1) Тимочка војска (штаб на Крфу).
а) Брегалничка дивизија I. позива.
16. ешелон транспортован је на Крф.
17. ешелон укрцан је 15. фебруара у бродове и кренуо се из Валонског пристаништа за Крф.
б) Комбинована дивизија I. позива – 18. ешелон – преданила је 15. фебруара на левој обали р. Семени код с. Мијала.
2) Коњичка дивизија (штаб у с. Мартина).
Трупе дивизије смештене су у логору код с. Мартина на десној обали р. Војуше.
3) Коњи и волови свих јединица српске војске задржани су у логорима на десној обали р. Војуше код с. Дризиша, где остају док питање о транспортовању стоке не буде решено.
4) Остале јединице српске војске налазе се на Крфу, где су распоређене у логоре у духу наређења Врховне команде ОБр. 27518 од 8. фебруара.
Ситуација
Врховна команда примила је у току 15. фебруара ове важније извештаје:
Од пуковника Души, вршиоца дужности шефа Француске мисије
Писмо од 14. фебруара
„Част ми је привући Вам пажњу на потребу, да се раскрчи са пристаништа у Говину материјал и роба, који га сада закрчују. У томе циљу био бих вам захвалан:
1) Ако бисте ставили на расположење команданта пристаништа 200 људи, којима би командовао један официр са довољним бројем подофицира ради преноса робе што се налази поред штека у бараку Адријан, која се налази на висоравни одмах западно од пристаништа. Тај одред људи би требало да буде на штеку 16. фебруара у 8 часова и радио би цео дан.
2) Ако бисте почев од 17. фебруара слали стално сваког дана одред од сто људи на Говинско пристаниште. Тај би одред имао за задатак истоваривање хране и пренос у бараку Адријан, тако да приступ штеку буде слободан и да се раздавање више не врши као сада на насипу штека. С друге је опет стране преко поторебно, да на Говинском пристаништу буде један пуковник или ппуковник коме би била дужност, да води рачуна о надзору, о искрцавању трупа, о људству и уопште о одржавању реда и поретка. Молио бих Вас да што пре одредите тога пуковника или ппуковника“.
Бр. 207/Д од 14. фебруара
„Част ми је доставити вам да би моја намера била, да се контингент Херцеговачки премести из логора са острва Лазарета на полуострво Корађио, које обухвата са југоистока залив Говински и то чим се буду одредили српски официри и подофицири овим трупама. Ово премештање ипак се неби могло извршити без следећих услова:
1) Поставити на јужном крају полуострва уређену искрцну тачку под командом официра да би се спречило растурање људи по острву и вароши Крфу. Ограда од жица означаваће границу одређеног простора. Одељења под командом моћи ће одлазити на воду на извор, који се налази поред пута Крф – Говино одприлике средином полуострва.
2) Да се обрати пажња на опште одредбе које се односе на поштовање имања, а нарочито маслинових дрвета и уклањање ђубрета. Молим Вас да ове одредбе доставите г. ппуковнику Михајловићу, команданту Херцеговачког и Далматинског контингента и да му скренете пажњу, да ако се горње одредбе не буду поштовале, ја ћу бити принуђен, да ове трупе вратим на Лазарет или Видо. Ја Вас молим да ме известите, кога ће дана постављање старешина углавном бити свршено, да би се узео у поступак пренос трупа у Корађио. Снабдевање трупа у Корађио спада у дужност Српској интендантури у Говино“.
Од делегата пуковника Васића
Преглед искрцаних трупа у току 15. фебруара
а) Са лађе Синаи.
1) 20. пешад. кадровски пук: 22 официра, 2 чиновника, 865 подофицира, каплара и редова.
2) 16. пешад. кадровски пук: 16 официра, 4 чиновника, 600 подофицира, каплара и редова.
3) 13. пешад. пук са прикупљеним заосталим војницима: 2 официра, 796 подофицира, каплара и редова.
4) 1. чета пионира Моравске дивизије I. позива: 1 официр, 1 чиновник, 43 подофицира, каплара и редова.
5) Комбиновани одред: 2 официра, 52 подофицира, каплара и редова.
6) 4. Пољска болница Дунавске дивизије: 1 официр, 2 чиновника, 255 подофицира, каплара и редова.
б) Са лађе „Регина Елена“ искрцано је:
1) 13. пук: 21 официр, 461 подофицира, каплара и редова.
2) 6. брдска батерија: 2 официра, 147 подофицира, каплара и редова.
3) Ужички одред: 5 официра, 272 подофицира, каплара и редова.
4) 2. батаљон 2. пука II. позива: 12 официра 256 подофицира, каплара и редова.
5) Војници разних јединица Тимочке дивизије I. позива: 1 официр, 123 подофицира, каплара и редова.
6) 2. пешад. пук I. позива: 25 официра, 1.028 подофицира, каплара и редова.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 27667
Команданту I., II., III. армије,
трупа Нове Области,
Одбране Београда,
бивака Говино,
Главном интенданту,
Начелнику Санитетског одељења
„У пристаништу Говино образује се „Пристанишна команда Говино“, за команданта пристанишне команде Говино одређен је коњички ппуковник г. Антоније Антић. Пристанишна команда Говино састојаће се из:
1) Пристаништа Говино.
2) Слагалиште Главне интендантуре, устројеног између пристаништа Говино и пута Крф – с. Говино, из кога ће се издавати намирнице и друге потребе трупама убивакованим у бивацима Говино и на полуострву Фустапидими, а исто тако и осталим трупама убивакованим северно од Крфа, оне потребе, које не буду могле бити аутомобилима донешене до армиских слагалишта.
3) Из прихватних болница за болеснике, који се из разних команада упућују у болнице на острву Видо или Лазарету, и
4) Из просторије која обухвата све ове установе и за 100 – 200 метара у страну од њих, а која ће се просторија оградити жицом, чим се ова добије.
Командант пристанишне команде Говино:
1) Одговоран за ред и дисциплину у целој пристанишној зони, због чега су му све остале старешине установа у пристанишној зони потчињене у том погледу.
2) Регулисаће рад осталих установа у пристанишној зони, уколико тај рад има везе са маринским преносима. Уколико пристанишни рад у Говину буде имао везе са пристанишним радом на Крфу, радиће споразумно са нашим делегатом у пристаништу Крфу.
3) Руководиће укрцавањем и искрцавањем нашега људства – трупа – и утоварима и истоварима целокупног материјала намењеног нашој војсци, са тежњом, да се све то врши са највећом могућом брзином.
4) Обавештаваће старешине искрцаних трупа о местима њихових бивака и даваће им потребне путовође.
5) Требоваће људство за радове и друге службе у пристаништу и пристанишној зони од команданта бивака у Говину и команданта I. армије, чије трупе базирају на пристаниште Говино. За материјал намењен трупама у Горњем и Доњем Ипсосу радну снагу требовати од команданта, којима се материјал шаље.
За помоћника команданта пристаништа одређен је артилериски ппуковник г. Јован Петровић са овим дужностима:
1) Да одржањем реда и дисциплине свих одељења и јединица, које су на раду или које долазе ради пријема намирница и потреба из слагалишта осигура благовремено издавање ових свима командама, које их ту буду примале.
2) Да регулише рад слагалишног особља с погледом на потребе трупа и с погледом на рад у пристаништу Говино.
3) Да благовремено извештава трупе о свима потребама, које су им упућене, како би их ове могле, што пре изузети.
4) Да све потребе и намирнице што пре износе из пристаништа и уносе у магацин из кога ће се оне и издавати трупама, зашто ће потребно људство тражити од команданта пристаништа. Молим, да изволите издати потребна наређења, у вези горњег тако, да рад по овом наређењу може отпочети 17. фебруара из јутра“.
ОБр. 27673
Г. Министру Војном
„С обзиром на садашње околности у којима се наша војска налази, извесно је, да ће њена формација подлежати честим променама у току реорганизације. Из тога разлога част ми је молити Господина Министра Војног, да се издејствује указ, сходно члану 6 Закона о Устројству Војске, којим би се дала пуна слобода Врховној команди, да садању уредбу о формацији целокупне војске мења према приликама до њенога дефинитивног устаљења, када би добила и највишу потврду“.
ОБр. 27679
Команданту I., II., III. армије,
Одбране Београда,
трупа Нове Области и
Тимочке војске
„Изволеће командант одмах известити, које јединице из састава те команде нису још стигле на острво Крф и то:
1) Целе јединице.
2) Делови јединица.
У овај извештај не рачунати трупе, које су стигле 14. овог месеца“.
ОБр. 27680
Команданту острва Лазарет ппуковнику Драг. Михајловићу,
команданту логора Говино,
Главном интенданту,
Начелнику Ађутантског одељења
„У циљу удобнијег смештаја прикупљених добровољаца Херцеговаца, Босанаца, Бокељаца и Црногораца, који су на острву Лазарету, под командом ппуковника Драгољуба Михајловића,
Наређујем:
1) Да се напред поменути добровољци преместе у логор на полуострву Кораџијо, које са јужне стране образује залив Говино.
Пренос трупа са Лазарета на полуострво Кораџијо извршиће се чим добију превозна средства, која су тражена од Француске мисије.
2) У погледу одржавања прописнога реда и дисциплине у логору, командант добровољачког логора остаће под командом команданта логора у Говину.
3) Командант логора у Говину обележиће жицом или другим каквим материјалом границе добровољачког логора, а на јужном делу полуострва – на излазу – поставиће једно одељење под командом једног официра, да спречава добровољцима излазак у остали део острва а нарочито одлазак у варош Крф.
Сем тога, командант логора у Говину издаће команданту добровољачког логора потребна наређења за одржавање реда, чистоте и чувања од штете приватних имања, а нарочито маслинових дрвета (наредба № 2 Министра Војног).
4) Одобрава се, да поједина одељења, под командом и у реду, могу ићи за пријем хране у Говино и за воду на извор који истиче крај пута Говино – Крф а наспрам средине излаза из полуострва.
5) Командант логора у Говину одредиће једног лекара и место за преглед пријављених за лекарску помоћ.
6) Главна интендантура ругулисаће исхрану добровољаца којих има око 1.600, из магацина у Говину.
7) Командант прикупљених добровољаца, саопштиће свима да се строго управљају и извршују издата наређења за одржавање реда и чистоће у логору. Противно поступање и недозвољено удаљавање из логора спречиће се одмах враћањем на острво Лазарет.
8) Потпуковник Михајловић предаће дужност команданта острва Лазарет коњичком капетану I. класе Петру Недељковићу, команданту пристаништа на Лазарету“.
НЕДОСТАЈУ 330 И 331 СТРАНА