11. јануар, Операције српске војске

I. армија

Дринска дивизија II. позива држи 11. јануара линију положаја: Маја Велс – Крешта – Маја Смихилит до с. Спасари.
Дринска дивизија II. позива држи положаје: Спасари – Јубани – Рогами – Зуб.
Комбиновани одред пуковника Плазине одмаршовао је овога дана из Подгорице за Скадар.
9. пук II. позива стигао је 11. јануара у састав Дунавске дивизије II. позива и убиваковао се код с. Калмети.
Штаб I. армије налази се у Скадру.

III. армија

Ужички одред обезбеђује фронт од с. Плане до к. 759; Браничевски одред држи одсек од к. 759 до Маја Велса (к. 1051).
Дунавска дивизија I. позива размештена је на левој обали Дрима, на простору од Љеша до с. Робости.
Дринска дивизија I. позива на простору с. Плана – с. Кодра и западно.
Штаб армије је у Љешу.

Трупе Одбране Београда

Трупе ове команде продужиле су у току 11. јануара покрете ка Драчу у духу неређења Врховне команде ОБр. 26414 и према наређењу команданта Одбране Београда ОБр. 5496.
Штаб армије стигао ја овога дана у Драч; Шумадиска дивизија I. позива у реон Базар Шијак -Ристанеј; Тимочка дивизија II. позива у реон Шенкол – Илими – Дервени. Командант Одбране Београда издао је 11. јануара својим трупама наређење ОБр. 5504 ове садржине:
„Пошто се трупе Нових Области налазе код Драча на левој обали реке Арзен, то у вези заповести ОБр. 5496 наређујем:
Да се трупе Одбране Београда распореде за становање на простору од р. Арзена до Алчауша с једне и друге стране друма и то: Шумадиска дивизија I. позива јужно, а Тимочка дивизија II. позива и све самосталне јединице северно од друма.
Магацини хране у Драчу.
Штаб команде Одбране Београда биће у Драчу.
Командант Шумадиске дивизије I. позива поставиће релејну везу са штабом Одбране Београда. С том релејном везом служиће се и командант Тимочке дивизије II. позива.
Команданти дивизија, одмах по одласку на одређену просторију поднеће ми извештај о извршеном маршу од Љеша до Драча“.

II. армија

Трупе ове армије – осим делова Шумадиске дивизије II. позива, који су већ отпутовали – очекују, да буду укрцане у Медовском пристаништу и то:
Шумадиска дивизија II. позива на простору од к. 366 – с. Балдрим до Сан Ђовани ди Медуа.
Тимочка дивизија I. позива на простору од с. Барбалуши до к. 366 закључно.
Штаб армије је у Љешу.

Трупе Нове области

Делови Комбинованог одреда, Моравска дивизија II. позива, Моравска дивизија I. позива, Вардарска дивизија I. позива и Призренски одред убиваковани су код Драча на левој обали Арзена а северно од пута Тирана – Драч. Све је регулисано и припремљено за укрцавање у бродове у циљу одласка за Крф. Штаб ове команде је у Драчу.

Тимочка војска

Трупе ове војске штите укрцавање трупа у Драчу у овом распореду:
Крајински одред на положају код села Мираке.
Матски одред на положају Ћафа Прискес.

Комбинована дивизија I. позива држи положаје источно од Елбасана.
У резерви: Брегалничка дивизија I. позива код Каваје, са 3. пуком у с. Пекињу.
Коњичка дивизија у биваку на Раштбулу код Драча.
Штаб војске је у Драчу.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 11. јануара ове важније извештаје:

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

Пов. Д. Бр. 2333

„Стање на фронтовима Црногорске војске у току 9. јануара:
1) Код Санџачке војске: На целом фронту и на свима правцима вођене су огорчене борбе и сви су напади непријатељски одбијени.
2) Код Херцеговачког одреда непријатељ је напао на цео фронт са: 23 батаљона, 80 топова и преко 30 митраљеза, нарочито је вршио енергичан напад на Вучји До и Грахово и сви су напади одбивени.
3) На фронту Ловћенског одреда вођена је енергична борба целог дана. Непријатељ је јако нападао и свој пешадиски напад потпомагао силном артилериском ватром из 2 крстарице и 5 контра торпиљера и свију Которских Форова. Нарочито је снажан напад био на положај „Кук“ који је неколико пута прелазио из руке у руку и којом је приликом вођена борба и са бомбашима, а непријатељ је употребљавао и загушљиве гасове.
Напослетку услед велике надмоћности, а нарочито у артилерији, непријатељ је пред мрак успео заузети положај „Кук“ где се и задржао“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 1943

„Инспектор резервних трупа депешом од 6. јануара извештава из Фијери:
1) Да је из резервних трупа и подофицирске школе умрло у току 5. јануара 59 војника.
2) Да је 5. тек. месеца добио депешу од генерала Бертоти, којом му дозвољава укрцавање у Валони и ставља му на расположење обућу за војнике. У Валону се креће 5. овог месеца“.

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

1. Извештај Строго Пов. Д. Бр. 2339 од 10. јануара у 14 часова
„У току данашњег дана (10. јануара) Аустријанци су на правцу Котор – Ловћен – Цетиње поред Кука, који су синоћ освојили, заузели и положаје Бабјак и Мојстири.
Црногорске трупе држе према њима положаје Штировник, Долове и Трештаник. Намера је била да се ноћу изврши напад на непријатеља и изгубљени положаји поврате. Црногорска Врховна команда издала је потребне наредбе за ово, али су трупе одрекле да наредбу изврше.
Сви покушаји старешина и лични утицаји кнеза Мирка и Петра на војнике појединих батаљона да се по наредби поступи остали су без успеха. Шта више, скоро су сви батаљоии Ловћенског одреда изјавили, да неће да се бију и да ће да напуштају положаје и иду кућама, зато што већ 4 дана нису добили хране, што су голи и боси и што на овој зими немогу више да издрже. Ови узроци поред прецењивања снаге непријатељске били су главни повод за ово брзо напуштање онако јаких положаја као што је Кук, Бабјак и Мојстири.
Оваквим држањем војника Ловћенског одреда угрожено је јако Цетиње и правац Ријеци и тиме наступила и велика бојазан за даљи ток рата.
Услед овог влада је у вечерашњој седници својој предложила Краљу да пошаље непријатељу парламентаре и затражи привремено примирје, ако затреба да се по томе приступи и даљим преговорима о прекиду непријатељства.
Краљ је ово категорички одбио и наредио је, да се и даље борба води у колико се може.
Влада када није са својим предлогом успела, понудила је Краљу оставку, но он је то одбио и остао при своме, те је за сада ово питање застало. А да ли ће Краљ прихватити предлог владин или ће остати при своме још се незна. Тако, на Ловћенски одред не може се поготову више полагати.
Код оваквог држања Црногорских трупа, непријатељ ће несумњиво врло скоро и заузети положај код Брајића и кренути Обзовници а тиме себи потпуно обезбедити друм и правац Улцињу и Бојани, ако га Талијани у томе не спрече, јер Црногорци имају у томе крају врло малобројне и посве непоуздане трупе, а нису у стању да га с трупама са које друге стране заштите. Зато скрећем пажњу нашој Врховној команди на овај правац.
Данас ми је Краљ саопштио једну депешу коју је јуче добио лично од Руског Цара, као одговор на његову ранију депешу, којом је Цару представио, да ће се Црна Гора са највећим напоном своје снаге у борби противу непријатеља до краја верно држати Русије и савезника и молио, да му Русија и савезне силе пошаљу што пре довољно хране и других потреба, јер у Црној Гори влада и трпи се оскудица у свему и свачему. Том депешом Руски Цар захваљује Краљу Николи на изјавама верности и истрајности и јавља му да се телеграфски обратио савезним силама да што скорије помогну Црну Гору потребама, а он ће и са своје стране учинити.
Можда су и ове измењене депеше донекле утицале што је Краљ одбио предлог владин о примирју“.
Напомена. Врховна команда са ОБр. 26679 доставила је предњи извештај делегата са Цетиња, шефу Француске мисије ђенералу Мондезиру на знање, с тим, да према оваквом стању најхитније дејствује, да се што већи број транспортних бродова са довољно јаком заштитом флоте шаље у Медову, те како би се наше трупе што пре транспортовале а избегле ову кризу која је неминовна, ако се ове мере не предузму.
2. Извештај Пов. Д. Бр. 2336
„Услед приближавања непријатељских трупа на правцу Котор – Цетиње јутрос су савезничка посланства евакуисана за Подгорицу, а државна надлештва делимично се евакуишу.
Њ. В. Краљ јутрос је отишао на фронт Ловћенског одреда да и сам утиче на држање својих трупа“.
3. Извештај Пов. Д. Бр. 2347
„Са пристанком Краљевим одлучено је да се од непријатеља на Ловћенском фронту тражи привремена обустава непријатељства. Влада спрема ово и за који час послаће парламентара команданту Которских трупа.
Породица Краљева спрема се за полазак са Цетиња и вероватно очекује само још одговор од непријатеља, па да се крене на Ријеку или даље остане овде на Цетињу.
Сиротиња већ је отпочела местимично да пљачка државне магацине“.
4. Извештај Пов. Д. Бр. 2349
„Данас у 15 часова отишли су аутомобилом парламентари са пуномоћијем пут „Крстаца“. Непријатељ допро до Цетиња. Саопштено и г. Министру Војном“.
5. Извештај Пов. Д. Бр. 2350 у 17 часова
„Црногорска Врховна команда саопштила ми је ово:
Краљевска Влада данас у 15 часова послала је 2 официра на Његуш ради преговора са непријатељским командантом на одсеку Његуш – Ловћен у циљу закључења примирја за 6 дана. У исто време парламентари тражиће, да се одреде делегати једне и друге стране и упуте у Његуш ради преговора о миру између Црне Горе и Аустрије. Пуномоћија парламентара потписао је председник владе.
Њ. В. Краљица и Књегиња Вера отпутовале су за Ријеку, куда се дворске ствари преносе, а остали чланови дома још су овде“.

Од Председника комисије за укрцавање у Драчу пуковника Кушаковића

Бр. 15 од 10. јануара у 9.40 часова

„Ноћас (9. тек. мес.) укрцан је 19. пук. Свега 294 војника. Више војника није се могло укрцати због тога, што није храна из те лађе сва искрцана услед рђавог времена“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 26693 – Команданту Скадарског одреда, Команданту I., II., III. армије, Одбране Београда, трупа Нове Области, Главном интенданту, Начелнику артилериског одељења

„Услед ново створене ситуације на Црногорском ратишту потребно је што више смањити групу, која се има транспортовати из Медове.
Врховни Командант наређује:
1) Да III. армија најхитније поступи по наређењу Стр. Пов. ОБр. 27456 од 5. овога месеца и оба батаљона са свима осталим деловима, које даје за Скадарски одред упути у Скадар где ће се ставити на расположење команданту Скадарског одреда пуковнику Кости Кнежевићу.
2) Да командант II. армије најхитније поступи по наређењу Строго Пов. ОБр. 26456 и батаљон са осталим деловима, које даје по горњем наређењу, одмах образује и стави на расположење команданту Скадарског одреда и овога извести о извршењу формирања.
3) Да командант I. армије, чим поступи по наређењу Строго Пов. ОБр. 26456, одмах крене своју армију и заузме линију Плана – Маја Велс (к. 1051) затварајући све правце који воде ка Љешу од Каливачи на Калмети, преко Маја Велса и реком Маћом смењујући трупе III. армије.
Ово је врло нужно да се изврши што пре, како би се трупе III. армије одмах кренуле за Драч.
Јединице I. армије, које се сада налазе за обезбеду правца, који изводе Скадру биће смењени деловима Скадарског одреда, дотле их оставити на њиховим местима, а остале јединице упутити за смену III. армије.
4) Командант III. армије, чим буде смењен трупама I. армије на садањем свом положају, упутиће своје трупе Драчу правцем Љеш – Плана – Преза – Драч, где ће у споразуму са командантом Тимочке војске утврдити место, где ће се убиваковати.
Дотле, док борачки делови I. армије не стигну, командант III. армије, све делове своје, у и ван састава дивизиског, као и армиске установе, кренуће одмах ка Драчу, остављајући само делове, који обезбеђују правце Љешу, који ће чекати да буду смењени деловима I. армије, а потом и њих повући Драчу.
5) Храну понети за 5 дана из слагалишта у Љешу и Медови.
Главни интендант издаће за ово потребна наређења.
6) У интересу брзине и лакшег командовања све армије код Драча стављају се за време њиховог бављења код Драча привремено под команду ђенерала Живковића.
7) Штаб I. армије прећи ће у Љеш, III. у Драч, а Скадарског одреда биће у Скадру.
8) Магацини хране I. и II. армије у Љешу, а за III. армију у Драчу“.

Слични чланци: