Трупе под непосредном командом Врховне команде
На фронту одреда Дринске дивизије II. позива од р. Кири до с. Спасари, као и на фронту трупа под командом пуковника Плазине од Скадарског језера до мора, у току 19. јануара није било значајнијих догађаја.
I. армија
Трупе I. армије држале су 19. јануара непромењено линију положаја од с. Плане преко Маја Велса до планине Креште закључно.
III. армија
Трупе ове армије завршују наређење команданта армије ОБр. 9033 од 14. јануара.
Дринска дивизија I. позива продужила је 19. јануара покрет по ешелонима ка Драчу.
Дунавска дивизија I. позива у току овога дана наставила је пребацивање преко р. Маће.
Браничевски и Ужички одред прикупљали су се у околини Љеша.
Трупе Одбране Београда
Трупе ове команде вршиле су 19. јануара припреме за предстојеће покрете од Драча ка Валони.
II. армија
Бројно стање дивизија било је 19. јануара овакво:
Тимочка дивизија I. позива: 829 пушака, 140 карабина, 13 митраљеза и свега 86.974 метака свију врста муниције.
Шумадиска дивизија II. позива: 891 пушка, 108 карабина, 2 митраљеза и свега 20.041 метак свију врста муниције.
Према наређењу Врховне команде ОБр. 26973 од 17. јануара Тимочка дивизија I. позива требала је да заузме положај мали Барбалуши – Мали Ренцет и да затвори све правце који од Бојане и од Скадра десном обалом Дрима воде ка Медови.
Но пошто је та дивизија располагала са сувише малим бројем пушака и муниције за тако велики фронт (12 км.) и пошто није имала ни једног топа, нити инжињерског алата, ни довољно телефонског материјала, командант дивизије известио је команданта армије да дивизија није у стању да изврши ма какав озбиљнији задатак, а најмање овакав какав се наређењем Врховне команде предвиђао.
Командант армије известио је о овоме Врховну команду. Поред тога, обзиром на тешке прилике у погледу исхране људства и стоке, као и на неповољно здравствено стање код војника, командант армије доставио је Врховној команди још и представку у овоме: „Ако се ова армија мора кретати сувим за Драч, онда треба отпочети покрет одмах и извршити га што пре, још док траје снаге у људима и стоци и осигурати га другим трупама, пошто армија иема оружја да сама себе осигурава. Ово је у толико потребније, што ће у скоро наступити кише и разливање река, а онда ће прелаз кроз баруштине и мочваре до Драча бити врло отежан, ако не и немогућ за овако изнурене људе и стоку, како је то сада случај код ове армије.
Трупе Нове овласти
Командант трупа Нове Области примио је 19. јануара наређење Врховне команде ОБр. 27024 ове садржине:
„Предузмите одмах покрет трупа ка Валони у смислу мога наређења ОБр. 26973 и известите када се I. ешелон креће на марш. О поласку последњег нашег ешелона известите команданта Одбране Београда“.
На основу горњег наређења командант трупа Нове Области издао је својим трупама наређење Ђ. ОБр. 11519 у овоме:
„На основу наређења Врховне команде ОБр. 27024 од 18. овог месеца, наређење ове команде Ђ. ОБр. 11513 од 18. овог месеца мењам у следећем:
Тачка 3) Ред маршовања појединих јединица биће следећи:
20. овог месеца полази Моравска дивизија I. позива и Призренски одред са тешком артилеријом.
21. овог месеца Штаб команде трупа Нове Области и Моравска дивизија II. позива.
22. овог месеца Комбиновани одред и Вардарска дивизија I. позива“.
Тимочка војска
Командант Тимочке војске примио је 19. јануара наређење Врховне команде ОБр. 27031 у овоме:
„Није могуће послати аероплан, јер је остао само један, који одржава везу између Скадра и Драча“.
Командант Одбране Боограда са ОБр. 5562 од 19. тек. мес. доставља:
„Према извештају Италијанског ђенерала Геринија, покрет наших трупаа ка Валони привремено се обуставља. С тога молим команданта да до даљег наређења обустави покрет својих трупа“.
Командант Тимочке војске наређује команданту Коњичке дивизије ОБр. 2067:
„Обуставите покрет и извршење наређења ове команде ОБр. 2045 од 18. тек. мес. до даљег наређења. Чим прилике буду дозволиле издаће вам се наређење за покрет дивизије“.
Ситуација
Врховна команда примила је у току 19. јануара ове важније извештаје:
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 5547 од 18. јануара
„Част ми је умолити Врховну команду за одобрење, да пукови III. позива остану и да се укрцају у Драчу, пошто не могу издржати марш до Валоне“.
Од команданта I. армије
ОБр. 10447 од 18. јануара
„Према наређењу ОБр. 26693 ова армија има да обезбеди одсек Маја Велс – Плана, али како је истим наређењем предвиђено и обезбеђење правца Калмети, морао сам овај одсек продужити на север обухватајући целу планину Креште. На овај начин ова армија обезбеђује одсек Крешта -Маја Велс – Плана. За обезбеђивање целог овог одсека и затварања свију праваца, који на овај одсек избивају, армија сада има само једну дивизију, јер су 2 пука Дринске дивизије II. позива по извештају ОБр. 26931 задржана на положајима источно од Скадра, а Комбиновани одред формиран из по једног пука Дунавске дивизије II. позива и Дринске дивизије II. позива задржан на положајима западно од Скадра.
Команданту Дунавске дивизије II. позива, чије лево крило лежи на планини Крешти а левокрилни пук у с. Трошани, скренута је пажња на његово лево крило, чим је од команданта Дринске дивизије II. позива добијен извештај о појави непријатељских војника код с. Души. Но обзиром на то што армија располаже са мало, иначе слабих трупа на овако широком фронту, постоји физичка немогућност да се заштити и одсек Крешта – Мјети и да се потпомогне чета Дринске дивизије II. позива, која се сада налази на Ћафа Гуриту. Према ранијем наређењу, одсек Крешта – Мјети имао је да заузме Скадарски одред. Са укрцањем његовим и са одласком трупа III. армије, које су штитиле тај одсек, он је сада остао празан и непоседнут. Од стране ове команде под ОБр. 10423 учињено је по овоме питање, али одговор није добијен.
Молим да се привремено до доласка трупа ове армије од Скадра, одсек Крешта – Мјетин обезбеди трупама II. армије, које се још налазе код Љеша“.
Од Првог Ађутанта Њ. В. Краља
Пов. депеша од 19. јануара
„Пошто укрцавање трупа неће више бити у Медови то Њ. К. Височанство Престолонаследник наређује да се још сутра крену неке трупе из реона Љеша за Драч. Молим известите о резултату“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 5563 од 19. јануара
„Ђенерал Герини, командант Талијанских трупа у Драчу доставио ми је под 472 од 19. овог месеца писмо следеће садржине:
„Част ми је доставити вам ове диспозиције, које сам мало час добио од Њ. Е. главног команданта трупа Кр. Италијанске војске у Албанији.
1) Према наређењима владе Њ. В. Краља Италије, која је влада Њ. В. Краља Србије примила к знању, покрет Кр. Српских трупа преко Валоне и укрцавање у Валони биће регулисани од стране Њ. Е. главног команданта трупа Кр. Италијанске војске у Албанији.
2) Према томе ви ћете имати доброту да издате врло прецизна наређења како би диспозиције и наређења Њ. Е. главног команданта Италијанских трупа у Албанији односно покрета преко Валоне била поштована и испуњавана.
3) Српске ће трупе пристизати на Шкумби по ешелонима од 2.000 људи и то по један ешелон сваког другог дана.
4) Први ће ешелон отпочети прелаз преко Шкумбе онога дана, који ћу имати част да вам означим према наређењима која ће ми Њ. Е. мој главни командант издати, кад му план о доласку бродова у Валону буде био саопштен.
5) Одређивање трупа, које ће улазити у састав сваких ешелона вршиће Њ. Е., али трупе, које су у Елбасану, кренуће се на послетку.
6) Како ће се који од ешелона кретати ви ће те имати доброту да ми саопштите име и чин команданта дотичног ешелона, што ћу по наређењу које сам добио саопштавати Њ. Е. своме главном команданту.
7) Сваки командант ешелона у покрету биће свестан одговорности коју има наспрам Њ. Е. главног команданта Италијанских трупа у Албанији у питању о реду и дисциплини трупа за време покрета.
8) На дан пре покрета сваког појединог ешелона ви ћете имати доброту да ми припремите потпуно тачан списак оружја и муниције коју ће ешелон носити собом, бележећи понаособ топове, митраљезе, пушке, коњичке сабље, ручне бомбе итд.
Како је веома важно да покрет српских трупа не буде давао прилика албанском становништву да се снабде са оружјем, и како сам о томе питању имао већ прилику да разговарам са ђенералом Гојковићем мојим писмом Бр. 217 од 9. јануара 1916. године.
Њ. Е. мој главни командант ми је наредио да вам саопштим да ће бити принуђен да српским трупама не допусти маршовање с оружјем, ако би се десило да се оружје или муниција продају, раздају или бацају.
9) Ешелони ће напуштати логоре, у којима се сада налазе, носећи собом храну која ће им трајати до Шкумбе. На Шкумби ће добити храну до Фијера. У Фијери ће добити храну до Војуше а на Војуши до Валоне.
10) Диспозиције односно снабдевања храном биће утврђене од стране Њ. Е. главног команданта Италијанских трупа у Албанији споразумно са енглеском мисијом и саопштене вама, да бисте с њима упознали команданте ешелона у покрету; али у хитним случајевима те ће диспозиције бити послате команданту ешелона који ће имати интереса да с њима буде упознат једновремено кад и ви.
11) Имам част такође да вам саопштим да имам наређење, да ми још данас потврди пријем овога писма давши ми уверење да ће предње диспозиције бити извршене.
Најзад част ми је известити вас да је од српских рекрута: 800 људи болесно у болници у Фијери, 1.000 је болесно на обалама Војуше а да су се остали већ укрцали у пристаништу у Валони“.
Но одмах затим ђенерал Герини је усмено саопштио моме начелнику штаба да је од ђенерала Бертотиа добио депешу да је решено да српске трупе неће ићи у Валону нити ће се тамо вршити укрцавање већ ће све ићи сувим за Санта Каранти.
Препоручено је да се река Шкумба пређе више узводно а он ће се постарати да се припреми превоз.
Како се све ово ни мало не слаже са прецизним наређењима, које сам до сада добио од Врховне команде, то сам потражио обавештење од Француског пуковника Коларде који ми је саопштио депешу добивену од ђенерала Мондезира, по којој треба свим силама настати да се транспортовање трупа из Драча и Валоне врши што живље и да треба што је могуће више убрзати померање трупа Драчке групе ка Валони.
Због тога сам решио да извршим наређења добијена од Врховне команде, односно марша ка Валони, па зато ће трупе отпочети покрет из Драча 21. овог месеца по ешелонима ако дотле не добијем другојачије наређење из Врховне команде“.
ОБр. 5565 од 19. јануара
„У вези извештаја ове команде ОБр. 5563 од 19. овог месеца којим је јављено да ми је ђенерал Герини саопштио да се наше трупе имају кретати на Санта Каранти а не на Валону извештавам да апсолутно војници не могу издржати овај марш нити има стоке да носи потребе војсци.
Стање је код трупа бедно и критично. Официри и војници прете побуном. Молим Врховну команду, да једном увиди ово стање трупа и спречи крајње изнуравање заосталих снага. Стање трупа као и њихов менталитет императивно налажу, да се трупе пребаце, ако не из Драча а оно из Валоне“.
Од председника комисије за укрцавање пуковника Зечевића
ОБр. 90 од 19. јануара
„Данас су приспеле у пристаниште две лађе са око 300 тона профијанта; истовар лађа завршен је око 16 часова, када је почело укрцавање. Укрцано је: сва министарства са њиховом архивом, митрополит, особље двора, без Њ. В. Престолонаследника, државно рачуноводство, црвени крст, народни посланици са фамилијама, особље централне војно железничке инспекције, 600 ђака, жене и деца око 200; три топа са предњацима и један предњак без задњака“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 27049
Команданту Одбране Београда
„Одобравам да се пукови III. позива укрцају у Драчу сходно вашој представци ОБр. 5547“.
ОБр. 27058
Команданту I. армије – Љеш
„Ваш извештај ОБр. 10447 примљен. Наређењем ОБр. 26975 није се замишљало да се чета на Ћафа Гуриту потпомогне већ само да се прихвати у случају да буде принуђена на повлачење ка левом крилу те армије. Све трупе ће се ускоро скидати са положаја и упућивати према моме наређењу ОБр. 26973 те према томе нема сада потребе, да се узимају трупе из II. армије“.
ОБр. 27068
Заступнику Првог Ађутанта Њ. В. Краља – Љеш
„С обзиром на могућност прелаза преко реке Маће, наређено је, да се по ешелонима крећу за Драч сви делови I. и II. армије, који нису потребни за заштиту укрцавања у бродове и одлажење трупа сувим. Тако исто наређен је покрет и оних делова, који су били на раду у пристаништу и за даље нису потребни тамо да остану“.
ОБр. 27068 телефоном
Команданту II. армије
„Због измењених прилика код Црногорске војске, трупе II. армије кренути сувим за Драч. Покрет да отпочне одмах пошто је пут Љеш – Драч сада не закрчен“.
ОБр. 27070
Команданту II. армије
„Према измењеним приликама како код Црногораца, тако и у погледу укрцавања у Медови, чиним измену у моме наређењу ОБр. 26973 у томе, што ће се Тимочка дивизија I. позива кренути за Драч за Шумадиском дивизијом II. позива и неће поседати означене положаје.
Команданту I. армије наређено је, да вам Тимочку дивизију I. позива стави на расположење, да је изволите упутити за Шумадиском дивизијом II. позива у Драч одмах“.
ОБр. 27070
Команданту I. армије
„Због измењених прилика како код Црногораца тако и у погледу укрцавања у Медови, Тимочка дивизија II. позива неће поседати означене положаје него је ставите одмах на расположење команданту II. армије, коме је издато наређење у циљу њеног покрета за Драч сувим одмах за Шумадиском дивизијом II. позива“.
ОБр. 27072
Команданту Одбране Београда – Драч
„Ваш извештај ОБр. 5563 примљен. Обуставите покрет ка Валони до даљег наређења. Врховна команда долази сутра 21. у Драч“.
ОБр. 27072
Господину Министру Војном – Крф
„Од команданта Одбране Београда, као најстаријег команданта код Драча добио сам извештај, да му је Италијански ђенерал Герини саопштио, да се наше трупе имају кренути сувим до Санта Каранти, а не само до Валоне. Командант Одбране Београда вели да тај покрет војници апсолутно немогу издржати, да официри и војници прете побуном, а зато молим Врховну команду да спречи крајње изнуравање заосталих снага. Молим да се овом систематском упропашћавању нашега људства стане једном на пут“.
ОБр. 27073
Команданту места Скадар,
команданту Комбинованог одреда I. армије,
команданту I. армије
„Пошто се у Медови трупе не могу више укрцавати, а ситуација у Црној Гори императивно налаже, да се наше трупе што пре повуку одавде и упуте сувим за Драч,
Наређујем:
1) Да се под команду I. армије стави Комбиновани одред пуковника Плазине са положаја Тарабош утока Бојане у море а са штабом у Бушати, и одред ппуковника М. Стефановића, са положаја Бардањолт од Кири до Спасари и са штабом у с. Јубани.
Њихово повлачење регулисати у смислу мога наређења ОБр. 26973 од 17. овог месеца с обзиром на евентуално надирање непријатеља и свијање трупа I. армије у маршевску колону.
Оба ова одреда као и месна команда из Скадра имају се једновремено кренути тако, да ни један део не буде изложен усамљено удару непријатеља.
2) Чим II. армија отвори место, I. армија одмах предузима покрет сувим за Драч, правцем за њом тако, да се ово повлачење регулисава постепено по мери одилажења II. армије. – Марш армије почети са садањих положаја са оним деловима који су најудаљенији од Љеша тако, да ближи делови прихватају даље како би трупе биле обезбеђене од евентуалног напада Арнаута.
3) Командант I. армије постараће се, да се из Медове на време евакуише и укрца у бродове болесно и изнурено људство и сав материјал.
4) У Скадру је остао командант места, поред особља и један комбиновани батаљон.
Издати му као и командантима у Подгорици и Бардањолту благовремено заповести за евакуацију Скадра и покрета ка Љешу. Ово исто учинити доцније и са командантима места и њиховим особљем у Скадру и Љешу.
Команданти места из Скадра и Љеша кренуће се са I. армијом сувим за Драч.
5) Један батаљон из 8. пука II. позива, погрешком Црногорске Врховне команде, изостао је код Гусиња и на путу за Скадар, где ће бити вероватно 22. овог месеца.
Ако буде икако могуће прихватити овај батаљон, те да не буде заробљен.
6) Особље Врховне команде, које се не може транспортовати бродовима као и сва комора штаба Врховне команде, кренуће се за Драч сувим са I. армијом.
7) Пошто се све наше трупе и сви делови буду кренули из Љеша и прешли реку Маћу и када последњи делови I. армије буду прешли реку Маћу онда уништити на њој сва превозна средства и повести собом и енглески одред и наше понтонире.
8) Храну издати трупама за 5 дана“.