9. јануар, Операције српске војске

I. армија

У духу наређења команданта армије ОБр. 10363 од 6. јануара трупе Дунавске дивизије II. позива предузеле су 9. јануара покрет на леву обалу Дрима у циљу смене делова III. армије на линији: Маја Велс – Крешта – Маја Смихилит и затварања свих праваца реком Ћадри и оних који преко Креште изводе у Калмети и даље ка Љешу.
Дринска дивизија II. позива налази се на линији: Јубани – Рогами – Зуб и обезбеђује правце, који од Пуке воде ка Скадру.

III. армија

Трупе ове армије остале су од 9. јануара у истом распореду као и 8. јануара.

Трупе Одбране Београда

Трупе ове команде продужиле су 9. јануара покрег ка Драчу у духу наређења команданта Одбране Београда ОБр. 5496 од 6. јануара.
Штаб Одбране Београда стигао је на преноћиште у Жеја Хан.
Шумадиска дивизија I. позива пребацила је остатак својих трупа преко реке Маће и заноћила је у реону Жеја Хан – Лачи – Шљасу.

II. армија

У току дана укрцан је допунски пук II. позива из Шумадиске дивизије II. позива за Тунис.

Трупе Нове области

У току ноћи 9. јануара укрцан је у Драчком пристаништу 19. пук Комбинованог одреда. Свега 294 војника. Остале трупе ове команде остале су непромењено у биваку источно од Драча.

Тимочка војска

Трупе ове команде остале су 9. јануара непромењено у досадањем распореду обезбеђујући укрцавање у Драчком пристаништу.

Ситуација

Врховна команда примила је у току 9. јануара ове важније извештаје:

Од Г. Министра Војног

Пов. Ф. Ђ. ОБр. 8797 од 9. јануара

„На представку Врховне команде ОБр. 26577 предузети су кораци с тим, да Врховна команда са талијанском Врховном командом регулише ствар тако, да наше трупе добијају наређења само и директно од наше Врховне команде и не од Талијанских Команданата“.
Напомена: Поводом овог извештаја Врховна команда доставила је војном изасланику у Италији наређење ОБр. 26648 у овоме:
„Командант Италијанских трупа у Албанији шаље директно своја наређења нашим трупама, које се налазе око Драча не обавештавајући ову команду.
Учините представку и умолите Италијанску Врховну команду, да се сва саопштења, која се желе доставити нашим трупама и које се налазе у околини Драча достављају преко ове команде“.

Од Војног изасланика у Лондону

Бр. 262 од 6. јануара

„Према ранијим извештајима вероватно Филипсовим, који је познат Албанофил и који нас грди, како ми је говорила једна госпођа американка, пред којом нас је грдио, овде су сматрали, да српска војска не постоји и да на њу не треба више рачунати, поред свију мојих уверавања противних на основу депеша, да је српска војска снажна, да може показати дејство само ако је савезници буду потпомагали храном, муницијом и другим потребама, у опште уредним снабдевањем.
Све ово осетио сам у разговорима, мада то нису отворено изјавили и били су скоро готови да нас напусте.
Благодарећи рапортима капетана Гарција и успешним разговорима са Американцима, који су били код нас, добили су друго мишљење, да је наша војска у добром стању, да војници добро изгледају и да су доста добро одевени.
Депешом Бр. 252 јавио сам, по обавештењу у Министарству, да блузе, чакшире и ципеле шаље Релиф Фонд. Међутим, то шаље Министарство, а ципеле нису још послали.
Сена и сламе немају; шаљу овас и јечам. Сено треба тражити од Француза.
Посланик из Рима моли и мене за дејство да се нашем војном изасланику у Италији одобри, да отиде са Енглеским официрима у Медову, да би се утврдила добра намера Талијана у питању снабдевања наше војске. Енглези много полажу, да и наш војни изасланик буде са њима. Молим одобрите.
У последње време ваше депеше добивам са задоцњењем и са врло погрешном шифром и без нумере“.

Од делегата код Црногорске Врховне команде ђенерала Јанковића

Пов. Д. Бр. 2323

„Стање на фронтовима Црногорске војске у току 7. јануара тек. године:
1) Код Санџачке војске:
а) На северном делу њеног фронта целог дана само артилериска ватра.
б) На североисточном делу овога фронта, на Мојковачком правцу, Црногорске трупе предузеле су напад на непријатеља код Лепенца. Борба је била огорчена, непријатељ се бранио упорно. Поједини положаји прелазили су више пута из руке у руку и напослетку сви су остали у Црногорским рукама. Обострани губитци осетни су, нарочито непријатељеви.
На правцу Рожај – Беране и Суви до – Беране непријатељ је енергично нападао цео дан и бројно надмоћнији успео је да заузме положај Турјак.
Црногорске трупе повукле су се на положаје на левој обали реке Лешнице.
На правцу Пећ – Ругово непријатељ је енергично нападао на положаје код Кућишта, али су сви његови напади одбијени.
2) Код Херцеговачког и Ловћенског одреда непријатељ почев од 7 часова јутра па све до мрака отварао је јаку артилериску ватру по свима положајима дуж оба фронта, а нарочито на одсек Вамиште – Гомилице; пешад. напад нигде није предузимао.
3) Код Старо Србијанског одреда без промене“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 26660
Г. ђенералу Мондезиру

„Како је већ отпочело делимично укрцавање наших трупа и у Драчу и у Медови за превоз на место реорганизације, а међутим питање о укрцавању коња и волова још није решено, то стока ових трупа остаје и настаје тешкоћа око њеног даљег чувања. Ми смо повукли и прикупили знатан број стоке око 34.000 коња и 10.000 волова. Међутим у конференцијама са члановима ваше мисије могло се видети, да би се за нашу реорганизовану војску тешко набавио потребан број стоке за артилерију и возове.
Најзад ако би смо стоку оставили Црној Гори за коју се још незна, како ће се напослетку определити, то је у питању да ли би смо при нашим поновним операцијама могли доћи понова до наше стоке.
Из досадањих конференција види се да је веома тешко укрцавање стоке у Медови, где би било с обзиром на тешкоће око исхране најпогодније укрцати стоку оне групе, које ће се укрцати у овом пристаништу.
Сем тога, како се наилази на техничке сметње за укрцавање стоке у Драчу то је остало још могуће извршити укрцавање у Валони.
С обзиром на удаљеност Валонског пристаништа и важност да се ово питање што пре реши, молим да што пре узме у процену и по овоме донесе одлука, да ли ће се моћи бар један део стоке укрцати у Драчу а остатак у Валони, како би се по овоме могла на време издати потребна наређења за организацију марша и исхране до укрцних места, јер ће нам овако од овога броја, који смо овде довели, због неуредне исхране, рђавог смештаја и рђаве неге, знатан део стоке угинути а остатак неће моћи благовремено стићи на одређена места за укрцавање“.

ОБр. 26661
Г. Министру Војном

„Од ђенерала Мондезира добивен је овај акт под Бр. 61 од 8. овог месеца.
„Имам част одговорити вам следеће на ваша четири акта под Бр. 26607, 26608, 26617 и 26620.
1) Италијанска Марина има задатак да транспортује и материјал у Медову и Драч, а који већином даје Француска и Енглеска. Ја сам већ у више прилика чинио представке код разних надлежних власти у Бриндизи, да транспорт хране за српску војску буде јачи у Медови, него у Драчу, имајући у виду стање хране у овом последњем месту. Шаљем понова два телеграма у истом смислу у Париз и Бриндизи.
2) Са задовољством сазнајем, да два брода натоварена храном треба да стигну данас у Медову. Сагласношћу између Интернационалне комисије за исхрану у Риму и адмирала Кутинели, команданта у Бриндизи, врши се пошиљка и подела хране за Србију и Црну Гору.
Ја сам у осталом дејствовао, да по два брода долазе једновремено.
3) Ви ћете се без сумње сложити самном, да присуство официрских фамилија на просторији реорганизације српске војске противи се постављеном задатку. У осталом грађанским лицима није одобрено да се задржавају у француским логорима.
Мислим да је најбољи начин, да се помогне онима, који су у изузетним приликама (било због немања новчаних средстава, било што су остављени сами себи) да се састави списак њихов и пошаље вашем Министру г. Веснићу у Париз. Он ће моћи преко француске владе, предузети сва потребна средства. Место за ове је у Француској, где ће сигурно бити добро примљени.
4) Телеграфисао сам у неколико махова, и нарочито јуче у Рим и Париз, тражећи да мере, које сам са прецизношћу назначио, буду предузете, да би обезбедили сигурност укрцавања у Медови.
Надам се, да ће моји захтеви добити задовољења, али ма какве опасности да су, по мом мишљењу, не треба одлагати почетак транспорта; неопходно је потребно, одвести што пре српску војску на какву просторију, где ће моћи лако да се снабдева и да се реорганизује у потпуној мирноћи“.
Предње част ми је доставити господину Министру с молбом на увиђај“.

Слични чланци: