21. јануар, Операције српске војске

Начелник штаба Врховне команде са официрима штаба I. ешелона отпутовао је 21. јануара из Љеша у пристаниште Сан Ђовани ди Медуа, где се укрцао да преко Бриндизи стигне у Драч.
Командант Одбране Београда као најстарији командант трупа код Драча у својој депеши ОБр. 5563 од 19. јануара известио је Врховну команду да је командант Италијанских трупа у Драчу по инструкцијама свога главног команданта у Валони, најпре ставио извесна ограничења маршу наших трупа за Валону а затим је известио да је између савезничких влада решено да српске трупе не иду за Валону већ за Санта Каранти.
Поводом поменуте депеше следовало је решење Врховне команде ОБр. 27072 од 20. јануара да се марш за Валону обустави на основу чега је командант Одбране Београда опозвао већ издата наређења да покрет отпочне 21. јануара.
У току 21. јануара на енергичну представку команданта Одбране Београда: „Да нема никаквих основа по којима би требало спречавати покрет српских трупа за Валону, пошто је Врховна команда одлуку за његово извршење свакако донела у споразуму са савезницима и да би било врло штетно и по сигурност и по здравствено стање српске војске, ако би се њен марш за Валону извео онако како је условио главни командант Италијанских трупа у Албанији“, – ђенерал Герини известио је команданта Одбране Београда да му се ставља потпуна слобода у избору дана, кад треба да се крене први ешелон, као и у одређивању јачине ешелона.
О маршу пак на Санта Каранти у том писму није било говора, па зато је командант Одбране Београда сматрао, да су Италијанске војне власти најзад пристале, да се иде за Валону.
Како Врховна команда у току 21. јануара није била стигла у Драч, да би могла саопштити накнадну одлуку према овој промени о држању Италијана, командант Одбране Београда сматрајући да би свако даље задржавање трупа намењених за укрцавање у Валони произвело и опасно нагомилавање трупа код Драча, донео је одлуку да покрет за Валону отпочне 22. јануара.
Пошто према обавештењима које је командант Одбране добио о прелазима на Шкумби и Семени јачина ешелона није могла бити већа од 2.000 до 2.500 људи и 400 до 500 коња, то је командант Одбране Београда решио да се трупе Нових Области крећу у четири а трупе Одбране Београда у шест ешелона. Према овоме последњи ешелон треба да се крене 31. јануара.
Овде нису урачунати пукови III. позива и изнурени војници III. позива, који нису могли издржати марш за Валону и који ће се према одобрењу Врховне команде ОБр. 27049 укрцати у Драчу. Тако исто, овде није урачуната и Коњичка дивизија која, ако не буде могла да нађе прелаза преко Шкумбе и Семени узводно од места где ће прелазити пешадија, мораће да сачека док енглеска мисија не појача средства за пребацивање трупа преко тих река.

I. армија

Начелник штаба Врховне команде издиктирао је лично 21. јануара у 9 часова следеће телефонско наређење, које је примио заступник команданта I. армије пуковник Васић:
„Одреду пуковника Плазине на Тарабошу, Скадру и одреду ппуковника Стефановића на Бардањолту прети опасност од Аустријанаца низ Скадарско језеро, јер намеравају предузети напад артилеријом и митраљезима и пресећи одступницу тих одреда. Због тога је потребно да командант I. армије нареди, да се оба одреда заједно са месном командом, свима деловима који се тамо налазе одмах крену и одступе правцем ка Љешу заустављајући се на подесним тачкама за добитак времена, како би се трупе и материјал, који се налази око Љеша и Медове евакуисао и трупе кренуле према издатој заповести од стране Врховне команде“.
На основу предњег наређења командант армије издао је команданту места Скадар, команданту Комбинованог одреда I. армије пуковнику Плазини, команданту одреда Дринске дивизије II. позива ппуковнику Стефановићу заповест ОБр. 10482 ове садржине:
„Услед ново створене ситуације а према телефонском наређењу Начелника штаба Врховне команде наређујем:
Да се месна Скадарска команда са свима својим деловима, који се тамо налазе, крене одмах ка Љешу а да одред пуковника Плазине и ппуковника М. Стефановића отпочну још данас покрет и то:
Комбиновани одред пуковника Плазине ка линији Мали Барбалуши – Мали Ренцит затварајући све правце, који воде десном обалом Дрима ка Медови, а одред ппуковника Стефановића ка линији Маја Смихилит – Сарај Дајчит, затварајући све правце који по левој обали Дрима воде ка Љешу.
При покрету ка новим одсецима одржавати чврсту везу, те да поједини делови неби били усамљени и изненађени.
Одред ппуковника Стефановића обратиће нарочито пажњу на свој десни бок са правца из долине Великог Дрима.
Чим одреди буду избили на означене им одсеке јавити ми одмах депешом и послати у штаб армије ордонансе за везу“.
Команданту Дунавске дивизије II. позива наређено је: „Да своме левокрилном пуку нареди да се постепено повија крилом према степену повлачења одреда пуковника Стефановића, који се повлачи ка линије Маја Смихилит – Сарај Дујчит“.
Затим је командант I. армије издао свима подређеним јединицама наређење ОБр. 10485 у овоме:
„Према наређењу Врховне команде ОБр. 27073 од 21. тек. месеца, трупе армије продужиће даљи покрет сувим за Драч чим II. армија отвори места и чим се болесно људство и материјал евакуишу из Љеша и Медове.
На основи овога наређујем да трупе ове армије кад буду добиле моје наређење за даљи покрет поступе овако:
1) Одред пуковника Плазине повлачиће се десном обалом Дрима ка мосту код Љеша и продужити даљи покрет ка Драчу за Дунавском дивизијом II. позива.
2) Одред ппуковника Стефановића повлачиће се једновремено са Комбинованим одредом пуковника Плазине, избити на положаје код с. Робости, ослонити се десним крилом на Маја Велс, пропустити Комбиновани одред, заклањајући његово пребацивање код Љеша на леву обалу Дрима.
На положајима код Љеша одред ппуковника Стефановића задржаваће се само толико, док се трупе Дунавске дивизије II. позива не свију у колону и док Комбиновани одред не промакне; па се затим и сам повлачи за Комбинованим одредом штитећи даљи покрет армије ка Драчу.
3) Дунавска дивизија II. позива, према току приближавања одреда ппуковника Стефановића, свијаће се постепено у правцу Љеша и одмаршовати Драчу на челу трупа армије.
4) Дунавска дивизија II. позива остаће на својим положајима све док одред ппуковника Стефановића не избије у висину Љеша, па пропуштајући трупе Дунавске дивизије II. позива и Комбинованог одреда, свијати се постепено у правцу села Плане, маршујући даље за Комбинованим одредом.
По пристизању одреда ппуковника Стефановића код Љеша, одред ће ући у састав своје дивизије, која ће, крећући се на зачељу армије, штитити даље њено повлачење ка Драчу.
5) У даљем покрету ка Драчу трупе ће се кретати овим редом: Дунавска дивизија II. позива, Комбиновани одред па Дринска дивизија II. позива.
Брдска артилерија из састава појединих дивизија и одреда маршоваће са својом дивизијом односно одредом.
Армиски штаб кретаће се на челу Комбинованог одреда, и са њиме ићи ће: Команда места из Скадра са њеним деловима; команда места из Љеша и 2 чете 2. батаљона II. позива.
Команданти дивизија и командант Комбинованог одреда регулисаће кретање својих трупа према приликама и каквоћи пута, старајући се да се пут од Љеша до Драча по могућности пређе за 4 дана.
6) На маршу од Љеша до Драча предузети потребна осигурања на свом десном боку од евентуалних изненађења. Трупе и комору држати што више укупно, нарочито ноћу и предузети нужна непосредна осигурања бивака.
7) Са осталом артилеријом и колском комором поступити по мојој заповести ОБр. 10473 од 20. тек. месеца; исправне пољске топове и каре упутити одмах у Медову ради укрцавања. Командант армиске артилерије настаће да се сав овај материјал укрца у брдове а ако то не буде могуће онда да се благовремено уништи.
8) Командант армиске инжињерије настаће да се директна веза телефонска са одредом пуковника Плазине и ппуковника Стефановића што пре постигне и непрекидно одржава.
За везу са Драчом користити аероплан, који се са његовим пилотом ставља команданту армиске инжињерије на расположење.
9) О пријему ове заповести одмах одговорити“.
На основу предњег наређења команданта армије у току 21. јануара извршено је ово:
а) Српска месна команда са својим деловима кренула се из Скадра око 17 часова. Скадар је остао не евакуисан, у њему је остало 700 болесних са неколико официра и сав запрежни материјал. Батаљон 8. пука II. позива није дошао у Скадар.
б) Одред ппуковника Стефановића са положаја Спасари – Јубани – Зуб отпочео је покрет око 16 часова.

II. армија

Трупе ове армије продужиле су 21. јануара покрет ка Драчу у духу наређења команданта армије од 20. јануара.
Половина људства и коморе Шумадиске дивизије II. позива продужила је покрет преко р. Маће. Остатак ове дивизије пошао је овога дана челом од јужног излаза варошице Љеша.
Тимочка дивизија I. позива кренула се 21. јануара по ешелонима за зачељем Шумадиске дивизије II. позива, чело дивизије прешло је јужну ивицу Љеша у подне.
Командант армије отпутовао је овога дана лађом из Медовског пристаништа преко Бриндизи за Драч. Штаб је маршовао сувим.

III. армија

Дринска дивизија I. позива и Дунавска дивизија I. позива продужиле су 21. јануара покрет ка Драчу у духу наређења команданта армије ОБр. 9033 од 14. јануара.
Браничевски одред и Ужички одред били су овога дана још у биваку код Љеша и прелазе реку Маћу у току 22. јануара.

Трупе Одбране Београда

Трупе ове команде вршиле су 21. јануара припреме за покрет ка Валони. Пошто ће се пукови III. позива у духу наређења Врховне команде ОБр. 27049 укрцати у Драчу, наређено је да се они, када се остале јединице буду кретале на марш за Валону, групишу код Базар Шијака, где остају док на њих не дође ред за укрцавање.

Трупе Нове области

Командант трупа Нове Области издао је својим трупама 21. јануара наређење Ђ. ОБр. 11544 ове садржине:
„Командант Одбране Београда са ОБр. 5601 од 21. овог месеца доставио је:
„Пошто сам од команданта Талијанских трупа у Драчу ђенерала Геринија добио уверење, да Италијанске војне власти неће чинити сметње покрету наших трупа ка Валони, а Врховна команда до овог момента још није стигла у Драч да реши, хоће ли се и поред њеног наређења ОБр. 27072 предузети покрет трупа, намењених да се укрцавају у Валони, то да би се у духу опште ситуације разредиле трупе код Драча, ради отварања места другима, које долазе са севера, наређујем:
1) Да се из трупа Нове Области спреми један ешелон јачине око 2.000 људи и 4 – 500 коња, који ће се 22. овог месеца кренути на марш, ако дотле не буде другојачије наређено;
2) Да ми командант трупа Нове Области до сутра у 9 часова, а командант Тимочке војске такође до 9 часова достави ове податке:
а) Чин, звање и име команданта ешелона;
б) Име и нумеру јединица које сачињавају ешелон;
в) Јачину сваке јединице које сачињавају ешелон са назначењем броја официра, чиновника, војника, коња и волова;
г) Количину оружја које се буде понело;
д) Количину муниције која се носи у ешелону;
ђ) Маршрута и
е) По могућности и дани који су предвиђени за долазак ешелона на Семени и Војушу“.
Према предњем наређењу а у вези наређења Ђ. ОБр. 11513 од 18. овог месеца за марш од Драча до Валоне наређујем:
1) Да трупе одмаршују за Валону по ешелонима и то:
1. и 2. ешелон Моравска дивизија I. позива полази 22. и 23. овог месеца.
3. ешелон, остатак људи и стоке Комбинованог одреда и остатак људи и стоке Моравске дивизије II. позива.
Командант ешелона је командант Моравског артилер. пука ппуковник Драгољуб Поповић; полази из Раштбулског логора 23. овог мес. у 9.30 часова; маршује правцем за Кавају и 23. овог мес. убиваковаће се дуж пута ка погодном месту северно од с. Скадњари а 24. овог мес. продужава марш за Валону за 2. ешелоном из Моравске дивизије I. позива.
4. ешелон, Вардарска дивизија I. позива (без пукова III. позива која ће се транспортовати бродовима по Ђ. ОБр. 11536 од 20. овог мес.), Призренски одред, тешка артилерија комора штаба команде трупа Нове Области. Командант ешелона је командант Вардарске дивизије I. позива пешад. пуковник Драгутин Милутиновић; полази из овог логора 23. овог мес. у 10.30 часова и убиваковаће се на згодном месту дуж пута Драч – Каваја а југоисточно од места који је на отоци Кнета Дурцит.
Овај ешелон (4. ешелон) продужиће марш за Кавају и даље за Валону 25. овог месеца. Формирање ешелона извршиће се у биваку на путу Драч – Каваја 23. овог месеца до ког ће места команданти довести своје јединице и ту се ставити под команду команданта ешелона.
2) Пешадиски пукови III. позива који ће се укрцавати у бродове остаће у Раштбулском логору. Командант Вардарске дивизије I. позива наредиће да се логор ових пукова групише на једном месту, где командант Раштбулског логора буде наредио. Најстарији командант од пукова III. позива поднеће бројно стање људства за укрцавање председнику комисије, и са овим и са командантом Раштбулског логора стајати у вези ради благовременог сазнавања дана и часа за укрцавање.
Овако исто бројно стање командант ће поднети и овој команди.
За снабдевање људства до времена укрцавања пукова III. позива оставити најпотребнији број товарне стоке коју ће по укрцавању људства одређени војници довести у Валону са једним од ешелона Одбране Београда.
3) Чете изнемоглих војника по наређењу Ђ. ОБр. 11528 (и из III. позива) од 19. овог месеца упутити и то: 2. пуку III. позива оне из Моравске дивизије I. и II. позива; 10. пуку III. позива, чете из Комбинованог и Призренског одреда и тешке артилерије. Коме ће се пуку из III. позива предати људство из јединица Вардарске дивизије I. позива, које јединице одлазе сувим одредиће командант Вардарске дивизије.
4) Болесне војнике упутити у болницу код манастира Шиновлаша.
5) Бројна стања ешелона која тражи командант Одбране Београда по наређењу ОБр. 5601 од 21. овог месеца тачка 2, командант ће ми доставити 23. овог мес. до 16 часова.
Бројно стање коморе штаба ове команде (за 4. ешелон) унеће ова команда.
Штаб ове команде остаје за сада у Драчу.
Кад ће се он кренути и са којим ешелонима наредиће се накнадно“.

Тимочка војска

Командант ове војске примио је 21. јануара ове важније извештаје:

Од команданта Коњичке дивизије

ОБр. 3635

„Чим сам добио од команданта Тимочке војске авизо за покрет дивизије ка Валони, одмах сам упутио две официрске патроле да изрекогносцирају прелаз на Шкумби.
Вођа официрске патроле поднео је овакав извештај: Прелаз преко Шкумбе код с. Черне немогућ је. Обала Шкумбе свуда је висока и стрма; дубина 2 – 4 метра. Једино се може Шкумба прећи код с. Нове и то баркама. Арнаути наплаћују један турски грош за пребацивање. За прелаз Коњичке дивизије баркама потребно је најмање 15 – 20 дана. За 24 сата може се пребацити 1.400 – 1.500 пешака. Према свему овом врло је тешко пребацивање преко Шкумбе и оно може бити фатално по наше трупе.
Наредио сам да се изврши рекогносцирање прелаза Шкумби код Пекиња, који ако буде повољан, трупе би се могле упутити правцем: Пекин – Љушна – Чукас – Фијери“.
Напомена. Предњи извештај достављен је целости команданту Одбране Београда.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 5583

„Врховна команда са ОБр. 27072 до 20. овог месеца доставља:
Ваш извештај ОБр. 5563 примљен. Обуставите покрет ка Валони до даљег наређења. Врховна команда долази сутра 21. овог мес. у Драч“.
На основу предњег наређења командант Тимочке војске са ОБр. 2086 наредио је команданту Коњичке дивизије, да обустави покрет своје дивизије за Валону, који је наређен са ОБр. 2073 од 20. овог месеца.
Врховна команда примила је 11. јануара од г. Министра Војног, депешу са Крфа од 21. јануара ове садржине:
„У вези вашег извештаја ОБр. 27072 извештавате се, да је влада учинила енергичне кораке, да се наша војска што брже преноси из Албаније.
Савезници су обећали дати што већи број лађа“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. Службено
Господину Министру Војном – Крф

„Непријатељ је заузео Бар и с. Печурицу; патроле су допрле до с. Клесна. Очекује се данас – сутра додир наших трупа са непријатељем.
Црногорци нигде отпор не дају.
Краљ Никола је јутрос стигао из Скадра у Медову и отпутовао из Медове.
По извештајима до сада добивеним осећа се комешање Арнаута у Скадру и североисточно од Скадра.
До Гемсића (правац пука) допрли су ових дана извесни делови непријатељски (Аустријанци).
С обзиром на овакву ситуацију упућена цела II. армија данас сувим из Љеша за Драч; I. армији наређено, да прими одреде код Скадра под своју команду и да према надирању непријатеља, одилажењу II. армије за Драч и по мери евакуације материјала и људства из Скадра, постепено се за II. армијом повлачи за Драч.
На тај начин прекинуто је са укрцавањем трупа у Медови сем заосталог болесног људства и лекара“.

ОБр. 27075
Команданту I. армије – Љеш

„По добивеном извештају прети опасност одреду пуковника Плазине, Скадру и одреду ппуковника Стефановића од напада Аустријанаца Скадарским језером, помоћу парних лађа и сплавова. Према овоме наредите одмах повлачење ових одреда и евакуисање месне команде из Скадра, са свима деловима нашим, који се тамо налазе“.

ОБр. 27076
Начелнику штаба Врховне команде – г. Министру Војном – Крф

„Јутрос је Престолонаследник имао самном да оде из Медове у Драч на једном контраторпиљеру италијанском, који је зато нарочито тражен.
Кад је торпиљер дошао и кад је Престолонаследник дошао у Медову из Љеша, ту је већ био дошао Краљ Никола, који је прошлог дана тражио за себе торпиљер, наводећи да полази из Скадра, јер је, рекао је, у великој опасности.
Кад је Престолонаследник хтео сести у барку, да се одвезе на торпиљер, саопштено му је, да га торпиљер неће преносити непосредно у Драч, него у Бриндизи. Тада је Престолонаследник протествовао и није хтео ићи у Бриндизи, него се вратио у Љеш, да иде сувим за Драч.
Ја сам споразумно са њим пошао за Драч преко Бриндизи, да неби био дуг прекид везе између Врховне команде и армија. Тражићу да ме сутра рано пренесу у Драч и учинићу све могуће, да се отклоне тешкоће, које нам Италијани стављају у погледу транспорта трупа. Као и што сам јуче известио Министра, обустављено је кретање трупа из Драча за Валону, док се не отклоне тешкоће, које Италијани чине и док се не успе да се Драчка група укрца у Валони, а Скадарска у Драчу.
Шта будем постигао и урадио јавићу из Драча, куда ми шаљите саопштења.
Сем до сада укрцаних болесника и изнемоглих војника и пријављених лађа, тражио сам да се пошаљу накнадио хитно још лађе за пренос око 3.000 болесних и изнемоглих војника и две лађе за топове и муницију, које се налазе у Медови. Обећано је, али сумњиво.
Молим за најхитније дејство и са стране владе у овом смислу.
При састанку са Кнезом Петром у свити Краља Николе рече ми Кнез, да Црногорској војсци око Подгорице прети велика опасност, да јој Аустријанци пресеку одступницу упућивањем трупа са артилеријом и митраљезима, парним лађицама и сплавовима низ Скадарско језеро, јер тамо, око језера Црногорци немају ништа од војске, шта би могло тај покрет спречити.
Ово ме је побудило да повучем све наше трупе из Скадра и околине ка Љешу, заузимајући постепено положаје за добитак у времену, док се не изврши укрцавање и одлазак наших трупа“.

ОБр. 27077
Команданту Одбране Београда – Драч

„Питајте одмах депешом Престолонаследника у Љешу, хоће ли чекати у Љешу да му се пошаље у недељу из јутра Француски торпиљер да га однесе непосредно у Драч. Раније не може доћи. Учињен је енергичан протест код италијанског главног команданта, да наше трупе не иду сувим у Санта Каранти.
Ако италијански ђенерал у Драчу Герини изјави званично да се одустало од захтева, да наше трупе иду сувим у Санта Каранти и да ће из Драча моћи отићи најкраћим и најбољим путем у Валону и тамо се укрцати у лађе, онда нека се крену трупе Нове Области, чији сам покрет јучерашњом депешом обуставио. Ја нисам данас могао стићи у Драч јер морам преноћити у Бриндизи, одакле ћу тек сутра доћи у Драч.
Ако има што да ми се саопшти до сутра, телеграфишите ми у Бриндизи“.

Слични чланци: