14. фебруар, Операције српске војске

Трупе Нове Области, трупе Одбране Београда и трупе I. и III. армије остале су 14. фебруара непромењено у својим логорима на Крфу.

II. армија

а) Шумадиска дивизија II. позива на Крфу.
б) Тимочка дивизија I. позива. Бродови са трупама ове дивизије отпловили су из Валонског пристаништа 14. фебруара у 6.30 часова и стигли су у Крфско пристаниште у 12 часова. Искрцавање је почело у 12.30 час.; по извршеном искрцавању трупе су упућене у Горњи Ипсос, где је био одређен логор за дивизију.

Тимочка војска

Штаб војске на Крфу.
Брегалничка дивизија I. позива – 16. ешелон – укрцан је 14. фебруара у бродове и кренуо се из Валоне за Крф.
17. ешелон вршио је покрет у Валонски логор.
Комбинована дивизија I. позива – 18. ешелон – пребацила се овога дана преко р. Семени код с. Петова.
Коњичка дивизија и сви коњи Српске војске чекају у логорима на десној обали р. Војуше, док се не реши питање транспортовања стоке.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 14. фебруара ове важније извештаје:

Од Главног интенданта

Е. Бр. 54902 од 11. фебруара

„Од команданта основице усмено сам дознао, да ће се размештај наших трупа вршити и на јужном делу овог острва. О овоме нисам имао детаљног обавештења Оперативног одељења. Командант основице рекао је, да је он тај, који образује магацине. Из Француске мисије речено ми је, да обиђем нове логоре са интендантом Француске мисије – што сам и учинио (10. овог месеца). Одмах по обиласку ових нових логора упутио сам француском команданту основице писмо следеће садржине: „Част ми је саопштити Вам, да сам јуче обишао са г. Под-Интендантом Француске мисије Хелиотом: Браганиотику, Мораитику и друга места на јужном крају острва назначена за логоровање Српској војсци, која ће места према изјави г. Хелиота моћи, да приме око 80.000 војника. Пошто та места немају магацине за исхрану, који би могли снабдевати трупе и услед недостатка на лицу места дрва, сена и најпотребнијег – неопходног материјала за смештај војника, част ми је молити Вас, да предузмете потребне мере, да се подигну бараке за смештај хране у поменутим местима пре но што трупе стигну. Исто тако је преко потребно, да се поменуте тачке снабду сламом или сеном за спавање, као и дрвима пре доласка трупа и то бар за 5 дана. Према томе молим вас да ме известите када и на која места требало би упутити персонал српскога магацина, да учини припреме за подизање потребних магацина и њихово снабдевање свим оним што је потребно за исхрану трупа чим буду стигле на лице места. Достављајући ово молим, да се о овоме детаљно известим, како би се даље од стране Главне интендантуре знало шта треба радити“.

Е. Бр. 54995 од 13. фебруара

„У вези мога писма Е. Бр. 54902 од 11. тек. мес. имам част да известим, да сам од команданта основице добио писмо следеће садржине:
„Биће образована чим буде било могуће у свакоме од четири јужна логора слагалишта за резервну храну; по један српски официр биће одређен да рукује сваким од тих слагалишта, да се стара о његовом чувању и да стално одржава исту количину хране новим требовањем исте. Имена одређених официра биће дата на рапорту команданта основице 26. фебруара. Тачке где ће бити образована слагалишта следеће су:
1) Логор Мезуги, јужно од пута из Мараитику за Брагаитику према том путу непосредно на низбрдици од малога моста. Број оброка за слагалиште.
2) Логор у Стругели на путу од Брагаитике за Крф, источно од пута на (50 м. јужно од села) 500 м. северно од раскрснице за Мораитику. Број оброка за слагалиште.
3) Логор у Брагаитику, источно од пута – од истога пута на 50 метара јужно од села. Број оброка за слагалиште.
4) Логор Сен – Матнијасу – северно од пута на улазу у логор према Брегаитики. Број оброка за слагалиште.
Прва два логора, која се имају снабдети ово су: 1. логор у Браганиотики и 2. логор у Мезуги. – Достављајући ово молим за хитан одговор у следећем:
1) Које ће јединице бити размештене у логорима на југу за сваки посебице.
2) Колико ће бити њено бројно стање за сваки логор посебице.
3) Колико би број резервних оброка требало одржавати у сваком логору посебице.
4) Најзад молим, да се изволи наредити, да ађутантурно одељење од особља евакуисаних станица и слагалишта одмах одреди потребно особље за сва нова слагалишта и да достави бар имена управника ових магацина, како би се командант основице о овоме могао известити вечерас“.

Од делегата у Солуну пуковника Лешјанина

Пов. ОБр. 463 од 12. фебруара

„Овде стигла 2 нова пука из 17. дивизије ђенерала Бринара, која има доћи амо цела“.

Од г. Министра Војног

Ф. Ђ. ОБр. 9007 од 11. фебруара

Војни изасланик у Риму депешом од 9. овог месеца Бр. 267 доставља следеће:
„Ситуација на Талијанском фронту непромењена“.

Од пуковника Души вршиоца дужности шефа Француске мисије

Бр. 192/2 од 13. фебруара

„Ђенерал Жофр телеграфисао ми је следеће:
1) Понова захтевам, да ми што пре јавите већ тражене предлоге, који се односе на састав коњице, инжињерије помоћних радова оружја и установа и комора реорганизованих српских дивизија.
2) Услед тога, што је потребно извесно време за прикупљање стоке и израду материјала, врло је хитно да се прецизира и одреде цифре за најнужније ствари: коњски и колски прибор, стока, аутомобили, кола и потребан материјал.
3) Треба водити рачуна, да ће српске дивизије оперисати у брдовитом пределу и да би се организација извела брзо, она треба да буде проста.
4) Најзад предвидети употребу српских коња за формирање товарне пуковске коморе и попуну њеног прибора.
5) Означите број товарне стоке, јахаћих и теглећих коња било за комору или артилерију, који су употребљиви.
6) Исто тако означите број револвера са кубурама, који су потребни.
Према овоме бићу Вам веома захвалан, да ми што пре доставите горе тражене податке“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 27694
Главном интенданту

„По питањима изнетим у Вашим представкама Е. Бр. 54995, 54902 од 13. фебруара бићете обавештени, када се буде донела одлука, које ће се трупе и које јачине упутити у логоре на јужном делу Крфа. Начелнику Ађутантског одељења достављен је ваш захтев о постављању 4 управника слагалишта за магацине, који ће се тамо образовати“.

Наредба ОБр. 27657
Начелника штаба Врховне команде за 14. фебруар 1916. године на Крфу

„Скоро сваког дана стижу жалбе од Грчких месних власти, мештана или чланова Француске мисије, на неуљудно држање и понашање наших официра и војника, тако:
1) Војници без надзора, појединци и у групама, иду од места искрцавања путевима и по околини на све стране, пуцају из пушака и чине разне штете и изгреде.
2) Тако исто лутају по околини логора, краду воће, секу маслине, руше ограде и горе, нападају и силују женскиње, свршавају нужду где стигну и уопште се понашају у сваком погледу најнедостојније, правећи утисак најраспуштеније војске.
Становништво се почиње јако узрујавати и чини енергичан притисак на своје власти, које у томе погледу улажу енергично протесте код Француске мисије, а мисија код Врховне команде, те се сваког дана учињене штете процењују и врло се скупо морају плаћати.
3) Официри не воде никакав надзор над војницима ни у ком погледу, нити се довољно брину о одржавању реда и дисциплине, услед чега се и дешавају напред поменути изгреди. Кад се одреде са војницима на какве радове, не воде готово никакав надзор над војницима и радом, те војници или не раде као што треба, или краду и чине друге штете.
4) Официри такође махом иду куд који хоће без дозволе, па и они који иду са дозволом у варош, чине разноврсне изгреде: не застају кад их постављене страже заустављају, одупиру се стражарима; коцкају се, опијају се, пуцају из револвера, терају Грчке ноћне стражаре да их воде у проститутске радње; не гледају где ће да мокре и иду напоље кад су на путу и у околини мештанских станова, нарочито су непажљиви према женскињу; не поздрављају се међу собом, не поздрављају старије, нити отпоздрављају војнике и не захтевају да их војници поздрављају; не воде рачуна о ексцесима и неупутностима, које војници чине у њиховом присуству, било да су то њихови војници или не итд.
Да неби изгубили леп глас, углед и симпатије код наших савезника, а тиме и обилну потпору, коју нам од своје стране почињу давати у овом погледу, неопходно је нужно:
1) Да се предузму озбиљне мере, да се војници одмах при искрцавању дочекају од стране својих команада и да се под командом одводе у своје логоре, да не лутају и да се не растурају.
2) Да се уреде све јединице почев одозго па до десетине, да се поставе одговарајуће старешине и да се учине одговорним за све што њихови војници учине, да би они водили рачуна у свако доба о сваком свом војнику. И противу војника изгредника предузимати најстрожије мере.
3) Да се уреде логори по прописима ратне службе и да се поставе унутрашње јаке страже, да не дозвољавају никоме излазак из логора без дозволе. Стражари на важнијим правцима удвојени; да патроле непрестано крстаре по околини и по главнијим путевима и дању и ноћу, а нарочито путем, који води у варош, и да хватају све оне који лутају, па ма из које команде били и да их спроводе стражама, које ће их стражарно упућивати њиховим старешинама односно командантима логора, који ће их подвргавати строгој казни.
4) Добро би било наређивати смотре, ако ни због чега другог, а оно ради прегледа онога што су војници до сада добили, да ли га имају на лицу и у каквом стању, да се виде на окупу и да се поуче.
5) Наредити прозивку војника двапут дневно.
6) Скупити чешће официре и упозорити их на штетне последице, које могу наступити од невршења савесно своје дужности и то како у погледу општег нашег војничког интереса, тако и у погледу лично њиховог.
7) Уопште предузети све могуће мере, да се у свако доба о свакоме води рачуна и зна где је и шта ради, да се што пре пошто – пото поврати ред и дисциплина како код војника тако и код официра, не презајући ни од каквих строгих мера.
Сваки старешина треба да утерује у границе реда и дисциплине сваког официра и војника и ако није из његове команде.
8) У вароши Крфу крстариће патроле, и без разлике кога год нађу без објаве или да чини ма какав неред, спроводиће месном команданту, који ће са њиме даље по надлежности поступити“.

По заповести
Врховног команданта Начелника штаба
ђенерал,
Петар Бојовић с. р.

ОБр. 27666
Г. пуковнику Души, вршиоцу дужности шефа Француске мисије

„На Ваше писмо Бр. 192/Д од 13. овог месеца част ми је известити да се активно ради на саставу прегледа материјала, који је потребан за реорганизацију наше војске.
Надам се да ће тај рад бити завршен за неколико дана, када ћу Вам одмах доставити све податке које тражи ђенерал Жофр“.

Слични чланци: