 1330 од 17. час. доставља:
„Наше хаубичке батерије (3 цеви) тукле су у току дана две непријатељске батерије, које се налазе југо-источно од села Црночана и непријатељског осматрача на коси 1050-к. 1050- Орглица, као и непријатељску пешадију пред фронтом ове колоне.
Непријатељске батерије у току дана тукле су кад јачом, кад слабијом ватром први борбени ред, главни гребен осматрачнице и позадину ове колоне.
Пешадиске борбе није било, сем мањих чарки. Колона се налази на свом старом положају и у свом старом распореду.
Командант леве колоне са ОБр. 898 од 17 час. извештава:
У току дана сем повремене обостране артилериске ватре ничег нарочитог није било.
Губитци: рањено 5 редова.
Утрошено муниције: пушчане 430, митраљеске 120 метака, ракетли 8, артилериске 401 зрно.
Дејство Коњичке дивизије
У 4 часа са ОБр. 3076 извештена је I армија, Моравска и Вардарска дивизија да код ове армије нема промене.
У току дана:
У 9 час. командант дивизије на основи примљеног наређења командант I армије ОБр. 3899 издао је наређење са ОБр. 3074 команданту 1. коњичке бригаде следеће садржине:
Према наређењу команданта I армије ОБр. 3899 од 23. тек. месеца у току данашњега дана извршиће се: Пренос муниције; лаганом и прецизном ватром тућиће се непријатељски објекти и живи циљеви; изналазиће се потребни артилериски елементи за што успешнију акцију, која ће бити 25. ов. месеца.
У 12.15 час. командант 1. коњичке бригаде са ОБр. 1396 доставља одговор коњичког поручника г. Александра Мишића следеће садржине;
„Према наређењу командантовом ОБр. 1391 од 23./24. ов. месеца част ми је дати следећи одговор: „Тачно време када сам у Битољ ушао не знам, али мислим између 8-9 час. из јутра. Ишао сам улицом „Краља Петра“; од савезничких војсака затекао сам вод коњаника из 4. шасерског пука и једну чету 3. руског пука са неколико коњаника руских. Када су ушли моји извиђачи нису затекли никог од савезника. Овај одговор командант бригаде доставио је у целости под ОБр. 3081 команданту I армије.
У 18 час. са ОБр. 3085 извештена армија и суседне дивизије (Моравска и Вардарска) да код ове дивизије нема промена.
У 23.50 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 3929 за сутрашњи рад. Ово је наређење напред за овај дан у целости изнето.