I. армија
На фронту армије 31. јануар прошао је на миру.
Дунавска дивизија II. позива.
Командант 7. пука I. позива известио је да је 30. јануара од Есадових официра сазнао, да су виђене две непријатељске чете, које су 29. извршиле прелаз Маће и отишле на вис изнад села Миљоти и да се спремао један батаљон за прелаз код села Плане, позади кога је било 50 – 60 товарних коња, али се није приметило да ли су са митраљезима или топовима или је то комора. Код с. Гурси било је 600 људи, а сем овога примећено је нешто код с. Миљоти.
Поводом овога извештаја командант Дринске дивизије II. позива упутио је на фронт Малкуци -Биза још и 9. пук II. позива.
Дринска дивизија II. позива.
Вођа даљног извиђачког одељења јавио је 31. јануара из села Биризани, да је од Арнаута сазнао, како је непријатељ дошао у село Жеју, и да му се мештани предају.
Жандармериски одред прешао је овога дана на десну обалу реке Зезе; о непријатељу није имао никаквих података.
По податцима добивеним од мештана непријатељ подиже понтонски мост у близини села Миљоти, а са непријатељским војницима има наоружаних Арнаута и бугарских комита, те се мештани спремају да беже.
Тимочка војска
Командант Тимочке војске доставио је 31. јануара својим трупама наређење Врховне команде ОБр. 27269 од 29. јануара (убрзавање евакуације трупа око Драча) с тим, да ће се потребна наређења издати накнадно.
У току овога дана на фронту ове војске није било промене.
Трупе Нове области
Последњи (4.) ешелон ове команде – Вардарска дивизија I. позива продужио је 31. јануара покрет преко моста на р. Војуши ка селу Арта, где је стигао у 13.30 час. Коњи свију ешелона остављени су у логору на десној обали р. Војуше; они који су носили пртљаг ешелона до логора код Валоне, враћали су се у поменути логор.
Трупе Одбране Београда
Трупе су 31. јануара продужиле покрет ка Валони.
1. ешелон Тимочке дивизије II. позива продужио је овога дана пребацивање преко р. Семени. На десној обали остала је само коњица. Челни пук стигао је у 10 часова у Ферас на место прелаза преко р. Војуше; дивизиски штаб био је ту око 13 часова.
Зачеље 2. ешелона Тимочке дивизије II. позива пребачено је у 21.30 часова преко р. Семени.
Шумадиска дивизија I. позива маршује у 3 ешелона. Командант дивизије кренуо се из села Бабоње преко Либовца и стигао је у 12.45 часова код с. Петова на место прелаза преко р. Семени. Тимочка дивизија II. позива још није била прешла цела. Превожење врше талијански војници на двема скелама. Превожење првог ешелона може да отпочне тек 1. фебруара.
1. ешелон стигао је овога дана до с. Петова.
2. ешелон вршио је пребацивање преко р. Шкумбе.
3. ешелон чека на десној обали р. Шкумбе док дође на њега ред за пребацивање.
II. армија
Командант II. армије са једним делом армиског штаба укрцао се 31. јануара у 18 часова у Француску лађу „Армениа“, која је кренула из Драчког пристаништа 1. фебруара у 1 час и стигла је у пристаниште Валону у 8 часова. У Валонском пристаништу прешао је командант армије са штабом на талијанску лађу „Ре Виторио“ и на њој је остао у истом пристаништу све до 2. фебруара после пола ноћи, када се лађа кренула за острво Крф и стигла у 10 часова у пристаниште „Говино“ на острву Крфу.
Други део армиског штаба укрцао се у Драчком пристаништу 1. фебруара увече и стигао на Крф 3. фебруара пред вече.
Шумадиска дивизија II. позива.
У духу наређења Врховне команде ОБр. 27296 од 29. јануара и ОБр. 27320 од 30. јануара дивизија је 31. јануара у 4 часа под називом 12. ешелон отпочела покрет од Драча ка Валони. При пролазу поред Драча на раскрсници пута за Кавају трупе су се снабделе са резервном храном за 7 дана (двопек и конзерве).
Лепо време, добар пут, одморност трупа олакшали су извршење марша. Дивизија је овога дана достигла свој маршевни циљ Харизај, где је заноћила.
Тимочка дивизија I. позива.
Командант дивизије примио је овога дана наређење Врховне команде ОБр. 27352 од 31. јануара, које је изнето у целости на другом месту.
Према овоме наређењу Тимочка дивизија I. позива (15. ешелон) одлази из логора код Драча 3. фебруара сувим до села Харизаја, где остаје (има преданак) 4. фебруара, а 5. фебруара продужује марш путем: Нови – Дивјака – Либовци – Фијери – Ферас.
III. армија
Команданти Дринске дивизије I. позива и Дунавске дивизије I. позива примили су овога дана наређење Врховне команде ОБр. 27352 од 31. јануара, које је изнето у целости на другом месту.
Према овоме наређењу:
1. фебруара полази 1. ешелон Дринске дивизије I. позива под називом 12. ешелон сувим за Валону; како бројно стање овога ешелона износи 2.518, то ће командант Дринске дивизије I. позива допунити тај ешелон до 4.000 људи.
2. фебруара полази 2. ешелон Дринске дивизије I. позива под називом 13. ешелон; истога дана за Дринском дивизијом одлази сав остатак Дунавске дивизије I. позива до Каваје као 14. ешелон, но с тим, да 3. фебруара 14. ешелон предани у Каваји и 4. фебруара продужи пут на Нови -Дивјаку – Либовци – Фијери – Ферас.
Трупе Нове овласти
Командант дивизије примио је 31. јануара наређење Врховне команде ОБр. 27316 од 30. јануара ове садржнне:
„На основу ваших писмених представки, учињених ових дана, одобравам да своју дивизију кренете путем на с. Љушну – Фијери и улогорите се на десној обали реке Војуше према с. Мифоли, не прелазећи ни под каквим изговорима на леву обалу Војуше. Код Фераса образују логоре трупе које иду за Валону. Тамо су слагалишта хране којима се користите и ви.
Кроз Фијери се има само проћи а ни момента се несме у истој задржавати. Италијански гарнизон у Фијери има заповест да свако задржавање наших трупа у Фијери забрани.
Комисиски одвојте све слабе коње и коње који нису више за употребу. Њих продати а новцем се може послужити за набавку фуражи.
Продају извршити најбоље у Љушни, која је велико и доста богато место и где се дивизија може задржати неки дан, док се не добије пристанак за улазак у Валону.
По доласку на десну обалу реке Војуше ступитн у везу са нашим делегатом у Валони пуковником П. Пешићем“.
На основи предњег наређења Врховне команде командант Коњичке дивизије наредио је: Да се дивизија крене на марш 1. фебруара правцем Бичанај – Хан Дршки – Љушна.
Ситуација
Врховна команда примила је у току 31. јануара ове важније извештаје:
Од ђенерала Герини – команданта талијанских трупа у Драчу
Бр. 848 од 31. јануара
Њ. Екселенцији ђенералу Бојовићу, Начелнику штаба Српске Врховне команде:
„Овога часа добио сам наређење од Њ. Е. мог команданта да доставим Вашој Е. у потпуности следеће, које преводим реч по реч:
Примивши депешу № 816, којом сам упознат са садржином писма № 27316 од Њ. Е. Начелника штаба Врховне команде Кр. Српске војске, ја сам послао следећу депешу команданту талијанских трупа у Фијери:
„Предузмите потребне мере да би се заповест Кр. Италијанске владе, да јахаће српске трупе не прелазе на југ од Семени, извршила пошто – пото; ако напред поменуте јахаће трупе пређу Семени између Бехара и Кучи, ви ћете против стати да оне не пређу Бубалисцу. Одговараћете за неизвршење ове заповести“.
Њ. Е. мој командант наредио ми је још, да известим В. Е. да се ради на томе, да се скупи фураж и да се пошаље на Семени и да ова пошиљка зависи од извршења заповести да ваше јахаће трупе зауставе њихов марш“.
Од делегата Врховне команде у Валони пуковника Пешића
Бр. 10 од 30. јануара
„Учинио сам посету адмиралу. Транспорт војника иде врло добро. Све што стигне одмах се укрца. Укупно 30.000 искрцано на Крф. Адмирал мисли да је овде немогуће укрцавање коњице, већ треба ићи сувим у Санта Каранти и образовати логор коња и остати не прелазећи море. На Крф се може транспортовати само мали број коња. Ово питање треба решити што пре, јер на Војуши има мало хране“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 27352 – Команданту Тимочке дивизије I. позива, Дринске дивизије I. позива, Дунавске дивизије I. позива, Главном интенданту, команданту I. армије, команданту Тимочке војске
„Сутра 1. фебруара рано из јутра полази сувим за Валону 12. ешелон из Дринске дивизије I. позива. Како бројно стање овог ешелона износи 2.518, то ће командант Дунавске дивизије I. позива овоме ешелону дати један свој пук, те да би се бројно стање ешелона појачало.
Командант Дунавске дивизије I. позива послаће ми бројно стање тога пука по већ утврђеном обрасцу, и то данас до 17 часова.
2. фебруара из јутра има поћи 2. ешелон Дринске дивизије I. позива називом 13. ешелон; истога дана за Дринском дивизијом I. позива одлази сав остатак Дунавске дивизије I. позива до Каваје као 14. ешелон, но с тим, да 3. фебруара 14. ешелон (Дунавска дивизија I. позива) предани у Каваји и 4. фебруара продужи пут сувим за Нови – Дивјаку – Либовци – Фијери – Ферас.
3. фебруара одлази сувим за Кавају Тимочка дивизија I. позива, односно остаје око с. Харизаја (јер је непосредна околина Каваје загађена, где има преданак 4. фебруара и 5. фебруара продужује марш сувим за Нови – Дивјаку – Либовци – Фијери – Ферас.
Овај ешелон носи назив 15.; командант је ешелона командант Тимочке дивизије I. позива пуковник г. Војислав Живановић.
У Либовци има магацин хране, у Кавају је такође однешена извесна количина хране. При свем том понети храну и то:
Командант Дринске и Дунавске дивизије за 6 дана, а Тимочке дивизије I. позива за 8 дана.
Командант Дринске, Дунавске и Тимочке дивизије I. позива послаће ми извештај о томе, кога дана ће бити на р. Војуши код Фераса“.
ОБр. 27361
Команданту I. армије – Базар Шијак
Од Есад паше добио сам следећи извештај:
„Овога часа вратили су се одважни људи, које сам био послао. Они су ме известили, да између Миљоти и Скураја има врло мало Аустријанаца око 1.000 – 2.000. Они су без хлеба и у врло јадним околностима. Врло мали број и са великом опрезом сишао је у Шулаз и Лачи. Ја сам издао строгу заповест мојим малобројним трупама, да нападну Аустријанце свакако данас или сутра. Ваше трупе стигле су синоћ у Ишми. Молим Вас за наређење команданту у Ишми да стави на расположење 200 – 250 војника мојим официрима Сулејману и Хамди ради поседања положаја Шулица и моста Шахолског, јер ће ова операција много охрабрити наше за доцнији напад и поседање других места Лачи итд. Командант ће одмах наредити команданту посаде у Ишми, да у споразуму са Есадовим официрима Сулејману и Хамди заузме са 200 – 250 војника Шулицу и мост Шахалски, ако ова места нису много удаљена од реке Ишми. О извршењу овога наређења и резултату напада Есадових трупа известити ме“.
ОБр. 27361
Отправнику послова – Драч
„Командант I. армије са ОБр. 10586 од данас моли за корак код Есад паше, да може уништити прелазна средства код с. Шлинзи. Изволите учинити представку Њ. Екселенцији и о резултату известите ову команду“.
ОБр. 27374 – Пуковнику Пешићу делегату при штабу главног команданта италијанске војске у Албанији
„Писмом ђенерала Геринија од 25. јануара Бр. 655 забрањен је одлазак наше коњице у Валону. Услед немања хране за коње и људе у Черми, где ју је забрана стигла, одобрио сам да Коњичка дивизија за исхрану дође на Војушу близу логора и слагалишта осталих трупа и ту да остане. Данас добих писмо од ђенерала Геринија № 848, да је ђенерал Бертоти издао наредбу своме команданту у Фијери, да спречи нашој коњици прелаз реке Семени односно Бубалице силом пошто – пото.
Ја немам везе ни могућности да зауставим коњицу на ком месту где би се могла хранити. Добите пристанак од Бертоти да се коњица заустави где јој он може осигуратн исхрану и пошаљите према томе хитно наређење на сусрет команданту коњице, да се ту заустави, како би се избегао сваки немио сукоб. Уверите ђенерала Бертотија, да ја немам намеру шиљати коњицу у Валону, док се коначно не реши питање о њеном укрцавању“.
ОБр. 27374
Г. Министру Војном
„Због немања хране у с. Черми (на Шкумби) одобрио сам да коњица одмаршује на р. Војушу близу логора и слагалишта и ту остане чекајући решење. Ђенерал Бертоти наредио је своме команданту у Фијери да нашој коњици не дозволи прелаз р. Семени употребљујући за то и силу. Наредио сам пуковнику Пешићу да издејствује пристанак ђенерала Бертотија, да је циљ покрету коњице једино могућност исхране, а никако одлазак у Валону. Молим за најхитније дејство, да се једном приведе крају питање о Коњичкој дивизији и коњима, где ће се упутити и одакле транспортовати за Крф, јер трупе одлазе а коње остављају са знатним бројем људства. Коњи липсавају, код људства се јавља негодовање у озбиљној мери због оваквог поступања“.