5. фебруар, Операције српске војске

Трупе Нове области

Људство на Крфу; стока у логору на десној обали реке Војуше.

Трупе Одбране Београда

Тимочка дивизија II. позива на Крфу.
Шумадиска дивизија I. позива:
1. ешелон са штабом дивизије кренуо се 5. фебруара бродом из Валонског пристаништа и искрцао се у 12.50 на острво Крф.
Остале трупе дивизије налазе се делом у логору код Арте, делом на десној обали Војуше.

II. армија

Шумадиска дивизија I. позива (15. ешелон).
5. фебруара у 5 часова главнина дивизије кренула се из логора на Војуши и стигла је у Валонски логор у 11.15 часова. Покрет је извршен ново просеченим путем до с. Мифоли а одатле гребеном преко села Керкове.
Комбиновани батаљон 10. пука II. позива, 1. пољска болница и пољски артилериски дивизион под командом Призренског одреда остали су 5. фебруара у логору на Војуши и крећу се ка Валони 6. фебруара ујутру.
Тимочка дивизија I. позива (15. ешелон).
Дивизија је 5. фебруара у 7 часова одмаршовала из бивака југоисточно од Каваје и стигла је у 15 часова челом на десну обалу р. Шкумбе спрам с. Нове.
Ту је у 15.30 час. почело пребацивање пешадије помоћу једне барке удешене за превоз, у коју је стајало 30 – 40 војника. Сва стока упућена је узводно на газ 6 – 8 км. од Нове; тамо је са великом муком пребачена и стигла је код својих трупа тек око пола ноћи. Пребачене трупе заноћиле су око села Нове, а остали делови продужили су пребацивање.

III. армија

Трупе Дринске дивизије I. позива (12. и 13. ешелон) и трупе Дунавске дивизије I. позива (14. ешелон) продужиле су 5. фебруара покрет ка Валони у духу наређења Врховне команде ОБр. 27296 од 29. јануара и ОБр. 27352 од 31. јануара.
12. ешелон стигао је овога дана на Војушу.
13. ешелон маршује за 12. ешелоном.
17. ешелон маршевао је 5. фебруара до р. Семени, где је заноћио.

Трупе Нове овласти

Делегат на Војуши капетан Ћ. Исаковић доставио је 5. фебруара команданту дивизије наређење Врховне команде: да је капетан I. класе Вел. Димитријевић одређен за делегата на Војуши и да одмах упути са њим и лице, које ће примити 20.000 динара у злату за Коњичку дивизију.
У току овог дана упућени су у Валону сви војници без коња са официрима коњичке артилерије и ново произведеним ппоручницима – свега 33 официра и чиновника и 1.105 људи. На реци Семени у логору код с. Петова остало је 139 официра, 1.412 војника, 198 официрских и 1.151 стројевих коња.
Тимочка војска и I. армија под командом команданта Тимочке војске.
Командовање I. армије и Тимочке војске обједињено је наређењем Врховне команде ОБр. 27434 од 3. фебруара које гласи:
„Са транспортовањем трупа из Драчког пристаништа и упућивањем извесних јединица сувим за Валону, I. армији убрзо долази ред за укрцавање у бродове у Драчу, а Тимочкој војсци за кретање сувим за Валону и укрцавање у бродове.
Ради обједињења командовања код I. армије и Тимочке војске, које имају своје сопствено укрцавање, односно одлазак сувим за Валону да обезбеђују и да се узајамно потпомажу,
Наређујем:
1) Да I. армија ступи под команду команданта Тимочке војске и да командант Тимочке војске диригује постепено повлачење Тимочке војске сувим за Валону, а I. армија ка Драчком пристаништу ради укрцавања у бродове.
2) Да командант Тимочке војске са својим штабом пређе у Драч 4. тек. мес. где ће примити све потребне инструкције из штаба Врховне команде, одакле ће дириговати транспортовањем трупа и материјала бродовима и упућивањем сувим и уопште евакуацијом Драча.
3) Да, по мери транспортовања трупа и материјала бродовима, и заштитне делове, који ово транспортовање обезбеђују, повлачи водећи рачуна при овоме, да ће последњи ешелон који се за Валону сувим упућује – 15. ешелон (Тимочка дивизија I. позива) поћи од Каваје 5. тек. месеца а стићи на Војушу код Фераса 8. тек. месеца увече.
4) Делови који иду сувим за Валону не смеју се задржавати у Фијери, већ кроз исту имају само проћи. Исто тако по доласку на десну обалу Војуше (у околини Фераса) ову реку не прелазити већ се улогорити и чекити позив Талијанског команданта из Валоне или нашег делегата пуковника Пешића за одлазак у Валонски логор ради транспортовања бродовима на Крф.
5) За сваки ешелон, који се сувим једног дана упућује за Валону, треба Италијанском ђенералу Геринију у Драчу подносити бројно стање уочи поласка ешелона. Бројно стање по приложеном обрасцу у коме се има још придодати дан када ешелон стиже на десну обалу реке Војуше код Фераса.
6) Ешелон Тимочке војске који ће ићи сувим за Валону носиће назив ред. броја 16. па, остали редом даље. Јачина ешелона који би пошао путем на Кавају – Дивјаку – Кибовци – Фијери – Ферас не сме прелазити јачину од 4.000 људи са припадајућом стоком и комором. Овим ешелонима придавати заостале ситне чести официрске и коморске коње јединице које се укрцавају у Драчу.
7) Код с. Либовци (р. Семени) и код Фераса на десној обали Војуше има магацин хране. При свем том људство и стоку снабдети резервном храном за онај број дана колико је потребно за долазак на Војушу, а то ће рећи за 5 – 6 дана
Јединице које се транспортују бродовима да носе собом храну за један до два дана.
8) Јединице које се транспортују бродовима, не могу носити бомбе, иначе оружје, муницију и сву осталу спрему носе собом.
Бомбе предати оружном магацину у Драчу, одакле ће се за њихово укрцавање старати заступник Начелника артилериског одељења пуковник М. Михајловић, а у Валони споразумети се са председником комисије за укрцавање ппуковником Калафатовићем.
9) Командант Тимочке војске настаће да прикупља заостале добровољце, Херцеговце, Бокељце и Црногорце и оне који изјаве жељу да служе у нашој војсци, а способни су, транспортује бродовима за Крф, остале сматрати као избеглице о којима води рачуна наше посланство.
10) Заступник Начелника арт. одељења Врховне команде стараће се о евакуисању Драчког убојног слагалишта и уопште транспортовању свег оружног и коњског убојног материјала, ради чега се придаје штабу Тимочке војске до коначног евакуисања Драча.
11) Главни интендант упознаће интенданта Тимочке војске са стањем хране, као и свима наруџбинама исте; издати налоге шта ће се урадити са претеклом храном – ако је буде – пошто не буде више трупа за транспортовање.
12) Заступник начелника санитетског одељења Врховне команде санитетски пуковник Д. Роман Сондермајер придаје се штабу Тимочке војске до коначног укрцавања болесних и изнемоглих и он ће регулисати око преноса још заосталих војника.
13) Командант места пуковник Коста Кнежевић остаће на свом положају до коначног евакуисања Драча.
14) Штаб Врховне команде одлази из Драча на Крф 6. тек. месеца“.
Распоред трупа под командом команданта Тимочке војске 5. фубруара ујутру био је овакав:
1) Код Тимочке војске:
Комбинована дивизија I. позива, штити правац Елбасан – Драч на положају источно од Елбасана.
Матски одред штити правац Тирана – Драч на линији Ћафа Прискес – с. Туњани.
Брегалничка дивизија I. позива је у резерви код Каваје, њен 3. кадров. пук са једним топом код Пекина.
Штаб Тимочке војске у Драчу.
2) Код I. армије:
Дунавска дивизија II. позива.
а) Жандармериски пук (2 батаљона) на положају северно од с. Ларушке затвара простор Кроја -Преза.
б) 6. пук II. позива са водом Дебанжове батерије и једним брдским топом држи одсек с. Вора – с. Бубеј.
в) 5. пук II. позива са једним топом држи одсек с. Бубеј – с. Макучи – к. 239.
г) Општа резерва: 4. пук II. позива код к. 324 (јз. од Презе и 15. пук I. позива јужно од Презе, крај пута Пигза – Никли).
Дунавска дивизија I. позива:
7. пук I. позива, 9. пук II. позива и два брдска брзометна топа осигурава одсек од с. Малкучи до с. Бизе; у резерви 2. пешад. пука на простору с. Билалас – Меминас.
На основу наређења Врховне команде ОБр. 27424 од 3. фебруара командант Тимочке војске издао је 5. фебруара ова наређења:

ОБр. 2322
1) Команданту Комбиноване дивизије I. позива.
„Наређено је команданту Брегалничке дивизије да све јединице те дивизије у Каваји и околини прими у један од ешелона своје дивизије у циљу марша сувим за Валону. По доласку на десну обалу реке Војуше сви ови делови ућиће понова у састав своје дивизије“.
2) Команданту Брегалничке дивизије достављено је горе поменуто наређење.

ОБр. 2329 – Команданту Брегалничке дивизије I. позива.
„Први ешелон те дивизије кренуће се за логор на десну обалу реке Војуше сутра 6. тек. мес. рано из јутра. Јачина овога ешелона да буде предвиђена наређењу Врховне команде које сте по овоме добили.
Бројно стање овога ешелона и име његовог команданта по обрасцу послатом вам наређењем ове команде ОБр. 2222 од 30. овог мес. пошаљите овој команди одмах најхитније по ордонансу.
Број овога ешелона биће 16. под којим ће се бројем кретати и стићи на Војушу.
Следећи ешелон српске војске који иде сувим за Валону биће 16. бис. а полази из Шијака 6. овог месеца у коме су све непотребне коморе из I. армије.
Следећи ешелон српске војске биће под Бр. 17 из те дивизије. У овом ешелону поред остатака те дивизије биће делови Комбиноване дивизије, који се налазе у Каваји и коњи Крајинског одреда.
За време марша овога ешелона и по доласку на Војушу поступати у свему по ранијим наређењима о извршењу покрета наше војске сувим за Валону“.

ОБр. 2342 – Команданту I. армије
„Пошаљите одмах овој команди бројно стање ешелона 16. бис. који полази на марш сувим из Шијака за Валону 6. овог месеца а састава је све непотребне коморе I. армије.

ОБр. 2347
а) Команданту I. армије.
„Према брзини укрцавања јединица и установа, које се сада налазе око Драча, предстоји укрцавање 6. тек. мес. од подне и трупа те армије. С тога ће командант те армије изволети наредити, да се за укрцавање упути сутра 6. тек. мес. потребно људство за попуну логора за укрцавање на Раштбулу. Ово људство првенствено упућивати из јединица које су у резерви, нарочито са левог крила те армије.
Даље повлачење појединих јединица те армије извршиће командант према резултату укрцавања у Драчу с тим, да се првенствено повуку јединице те армије са левог крила, а да се јединице десног крила задрже тако да се на главном правцу Преза – Пигза – Шијак – Драч задржи довољно јака заштитница до момента, када се и та заштитница може повући на леву обалу реке Арзена позади Талијанске одбранбене линије.
На мање важном делу фронта на левом крилу те армије командант може оставити само један танак застор, ако по досадањим податцима о непријатељу то буде довољно.
Матски одред Тимочке војске повући ће се 6. тек. месеца ноћу са своје линије Туњани – Ћафа Прискес и преноћиште 7./8. тек. мес. код Алчауша, где ће бити на расположењу команданту Дринске дивизије II. позива.
У случају да непријатељ не надире, овај одред продужиће у току дана 8. тек. месеца, марш ка Драчу.
Према овоме Матски одред има проћи поред Презе у току дана 7. тек. месеца, за које време положаје код Презе Дринска дивизија II. позива не сме напуштати.
Са командантом Матског одреда споразумите се односно детаљног његовога повлачења.
У осталом интензитет повлачења трупа те армије, које се могу повлачити без обзира на овај задатак у погледу Матског одреда, нарочито њеног десног крила, командант ће регулисати према подацима и брзини укрцавања у Драчу.
Последњи заштитни положај те армије на десној обали реке Арзена командант ће напустити са својом заштитницом тако, да у току једне ноћи може пребацити целокупну заштитницу преко Арзенског моста на леву обалу Арзена а стићи у Драч, остављајући на тај начин Талијанској војсци слободно поље дејства.
Ради овога повлачења ове своје заштитнице са заштитних положаја командант ће регулисати у споразуму са командантом Италијанских трупа, који има задатак да брани леву обалу реке Арзена код Базар Шијака.
Мостове рушити. Телефонске и телеграфске линије пресецати пред фронтом трупа. Известите о пријему овога наређења“.
б) Команданту Комбиноване дивизије I. позива.
„Услед убрзаног укрцавања наших трупа у Драчу у вези са ситуацијом на северном фронту наредио сам да се Матски одред повуче са својих досадањих положаја ка Драчу. Повлачење овог одреда извршиће се као што иде:
Почетак повлачења 6. овог месеца увече, преноћиште 7./8. тек. месеца код с. Алчауша на путу Тирана – Шијак.
Према оваквој ситуацију командант ће обратити већу пажњу на свој леви бок са правца од Тиране нарочито с обзиром на то, да ће та дивизија остати у Елбасану још неколико дана.
Са дивизијом у Елбасану вероватно ћете остати до 10. тек. мес. што је потребно да коњи трупа, који се укрцавају последњи у Драчу, стигну у Кавају пре него што та дивизија напусти Елбасан.
Наређење за повлачење те дивизије из Елбасана следоваће благовремено“.
в) Команданту Матског одреда.
„Пошто је укрцавање наших трупа убрзано то наређујем, да се са Матским одредом у току ноћи б./7. тек. месеца повучете правцем ка Драчу. Повлачење имате извршити тако, да 7. фебруара имате преноћити код Алчауше, где ће те по доласку стајати на расположењу команданта Дринске дивизије II. позива, који је са штабом на друму између Алчауша и Пигзе. У случају да непријатељ не надире, продужићете марш у току 8. тек. месеца ка Драчу.
По доласку код Драча убивакујте се са одредом јужно од пута Драч – Шијак а западно од Раштбулске косе.
По доласку код Драча командант ће се одмах лично јавити овоме штабу ради пријема даљег наређења.
Штаб ове војске налази се у кући до Есадове палате на пристаништу.
Команданту I. армије наређено је, да повлачење тога одреда у току 7. тек. мес. заштићава, држећи у току дана положај код Презе.
Ради детаљног извршења овог одступања ступите одмах у споразум са командантом I. армије и командантом Дринске дивизије II. позива.
Чим Тирану напустите, одмах телеграфске и телефонске линије кварите уништавајући и секући жицу. Мостове не рушити.
О пријему овог наређења одмах одговорите телеграфским путем.
На крају овога дана командант Тимочке војске издао је команданту Брегалничке дивизије I. позива још ова наређења:
а) „Пук са једним топом те дивизије, који се налази у Пекињу, остаће у Пекињу, докле год Комбинована дивизија I. позива остане у Елбасану.
Пошто се Комбинована дивизија I. позива повуче из Елбасана и овај ће се пук повући из Пекиња. Да ли ће се овај пук повлачити са својом дивизијом левом или десном обалом Шкумбе наредиће тај командант с обзиром на погодан прелаз на Шкумби и на погодност путева којима се овај пук може повући на десну обалу реке Војуше.
Са овим пуком евакуисаће се и све наше власти из Пекиња.
Према свему овоме што ће повлачење пука из Пекиња бити у зависности од повлачења Комбиноване дивизије из Елбасана наредите да командант овога пука за повлачење из Пекиња ступи у споразум са командантом Комбиноване дивизије I. позива“.
б) ОБр. 2352. Следећи ешелон те дивизије под Бр. 17 кренути 8. фебруара пре подне за Валону; бројно стање овога ешелона пошаљите овој команди до 7. овог месеца.
У току 5. фебруара укрцано је у Драчком пристаништу 10.128 људи.
Дејство прве армије у току 5. фебруара.
На основу наређења команданта Тимочке војске ОБр. 2347 од 5. фебруара командант I. армије издао је својим трупама наређење ОБр. 10695 ове садржине:
„1) Дунавска дивизија II. позива на своме одсеку с. Малкучи – с. Биза задржаће као застор 2 батаљона 9. пука II. позива и 1 батаљон 7. пука I. позива под командом 9. пука. Остатак трупа дивизије креће се одмах ка Драчу ради укрцавања.
Остављени делови дивизије остаће на садањим положајима у току дана 6. тек. месеца; увече ће се повући и батаљон 7. пука продужиће још у току ноћи марш ка Драчу за својим пуком а оба батаљона 9. пука остаће на линији к. 239 – с. Гјемза Хамали затварајући правце, који преко с. Хамали воде ка Драчу, ослањајући се на лево крило Дринске дивизије код к. 239.
2) Дринска дивизија II. позива још у току ове ноћи упутиће Драчу ради укрцавања: 15. пук I. позива, коњички дивизион, пионирски полубатаљон и остале непотребне ситније делове тако, да се све то може још од подне 6. тек. мес. укрцати. Остале трупе дивизије и жандармериски пук остаће у току 6. тек. мес. на досадањим положајима, штитећи марш осталих трупа. Укрцавање и покрет Матског одреда ка Драчу, са чијим ће командантом командант дивизије доћи што пре у везу.
Армиски штаб 6. тек. мес. остаје на досадањем месту“.
У току дана сем слабијег пушкарања на фронту армије није било борбе. На целом фронту непријатељ је само вршио извиђање јачим патролама. По причању мештана у с. Сукси има око 150 Аустријанаца, а у Кроју је 4. фебруара дошло око 200 непријатељских војника са два топа. – Непријатељски бивак између Киша Шенколит и Теке Фуша Крујса повећан је са две до три чете.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 5. фебруара ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 10671 од 4. фебруара

„Молим за извештај, где су се појавиле комите и куда треба упутити тражених 200 људи Сулејман аги“.

Од ђенерала Герини, команданта Италијанских трупа у Драчу

Бр. 921 од 4. фебруара

„Врховна команда Италијанске Морнарице наредила је да се крстарица „Варош Катаниа“ стави 5. овог месеца на расположење за транспортовање целога штаба Српске Врховне команде“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 27491
Команданту I. армије – Базар Шијак

„Комите су се појавиле у околини с. Блаја. Сулејман ага био је јуче у Ишми, а данас ће бити вероватно у Прези“.

ОБр. 27494
Команданту 1. бригаде ђенералу Герини

„Част ми је известити Вашу Екселенцију да сам примио ваше писмо Бр. 920 од 4. овог месеца и да захваљујем Вама и Врховној команди Кр. Италијанске Марине, што сте изволели ставити на расположење Српској Врховној команди једну италијанску крстарицу ради транспорта на Крф“.

Слични чланци: