8. јануар, Операције српске војске

I. армија

Дунавска дивизија II. позива посела је 8. јануара у духу наређења команданта армије ОБр. 10316, одсек Јубани – Рогами – Зуб, смењујући трупе Дунавске дивизије I. позива. Дунавској дивизији II. позива, која се налази на простору Брдица – Бушати пристигла је у току дана комора и храна.

III. армија

Трупе ове армије довршиле су 8. јануара заузимање распореда у духу наређења команданта армије ОБр. 8957 од 4. јануара тек. године и то:
а) Дунавска дивизија I. позива размештена је на левој обали Дрима од Љеша до села Рабости;
б) Дринска дивизија I. позива на простору с. Плане – с. Кодре и западно.
в) Браничевски одред на делу фронта од Маја Велса до коте 620 очекује смену трупама I. армије.
г) Ужички одред је у току 7. и 8. јануара сменио трупе Одбране Београда на фронту од р. Маће до планине Маја Велса (1051) и штити укрцавање трупа у пристаништу Сан Ђовани ди Медуа. Штаб и главнина одреда налазе се код с. Филзани.
д) Штаб армије је у Љешу.

Трупе Одбране Београда

Трупе ове команде отпочеле су 8. јануара покрете ка Драчу у духу наређења Врховне команде ОБр. 26414 од 4. јануара и наређења команданта Одбране Београда ОБр. 4496 од 5. јануара тек. године.
Штаб команде пошао је овога дана из Љеша и стигао је на преноћиште у с. Шљасу.
Шумадиска дивизија I. позива прешла је челним деловима преко реке Маће.

II. АРМИЈЕ

Трупе ове армије, осим делова који су укрцани 7. јануара, остале су 8. јануара у досадањем распореду код Сан Ђовани ди Медуа и северно до с. Барбалуши.

Трупе Нове области

У току 8. јануара није било укрцавања трупа ове команде у Драчком пристаништу.

Тимочка војска

На фронту ове војске у току 8. јануара није било никакве промене.
Командант Тимочке војске примио је овога дана од команданта Талијанских трупа у Драчу писмо Бр. 338 ове садржине:
„Изгледа ми да је Српска Врховна команда издала наређење да се све очуваније јединице сконцентришу и реформирају у Тирани, куда би требали и ви лично да се преместите и да трупе у Елбасану остану на својим положајима.
Молим за објашњење да ли је то тачно.
Достављам наређења која ја имам:
1) Српске трупе које су одређене за укрцавање, морају што је могуће пре заузети своје место;
2) Укрцавање ће вршити:
а) Прво оне трупе, које су слабе и у непосредној близини Драча.
б) Оне у околини Тиране, и
в) Оне на Елбасанским положајима.
Талијанске трупе остаће на линији коју сада држе (Шијак – Пјешкза – Каваја). Према томе, оне ће имати задатак, да непосредно штите укрцавање српских трупа у оном реду како буду прелазиле преко одређене линије. Молим за одговор да ли се та моја упутства слажу са упутствима, која сте добили од ваше Врховне команде“.
Командант Тимочке војске доставио је под ОБр. 1938:
1) Врховној команди у целости горње писмо команданта Талијанских трупа у Драчу.
2) Команданту Талијанских трупа у Драчу извештај ове садржине:
„Наређења, која имам, нису у сагласности са вашим инструкцијама“.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 8. јануара ове важније извештаје:

Од војног изасланика у Француској

Пов. Бр. 606 од 6. јануара

„У Врховној команди дознадох:
1) Цела ће се наша војска пренети на Крф.
2) Један стрељачки Француски батаљон долази да поседне Крф и спреми га.
3) Отпочет пренос наше војске за Тунис продужиће се а тек кроз 6 дана отпочеће пренос на Крф.
4) Ђенерал Мондезир поднео је извештај, да код наше војске нема заразних болести, нарочито ни један случај колере“.

Од Црногорске Врховне команде

ОБр. 8146 од 6. јануара

„Молим за наређење:
1) Да се Скадарски одред стави под ову команду кад буде организован.
2) Да се тачно јави овој команди број брдске артилерије, која ће ући у састав Скадарског одреда.
3) Да се јави дан од када ће ове трупе бити под овом командом“.

Од команданта II. армије

ОБр. 10872 од 8. јануара

„Пристаниште у Медови није ничим осигурано, ни од дејства са воде, ни од дејства са аероплана, јер поред опасности Аустриске флоте по мору плове многе пловеће мине, а аероплани у све већем броју долећу и бомбардују пристаниште.
Према томе укрцавање је врло опасно, јер по мишљењу адмирала Трубриџа од укрцаних бродова ¾ изложени су сигурној пропасти.
Адмирал је поднео свој опширан предлог и ја излажем своје мишљење да пристаниште треба прво осигурати по његовом предлогу па онда приступити укрцавању трупа.
Ако је ово немогуће, већ се мора ићи у Драч, онда то треба што пре решити и извршити, док још није угинула сва стока, која због немања хране нагло липсава.
Ја налазим да су брза решења и брзо извршавање уклањања трупа одавде једини спас да трупе очувамо од пропасти“.

Од Г. Министра Војног

Е. Бр. 265 од 8. јануара

Учините одмах следећу представку господину ђенералу Мондезиру:
„Према бројном стању наших трупа у Медови, Љешу, Скадру и околини, требало би сваког другог дана да стигне по једна лађа с храном из Бриндизи у Медову па да трупе буду сигурне хлебом и осталом храном. За 26 дана овога месеца стигло је у Медову свега 4 лађе а пета „Малфета“ потопљена је у самоме пристаништу Медовском. Јуче је стигла лађа „Бари“ на 4 километра пред Медовом и из ње истоварено свега 185 џакова брашна, а потом се са свом осталом храном вратила у Бриндизи због опасности од Аустриских сумарена.
Због овога су исцрпљена наша слагалишта хране у Љешу и Скадру тако, да ће се сутра утрошити и двопек, намењен за храну при путу, пошто брашна нема, а после овога наступиће очајно стање за хлеб, јер се брашно апсолутно овде неможе ни за коју цену набавити.
Зато је потребна интервенција г. ђенерала Мондезира, да предузме најхитније, најенергичнији корак, да се што пре брашно, двопек и остала људска и сточна храна пошаље за Медову а у будуће уредно шаље. Умолите га што пре да ово учини, па да известите шта је одговорено“.
Напомена. У духу горњег наређења Г. Министра Војног Врховна команда доставила је 8. јануара г. ђенералу Мондезиру представку под ОБр. 26607.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 26577
Команданту Тимочке војске – Драч

„С обзиром на околности, у којима се сада налазимо, нужно је, да у нашим односима према Талијанском команданту не избију несугласице. Из тога разлога изволеће командант наредити, да наше трупе евакуишу реон по захтеву команданта Талијанских трупа ђенерала Геринија, који је наведен у извештају вашем ОБр. 1886 од 7. тек. месеца.
У исто време ради брзог и угодног укрцавања наших трупа, молим издејствујте код ђенерала Геринија да нам се као безусловно потребно допусти код Раштбула држање трупа у логору, који ће бити под командом председника комисије за укрцавање. Ово је данас нагласио и председник Француске Мисије ђенерал Г. Мондезир. О резултату молим известите“.

ОБр. 26593
Начелнику Црногорске Врховне команде

„Скадарски одред биће стављен на расположење Црногорској Врховној команди кад наше трупе буду транспортоване одавде.
Дан ће се јавити, као и ко ће бити командант тога одреда.
Брдских топова, који ће ући у састав Скадарског одреда биће 9 и то 6 код Скадра и 3 код Љеша“.

ОБр. 26600
Г. Министру Војном

„У вези извештаја адмирала Трубриџа и комисије за укрцавање у Медови, који су достављени са ОБр. 25506, 26573 од 7. ов. мес. част ми је изјавити г. Министру да представке комисије за укрцавање, а нарочито адмирала Трубриџа као стручњака, схватам озбиљно и потпуно се слажем са предложеним мерама у циљу обезбеђења транспорта наших трупа.
На основи овога молим г. Министра за хитно дејство, да се према учињеним преставкама предузму све мере, за укрцавање трупа у Медовском пристаништу, да се обезбеде и отклоне све оне чињенице, које би могле допринети узалудне жртве. У исто време молим г. Министра за најенергичније дејство, код савезника да се дотурање хране из Бриндизи за Медову, коју врше Италијани, обезбеди или да транспорт хране предузме која од других савезничких држава, која би ову дужност прихватила савесније и озбиљније и без шиканирања и задњих намера. Представке и извештаји, који су поменути напред, послати су и шефу Француске Мисије г. ђенералу Мондезиру“.

ОБр. 26601
Г. Министру Војном

„У вези извештаја председника комисије за укрцавање, и команданта пристаништа у Медови част ми је замолити г. Министра, да изволи предочити нашој влади недогледне последице које нас очекују, ако се и даље савезници буду оглушивали на вапај и писку несретних избеглица, који већ месец дана скапавају од глади и зиме у Медовском пристаништу.
Ова команда има позитивне податке о негодовању официра, подофицира и војника, што се овако нехумано и нечовечански поступа према онима, који су за отаџбину своју крв пролили и остали вечити богаљи, а сада су остављени на милост и немилост наших савезника.
Да би се отклониле последице, које могу из овога произићи последњи је час, да се учини најозбиљнија представка нашим савезницима и издејствују у најкраћем року нарочити бродови искључиво за рањене и болесне официре, подофицире и војнике, као и за све избеглице, који у највећој беди и очајању пропадају у Медови.
Сем овога потребно је што пре решити питање о месту где ће се транспортовати све избеглице и ко ће водити старање о њима, који немају никаквих средстава за живот“.

ОБр. 26611
Командантима I., II. и III. армије,
Тимочке војске,
трупа Нове Области и
Одбране Београда,
командантима пристаништа и председницима комисија за укрцавање трупа у Медови и Драчу,
ђенералу Јанковићу – Цетиње

„Господин Министар Војни са Ф. Ђ. ОБр. 38028 од 31. децембра а у духу решења Министарског Савета Пов. Ф. Ђ. ОБр. 8519 од 6. децембра изволео је наредити следеће: „Да се не дозволи растурање и одлазак из ближе околине и домашаја наших војних власти, а нарочито у иностранство, поред војних обвезника свију категорија и свима оним српским поданицима мушкога пола, који су навршили 18 година као и оним, који још нису прешли 45 година старости. Од овога се изузимају само она лица, која су као стално неспособна ослобођена редовним путем службе у војсци, а не изузимају се сва остала лица, која су раније по уредби о ослобођавању из ма каквих разлога ослобођени службе у војсци, ако су престала вршити функције, због којих је ово ослобођење потекло (чиновници разних струка, општински часници, лиферанти итд.). Врховна команда наредиће шта треба, да се сва оваква лица, која по горњем подлежу војној обавези, ако су распоређена, упуте одмах својим командама, или ако то сада неби било могуће, онда да се прикупе у близини места зз укрцавање трупа. За лица пак која нису распоређена наредити, да се такође прикупе у близини укрцних тачака, уведу у спискове, регулише њихова исхрана и транспортовање на просторију за реорганизацију наше војске, где ће потом бити распоређена, односно претходно бити подвргнута прегледу од стране лекарских комисија. Командантима пристаништа у Медови и Драчу наредити, да се лицима, која по овоме наређењу подлежу војној обавези, онемогући одлазак у иностранство, па ма да су она била успела, да се снабду уредним пасошима“.

Слични чланци: