15. јануар, Операције српске војске

I. армија

Одред Дунавске дивизије II позива пуковника Стефановића држи 15. јануара положаје Спасари – Јубани – Рогами – Зуб; одред Дринске дивизије II. позива под командом пуковника Јосиповића маршовао је ка Љешу да заузме одсек од с. Плане до с. Манашије.
Дунавска дивизија II. позива распоређена је овога дана на одсеку Маја Велс – планина Крешта. Одсек од Креште до Мјета по одласку трупа III. армије остао је непоседнут, због чега је командант I. армије доставио Врховној команди питање, ко ће тај одсек посести.
Комбиновани одред I. армије отпочео је покрет у духу наређења Врховне команде ОБр. 26863 да обезбеди укрцавање трупа у Медови са фронта: Тарабош – Мурићани – Белај (к. 114) и фронт Бојане од утока Виа Мортебза до Пулаја.

III. армија

Дринска дивизија I. позива отпочела је 15. јануара покрет ка Драчу; остале трупе ове армије налазе се у околини Љеша и на осигурању фронта Плана – Маја Велс.

Трупе Одбране Београда

Шумадиска дивизија I. позива налази се 15. јануара распоређена за становање на простору од р. Арзена до Алчауша и то јужно од друма.
Тимочка дивизија II. позива стигла је овога дана једним делом на просторију од р. Арзена до Алчауша и то северно од друма.

II. армија

У току 15. јануара није било укрцавања.
На основу наређења Врховне команде ОБр. 26866 од 14. јануара командант II. армије издао је ова наређења:

ОБр. 10947 – Команданту Шумадиске дивизије II. позива

„Ради заштите укрцавања трупа у Медови (I. и II. армије), образује се од трупа ове армије „Велипојски одред“, под командом ппуковника Василија Маџаревића.
Састав одреда:
а) Добровољачки одред.
б) Комбиновани батаљон по наређењу ОБр. 10880 од 8. овог месеца.
в) Једна пољска батерија.
г) Један Црногорски батаљон који се налази код Луарзи (к. 176).
Одред ће спречавати прелаз аустро – угарским трупама преко Бојане на одсеку: Пулај – Виа Мортебза и стајаће под командом Комбинованог одреда I. армије пуковника Милована Плазине, чији је штаб у Бушати.
Снабдевање одреда из Медове, а хлебом из Љеша, док се не подигну пекарнице у Медови“.

ОБр. 10947 – Команданту Велипојског одреда ппуковнику Василију Маџаревићу

1) Аустро – Угарске трупе заузеле су Цетиње. Њихове патроле на правцу Будва – Бар допрле су до Спича.
Ради заштите укрцавања наших трупа (I. и II. армије) у Медови образује се:
а) Из I. армије „Комбиновани одред“ који има обезбедити фронт Тарабош (к. 661) – Мурићани -Белај (к. 114) – отока Виа Мортебза.
б) Из II. армије одред, који се ставља под команду ппуковника Василија Маџаревића у чији састав улазе:
Добровољачки одред,
Комбиновани батаљон по наређењу ОБр. 10880 од 8. јануара,
1 пољска батерија,
1 Црногорски батаљон, који се налази код Луарзи (к. 167).
Батерија ће се придати доцније, а Црногорском батаљону издато је потребно наређење.
2) Задатак одреда да одсудно брани Аустријанцима прелаз преко Бојане на одсеку: Пулај – Виа Мортебза.
3) Одред ће стајати под командом команданта Комбинованог одреда пуковника Плазине, чији је штаб у с. Бушати.
4) Одред да почне још данас покрет ка одређеној линији и да је што пре поседне. Командант одреда да се јави команданту Комбинованог одреда у Бушати.
5) За батерију обратиће се тај командант команданту одреда у Бушати, кад буде нашао место где ће пласирати батерију, и тражити од њега да је тамо упути.
6) За одржавање везе служиће се везом Црногорског батаљона, који је стављен под команду тога команданта, док се не устроји нарочита веза за општење са командантом одреда у с. Бушати.
7) Снабдевање одреда из Медове, а хлебом из Љеша, док се не подигну пекарнице у Медови.
Командант II. армије издао је 15. јануара накнадно наређење ОБр. 10946, да у састав Велипојског одреда уђе и 15. пук I. позива са свим способним наоружаним људством и својим митраљеским одељењем.
На основу наређења Врховне команде ОБр. 26874 од 14. јануара, наређено је команданту Тимочке дивизије I. позива, да упуги један вод коњаника и једно митраљеско одељење са довољном количином муниције команданту Комбинованог одреда пуковнику Плазини у Бушати.

Трупе Нове области

Трупе ове команде налазе се 15. јануара непромењено у досадањем распореду источно од Драча и очекују да буду укрцане у бродове. У току овог дана није приспела ниједна лађа у Драчко пристаниште.

Тимочка војска

У распореду ове војске 15. јануара није било никакве промене, нити се на њеном фронту што значајније десило.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 15. јануара ове важније извештаје:

Од председника комисије за укрцавање у Медови пуковника Зечевића

ОБр. 41 од 12. јануара

„Укрцавање трупа и превожење истих по резултатима до данас није никакво. Ако се одмах не огарантује сваког дана долазак лађа за пренос најмање 2.300 војника, превожење трупа отегнуће се у бескрајност. Комисија моли, да се одмах упуте и нарочите лађе за избеглице, које изложене времену и непогоди умиру у маси. Јутрос у пристаништу нађено 8 мртвих избеглица. Комисија чини све, али не може да уради ништа пошто лађа нема“.
Напомена. На основу горњег извештаја пуковника Зечевића Врховна команда доставила је:
а) Председнику комисије пуковнику Зечевићу наређење ОБр. 26869 у овоме:
„ Влада и Врховна команда учинила је све што може и очекује се кроз који дан долазак довољног броја бродова“.
б) Делегату пуковнику Стојановићу – Бриндизи наређење ОБр. 26879 ове садржине:
„Дејствујте код ђенерала Мондезира, да се транспортовање наших трупа убрза. Нарочито да се одмах упуте бродови за избеглице, јер је стање њихово очајно; дневно по неколико десетина умире од глади и изнемоглости“.

Од председника комисије за укрцавање пуковника Зечевића

ОБр. 46 од 1. јануара

„У току данашњег дана од војске укрцано је свега око 80 рањених и болесних официра“.

ОБр. 49 од 15. јануара

„У вези наређења Врховне команде ОБр. 26456 од 11. јануара 1916 год. молим да се I. армија и делови ван дивизиског и армиског састава, упуте у Драч ради транспортовања, пошто досадашњи резултати при укрцавању трупа у Медови тврде, да би ово укрцавање било дуго и опасно из разлога:
1) Што нема довољно средстава за укрцавање.
2) Велике лађе не могу ући у пристаниште због спрудова пешчаних и потопљених лађа.
3) Због близине непријатеља, а према изјави талијанских и енглеских официра, као и најкомпетентнијег мишљења адмирала Трубриџа, да је сваки утовар војника у овом пристаништу ризичан, за који они не примају никакву одговорност.
4) Што се у овом пристаништу утоварују сва државна надлештва као и војне и приватне установе и све избеглице, којих у овом моменту има око 5.000 и, који свакога момента све више и више придолазе.
Комисија је слободна да предложи Врховној команди све побројане тешкоће, мислећи да се I. армија и све јединице ван дивизиског и армиског састава пребаце у Драч, тим пре, што у Медови и Љешу нема довољне количине профијаната, да им осигура исхрану на маршу. Молим за хитан одговор“.
Напомена. Врховна команда доставила је под ОБр. 26900 пуковнику Зечевићу одговор у овоме:
„Ваш рапорт Бр. 49 примљен је. Имаће се на уму за убудуће“.

Од Црногорске Врховне команде

ОБр. 9096

„Према депеши ОБр. 26866 издато је још раније наређење, али молим немојте много рачунати на помоћ трупа из Спича, јер су то најгори црногорски батаљони“.

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

Пов. Д. Бр. 2374

„Парламентари упућени јуче команданту аустро – угарских Которских трупа, вратили су се синоћ са изјавом команданта аустро – угарских трупа, да су послата писма примљена и телеграфски отправљена Цару и аустриској влади, а кад се отуда добије одговор, исти ће се саопштити Црногорској влади. Мисли се, да ће аустриска влада примити понуду за преговоре о миру. Међутим аустро – угарске трупе за сада бар, врло се споро напред крећу. Наш овдашњи посланик саопштио је писмо господина Пашића, у коме се вели да наши официри морају напустити Црну Гору, пре него се закључи мир или прими капитулација. Молим за ближа упутства и наређења Врховне команде по овоме“.
Напомена. На основу предњег извештаја Врховна команда доставила је ђенералу Јанковићу наређење ОБр. 26891 у овоме:
„Молим пратите пажљиво ток преговора Црногораца са Аустријанцима. Чим приметите да ће се мир ускоро закључити или да ће се донети одлука, да Црногорци капитулирају, наредите свима нашим официрима, да одмах напусте Црну Гору, дођу овамо и јаве се Врховној команди. Топове и запрегу оставити, а све људство повући. Лако рањене и болесне одмах евакуисати за Скадар, а тешко рањене и болесне оставити у болници у Подгорици са једним нашим лекаром“.

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

Пов. Д. Бр. 2376 од 15. јануара

„Испред Плава налази се наш Плавско – Гусињски одред, који на случај закључења мира између Црне Горе и Аустрије, не треба да се затекне на Црногорском земљишту. У досадашњим наређењима Врховне команде ништа није речено о замени и повлачењу овога одреда, а Црногорци немају тамо трупа, да га замене. Овај одред, у реченом случају, треба да се повуче на Селце и низ реку Цијевну, и на том правцу задржи се негде а у вези са осталим нашим трупама, које заштићавају област Скадарску. Молим за потребна наређења односно овога одреда, како бих тражио од Црногорске Врховне команде да га Црногорским трупама замени. Даље требало би што хитније повући наше официре и наше људство из оних батерија што се налазе у саставу Црногорске војске, топове и запрегу треба оставити Црногорцима, јер су им врло потребни а и иначе се немогу превести у Скадар јер нема превозних средстава. У Бару и Улцињу, по непосредном наређењу Врховне команде, налази се резервни инжињерски батаљон а можда и још наших трупа, па и за њих ваља издати потребно наређење, јер мени за те трупе није надлежно јављено. Наше официре, у штабу Врховне команде, треба такође повући. Молим за хитан одговор“.
Напомена. На основу предњег извештаја Врховна команда доставила је ђенералу Јанковићу наређење ОБр. 26902 ове садржине:
„У вези наређења ОБр. 26891 наредите одмах, да се и батаљон из 8. пука II. позива, који је по наређењу Црногорске Врховне команде остао код Плава и Гусиња, упути најкраћим путем за Скадар. Резервни инжињерски батаљон је одавно стигао овамо“.

Од делегата ђенерала Јанковића

Пов. Д. Бр. 2377 од 15. јануара

„Из Ријеке јављају да је тамо приспео Аустриски парламентар, који ће данас око 14 часова већ бити овде.
Он вероватно носи одговор Царски и аустро – угарске владе на учињене представке о миру. Шта буде даље јавићу“.

Пов. Д. Бр. 2378 од 15. јануара

„На правцу Хум – Хан Хотит појављују се групе наоружаних Арнаута, нарочито око Хана Хотит, нападају наше ненаоружане јединице и заостале војнике, који се туда као јединим путем крећу за Скадар. Црногорске власти, при садањим приликама, нису у стању да тај правац осигурају. Молим, да се од трупа Скадарске Области што пре упуте потребна одељења, да Арнауте растерају и пут заштите, јер многи наши ненаоружани војници и официри а и запрежна стока стоје у Тузи и не могу даље, а другог пута нема, да се у Скадар пребаце. Молим за одговор како бих нашим код Тузи издао даља наређења“.
Напомена. На основу горњег извештаја Врховна команда издала је команданту Деповског пука наређење ОБр. 26903 у овоме:
„По добивеном извештају, на правцу Хум – Хан Хотит појављују се трупе наоружаних Арнаута нарочито око Хана Хотит, нападају наше ненаоружане јединице и заостале војнике, који су на путу из Црне Горе за Скадар. Наредите, да се једна јака чета из вашега пука крене одмах у правцу Хана Хотит, са задатком, да растера Арнаутске пљачкашке гомиле, прихвати и обезбеди наше делове, који маршују из Црне Горе за Скадар. За повлачење чете у састав пука наредиће се накнадно. Нека се чета снабде из Скадра храном за 3 – 4 дана и новцем ради куповиие хране на месту, где буде са овим задатком“.

Делегату ђенералу Јанковићу – Подгорица достављен је одговор ОБр. 26903 ове садржине:

„Наређено је да једна јака чета пешадије одмах одмаршује из Скадра у правцу Хана Хотит, са задатком, да растера пљачкашке гомиле и, да прихвати наше војнике. Једно јаче одељење, чета ће, по доласку у Хан Хотит, упутити у Тузи ради спровода наших официра и војника, који су тамо прикупљени“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 26901 – Команданту I., II., III. армије, Одбране Београда, Тимочке војске, трупе Нове Области, Команданту места, свима Начелницима одељења, команданту Комбинованог одреда, команданту стана, Главном Интенданту, Председницима комисија за укрцавање у Медови и Драчу

„Услед неповољних прилика за укрцавање и транспортовање у Медови, коњи и волови неће се моћи из овог пристаништа транспортовати. Учињени су кораци да нам се омогући укрцавање коња и волова у Драчком пристаништу, а у крајњем случају, ако се из овог пристаништа неби могло вршити укрцавање и транспортовање, онда из Валонског пристаништа или, из једног и другог једновремено.
За упућивање коња сувим до Драча и до Валоне потребно је:
1) Да се сви јахаћи, телећи и товарни коњи (официрски, државни, пописани) и волови упуте сувим и то:
Групе Медовске: I. армија, II. армија, Штаб Врховне команде, Двор и јединице које се налазе у Скадру, Љешу и Медови, а ван састава су дивизије и армије путем: Љеш – Шенкол – Тале – Жеја Хан – Преза – Драч, док не буду готови прелази на реци Шлинзи и Ишми а тада: Тале – Шлинза – Ишми – Лаче – Драч. Оне пак Драчке трупе, као и сви из Медовске групе, по доласку у Драч, у случају да се транспортовање омогући само из Валоне, да се упуте путем: Драч – Каваја – Фијери – Валона.
2) Да сви коњи буду са њиховим прибором (јахаћи са јахаћим, теглећи са запрежним и товарни са товарним) како би се што мање овога прибора оставило по магацинима, одакле би се морали превлачити до пристаништа.
3) Да команданти армија упућивање коња врше сувим по ешелонима. Кад се људство које јединице укрца у бродове онда све коње и волове упутити одмах сувим за једно или друго пристаниште (Драч или Валону).
Јединице ван састава армије, а које се буду укрцавале у Медови, упутиће своје коње и волове за Драч, са коњима и воловима појединих дивизија, које буду своје упућивале за Драч. Ово ће регулисати команданти логора у Љешу.
4) Ешелони по јединицама имаће своја спроводна наоружана одељења жандарме, па тек по потреби од пешадије најнужнији део, што ће бити од зависности од броја коња и волова, које се имају спроводити.
Најпогодније је, да поједини ешелони не прелазе број 200 грла и спроводна одељења да буду подељена на маршу дуж колоне тако, да један део маршује на челу, један око средине а један на зачељу, за заштиту колоне од сваке случајности.
Са обзиром на величину овога ешелона одређивати потребан број старешина.
5) Упућивање коња и волова по овом наређењу да отпочне још сада из Љеша за Драч, а из Драча за Валону онда, кад се буде то наредило, јер се очекује одобрење за ово од Италијанске Владе.
6) Магацин људске и сточне хране биће у Љешу, Драчу, Фијери и Валони. У Прези образовати одмах станицу, у Фијери и Валони онда кад се добије за то одобрење од Италијанске Владе.
7) Сви ешелони, при поласку из Љеша, снабдеће се храном и фуражи за пет дана за марш до Драча, у случају да се за тај број дана не могу примити у Љешу, допуњавати куповином на терену, у колико то буде могуће, пошто је и то доста тешко.
Храна и фураж да се понесе на коњима, који да се воде а не да се јашу. Команданти дивизија и осталих одреда, чији се коњи шаљу, одредиће по једног од треће степених административних органа, који већ и сада постоје, да се стара о исхрани стоке целог ешелона.
Наредбодавац тога административног органа, биће и командант спровода, под ким ће стајати и све друге потчињене јединице (најбоље је да ово буде командант муниционе или профијант колоне). Друго степени административни орган, снабдеваће своје ешелоне потребним сумама новца.
8) Главни интендант постараће се, да се слагалиште у Драчу снабде са потребним количинама сточне хране, нарочито зоби, а сам снабдети успутне станице, у колико се то има могућности.
9) Пре но што се официрски коњи упуте, треба их проценити комисијски. Комисије образовати по пуковима, а остале јединице по дивизијама и армијама, да упуте коње комисијама најближих пукова.
Комисија има да састави списак, у који ће се тачно унети: име сопственика, број и име грла, вредност дотичног грла, водећи при процени рачуна о њиховој правој вредности, као и вредност прибора јахаћег. Комисију да образују по два официра и један ветеринар; у недостатку ветеринара три официра. За јединице ван састава армија у Скадру, одредиће командант места комисију: у Медови командант пристаништа, а у Драчу и Тирани командант Одбране Београда. Спискове оверене послати овој команди за артилериско одељење“.

Слични чланци: