14. јануар, Операције српске војске

I. армија

Дунавска дивизија II. позива иалази се 14. јануара на линији положаја: Маја Велс – Крешта – Маја Смихилит до с. Спасари.
Одред Дринске дивизије II. позива под командом команданта 4. пука II. позива ппуковника Милутина Стефановића (4. пешад. пук II. поз. и 5. пешад. пук III. позива), остао је на положајима Спасари – Јубани – Рогами – Зуб. Одред Дринске дивизије II. позива под командом пуковника Ћурђа Јосиповића (5. и 6. пук II. позива) одмаршовао је 14. јануара за Љеш да заузме положаје с. Плана – Манашија.
Комбиновани одред I. армије, који је на маршу из Андријевице у састав своје армије био овога дана у пристизању код Скадра задржан је од Врховне команде у Скадру.

III. армија

На основу директиве Врховне команде ОБр. 26693 од 11. овог месеца командант III. армије издао је 14. јануара својим трупама наређење ове садржине:
„За покрет армије ка Драчу а у вези са наређењем ОБр. 9003,
Наређујем,
1) Дринска дивизија I. позива полази у ешелонима 15., 16. и 17. ов. месеца из својих бивака јужно од Љеша, прелазећи Маће 15., 16., 17. и 18. до подне на скелама код с. Тале, а на броду код с. Плане и маршује преко Хана Жеја, Презе, Цигле ка Драчу. Маршевни објекти Жеја Хан, Преза, Ристанај, Драч.
Док се не добије ред за укрцавање задржаће се на простору између с. Ристанај (које припада Одбрани Београда) до Алчауша закључно, јужно од друма Тирана – Драч.
2) Дунавска дивизија I. позива, полази из својих бивака у ешелонима тако, да Маће прелази од подне 18., 19., 20. и 21. овог месеца на скели код Тале и на броду код с. Плане и маршује преко с. Тале, Шљасу, Лачи, Жеје, Мициона, Дервени, Презе, Ристанаја ка Драчу.
Маршевни објекти Жеја Хан, Преза, Ристанај, Драч.
За првим ешелоном Дунавске дивизије I. позива креће се 18. овог месеца у јутро ове установе:
а) Командантура стана Министарства војног;
б) Тешка артилерија III. армије;
в) 4 одељење резервне муниционе колоне;
г) Армиски Интендантски воз;
д) Други армиски мостови трен;
ђ) Етапна команда III. армије;
е) Рефлекторско одељење.
Командант челног ешелона Дунавске дивизије I. позива осигураће на маршу и све ове установе.
Док се не добије ред за укрцавање, дивизије ће се задржати на простору између с. Ристанаја и с. Алчауша северно од пута Тирана – Драч.
Установе ван дивизиског састава, које маршују са челним ешелоном Дунавске дивизије I. позива, разместиће се северно од друма Тирана – Драч, према селу Алчаушу.
3) Браничевски одред кренуће се из својих бивака тако, да Маће пређе на скели код с. Тале и броду код с. Плане 22. ов. мес. пре подне. Даље маршује ка Драчу путем за Дунавском дивизијом I. позива.
Док се не добије ред за укрцавање, одред ће се разместити на простору између с. Алчауша и Пигзе јужно од друма Тирана – Драч.
4) Ужички одред кренуће се са свога садањег места тако, да Маће пређе 22. ов. мес. по подне на скели код с. Тале и броду код с. Плане и даље маршује ка Драчу за Браничевским одредом.
Док се не добије ред за укрцавање одред ће се разместити на простору од с. Алчауша до Пигзе северно од друма Тирана – Драч.
5) Армиски штаб и четврто телеграфско одељење кренуће се на марш из Љеша 17. овог месеца на челу последњег ешелона Дринске дивизије I. позива.
6) Марш обезбедити, пошто је по добивеним извештајима становништво непријатељски расположено према нама а нарочито у околини Плане и Миљота.
Пут је рђав, део пута јужно од Љеша иде преко блата и пролазан је само у колони по један. Вода на броду код с. Плане брза је, а дубине нешто преко колена.
7) Трупе ће поћи на марш са петодневним оброком хране.
Брашно добивено за храну на маршу постепено замењивати са пексимитом из армиског слагалишта.
8) Магацини хране биће у Базар Шијаку.
У Алчаушу поред тога команда Одбране Београда спремиће за трупе ове армије једнодневни оброк пексимита за прихват трупа.
Даљу исхрану регулисаће армиски интендант.
9) Болесне и потпуно изнемогле војнике оставити у Љешу под команду једног официра из сваке дивизије и одреда, с наређењем, да се јави комисији за укрцавање у Медови и да што пре издејствује укрцавање ових људи“.

Трупе Одбране Београда

Командант Одбране Београда издао је својим трупама наређење ОБр. 5518 ове садржине:
„Због доласка III. армије код Драча, трупе Одбране Београда имају скратити свој распоред на досадањој размештајној просторији на тај начин, што ће своје зачеље помаћи до с. Ристанаја, хватајући што већу просторију по ширини северно и јужно од друма.
С тога наређујем:
1) Да се Тимочка дивизија II. позива и све самосталне јединице које су са њом путовале, разместе северно од друма. Али како је просторија северно од друма великим делом подводна, то ће командант Тимочке дивизије II. позива један део својих трупа пребацити јужно од друма код с. Ристанаја.
2) Да се Шумадиска дивизија I. позива размести јужно од друма, ширећи се што више на југ и остављајући с. Ристанају Тимочкој дивизији II. позива.
3) Да се при избору бивака за поједине јединице обрати што већа пажња на хигијенске услове, те да се избегне појава заразних болести, које би нам могле омести транспортовање у просторију, где наша војска има да изврши реорганизацију.
4) Да се овај размештај изврши до 17. овог месеца закључно“.

II. армија

У току 14. јануара укрцано је од војске свега 80 рањених и болесних официра. Овога дана дошао је у Медувско пристаниште 3. ешелон од 1.200 људи, али је враћен у логор пошто се није могао укрцати.

Трупе Нове области

У току 14. јануара није приспела ни једна лађа у Драчко пристаниште.

Тимочка војска

Код ове војске у току 14. јануара није било никакве промене.

Резервне трупе

Последњи ешелон резервних трупа из Фијери стигао је 14. јануара на Војушу.
Напомена. У даљем току резервне трупе продужиле су марш ка Валони где су укрцане у бродове и транспортоване делом у Бизерту а делом на Крф.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 14. јануара ове важније извештаје:

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

1. Извештај Пов. Д. Бр. 2361
„Стање на фронтовима Црногорске војске у току 12. јануара:
1) Код Санџачке војске, која држи леву обалу Таре и Лима и положаје испред Андријевице и Чакора, непријатељ целога дана вршио је напад на целом фронту и сви су његови напади одбивени. Ред код трупа врло добар.
2) На правцу Херцеговачког и Ловћенског одреда непријатељ јачом снагом обадва одреда стално и без икаквих напора потискује, јер код оба ова одреда влада велики неред.
Многи војници напуштају своје команде и одлазе својим кућама а старешине нису кадре да их у том спрече.
Трупе ових одреда налазе се на положајима: Крстац – Трубје – Чево и јужно од Цетиња.
У Цетиње непријатељ је ушао 13. јануара у јутру без икаквог отпора, његове патроле на правцу Будва – Бар допрле су до Спича.
Наступање непријатеља у опште је споро, опрезно и кад би од стране Црногорских трупа било мало отпора могао би се још дуго у његовом наступању задржати.
Изгледа, да ће се на крају Црногорска војска тј. остаци њени сручити ка Скадру“.
2. Извештај Пов. Д. Бр. 2362 од 13. јануара
„Саветовања синоћ нису довела ни до какве одлуке, још ништа даље није предузимано односно споразума са командом непријатељских трупа. Црногорска влада поднела је синоћ оставку зато што налази, да се због нереда, који у војсци заузимају маха нема више могућности, да се непријатељ у свом наступању задржи па тражи од Краља, да се мир са Аустријом по ма коју цену закључи. Краљ се томе опирао и тражи да до краја истраје, за састзв нове владе воде се од синоћ преговори и све до сада нова влада није састављена. Сви су изгледи да ће досадања влада и даље остати и да ће се вероватно у том случају тражити мир од Аустрије. Сердар Јанко Вукотић постављен је за команданта свију заштитничких трупа, које ће се формирати од оних јединица, које још хоће да се боре па са њима да се непријатељ у његовом наступању задржи“.
3. Извештај Пов. Д. Бр. 2365 од 13. јануара
„У вези депеше Пов. Д. Бр. 2362 јављам да је влада остала иста и да се Њ. В. Краљ сложио, да се затражи мир од Аустрије. Данас по подне упућени су парламентари команданту аустријских трупа са писмом Црногорске Владе на Аустро – Угарску владу, којим се тражи обустава непријатељских операција одмах и одређивање делегата за закључивање мира. Даље рече ми Краљ да је упутио и својеручно писмо Цару Аустриском молећи га, да својој влади препоручи предлог његове Владе за обустављање непријатељства и закључивање часног мира. У овоме писму помиње се традиционална веза, лично пријатељство и симпатије, које је Цар стално гајио о Црногорском народу. Тражено је од команданта Аустриских трупа, да оба ова писма телеграфски достави. Овим поводом молио сам Њ. В. Краља, да одмах разреши мене и све наше официре, војнике и чиновнике, налазећи се при Црногорској војсци, те да се одмах крену за Скадар. Краљ је одговорио да то још никако допустити неможе, док не добије одговор, прима ли се учињени предлог или не, јер ако се предлог не прими, њему су, вели, сви официри и војници драгоцени за вођење даљег рата; а ако предлог прими, он ће све именоване одмах разрешити и учинити што треба, да се брзо упуте у Скадар, додајући најсвечаније, да он ни у ком случају неће никако дозволити нити примити један услов, којим би се ма и један војник на земљишту Црне Горе у опасност довео. Према овоме, имамо сачекати одговор односно учињеног предлога. Наредио сам, да се наша војна болница, у колико је могуће, одмах евакуише“.

Од председника комисије за укрцавање у Драчу пуковника Кушаковића

ОБр. 29 од 14. јануара у 12.25 часова

„У току 13. јануара није било укрцавања трупа нити је авазиран долазак каквих бродова. Један брод, који је 13. јануара донео храну за италијанску војску и данас је овде, али се још не зна, да ли ће бити употребљен за пренос наших трупа. У опште могу рећи, да овакво превожење трупа из Драча не води жељеном циљу. Требало би енергично дејствовати на надлежном месту да се ово стање поправи и пренос војске убрза“.

Од председника комисије за укрцавање у Медови пуковника Зечевића

ОБр. 40 од 13. јануара у 19.20 часова

„Данас у 10 часова приспеле су у пристаниште две лађе са профијантом. Истовар је завршен у 16.40 часова када је отпочело укрцавање трупа.
Укрцано је 900 војника са официрима из Шумадиске дивизије II. позива и 100 болесних и рањених официра“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 1959

Према наређењу Врховне команде ОБр. 26277 од 8. тек. месеца част ми је известити:
Питање о овакуацији наших трупа са леве обале Арзена а и из Драча по захтеву ђенерала Гериниа стоји овако:
„Енглески ђенерал Тајлор, председник Јадранско – Енглеске мисије, који се бавио овде 3 дана, обавештен о захтеву Талијанског ђенерала Гериниа, а увиђајући да ће тешкоће око снабдевања наших трупа – о чему се брине – бити сувише велике ако се поступи по захтеву Талијана, ишао је са Француским ппуковником Колардеом код ђенерала Гериниа и представио му те тешкоће и, умолио га је, да одустане од тих захтева.
Ђенерал Тајлор успео је да за сада то питање остане не решено, док ђенерал Герини не добије накнадне заповести по овоме питању.
Ђенерал Герини је поред тога изјавио, да и он увиђа тешкоће и да ће тражити поновно наређење од свога главног команданта у Валони.
Саопштавајући ми све ово ђенерал Тајлор и ппуковник Коларде изјавили су ми, да би опортуно било, да одмах испразним саму варош Драч и да ће се вероватно успети, да трупе, које се налазе на Раштублу, остану тамо и да неће бити приморане, да се одавде евакуишу. Поред овога изјавио је, да ће по овоме питању отићи до Талијанског Министра Војног чим се врати у Рим.
Према овоме извршујући наређење Врховне команде предузео сам евакуацију саме вароши Драча, евакуишући свс територијалне команде са њиховим командама и установама.
Ћенерал Тајлор отпутовао је јутрос из Драча преко Бриндизи за Рим“.

Од команданта Старо Србијанског одреда – Г. ђенералу Бојовићу – Скадар

ОБр. 15615 од 13. јануара

„На основу наређења Врховне команде Црногорске војске, да се утврђује и поседне Тарабош и десна обала Бојане као и да се пазе и сви други фронтови, а сагласно данашњем нашем усменоме разговору, част ми је обавестити вас, да осим посаде у Скадру, која одржава ред имамо још:
а) Јужни сектор под командом бригадира Мила Ћурашковића са штабом у манастиру према Љешу 2 батаљона јачине по 350 војника и 4 спорометна топа, од којих је један батаљон у Луарзу (на Бојани), а други упућен у Шушањ (између Бара и Спича) где стиже 13. јануара у вече; 2 топа распоређена су у Медови, а 2 на Св. Николи.
б) Северни сектор, један батаљон рекрута од 300 војника и команда Тушке посаде такође 300 војника, заузима простор од Дришта (североисточно од Скадра) – висовима Ћафа Фанс и Ћафа Вишкасит. Овоме сектору додељена су 2 брдска топа са 330 метака и 2 митраљеза.
в) Код Скадра близу моста на Бојани налазе се 2 руска топа 15 см., који су намењени за Тарабош, али услед недостатка у људству још нису изнешени на положај.
Према горњем увидеће г. ђенерал, да је снага за одбрану како Приморског простора дуж Бојане, тако и севернога веома мала, па зато уљудно молим, да би и на једном и на другом фронту, ако се може, одредили што више војске и о томе ме изволели обавестити, како би могао дати сходна наређења командантима“.

Од делегата Црногорске Врховне команде ђенерела Јанковића

Пов. Д. Бр. 2368

Стање на фронтовима Црногорске војске у току 13. јануара:
„На североисточном правцу код Санџачке војске непријатељ је целога дана вршио нападе и сви су одбијени.
На западном фронту непријатељ није даље наступао, но се задржао на својим досадањим положајима, припремајући се за даље операције.
На јужном правцу непријатељ од Будве наступа ка Брајићима, где је борбом задржат.
Код Спича су његова предња одељења.
Трупе растурене и растројене постепено се групишу. Код Старо Србијанског одреда без промене.
Одаслати парламентари још се нису вратили“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 26863
Команданту Комбинованог одреда I. армије

„Аустро – Угарске трупе заузеле су Цетиње. Њихове патроле на правцу Будва – Бар доспеле су до Спича, I. и II. армија имају, чим бродови приспу у Медову, да отпочну укрцавање.
Ради заштите укрцавања трупа у Медови наређујем:
1) Да Комбиновани одред I. армије са једном брдском и једном пољском батеријом са фронта Тарабош (к. 661) – Мурићани – Белај (к. 114) – отока Виа Мортебза обезбеди ово укрцавање.
2) Да II. армија са одредом од 2 батаљона од по 600 пушака и једном пољском батеријом обезбеди фронт Бојане од отока Виа Мортебза до Пулаја.
На Луарзи (к. 167) налази се један Црногорски батаљон од 350 пушака; овај ће се батаљон ставити под команду команданта одреда из II. армије по споразуму који ће следовати.
3) Ради јединства у командовању овај одред из II. армије ставиће се под команду команданта Комбинованог одреда I. армије пуковника Плазине.
4) Извиђати ка Бару и Улцињу.
5) Штаб команданта Комбинованог одреда у с. Бушати.
6) Магацини хране за Комбиновани одред Бушати, а за одред из II. армије Медова“.

ОБр. 26866
Команданту II. армије

„Аустро – Угарске трупе заузеле су Цетиње. Њихове патроле на правцу Будва – Бар допрле су до Спича.
Ради заштите укрцавања наших трупа (I. и II. армије) у Медови потребно је:
1) Да Комбиновани одред I. армије обезбеди фронт: Тарабош (к. 661) – Мурићани – Белај (к. 114) – отока Виа Мортебза.
2) Да II. армија са одредом и 1 пољском батеријом, која ће се команданту ставити на расположење, обезбеди фронт Бојане од утока Виа Мартебза до Пулаја.
3) Ради јединства у командовању одред из II. армије да се стави под команду команданта Комбинованог одреда I. армије пуковника Плазине, чији ће штаб бити у Бушати.
4) Снабдевање одреда из II. армије биће из Медове. Изволеће командант одреда, који буде упућен по овоме наређењу, да прими под своју команду и један Црногорски батаљон (350 пушака) који се налази на Луарзи (к. 167), а који ће у овом погледу добити наређење“.

ОБр. 26866
Начелнику штаба Црногорске Врховне команде – Подгорица

„Наређено је да наше трупе обезбеде фронт Тарабош (к. 661) – Мурићани – Белај (к. 114) и фронт Бојане: оток Мортебза – Пулај.
Јачина ових трупа: 6 батаљона пешадије, 2 пољске и 1 брдска брзометна батерија. Све трупе биће под командом команданта Комбинованог одреда I. армије пуковника Плазине чији ће штаб бити у Бушати.
Батаљон Црногорске војске, који се налази на Луарзи (к. 167) по споразуму са ђенералом Божовићем, ставиће се под команду команданта наших трупа, које ће обезбеђивати фронт Бојане.
Молим за наређење Црногорским трупама, које буду одступиле од Спича, да у заједници са нашим трупама дају што јачи отпор непријатељу на поменутој линији“.
Напомена. Начелник штаба Црногорске војске одговорио је са ОБр. 9096 од 15. 1. 1916. год. да је издао још раније наређење, али моли да се много не рачуна на помоћ трупа из Спича, јер су то најгори Црногорски батаљони.

ОБр. 26866
Команданту I. армије – Љеш

„По наређењу Начелника штаба, Комбиновани одред I. армије обезбеђиваће укрцавање наших трупа у Медови са фронта: Тарабош (к. 651) – Мурићани – Белај (к. 114) и фронт Бојане од утоке Виа Мортебза до Пулаја. Штаб команданта Комбинованог одреда биће у с. Бушати. Команданту Комбинованог одреда стављен је на расположење и Дунавски пољски артилериски дивизион II. позива без батерије у Медови“.

ОБр. 26874
Команданту II. армије

„У вези наређења ОБр. 26866 ове команде изволиће командант трупа II. армије ставити одмах на расположење команданту Комбинованог одреда I. армије у Бушати: 1 вод коњаника и 1 митраљеско одељење са довољном количином муниције“.

Слични чланци: