10. јануар, Операције српске војске

I. армија

Дринска дивизија II. позива налази се 10. јануара на линији: Јубани – Рогами – Зуб; обезбеђује правце, који од Пуке воде ка Скадру.
Дунавска дивизија II. позива сменила је делове III. армије на линији: Маја Велс – Крешта – Маја Смихилит, где затвара све правце реком Ћадри и оне који преко Креште изводе у Калмети и даље ка Љешу.
Штаб армије у Скадру.
9. пук II. позива отпутовао је из Спужа за Скадар 7. јануара, где је стигао 8. јануара; 9. јануара маршовао је до Какарића, а 10. до с. Калмети. Комбиновани одред пуковника Плазине креће се 11. јануара из Подгорице за Скадар, сем једног батаљона који 12. полази из Подгорице за Скадар.

III. армија

Браничевски одред, који је до сада држао одсек од Маја Велса – до коте 620, смењен је 10. јануара трупама I. армије и одмаршовао је да поседне део фронта Маја Велс (кота 1051) до коте 759 (наређење команданта III. армије ОБр. 8957 од 4. јануара).
Ужички одред држи линију: Плана – Маја Велс (к. 1051). Када Браничевски одред буде заузео фронт Маја Велс – к. 759, Ужички одред обезбедиће само део фронта с. Плана – к. 759 закључно (наређење команданта III. армије ОБр. 8957). Дунавска дивизија I. позива и Дринска дивизија I. позива остале су на досадањој размештајној просторији и то прва на простору од Љеша до с. Робости, друга на простору с. Плана, с. Кодра и западно.

Трупе Одбране Београда

Трупе Одбране Београда продужиле су 10. јануара покрет ка Драчу у духу наређења команданта Одбране Београда ОБр. 5496 од 6. јануара.
Штаб команде стигао је на преноћиште у село Презу. Шумадиска дивизија I. позива заноћила је у реону: Шенкола – Илими – Дервени.
Тимочка дивизија II. позива прешла је реку Маће и заноћила у рејону: Жеја Хан – Лачи – Шљасу.

II. армија

Трупе ове армије, осим делова Шумадиске дивизије II. позива, који су већ отишли, очекују у досадањем распореду долазак бродова у Медуанско пристаниште.

Трупе Нове области

Све јединице ове команде, осим дела Комбинованог одреда, који је 9. јануара укрцан, очекује долазак бродова у Драчко пристаниште.

Тимочка војска

У току 10. јануара код ове војске није било никакве промене.

Резервне трупе

Трупе ове команде биле су 10. јануара ешелониране на маршу из Фијери ка Валони; први ешелон стигао је овога дана на Војуши, где очекује прикупљање осталих делова.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 10. јануара ове важније извештаје:

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

Пов. Д. Бр. 2328 од 9. јануара – 18 часова

„Због врло критичног стања на „Куку“, чији се пад очекује сваког тренутка, саопштено је страним посланицима, да своје фамилије уклоне са Цетиња. У току јучерашњег и данашњег дана борбе на Крстацу, потпуно су уништене: две хаубичке батерије од 21 см., 2 мортира од 24 см., а на „Куку“ је готово сва артилерија онеспособљена за дејство.
Ово је произвела непријатељска артилерија са ратних бродова и Которских утврђења – форова“.
Напомена: Као што се из предњег извештаја види, ситуација на Црногрском фронту код Ловћена била се јако погоршала. Евентуални пад Ловћена имао би недогледне последице за ситуацију наше војске код Скадра а нарочито на њено укрцавање у Медови.
Врховна команда са ОБр. 26668 доставља ђенералу Мондезиру молбу за дејство, да се отпочне интензивно укрцавање трупа у Медови, а ако то не буде у стању да изведе Италијанска Марина, да то учини Француска, јер ће у противном српска војска у околини Скадра, Љеша и Медове, на случај јачег надирања непријатељских снага кроз Црну Гору ка Скадру, доћи у веома критичну ситуацију.

Од председника комисије за укрцавање у Медови

Бр. 17 од 7. јануара

„Јутрос у 9 часова приспеле су две лађе, довукле су око 400 тона профијаната. По подне до 17.30 часова укрцано је: 316 војника и 36 официра Шумадиске дивизије II. позива; 56 рањених и болесних официра и 230 избеглица“.

Од Г. Министра Војног

Пов. Ф. Ђ. ОБр. 8799

„Пошто француска влада, која је пристала да прима на лечење наше рањенике и болесне официре и војнике, још није одредила место у које их треба послати, то, док се ово питање не регулише, поступити по моме наређењу Ф. Ђ. ОБр. 15552 и Ф. А. Бр. 15383, па кад се добије од ње одговор онда ће се наредити шта треба. У овом смислу учињене су потребне представке. Што се тиче наших избеглица, за њих је одговорила француска влада, да ће их примити и сместити на Корзици. У том погледу влада је чинила неколико представки, да се што пре евакуишу па је од своје стране наредила закуп нарочитих бродова за њих. Господину Министру унутрашњих дела поверено је старање о свима избеглицама и он им даје новчану помоћ за живот. Према томе нека се све избеглице обраћају комесару министра унутрашњих дела у Медови за помоћ новчану и укрцавање у лађе, који има о томе инструкције од свога министра“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 26661
Команданту I., II., III. армије
Одбране Београда
Тимочке војске
трупа Нове Области
команданту места – Скадар

„На захтев г. Министра Војног Ф. Ђ. ОБр. 8795 од 8. овог месеца Врховна команда је учинила представку шефу Француске Мисије, ђенералу Мондезиру, да се према извесном броју официрских фамилија, које су у изузетним тешким приликама учини изузетак и допусти, да се транспортују са трупама и остану на просторији реорганизације.
Шеф Француске Мисије, ђенерал Мондезир актом 61, од данас одговорио је:
„Ви ћете се без сумње сложити самном, да присуство официрских фамилија на просторији реорганизације Српске војске, противи се постављеном задатку. У осталом, грађанским лицима није одобрено да се задржавају у Француским логорима.
Мислим, да је најбољи начин, да се помогне онима, који су у изузетним приликама (било због немања новчаних средстава, било што су остављени сами себи) да се састави списак њихов и пошаље вашем Министру г. Веснићу у Париз. Он ће моћи преко француске владе предузети сва потребна средства. Место за ове је у Француској, где ће сигурно добро бити примљени.
Према овоме част ми је замолити команданта да се г. официрима стави до знања:
1) Да официри, који имају своје породице у овако изузетним околностима, упуте их у Медову, односно у Драч, где ће се јавити командантима пристаништа, ради транспортовања у Француску, у место где су упућене и остале избеглице.
2) Да таквим официрима предпостављене старешине излазе на сусрет, издавајући им плате и остале принадлежности, које имају да примају, да би са овим могли испратити своје породице до места одређеног у Француској. Даље да им помогну у транспортним средствима до Сан Ђовани ди Медуе, односно до Драча.
3) Да команданти изволе поднети у најкраћем року спискове ових породица. Овакви спискови послаће се нашем посланству у Паризу, које ће са Француском владом осигурати њихов опстанак и издржавање.
4) Официри, који имају децу за школовање, такође ће навести то у списковима, јер је одређен нарочити одбор који ће децу распоредити по школама и пансионима, а о којима ће се такође старати француска влада“.

Слични чланци: