I. армија
Командант I. армије издао је 2. јануара 1916. године команданту Дунавске и Дринске дивизије II. позива наређење ОБр. 10316 ове садржине:
„У вези мога саопштења ОБр. 10303, којим је наређена припрема за покрет трупа ове армије ка Скадру наређујем:
1) Дринска дивизија II. позива, 3. овог месеца у 6.30 часова, са своје бивачне просторије, отпочиње покрет правцем: Тузи, Ђашкиш и даље путем северно од залива Хотит на Иванај, Штој и избија на линију Јубани – Рогами – Зуб са задатком да затвори све правце, који воде ка Скадру.
2) Дунавска дивизија II. позива, 3. овог месеца у 9 часова са своје бивачне просторије отпочиње покрет најподеснијим правцем преко Хума и села Витоја избија на пут преко Иванаја и Штоја пропуштајући делове Дринске дивизије и поред Скадра излази и размешта се на линији Брдица – село Бушати. Напомињем команданту Дунавске дивизије да ће се трупе II. армије налазити на десној обали Дрима од села Барбалуши па све до Медове.
Команданти дивизија одредиће маршуте својим трупама тако, како би што скорије домаршовале на одређене им положаје.
О времену пристизања на одређене положаје одмах ме известити.
Трупе снабдети потребном количином хране за овај покрет у колико то буде могуће према средствима са којим се располаже и приликама у којим се налазимо.
По саопштењу Врховне команде, магацини хране за обе дивизије биће у Скадру.
О покрету трупа Комбинованог одреда I. армије и одреду у Спужу, чинио сам 31. децембра потребно питање Врховној команди, али о томе још нисам одговора добио. По једном саопштењу Врховне команде са Цетиња, поменути одреди остају и на даље на расположењу Црногорске Врховне команде. Ако и кад добијем одговор по овоме питању од наше Врховне команде, наредићу накнадно што буде потребно.
О покрету армиског штаба наредићу накнадно.
Главни интендантски воз I. армије маршоваће на зачељу Дунавске дивизије II. позива до Скадра, а за његов даљи смештај наредиће се накнадно.
За покрет етапне команде следоваће накнадно наређење.
Штабови дивизија по пристизању на одређене просторије биће на погодноме месту у близини својих трупа.
Учинити одмах везу са армиским штабом кад овај стигне у Скадар. Из обе дивизије по једнога од својих официра упутити у армиски штаб као одржање везе са армиским штабом у Скадру.
Напомињем командантима, да је по добивеном извештају део пута од Хума преко Хотских Ханова (хана Хотит) до Иванаја врло рђав. Истицањем пионирских чета учинити што је могуће за поправку тога дела пута, а потребну представку по овоме питању учинио сам јуче Врховној команди, али одговора, још нисам добио. Ако што по томе буде учињено саопштићу командантима.
Препоручујемо командантима што бољи ред на маршу:
Својим нарочито одређеним патролама претходно прокрстарити варош Подгорицу ради проналажења заосталих војника и ради упућивања истих у своје јединице.
О пријему овога наређења одговорити“.
III. армија
а) Дунавска дивизија I. позива остала је 2. јануара на линији положаја село Спасари – Рогами -Зуб, и чека трупе I. армије које ће је сменити.
б) Трупе Дринске дивизије I. позива, према наређењу команданта армије ОБр. 8930 од 31. децембра вршиле су овога дана покрет ка просторији око с. Наншати, а у циљу обезбеђивања додељеног им одсека од к. 620 до Мјета.
в) Браничевски одред упућен је ка делу фронта од Маја Велса до коте 620, са задатком да га обезбеди до доласка Дунавске дивизије I. позива.
г) Ужички одред остао је 20. децембра у Скадру и околини.
д) Штаб армије долази у село Калмети.
Трупе Одбране Београда
Трупе ове команде отпочеле су 2. јануара покрет у духу наређења Врховне команде ОБр. 26197 од 30. децембра 1915. год. и наређења команданта Одбране Београда ОБр. 5457 од 31. децембра и то:
Шумадиска дивизија I. позива са свима јединицама ван дивизиског састава одмаршовала је овог дана из Скадра и стигла на преноћиште у околину села Барбалуши.
Тимочка дивизија II. позива остала је овога дана код Скадра.
II. армија
Трупе ове армије размештају се у току 2. јануара у духу директиве Врховне команде ОБр. 26197 и наређења команданта армије ОБр. 10813 и то:
Шумадиска дивизија II. позива на простору почев од к. 366 до Сан Ђовани ди Медуа и код овога.
Тимочка дивизија I. позива почев од с. Барбалуши па до коте 366 искључно.
Тешка артилерија код с. Барбалуши.
Трупе Нове области
Моравска дивизија II. позива стигла је 2. јануара код Драча. На основу усменог наређења команданта Тимочке војске, јединице Моравске дивизије I. и II. позива могу заузети само северну страну од пута Драч – Тирана па на исток.
Према томе распоред трупа Моравске дивизије I. позива, која је била у биваку на Раштбули измењен је у току дана.
Комбиновани одред на маршу ка Драчу, стигао је у току 2. јануара до Хана Жеје.
Вардарска дивизија I. позива вршила је у току дана пребацивање преко реке Маће код села Тале.
Тимочка војска
На фронту Тимочке војске у току 2. јануара није било промене.
Ситуација
Врховна команда примила је у току 2. јануара 1916. године ове важније извештаје:
Од војног изасланика у Паризу
Бр. 638
„У Министарству војном рекоше ми да за нашу војску за сада било најбоље, кад би се целокупна пребацила морем јужно од Валоне у Грчку или на острво Крф, из ових разлога:
Да се уреди, одмори и спреми, како би се доцније могла да корисно употреби на фронту Санта Каранти – Битољ.
Веровагно је пуковник Фурније о томе добио инструкције. Јављам вам ради ваше оријентације“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 1799
„Како Талијани нису пристали да наше трупе остану у Фијери то сам према наређењу Врховне команде ОБр. 26227 од 30. тек. месеца наредио Инспектору тих трупа, да се одмах крене преко Каваје у Драч; а у припомоћ Енглеско – Јадранске мисије предузео сам мере и припремио потребну храну да те трупе прихватим на Шкумби и да их помогнем у Фијери.
Ноћас 1./2. тек. мес. добио сам од Инспектора резервних трупа под Бр. 483 представку, да је због стања у коме се налазе његове трупе у немогућности, да се са својим трупама крене натраг у Драч.
У тој представци износи: да му је неопходно потребно да у Фијери остане 20 – 30 дана; да његови војници нису људи но мумије; услед глади и изнурености умире дневно 30 – 40 и да скида са себе одговорност ако му се поред овога нареди покрет за Драч, јер ће најмање неколико стотина помрети у блату и баруштинама. Од 10.900 војника, по лекарском прегледу само су 4.230 способни да маршују највише три дана, а 6.670 су апсолутно неспособни да се за 20 дана крену на марш.
О свему овоме известио је главног команданта талијанске војске у Валони ђенерала Бертоти и тражио да се одреди једна мешовита комисија за преглед тих трупа.
Бертоти је одустао од својих категоричких захтева да се трупе крену 1. јануара и пристао да инспектор одложи покрет, али је захтевао, да се утврди тачно дан поласка. Поред овога јављено му је да је дошла једна француска мисија у Валону ради прегледа његових трупа и да је због овога послао своја два лекара и једног официра у Ферас ради састанка са њоме.
Према свему овоме молим за хитну одлуку, са обзиром на предстојеће укрцавање по наређењу Врховне команде ОБр. 26287 од 1. тек. мес. да ли да ове трупе крећем из Фијери или да их тамо оставим док се не опораве. Ако се те трупе тамо оставе ради опорављања, њихово укрцавање у Драчу треба напустити и по сваку цену израдити код талијанске владе да се исте из Албаније евакуишу преко Валоне. Ако се ово не може успети треба наредити, да се, и по цену великог губитка у људима, исте крену одмах за Драч како би благовремено стигле за укрцавање“.
Напомена: Врховна команда доставила је предњи извештај команданта Тимочке војске под ОБр. 26367 Г. Министру војном за даљу одлуку с тим, да би најлакше било ако би Талијани дозволили одлазак разервних трупа до Валоне, па тамо да се укрцају, јер је Валона много ближа но Драч.
Од делегата на Цетињу ђенерала Јанковића
Пов. Д. Бр. 2253
„Стање на фронту Црногорске војске у току 31. децембра 1915. године:
1) Код Санџачке војске:
а) На северном делу њенога фронта артилериска борба. По неким извештајима непријатељ шаље трупе са одсека Нефер Таре – Гепче у Плевље и даље Чајничу, вероватно за Сарајево.
б) На источном делу овога фронта местимична пешадиска борба без резултата.
в) На правцу Дечани – Плав води се борба на линији Ћарпен Бабња Јела; непријатељ је задржан у свом наступању.
2) Код Херцеговачког одреда на појединим тачкама фронта артилериска борба. Непријатељ концентрише јаче снаге у Гацку, Билећу и спрема се за напад на Црну Гору у жељи да је освоји по сваку цену.
3) Код Старо Србијанског одреда без промене. По неким извештајима бугарски официри са комитама дижу Краснић и Никој на устанак и концентришу своје трупе у Гашћу, Краснићу и Доњој Шаљи“.
Од делегата у Солуну пуковника Лешјанина
Бр. 429
„На фронту непрестано артилериска ватра.
Распоред Енглеских трупа је:
20. дивизија: једна бригада од Орфанског залива до Бешик језера; друга од Бешик језера до Лангаза језера и трећа у резерви код Хартакеја. На језеру флотила наоружаних чамаца.
26. дивизија: главнина у Лангазу. Предњи делови држе линију: Земак – Суха – Зарово.
28. дивизија: главнина код Гибезна; предњи делови на Ламлахани – Базли.
27. дивизија: у резерви у околини Солуна у Лембету.
22. дивизија: главнина код Рауманли и Јеникеја.
По последњој коректури главна линија одбране иде: Тумба – Ајватли – Балца – Даудали, где се везују са Французима.
(Аустро – угарска карта 1 : 200.000).