13. јануар, Операције српске војске

I. армија

Командант армије наредио је да се штаб армије крене за Љеш 14. јануара у 7 часова.
Према наређењу Врховне команде ОБр. 26693 од 11. јануара, а у циљу да би трупе III. армије биле што пре смењене, Дринска дивизија II. позива оставила је, на својим досадањим положајима Спасари – Јубани – Рогами – Зуб, одред, кога чини 4. пешад. пук II. позива, 5. пешад. пук III. поз. и пионирски полубатаљон под командом потпуковника Милутина Стефановића. Остатак дивизије формиран у одред, кога чини 5. и 6. пешад. пук II. позива, одмаршоваће под командом пуковника Ђуре Јосиповића 14. јануара за Љеш, са задатком, да заузме положаје с. Плана -Манашија.
Пошто је Начелник оперативног одељења Врховне команде овога дана телефоном био саопштио команданту I. армије, да се обустави даљи рад на формацији Скадарског одреда и, да се одређено људство и комора за овај одред не упућује, а да ће за ово следовати накнадно наређење, командант армије саопштио је дивизијама, да у смислу овога наређења поступе, како се људство и стока неби излагало узалудним покретима. Како је пак обустављање формирања Скадарског одреда било и у вези са сменом трупа Дринске дивизије II. позива, на њеним досадањим положајима код Скадра, молио је командант I. армије Врховну команду за објашњење и решење питања, које ће трупе сменити трупе Дринске дивизије II. позива на положајима код Скадра.
Врховна команда одговорила је на ову представку наређењем ОБр. 26636 у овоме:
„Делови Дринске дивизије II. позива остају на својим садањим положајима до даљег наређења“.

III. армија

Трупе ове армије очекују у досадањем распореду смену трупама I. армије, како би у духу наређења Врховне команде ОБр. 26693 могле да отпочну покрет ка Драчу.

Трупе Одбране Београда

У току 13. јануара распоређивале су се за становање према наређењу команданта Одбране Београда ОБр. 5504 на простору од р. Арзена до с. Алчауша с једне и друге стране друма и то:
Шумадиска дивизија I. позива јужно, а Тимочка дивизија II. позива северно од друма.
Штаб Одбране Београда је у Драчу.

II. армија

У току 13. јануара укрцан је у Медовском пристаништу 10. пук II. позива из Шумадиске дивизије II. позива и 2. пољска болница за Тунис. Свега 900 војника и 100 болесних и рањених официра.

Трупе Нове области

У току 13. јануара није било укрцавање трупа, нити је био авизиран долазак бродова.

Тимочка војска

Код ове војске у току 13. јануара није било никакве промене.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 13. јануара ове важније извештаје:

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

1. Извештај Пов. Д. Бр. 2354 од 12. јануара
„Овлашћен је и упућен Команданту Которских трупа председник Министарства Мијушковић, да понова захтева обустављање даљих аустриских операција, а и да се уз то тачније каже: како се има разумети под изразом: „да Црногорска војска положи оружје, и да се Аустрији предаду све српске трупе на Црногорском земљишту“.
Према објашњењу, које се по овоме добије, одлучиће Мијушковић да ли се понуђени услови могу примити, ако могу изјавиће пристанак, а потом ће се приступити даљим преговорима за мир“.
2. Извештај Пов. Д. Бр. 2355 од 13. јануара
„Одустало се од одлуке да иде председник Мијушковић ради објашњења нејасних питања и даљег споразума. До сада још ништа није предузето, а вечерас ће се понова о томе решавати. Трупе Црногорске неће да се бију и у великом броју одлазе кућама, те на даљи отпор не може се рачунати. Због тога је Начелник штаба Врховне команде предложио Влади, да Краљ, Влада, Врховна команда и страни посланици оду из Подгорице у Скадар те ће се можда сви они сутра или прекосутра кренути за Скадар, зашто су потребне припреме већ предузете. Црногорска војска повлачи се на фронту Ловћенског и Херцеговачког одреда готово у нереду, због тога свуда влада велика забуна и забринутост и очекује се катастрофа“.
Напомена. Врховна команда доставила је предњи извештај под ОБр. 26793 Војном изасланику Француске пуковнику Фурније.
3. Извештај Пов. Д. Бр. 2356 од 12. у 22 часа
„Пошто је завладао приличан неред код Црногорске војске у изгледу је, да се Црногорска Врховна команда крене за Скадар. Молим за наређење, да се одавде евакуише наша болница, војна станица и месна команда, као и да се нареди, да оне наше батерије, које су придате Црногорској војсци оставе топове и запреге, па да људство наше што пре пребаци у Скадар, како их неби овамо затекао могући споразум између Црне Горе и Аустрије о миру. Молим да се реши, шта ће бити и са осталим нашим официрима и особљем што се налази код Црногорске војске.
Наредио сам да се омања наша одељења што продиру кроз Подгорицу брзо упућују за Скадар. На Плавници има наших још топова и доста кола што чекају на превоз али нема лађа. Молим настаните код тамошњег Црногорског саобраћајног одељења, да се што пре пошаљу лађе да превуку ове топове“.

Од г. Министра Војног

Строго Пов. Бр. 16

„Са обзиром на садашњу ситуацију у Црној Гори и све већу вероватност, да Црногорска Влада приступи закључењу мира, остављање наших одреда у Албанији (Скадру и Љешу) постало је безпредметно. С тога је Министарски Савет у својој седници од 12. јануара, а на предлог г. Министра Војног, решио да се Скадарски одред, који је био намењен за одбрану Скадра и Љеша укине и да се издаду потребна наређења за његово транспортовање“.

Од председника комисије за укрцавање у Драчу пуковника Кушаковића

ОБр. 23 од 12. јануара

„Са транспортом трупа из Драча иде врло споро. Први транспорт од 711 војника отишао је 6. тек. месеца, а други транспорт од 204 војника отишао је 9. тек. мес. До данас није авизиран долазак никаквих лађа. О овој спорости транспорта наше војске неколико пута сам упозоравао талијанског овдашњег ђенерала Герини, на шта ми је увек одговарао, да то не зависи од њега већ до његовог адмирала у Бриндизи. Ако се транспортовање трупа продужи са оваквом спорошћу, оно се не може завршити ни за годину дана“.
Напомена. Предњи извештај доставила је Врховна команда под ОБр. 26801, Војном изасланику Француске пуковнику Фурније.

Од председника комисије за укрцавање у Медови пуковника Зечевића

ОБр. 35

„У току данашњег дана (12. јануара) није ниједна лађа приспела, нити је што од војске укрцавано“.

Од г. Министра Војног

Пов. Ф. Ђ. Бр. 8869

„Начелник штаба Црногорске Врховне команде пуковник Пешић, депешом под ОБр. 9006 од данас доставља:
„Краљ није пристао на услове примирја и зато је Влада дала оставку. Сердар Вукотић је дошао образовати Владу. Вероватно Црногорска војска повући ће се на Скадар за одбрану, мада је највећи део напустио положаје и отишао кући. Узрок овоме је поред глади немање муниције и што цео народ верује да постоји уговор о миру између Аустрије и Црне Горе“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 26798
Делегату код Црногорске Врховне команде ђенералу Јанковићу

„Молим наредите да се одмах евакуишу за Скадар тамошња војна станица и месна команда“.

ОБр. 26799
Командантима I., II., III. армије,
Одбране Београда,
Тимочке војске и трупа Нове Области,
команданту Скадарског одреда,
Начелнику штаба Црногорске Врховне команде

„По одлуци Министарског Савета од 12. тек. мес. коју је Врховној команди доставио г. Министар Војни са Стр. Пов. ОБр. 16 од данас има се одмах обуставити формирање Скадарског одреда а по наређењима ове команде Стр. Пов. ОБр. 26456 од 5. и ОБр. 26605 од 10. овог месеца.
С тога Врховна команда наређује, да се одмах расформирају све јединице, које су по поменутим наређењима већ формиране, а људство, стока и возови врате у састав јединица којима су припадали пре наређења за формирање овог одреда. Од овога се изузимају брдске батерије из II. армије с тим, да командант II. армије батерију од 6 топова упути у Скадар, а батерију од 3 топа стави на расположење команданту Дунавске дивизије II. позива која ће бити на положајима источно од Љеша.
Све остале одредбе наређења Стр. Пов. ОБр. 26456 и ОБр. 26605 остају у важности у колико се односе на трупе у Драчу“.

ОБр. 26805
Г. Министру Војном

„Услед ново створене ситуације у Црној Гори настаје опасност за наше трупе код Скадра и Медове, јер је правац преко Бара и Бојане ка Скадру и Медови потпуно отворен и јако изложен. Ако непријатељ буде енергично надирао овим правцем, као што је то вероватно, у циљу да нам осујети укрцавање у Медови и ако се становништво Мата буде побунило, онда би се ми довели у веома критичан положај. Да се неби до овога дошло, преко је потребно учинити представку нашим савезницима о оваквој ситуацији и умолити их, да одмах пошаљу што већи број транспортних бродова нарочито у Медову, а после и у Драч, за што брже евакуисање наших трупа, а сем тога јаком савезничком флотом да се обезбеди правац од Бара ка Медови и укрцавање наших трупа у Медови“.

ОБр. 26822
Команданту II. армије – Љеш

„У најскоријем времену доћи ће у Медову Њ. Краљевско Височанство Престолонаследник и Краљевска Влада. Ради тога молим за наређење, да се трупама II. армије одмах обезбеди пут од Медове до Барбалуши, где ухватити везу са четом батаљона из деповског пука, који ће обезбедити пут од Скадра до Барбалуши закључно. Ради евентуалног дужег бављења Њ. Кр. Височанства Престолонаследника у Љешу молим за наређење, да се тамо одмах нађе и спреми погодан стан за њега“.

Слични чланци: