1. фебруар, Операције српске војске

I. армија

На фронту армије 1. фебруар прошао је на миру.
„Према извештају команданта Дринске дивизије II. позива, једна подофицирска патрола осмотрила је код Жеје Хана у 10 часова једно непријатељско одељење. Западно од Жеје Хана приметила је ватре аустриског бивака и видела како из бивака по водовима излазе официри са војницима. Команданту жандармериског пука, који се налази на положају код с. Ларушке а осигурава фронт од Кроје преко Теке Фуша Крујс до р. Теркизе, наређено је да усили извиђање ка Жеја Хану и провери до сада добијене податке“.
Командант Дунавске дивизије II. позива јавља у 23 часа:
„Према извештају команданта 9. пука II. позива непријатељ се овога дана јачом колоном зауставио код с. Жеје и по ватрама командант предстражног батаљона ценио му је јачину од два батаљона. Од Есадових жандарма командант овог предстражног батаљона сазнао је, да је непријатељ у напред одаслао слабија одељења, која врше пљачку, и да су неки упућени у правцу с. Ишме“.

Тимочка војска

Командант Тимочке војске издао је 1. фебруара ова наређења:

ОБр. 2262 – Команданту Брегалничке дивизије I. позива
„Пошто постоји вероватноћа да ће та дивизија бити евентуално употребљена на правац Драч -Тирана или Пекиње – Елбасан, то ћете предузети потребне мере припреме, како би дивизија одмах била способна за евентуални покрет и акцију и то: на правцу Пекиње – Елбасан у улози заштитнице, а на правцу Тиранском у циљу интервенције на простору Пигза – Тирана. У сваком случају предвидети брзо формирање предходница са потребним делом артилерије, коју та дивизија има у свом саставу“.

ОБр. 2268 – Команданту Комбиноване дивизије I. позива, Брегалничке дивизије I. позива и команданту Матског одреда
„Према наређењу Врховне команде ОБр. 27296 од 29. јануара предвиђено је, да се трупе српске војске, које се још налазе прикупљене код Драча, евакуишу за Крф и то једним делом морем из Драчког пристаништа, а другим делом сувим за Валону, одакле ће се на Крф транспортовати такође лађама.
Путеви којим ће се наша војска кретати сувим за Валону ови су:
1) Драч – Каваја – с. Вила – Нова – Дивјака – Либовци – Петова – Фијери и Фијерзи.
2) Драч – Каваја уз реку Шкумбу на Пекиње – Љушну – село Кучи до реке Војуше код Мифоли.
Поједини ешелони несмеју прелазити јачину од 4.000 људи.
По доласку на реку Војушу, на десну обалу ти ешелони наших трупа убиваковаће се и одатле одлазити у Валонски логор за укрцавање. Тај логор биће јак 1.000 људи и одатле ће се ићи за укрцавање.
У Фијери ни један се ешелон не може задржавати.
Тимочка војска сем Крајинског одреда, који је већ транспортован лађом, добила је задатак да обезбеђује са истока укрцавање трупа у Драчу и кретање ка Валони. По извршеном свом задатку, Комбинована и Брегалничка дивизија одлазе сувим за Валону, а Матски одред, ако ситуација дозволи, транспортоваће се лађом из Драча. Зато наређујем:
1) Да командант Комбиноване дивизије допуни наређење ОБр. 2196 од 28. јануара о извршењу рекогносцирања путева на левој обали Шкумбе према утврђеном правцу кретања наших ешелона правцем: Драч – Каваја уз реку Шкумбу на Пекин – Љушну – с. Кучи до реке Војуше код Мифоли; ако се код Кучи не може прећи река Семени, онда на Козару – Фијери до Мифоли.
2) Да се командант Брегалничке дивизије упозна са путевима Драч – Каваја – с. Вила прелаз на Шкумби – Нова – Дивјака – Либовча – Петова – Фијери и Фијерзи.
3) Евентуалне прелазе преко Шкумбе и Семени на горњим правцима изрекогносцирати.
4) Предузети мере да се на тим рекама повећају превозна средства.
5) На маршу одржавати најстрожију дисциплину.
6) На маршу чувати оружје и муницију и водити рачуна о сваком пушчаном метку.
7) На правцу марша одредити прихватна места за болесне и изнемогле војнике.
8) Изненадно тешко оболеле војнике предати мештанима, код добрих људи, и по могућству оставити са оболелим војником по једног болничара.
9) Све умрле војнике на маршу безусловно сахранити са потребним пиететом.
10) Трупна санитетска служба за време марша мора се најенергичније обезбедити.
11) Груписати изостале војнике и обезбедити изостајање; лекари маршују на зачељу јединица.
12) О води за пиће водити строго рачуна.
13) Евакуацију болница извршити до последњег војника.
14) Са стоком поступити по већ постојећим наређењима.
15) Ручне бомбе и муницију понети сву.
16) Сав запрежни и јахаћи прибор понети.
17) Шаторни прибор допунити и поправити.
18) Ков набавити на лицу места.
19) Мазиво за оружје набавити на лицу места.
20) Инжињерски алат, који није погодан за ношење, евакуисати за Драч.
21) Храном снабдети људе из Комбиноване и Брегалничке дивизије за 7 дана а Матског одреда за 9 дана.
22) Фураж за стоку набављати на терену.
23) За клање употребити стоку Брегалничке дивизије а по разрезу, који је ова команда предвидела.
24) Командант Комбиноване и Брегалничке дивизије споразумеће се односно даљег извршења поделе ове стоке.
25) Потребним новцем снабдети благовремено трупне јединице.
26) На утрошак хране обратити највећу пажњу.
27) До доласка на Војушу хране неће бити.
28) Команданти ће се постарати да се са добијеном храном очува снага војника.
29) За босе војнике набавити обућу.
30) Евакуацију наших власти и установа извршиће дотични команданти у чијем се подручју налазе.
31) Оружни, санитетски и инжињериски материјал евакуисати и то оружни и инжињериски материјал у Драчко убојно слагалиште а санитетски материјал предати Битољској сталној војној болници у Драчу.
32) Чиновништво и људство, које је евакуисано, да се прикомандује једној од јединица дотичне команде.
33) Штете учињене приватним лицима утврдити и исплатити на лицу места. Све расправе ликвидирати пре одласка из места.
34) Заповест за извршење покрета ка Валони послаће се накнадно“.
Командант Тимочке војске доставио је овога дана Врховној команди ове извештаје:
ОБр. 2260
„Стање на фронту ове војске непромењено. Повереник јавља да су пре 6 дана стигли у Дебар 4 немачка батаљона и узели у своје руке сву власт у Дебру“.
ОБр. 2272
„Према наређењу Врховне команде лично строго пов. ОБр. 26456 од 5. јануара ова команда има формирати један батаљон, који би имао у прво време да остане у Елбасану. Издао сам потребна наређења за формирање овог батаљона. Молим за наређење:
1) О задатку овог батаљона, докле има остати у Елбасану и када ће се повући у Драч.
2) У каквом ће бити одношају командант овог батаљона према Есад паши и Албанској влади.
3) О начину ихране и снабдевања овог батаљона; његово снабдевање с новцем и осталим потребама.
4) Да ли остаје у важности одлука, да се сва брдска Дебанжова артилерија преда на употребу Есад паши. Од артилерије могло би се без велике тешкоће оставити 3 брдска брзометна Шкодина топа, узета од Есад паше, који се сада налазе код Комбиноване дивизије I. позива у Елбасану.
Достављајући ово, мишљења сам, да овај батаљон не би требало оставити у Албанији, сем ако то не захтевају нарочито важни политички обзири“.

Трупе Нове области

Последњи ешелон ове команде Вардарске дивизије I. позива одмаршовао је 1. фебруара из логора код с. Арте у Валонско пристаниште, где је по доласку у 7 часова одмах почело укрцавање у лађу „Данте Алигиери“. Укрцавање је завршено око 11 часова; на броду се остало целог дана.

Трупе Одбране Београда

У току 1. фебруара трупе ове команде продужиле су покрет ка Валони.
1. ешелон Тимочке дивизије II. позива почео је у 5 часова прелаз преко понтонског моста на Војуши. Чело колоне стигло је овога дана на морску обалу код с. Арте, где се убиваковало у готове шаторе и бараке. Војници су добили хлеба и конзерве за један оброк.
2. ешелон Тимочке дивизије II. позива стигао је у 17 часова зачељем на Војушу. У току ноћи отпочео је прелаз преко понтонског моста.
1. ешелон Шумадиске дивизије I. позива отпочео је 1. фебруара ујутру превожење преко р. Семени код с. Петова. Командант дивизије превезао се са штабом у 9.55 часова и продужио је покрет ка Војуши.
2. ешелон Шумадиске дивизије I. позива био је овога дана на маршу од р. Шкумбе ка реци Војуши.
3. ешелон пребацио се у току дана преко р. Шкумбе и продужио је марш ка р. Војуши.

II. армија

Шумадиска дивизија II. позива.
Дивизија – 11. ешелон – 1.фебруара у 6.30 часова продужила је покрет за Валону; њено чело било је око 8 часова стигло до р. Шкумбе; трупе су прегазиле ову реку код с. Черме и стигле око 16 часова на преноћиште кад с. Дивјаке. Марш је извршен без тешкоћа.
Тимочка дивизија I. позива.
Командант дивизије примио је 1. фебруара наређење Врховне команде ОБр. 27397 од 1. фебруара ове садржине:
„Ради бржег одласка за Валону а нарочито ради бржег транспортовања бродовима из Валоне за Крф, ешелони који иду сувим треба да су јаки 4.000 људи. Како 14. ешелон из Дунавске дивизије I. позива, који је данас отишао за Кавају и где ће остати (имати преданак 3. фебруара) један дан, има 2.674 људи, то молим команданта да овом ешелону у Каваји прида још толико људи тако да Тимочка дивизија I. позива не буде више имала од једног ешелона (15.).
Да ли ће у ешелону бити тачно 4.000 или 4.200 људи не чини ништа, пошто коморџије остају на Војуши – не транспортују се још из Валоне.
Молим команданта да данас до мрака пошаље овој команди прегледе бројног стања и то један за свој ешелон (15.) и други који ће предати 14. ешелону сутра по доласку у Кавају.
Команданта Дринске дивизије по доласку у Кавају обавестити о овоме“.
На основи овог наређења командант дивизије издао је својим трупама потребна наређења а команданту Дунавске дивизије I. позива доставио је у целости наређење Врховне команде ОБр. 27397 с тим, да је за допуну 14. ешелона упућен Тимочки артилериски пук за тешком артилеријом.

III. армија

Дринска дивизија I. позива.
У духу наређења Врховне команде ОБр. 27269 од 29. јануара и ОБр. 27352 од 31. јануара, 1. ешелон дивизије, под називом 12. ешелон, кренуо се 1. фебруара рано из јутра из околине Драча сувим за Валону; 2. ешелон, под називом 13. ешелон, отпочиње покрет 2. фебруара.
Дунавска дивизија I. позива.
У духу наређења Врховне команде ОБр. 27352 за попуну 12. ешелона Дринске дивизије I. позива формиран је подешелон Дунавске дивизије I. позива: коњички пук, артилериски пук, сви делови колонске коморе. Тај подешелон одмаршовао је 1. фебруара рано из јутра ка Раштбулском логору, где је ушао у колону ешелона Дринске дивизије I. позива. Остале трупе Дунавске дивизије I. позива – као 14. ешелон – полазе 2. фебруара за Дринском дивизијом до Каваје.

Трупе Нове овласти

На основу наређења Врховне команде ОБр. 27316 од 30. јануара дивизија је 1. фебруара отпочела покрет из с. Черме ка р. Војуши и стигла је у 12.30 часова у Љушну. За 2. фебруар наређено је да се дивизија крене из Љушне за село Бубулмани, где ће сачекати извештаје патрола о газовима на р. Семени, па се онда даље кренути.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 1. фебруара ове важније извештаје:

Од делегата у Валони, пуковника Пешића

Д. Бр. 14 од 31. јануара

„Од како сам у Валони послао сам више депеша, а помоћник Начелника штаба пуковник Павловић рече ми да тамо није стигла ниједна од тих депеша, те шаљем овај рапорт с молбом, да ми се истим путем достави одговор.
1) Ђенерал Бертоти није хтео да ме прими из разлога да се не компликује посао око покрета и транспортовања наших трупа.
После објашњења, кога сам имао са њиме, био је љубазан, али је остао при том, да је моје присуство овде излишно, јер је све уређено како треба и да ја губим само време седећи овде, мада је њему пријатно моје присуство.
Углавном, на учтив начин показао ми је, да не треба да останем овде и требао сам одмах да се вратим, али сам ипак остао, да се боље оријентишем и упознам, да ли је у истини уређено све за сигуран марш и брзо укрцавање наших трупа.
Ја сам се уверио да је заиста ђенерал Бертоти и адмирал Капо и адмирал Капо Мацо командант флоте у Валони учинио све, да марш наших трупа сувим, укрцавање и исхрана трупа сувим и на бродовима буде потпуно у реду, нашта им треба одати признање.
2) Маршовање сувим и прелаз преко река удешен је с обзиром на моћ укрцавања пристаништа у Валони, где се може укрцавати 4.000 људи дневно, те је удешено да се преко Семени може превести тај број људи, мада до сада није више стигло од 2.000 људи и данас свега 760, све због спорог марша наших трупа. Неопходно је потребно наредити, да марш наших трупа буде што бржи, те да се користи повољно време и море, иначе чим почну кише успориће се посао за половину садање брзине.
3) Исхрана трупа сувим осигурана је: на Семени и Либовци има 30.000 порција хране; на Војуши и Дризишу логор за 10.000 људи и код Валоне близу с. Арте логор и хране за 4.000 људи.
Сва ова храна допуњује се у колико се утроши прелазом наших трупа.
У овом погледу уређено је све, само треба наредити нашим трупама, да узимљу храну само онолико, колико им треба, а не да је растурају, како се жале талијански и енглески официри.
4) Укрцавање трупа иде врло брзо. Све што стигне у Валону укрца се истога дана. Овај посао је уређен врло прецизно тако, да се за три сата укрца 2.000 људи са спремом и архивама.
5) Исхрана морем је одлична. Трупе на бродовима добијају топлу храну, наши официри из ресторана I., а нижи из ресторана II. класе.
6) Остаје питање о транспорту коња, које се овде не може решити, јер то не зависи ни од ђенерала Бертоти нити адмирала Капо Мацо, већ од адмиралитета и војводе од Абруце.
Међутим, адмирал Капо Мацо, који је наш велики пријатељ убеђен је, да је практички немогућно све наше коње укрцати у Валони, јер у најбољем случају овде се може укрцати 700 коња дневно што би изнело 150 дана. Па пошто овде нема коњске хране нити се може довући из Италије, то ће коњи пре поцркати него се транспортовати.
Мени изгледа према целој ситуацији, да је најбоље одмах наредити да ови коњи одмах полако иду ка Санта Каранти, ту образовати један коњички логор под командом једног коњичког или артилериског официра и да коњи стално остану ту, да се не пребацује преко мора, јер ако транспортовање траје 3 месеца и повратак 3 месеца онда је апсурдно коње превозити преко мора.
У околини Санта Каранти има хране и лакше се може дотурити преко мора. Изгледа да нема другог решења у овом питању, те молим одмах да се нареди, шта да се ради са коњима.
Сем тога, слабе и изнурене коње треба продати комисиски, а у Валони би се могли вероватно укрцати 1 – 2.000 официрских и бољих коња. По уверавању ђенерала Бертоти пут преко Берата осигуран је.
Сви меродавни па и енглески војни аташе мисли, да коњи морају ићи сувим, те зато не треба више наваљивати, да их транспортују морем.
7) Талијани би желели купити неколико – до 20 наших митраљеза са 50.000 зрна на цев. Молим шта да одговорим.
8) На начин којим сам овде примљен, а који је врло јасан, да не треба дуже да останем овде, као и с обзиром, што је овде све уређено, како у погледу маршовања и укрцавања, тако исто и у погледу исхране, као и зато што ђенерал Бертоти по свима овим питањима не општи самном, већ са ђенералом Герини, то сам ја овде, потпуно излишан, те молим за наређење докле ћу овде остати. Председник комисије ппуковник Калафатовић потпуно је упознат са послом и врши га добро, тако да је сваки други излишан.
9) Молим послати број трупа, који ће овде прећи због исхране“.

Од Председника комисије за укрцавање у Валони ппуковника Калафатовића

ОБр. 11 од 1. фебруара

„30. јануара укрцано је у Валони: 67 официра и 1.455 војника Моравске дивизије II. позива и неколико деташмана“.

Од Г. Министра Војног

Бр. 8695 од 30. јануара са Крфа

„По представци маринских власти, а у интересу реда убрзавања укрцавања и смештаја трупа у биваке молим наредите одмах:
Да се за сваку лађу одреди стални командант транспорта по могућности виши официр, који говори француски, са осталим дужностима:
1) Да војници буду на одређеним местима не закрчујући прелазе, што су потребни морнарима за рад.
2) Да свака јединица на лађи има свог дежурног, који ће се старати за чистоћу локала и нужника, тражити лекара за помоћ оболелих итд.
3) Апсолутно забранити коцку у новац, која се врши у највећим размерама и опијање официра које је врло често.
4) Од лекара који би путовали са лађом, одредити једног за I. а једног за II. класу за указивање помоћи.
5) У току вожње саставити спискове официра и чиновника по чиновима и јединицама.
При одласку лађе на Крф, све спискове предати француском и српском официру, који буду на броду. Ово је врло важно, јер пописивање овде траје дуго те одоцњава повратак бродова и смештај трупа у биваке.
Командант транспорта доставиће мени рапортом изгреде које поједини официри буду учинили, док не дође Врховна команда. Издати му легитимацију о неограниченој власти.

Наређења Врховне команде

ОБр. 27380
Команданту Тимочке војске

„Сазнао сам да се Бугари испред фронта те војске повлаче ка Битољу. Молим наредите проверу овога и известите ме“.

ОБр. 27381
Команданту I. армије

„I. армија отпочеће укрцавање врло вероватно 4. фебруара. У Раштбулски логор има се упутити из те армије 5.000 људи тако, да 3. фебруара по подне буду у логору и јаве се команданту логора мајору Душану Поповићу. Сви војници треба, да се снабду дводневном резервном храном“.

ОБр. 27382
Делегату пуковнику Пешићу – Валона

„Начелник штаба примио ваш извештај, послат по мајору П. Ђукићу. Сувим је упућено:
26. овог месеца део Тимочке дивизије II. позива: 2.765 људи, 541 коња и 67 волова.
27. овог месеца део Тимочке дивизије II. позива: 2.205 људи, 369 коња и 144 волова.
28. овог месеца део Шумадиске дивизије I. позива: 2.866 људи и 615 коња.
29. овог месеца део Шумадиске дивизије I. позива: 2.289 људи, 336 коња и 3 вола.
30. овог месеца део Шумадиске дивизије I. позива: 2.136 људи, 333 коња и 30 волова.
31. овог месеца део Шумадиске дивизије II. позива: 3.759 људи, 732 коња и 37 волова.
1. фебруара део Дринске дивизије I. позива: 3.854 људи, 1.033 коња и 12 волова.
2. фебруара део Дринске и Дунавске дивизије I. позива: 3.474 људи, 908 коња и 4 вола.
3. фебруара део Тимочке дивизије I. позива: 4.135 људи и 923 коња.
Овај је број одређен с обзиром на моћ превожње преко Шкумбе и Семени, као и да се неби јединице цепале. Трупама је наређено, да храну примају само онолико колико им је потребно за марш. Остаје сувим: Тимочка војска са двема својим дивизијама чија јачина не може прећи 15.000 људи, 4.000 коња и 800 волова и Коњичка дивизија са око 2.250 људи и 2.000 коња“.

ОБр. 27397
Команданту Тимочке дивизије I. позива

„Ради бржег одласка у Валону и нарочито ради бржег транспортовања бродовима из Валоне за Крф, ешелони који иду сувим треба да су јаки 4.000 људи. Како 14. ешелон из Дунавске дивизије I. позива, који је данас отишао за Кавају и где ће остати имати преданак 31. овог месеца – један дан, има 2.674 људи, то молим команданта да овом ешелону у Каваји прида још толико људи тако да Тимочка дивизија I. позива не буде више имала од једног ешелона (15.).
Да ли ће у ешелону бити 4.000 или 4.200 људи не чини ништа, пошто коморџије остају на Војуши, не транспортују се још из Валоне.
Молим команданта да данас до мрака пошаље овој команди прегледе бројног стања и по један за свој ешелон (15.) а други за део, који ће придати 14. ешелону сутра до доласка у Кавају.
Команданта Дунавске дивизије по доласку у Кавају обавестити о овоме“.

Слични чланци: