Како је ноћ 27./28. новембра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 4617 за овај дан.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије:
ОБр. 4265, 4270, 4278 изнети код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије:
ОБр. 1812, 1815, 1816, 1818 а који су код исте за овај дан изнети.
Дејство Дринске дивизије
„У току ноћи 27./28. новембра на фронту ове дивизије после контра напада извесни бугарски делови успели су да се задрже на делу Црног виса, где се налазе на 50 метара одстојања од наших. Сад се предузимају мере да се отуд истера. Са ОБр. 4265 извештена III армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 9 час. командант леве колоне јавља, да артилерија Дунавске дивизије туче наше делове, који су избили на Црну чуку и да има доста губитака од исте, на да се бацају сигналне ракетле.
У 9.5 час. начелник штаба известио је начелника штаба Дунавске дивизије о предњем и замолио га да њихова артилерија подеси одстојање да не туче наше трупе или да прекине ватру.
У 9.15 час. начелник штаба Дунавске дивизије известио је начелннка Дринске, да њихова артилерија није тукла наше делове у леђа већ бугарска. Даље јавља, даје видио да Бугари са Грунишког виса одступају и поседају Старовниски редут.
У 12.15 час. са ОБр. 4270 извештен је командант III армије и суседне дивизије следеће:
Ситуација до 12 часова:
1) Фронт леве колоне: У току прошле ноћи непријатељ, је нападао и на 4. пук на коси, која се са Црног виса спушти у правцу северо-запада у Црну реку. 4. пук је одбио све контра нападе и у 6.30 час. дефинитивно овладао поменутом косом. Имамо доста губитака а Бугари још више. Борбе које су ноћас вођене служе на част тим јунацима. Пре подне продужен је рад и непријатељ, је протеран са врха Црног виса. Сада се врши артилериска припрема уз садејство Дунавске артилерије да се непријатељ протера са задње ивице Црног виса. Несумњиво је да су Бугари на овоме фронту знатно надмоћнији у пешадији.
2) Код десне и средње колоне ничег важнијег”.
Водник рефлекторског одељења са Бр. Службено извештава да је рефлектор у току ноћи 27./28. тек. месеца повремено осветљавао.
У 17 час. командант армиске артилерије тражио је од начелника штаба Дунавске дивизије, да њихова артилерија туче северне падине Грунишког виса. – Одговорено му, да је већ наређено пуковнику Крупежевићу да ступи у везу са Добровољачким одредом и све његове захтеве о употреби Дунавске артилерије испуњава. Пуковник Крупежевпић упутио је ппуковнику Војину једног свог официра ради боље везе.
Ситуација до 18 часова:
1) Делови леве колоне око 14 час. потпуно су овладали највишом тачком Црног виса и сад се ту утврђују. Још није потпуно очишћена источна ивица овнога виса, један камени блок, где се задржао известан број Бугара око једне чете. Из бугарских ровова на Грунишком вису добија се стална ватра, чим наши покушају приближавање. Делови на Црном вису појачани су и упућено је једно рововско оруђе. У борби прошле ноћи ручним бомбама демонтована су два наша митраљеза.
2) На фронту десне и средње колоне вршен је притисак на непријатеља покретном ватром.
3) Вод 105 мм. тукао је непријатељску батерију код с. Старовина.
У 20.45 час. референт артилерије јавља, да је немогуће топ 105 мм. извући преко Кајмакчалана и пита шта да ради? Наређено му је да топ врати на Јурки.
У 21 час. са ОБр. 4279 издата је следећа заповест:
Лева колона је овладала косом, што се са Црног Виса у правцу северо-запада спушта у Црну реку. На Црном вису заузета је највиша тачка, али још није непријатељ протеран са источне ивице његове.
Данас око 9 час. осмотран је један непријатељски батаљон да се повукао са Грунишког виса ка Старовинском редуту, а по том посео овај редут.
Код суседних дивизија стање непромењено.
За рад 29. новембра
Наређујем:
1) Да лева колона расчисти са непријатељем на источној ивици Црног виса, а по том продужи напад против Грунишког виса.
Напад отпочети у 8 часова.
Командант леве колоне да одржава што тешњу везу са командантом дунавске артилериске групе пуковником Крупежевићем, који ватром своје групе помаже напад леве колоне. Исто тако одржавати сталну везу с командантом Дринске артилерије. На тај начин моћи ће се постићи највећа концентрација ватрe и објединити рад пешадије и артилерије.
Први борбени ред обележавати белим ракетлама и белим барјачићима, који су дотурени команданту леве колоне.
2) Командант дивизиске артилерије, да напад леве колоне што снажније потпомогне.
3) Задатак десне и средње колоне досадањи.
4) Ја ћу се налазити на осматрачници код с. Петалина.
У 21 час. наређено командирима комора 5., 12. и 17. пука да ставе по 100 а 6. пука 120 товарних коња на расположење референту за артилерију.
У 22.25 час. издато је са ОБр. 4280 следеће наређење:
Командиру 2. завојишта.
„Са вашим завојиштем 29. новембра у 8.30 час. одмаршоваћете са Плоче. путем Султанија Кулбелери па путем што води косом између р. Строшнице и Петалинског потока и поставите завојиште у близнни с. Петалина, где вам буде одредио место референт санитета. О извршењу известити.
Командиру 3. завојишта:
Са вашим завојиштем 29. новембра одмаршоваћете путем преко Батачина, поред Острова-Горничева-Крушограда и даље за Скочивир и поставићете завојиште на погодном месту на десној обали Црне реке између ушћа Строшнице и с. Скочивира Маршрута 29. новембра преноћиште с. Горничево, 30.-ХI- с. Крушоград и 31.-XI- доћи на одређено место где се има поставити завојиште. О извршењу известити.
Дејство Дунавске дивизије
Ноћ 27./28. новембра на фронту ове дивизије у главном прошла на миру, било је само местимичног слабог пушкарања. Трупе су радиле на утврђивању својих положаја. Артилерија десне колоне дејствовала је против непријатеља на Грунишком вису, који је у току ноћи вршио нападе на трупе Дринске дивизије. Промена у распореду: – Десно крило 3 пука – крајње десно крило леве колоне – померено је у напред за 80-100 метара, где се и задржало. У 0.30 час. извршена је смена 2. пука са 18. пешад. пуком (лево крило леве колоне), с тим што ће 3. батаљон 2. пука остати и даље на своме досадањем положају. 4. Дринска брдска Дебанжова батерија (2 топа) упућена је у 24 часа у састав Дринске дивизије.
Губитци: за 27. новембар у људству – код 7. пука један редов контузован; нестали један подофицир, један каплар и 8 редова. Код 8. пука: рањено 5 редова; контузовано: један каплар и 2 редова. Код 18. пука: један редов рањен. Код 18. пешад. пука један официр – инструктор за инжињерске послове, обилазећи ровове, залутао у непријатељске ровове и заробљен западно од с. Макова.
У току дана:
У 10 час. командант ове дивизије чини представку команданту III армије са ОБр. 1815 следеће садржнне:
Од краја септембра тек. године отпочели су ми долазити усмене и писмене представке потчињених ми команданата бригада, као и поједини рапорти нижих старешнна, о јаком замору трупа и њиховој бројној слабости за извршење постав.љеног им задатка.
Појимајући прилике у којима се налазимо, и дужност и задатак наше армије у овим операцијама којима је циљ ослобођење наше Отаџбине. – настојавао сам стално да сви комаданти уложе све своје силе да се код трупа одржи уверење у победу нашег и савезничког оружја и да сваки појединац покаже највећу издржљивост и пожртвовање у раду; да се створи уверење код свију, да смо ми-српска војска на првом месту позвани да се највише и заложимо, јер смо ми ти, који највише треба да учинимо за ослобођење наше Отаџбине, а да нас у овом наши Савезници свесрдно и моћно помажу. – Благодарећи пожртвовању и крајњој енергији и старешина и трупа, ова је дивизија у нападима од 10. XI. до 19. тек. м-ца постигла извесне добре резултате; али су трупе ове дивизије, као и придате ми трупе суседних дивизија, у току ових борби имале и доста велике губитке, тако да је бројно стање ефективних пушака остало врло мало.
Због малога бројнога стања јединица према фронтовима, који им се додељују за дејство, јавља се као неминовна последица стално остајање команданата без довољно јачих резерва. – Ово пак, поред штете по борбену употребу, чини немогућном смену делова из 1. борбеног реда, који су по сили околности принуђени да остану стално без смене и одмора.
Како је пак земљипгте откривено и изложено најјачој непријатељ. ватри. која с обзиром на истакнути положај трупа ове дивизије долази и с оба бока, – то ни почесне резерве у погледу одмора нису у бољим приликама од трупа 1. борбеног реда. – Војници су принуђени да леже у рововима по цео дан и целу ноћ без сламе, без ватре, катгод без покривача, на чак и без икаквог покрета; а ово све испија снагу бораца.
Што се тиче опште резерве ове дивизије, која је номинално доста јака (3 пешад. пука), а бројно слаба као и остале трупе (1841 ефектив. пушака), она је због истакнутога положаја ове дивизије такође под непријатељ. ватром; а с обзиром на потребу утврђивања заузетога положаја, које се поглавито изводи ноћу, она је у погледу одмора готово у истом погледу као и трупе у 1. борбеном реду.
Из напред изложених прилика видеће се да је појава заморености код војника отпочела да се осећа осетно, а из рапорта појединих нижих старешнна, које сам доставио команданту под ОБр. 1765 види се, да је овај осећај замора захватио не само војнике већ и ниже старешине.
Од стране ове команде чини се све, да се повременом сменом трупа из 1. борбеног реда трупа из одсечних резерава и опште резерве – пружи одмор; али је ово према фронту од 11 до 12 км. (у првој линији), који сада држи ова дивизија, према сразмерно томе фронту слабој снази ове дивизије од 4690 ефективних пушака укупно, према истакнутом положају ове дивизије и ситуацији у којој се она налази, немогуће учинити тако, да се трупе за време одмора сачувају свију борбених утисака и да војници поред душевнога добију и физичко окрепљење: – бољом храном, дезинфекцијом одела, купањем и т. д. За овим се пак осећа јака потреба.
Због замора трупа и великог броја губитака, које су претрпеле нарочито трупе ове дивизије, – према извештајима које сам добио од потчињених ми команданата и нижих старешина – код војника је отпочео знатно да опада морал и да се ствара уверење: да се – ако се овако продужи – нико од њих неће вратити у ослобођену Отаџбину.
Да је овакво морално стање наших војника баш у тренутцима када је у борби према непријатељу постигнут знатан успех, утврђује жалосна појава у 7. пешад. пуку: да је ноћу 26./27. тек. месеца један подофицир и 9 војника утекло, оставивши сву спрему и оружје, вероватно у намери да се предаду непријатељу.
И поред свију обзира према улози наше војске у садашњем рату и потреби да у овим тренутцима истрајемо, ова жалосна појава, пред којом не смемо затворити очи, нагнала ме је на ову представку. Наредно сам, да се овај случај детаљно извиди. Од своје стране молим, да се задатци, који се буду додељивали овој дивизији и ширина фронта за рад, одређују с обзиром на бројну јачину ефективних пушака ове дивизије.
У 11 час. са ОБр. 1816 извештен је командант III армије следеће:
„У току пре подне артилерија десне колоне ове дивизије потпомагала је врло јаком ватром лево крило Дринске дивизије. На осталом делу фронта ништа ново. На положају дивизија влада магла.
У 11.30 час. командант армиске артилерије (из Дринске дивизије) јавља, да наша артилерија гађа са нетачним даљинама и да туче Дринску пешадију, како је извештен од команданта Добровољачког Одреда. Начелник штаба одговорио, да командант пољског артилериског пука има могућности да боље осматра и боље види него сами пешаци, јер није подвучен под нагиб. Према томе не туче пешадију Дринска артилерија, већ нове непријатељске артилериске групе. – Ипак наређено команданту пољског артилериског пука, да поред личног осматрања, стоји стално у непосредној вези са командантом Добровољачког одреда. Командант пољског пука вели, да то чини и да му је баш сада командант Добровољачког одреда тражио да врши припрему за напад на Црни вис. Јавља, да је код непријатеља неко комешање код Зовича. У 13.10 час. над положајем лети један непријатељски аероплан.
У 13.50 час. командант артилерије I армије саопштава команданту дивизије, да се Моравска дивизија жали, да је ова дивизија не помаже добро и довољно искрено. Одговорено му, да ова дивизија чини све што може, остављајући свој сопствени фронт готово незаштићен и да више не може ништа да учини.
У 14 час. умољен начелник армиског штаба да објасни начелнику штаба I армије, да горњим замеркама нема места, јер ова дивизија не може више ништа да учини, сем да сама заузме к. 1050. Батерије их помажу, а они изјављују, да те батерије туку њихову пешадију и ако је она од батерија свега удаљена 4-500 метара. Јуче је јасно осмотрен непријатељски митраљез на к. 1050 и артилерија је хтела да туче ту тачку међутим начелник штаба Моравске дивизије вели. да та тачка није више у рукама непријатеља. У томе случају не може ништа да се ради, јер је неко неискрен. Даље извештен, да се лево крило Дринске дивизије енергично помаже. Умољен за дејство да се Тимочкој бригади пошаље из Тимочке дивизије део телеграфског одељења, јер су везе ове дивизије дугачке.
У 16 час. са ОБр. 1818 извештен је командант III армије следеће:
„У току по подне десна артилериска група ове дивизије врло снажно је потпомагала продужење напада левог крила Дринске дивизије на Црну чуку северо-западно од Грунишког виса. Непријатељска артилерија од к. 1000 и од Мусинаца тукла је десну колону (7. и 8. пук) и десно крило леве колоне (3. пук).
У 14.15 час. командант пољског артилериског пука јавља да непријатељ одступа са целе Црне чуке. Сем тога командир 1. брдске батерије јавља, да је пред 3. пуком неко колебање и кретање. Јављено начелнику штаба 2. Дунавске бригаде.
У 14.50 час. командант Дунавског пољског артилериског пука јавља, да види са своје осматрачнице да је прва патрола Добровољачког одреда избила на врх Црне чуке. – Наређено му, да спречи сваки непријатељски покушај противу ње. О овоме је јављено и команданту армиске артилерије, као и да је потребно да се она што пре ојача.
У 15.40 час. командант Дунавског пољског атрилериског пука јавља, да Дринци не појачавају патролу на врху Црне чуке. На Грунишком вису изгледа да је остала врло слаба снага. О овоме је он јавио команданту Добровољачког одреда. Јављено и Дринској дивизији о овоме.
У 18 час. са ОБр. 1819 издата је ова заповест:
„Непријатељ на левој обали Црне реке држи линију: лева обала потока Дубице-Дабица-Жути вис (западно од Макова) – севро-источни део к. 1050-Арматуш.
Десно од нас Дринска дивизија заузела је северо-западни део Грунишког виса и продужиће сутра 16. даљи напад.
Лево од нас Моравска дивизија држи западни део к. 1050 и предузеће сутра 16. одсудан напад у циљу потпуног овлађивања котом 1050, а по том ће продужити дејство у правцу с. Мусинаца.
Дунавска дивизија потпомагаће својом најјачом ватром десно напад Дринске а лево напад Моравске дивизије ангажујући и непријатеља пред својим фронтом; а по том ће у тесној вези с десним крилом Моравске дивизије продужити свој напад ка линији Чаниште-Бобиште (1304).
Наређујем:
Десна колона: командант пуковник, Ст. Стојановић. коњички дивизион III армије, 7. и 8. пешад. пук, 3. батаљон 4. пешад. пука, Дунавска брдски артилериски 65 мм. дивизион, 5. Дринска брдска 80 мм. батерија (3 оруђа), 3. Дунавска пољска батерија, 3. Дунавска хаубичка батерија. Свега: 5 батаљона, 2 ескадрона, 19 митраљеза, 15 брдских и 4 пољска топа и 3 хаубице.
1) Десном артилериском групом (1 брдска, 1/2, пољске и хаубичка батерија) потпомагаће најснажније даљи напад Дринске дивизије.
Потребном делом снаге штитиће десни бок дивизиског распореда.
Главнином ће бити спремна за продужење дејства у правцу Чаништа у смислу моје заповести ОБр. 1740 од 22. тек. месеца, старајући се да својим левим крилом потпомогне напад десног крила леве колоне противу Дабице.
Десно одржавати везу с левим крилом Дринске дивизије, а лево с левом колоном.
Лева колона: командант пуковимк Ст. Милетић, 2., 3., и 18. пешад. пук, 46. и 49. француска брдска 65 мм. батерија, Дунавске рововске батерије. Свега: 8 батаљона, 28 митраљеза, 8 брдских топова и 2 рововска оруђа.
2) Биће спремна за продужење напада противу непријатељске линије Дабица Жути вис (западно Макова) у тесној вези десно с левим крилом десне колоне, а лево с десним крилом Моравске дивизије. Даље дејство ове колоне биће у смислу моје заповести ОБр. 1740 од 22. тек месеца.
Општа резерва: команданг пуковник Ђ. Докић, 9., 13. и 14. пешад. пук, “ Дунавске рововске батерије. Свега: 9 батаљона, 32 митраљеза и 3 рововска оруђа.
3) Остаће на свом месту: к. 1378-к. 1212, продужујући утврђивање заузетог положаја.
Дивизиска артилерија: командант пуковник М. Вучковић, 2. батерије Дунавског пољ. арт. пука, 1. Дунавска хаубичка батерија, француски пољски артилериски дивизион (6 топова), француска 105 мм. тешка батрија. Свега: 14 пољских топова, 4 хаубице и 4 дугачке цеви.
4) Двема пољским батеријама са левога крила потиомагаће најснажнијом ватром напад десног крила Моравске дивизије, а са 2 дугачка 105 мм. топа са врха Чука потпомагаће напад левог крила Дринске дивизије противу Грунишког виса. Остатак батрија тући ће непријатељске ровове пред фронтом леве колоне и непријатељске батерије.
5) Пионирски полубатаљон и 2 чете Дринског пешад. пука III поз. стављају се на расположење референту дивизиске инжињерије за израду путева и за допуну утврђивања положаја к. 1212.
6) Почетак отварања артилериске ватре сутра 16. у 8 час.
7) Све остало остаје по садашњем.
Пријем ове заповести потврдити телефоном“.
У 23.55 час. командант 1. Дунавске бригаде са ОБр Службено јавља:
„Стање код ове колоне ратно. Непријатељска артилерија тешка и лака тукла је повремено, а нарочито од 12.30 до 14 час. од 15.30 до 17 час. доста јако положаје ове колоне нарочито са западним групама. Потребно је да се ове непријатељске батерије паралишу. 3. батаљон 4. пука ради ноћас утврђивање под руководетвом инжињериског официра. Коњица – дивизнон III армије – на фронту Дринског ескадрона преко целог дана обострано пушкарање. На фронту Дунавског ескадрона, непријатељ у јачини до 2 чете почео је у 14 час. да одступа десном обалом Црне реке, према утоку Рапешког потока ка с. Зовичу. Бочном ватром тога ескадрона непријатељ је још јаче растројен и одступио ка Зовичу, о чему је командир ескадрона известио најближу артилерију и команданта ове бригаде. Артилерија: у току данашњег дана – батерије су делом потпомагале даље напад Дринске дивизије на Груниште, а делом дејством против непријатељске пешадије на фронту ове колоне. Батерије, које су потпомагале напад на Груниште (на Марков град) у току ноћи су дејствовале у баражу, а чим се свануло, у 2 маха су разјуриле непријатеља из ровова и растерале појачања његова. Пошто није могао издржати тачну и снажну ватру наших батерија напустио је северо-западни кљун Маковског града и само остао сам камењар да се заузме. Концентрисаном и тачном ватром батерија успело се, да се непријатељ из овог града истера, пошто делови Добровољачког одреда нису за дуго, након 2 сата хтели посести камењар, већ послали једну слабу патролу, то је непријатељ користио ову прилику и после 4 часа понова посео овај камењар и отерао нашу патролу.
Губитци: рањено: резервни потпоручници: Душан Љ. Петровић, Владимир В. Станковић и Драгомир Ј. Илић, 2 подофицира и 7 редова: погинуло један подофицир и 5 редова; контузовано: један подофицир и један редов; нестало 2 редова.
Утрошено муниције: пушчане 17.070, митраљеске 1600, ручних бомби 13, азен бомби 75, ракетли за сигнализацију 10, ракетли за осветлење 10, артилериске 3751 зрна.