Трупе Нове Области налазе се у Доњо Ипсоском логору, трупе Одбране Београда у Горњо Ипсоском логору на Крфу. Трупе I. и II. армије у логору Говино.
II. армија (штаб на Крфу)
а) Шумадиска дивизија II. позива на Крфу.
б) Тимочка дивизија I. позива (15. ешелон).
12. фебруара у 0.40 часова пре подне чело дивизије стигло је у логор код Арте, где су приспеле трупе размештене да се до сванућа одморе.
До 8.45 часова једва је од трупа било приспело око 1.120 војника, који су упућени за укрцавање, но пошто је на путу добивено наређење да овога дана неће бити укрцавање због буре на мору, ови су војници враћени у логор и ту су преданили.
До 21 час све заостале трупе дивизије приспеле су у логор. – Од команданта логора код Арте добијено је наређење да се дивизија са свима својим трупама крене 13. фебруара у 6.30 часова на пристаниште ради укрцавања у бродове.
Тимочка војска
Штаб војске пошао је 12. фебруара из вароши Крфа ка с. Каракиана, где је стигао истог дана.
Брегалничка дивизија I. позива:
16. ешелон остао је 12. фебруара у логору на десној обали Војуше.
17. ешелон маршовао је овога дана од с. Петова до с. Фијерза на десној обали Војуше.
Комбинована дивизија I. позива – 18. ешелон – продужила је овога дана до с. Косова покрет по ешелонима и стигла је до с. Бубулмани.
Напомена: Коњичка дивизија, као и сви јахаћи, товарни и теглећи коњи Српске војске налазе се у логору на десној обали р. Војуше.
Ситуација
Врховна команда примила је у току 12. фебруара ове важније извештаје:
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 4742 од 10. фебруара
„Част ми је известити Врховну команду, да сам за команданта логора одредио код трупа Шумадиске дивизије I. поз. заступника команданта дивизије артилериског пуковника г. Светислава Тасовца, на место досадањег команданта логора пуковника г. Добросава Павловића; за команданта логора код трупа Тимочке дивизије II. позива команданта дивизије артилериског пуковника г. Мирка Милосављевића, на место досадањег команданта логора пуковника г. Јована Ивковића. Ову промену извршио сам услед тога, што су обе дивизије искрцале се на Крф. За команданта логора код трупа ван дивизиског састава одредио сам артилериског ппуковника г. Жив. Терзибашића“.
Од г. Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 9086 од 11. фебруара
„Наш војни изасланик у Паризу депешом Пов. ОБр. 92 од 9. тек. мес. доставља: „Дознадох, да је дошао предлог наше Врховне команде о реорганизацији, спреми и оружању наше војске. Има неких ситних разлика од предлога ђенерала Мондезира. Начелника штаба Врховне команде ђенерал Пеле однео је собом тај предлог у Рим, да о томе разговара са ђенералом Мондезиром. Предњи извештај част ми је доставити“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 27611
Команданту I. армије
„У вези наређења ОБр. 26861 од 15. јануара наређујем да се жандармериски пук укине, а жандарми упуте за распоред по борачким јединицама, којима по територији припадају“.
ОБр. 27616
„Начелник штаба под И. Бр. 7049 од 10. фебруара изволео је наредити следеће:
„Како ће се постепено у логорима наше војске подићи већи број барака, израдити сви потребни путеви и појишта за људство, као и мост код Мофаитика, то наређујем:
1) Да се за склапање барака употребе све пионирске јединице свију команада.
2) Да сваки командант логора одмах изради и уреди све изворе пијаћих вода за људство помоћу инжињерских трупа свога логора, ове осигура противу нечистоће и одржава их у сталној исправности, старајући се да вода стално придолази у резервоаре, бунаре итд.
3) Да се за израду мостова употреби потребан број људства из резервног инжињериског батаљона, а оно што претекне да се употреби за склапање барака.
4) Да оправку и израду нових путева за саобраћај појединих логора са вароши Крфом предузме одмах друмски одсек саобраћајног одељења ове команде у споразуму са Француском мисијом а помоћу железничке команде с тим, да уређење споредних комуникација у свакоме логору изводе дотични команданти логора са својим трупама.
5) Командир минерске чете уз припомоћ Француских пионира пронаћи ће и уредити све изворе на јужном делу острва у околини Гастурија. Чета ће бити у приправности за полазак, када се накнадно нареди.
6) Начелници одељења ове команде у споразуму са Француском мисијом наређиваће, колико где и кад да се упути људство за поједине радове а дотичне команде предузеће све потребне мере за редовну исхрану својих војника упућених на поједине радове.
7) Команданти и командири настаће да се на радове увек упућује потребан број официра, инжињера и сви за рад способни војници према дневном бројном стању с тим, да свако одељење војника мора имати свога официра.
8) Сви команданти инжињерских трупа сталним обиласком контролисаће поједине радове и настати, да се ово наређење извршује у свој својој потпуности. У противном поступити по својој надлежности“.
ОБр. 27627
Команданту I., II., III. армије,
Одбране Београда,
трупа Нове Области,
Тимочке војске,
командантима логора Г. и Д. Ипсос, острва Видо
„У вези наређења ове команде ОБр. 26611 од 8. јануара наређујем:
„Да се изврши категорисање о способности за војну службу:
а) Свих обвезника чиновничког реда распоређених по командама, јединицама и установама наше војске.
б) Свих чиновника разних струка и грађанских лица, који су прикупљени по командама, јединицама и установама, сходно горе поменутом наређењу, а који су до сада били нераспоређени, оглашени за привремено неспособне или ослобођени војне обавезе сходно уредби о ослобођењу. Категорисање извршиће по једна комисија: За логор у Г. Ипсосу у Доњем Ипсосу, Говину и на острву Видо, које ће наименовати команданти дотичних логора. Ради категорисања, команданти трупа, територијалних команада, старешине надлештава, упутиће на преглед означено људство са списковима команданту онога логора у чијем се захвату налазе. Категорисање да обухвати: „способан за борца“, „способан за неборачку службу“, „неспособан за војну службу“ и „прешао године војне обавезе“. По извршеном прегледу сва лица способна за борце и неборачку службу, комисије упућиваће одмах команданту одговарајуће по територији дивизије I. позива ради даљег распореда у борачке или неборачке јединице, према добу њихове старости. Распоред ових доставити Врховној команди. За сва лица, која буду окатегорисана као неспособна за војну службу или прешла године војне обавезе, комисије сачиниће спискове и преко команданта дотичног логора доставити Врховној команди упућујући дотична лица у команду где су сада, до даљег наређења“.
ОБр. 27639
Команданту Тимочке војске
„Командант ће изволети наредити, да се из подручја те војске одмах формира једна чета јачине 250 људи са бројем старешина формациског састава. Чета треба да буде састављена од здравих људи, пошто ће се употребити за радове на острву Видо. Бројно стање, име командира и место чете доставити до мрака, како би се могле предузети потребне мере за превоз чете на острво Видо“.