15. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 15. новембра у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 3637
(у 13.50 часова)

„Стање армије данас у подне је овакво:
1. Моравска дивизија I. позива. Повлачење је извршено у приличном нереду, због хитне смене, рђавих и потпуно непознатих путова, заморености војника и стоке и због избеглица. Дивизија се у главном прикупила и заузела свој одсек за одбрану између Љига и потока који води кроз с. Стубицу. Веза са III. армијом није ухваћена, јер њених трупа на левој обали Љига нема. Топови су сви извучени. Један део коморе и заосталих војника заробљен је од непријатељске коњице. Железнички мост код с. Лајковца порушен по средини и пао је у реку. Мост понтонски код Белог брода није дигнут, већ је онеспособљен и сад се полако извлачи материјал, јер су понтонири оставили мост, кад су на њих припуцале коњичке патроле.
2. Од Тимочке I. и Шумадиске дивизије I. позива нема се писмених извештаја још; зна се тачно то, да су трупе све прешле и сва артилерија извучена. Тимочка дивизија I. позива заузела је свој одсек између потока што протиче кроз с. Стубицу и р. Пештана и варошице Лазаревца; а Шумадиска дивизија I. позива одсек између Пештана и Турије.
3. Коњичка дивизија са придатом јој пешадијом распоређена је за спречавање прелаза преко Колубаре на одсеку између Шумадиске дивизије I. позива и Обреновачког одреда, с тим да им штити крила и бокове.
4. 4. пешад. пук I. позива „Стев. Немање“ и 4. батерија Шумадис. арт. пука код с. Дрена на моме расположењу.
5. Одступање уопште није извршено у најбољем реду, јер има много војника готово из свију пукова, који лутају и траже своје команде.
6. Морално стање код војника није задовољавајуће.
7. Позадина армије је у хаосу, јер је свега једна комуникација, која је закрчена силним избеглицама, те је кретање возова сувише отежано.
8. Армиски штаб је у Даросави.
9. По телефонском извештају за сад је пред фронтом армије само непријатељска коњица са нешто пешадије и два топа на вису код Лајковца, који дејствују против левог крила Моравске дивизије I. позива“.

Од команданта III. армије

ОБр. …
(у 23.20 часова)

„Трупе ове армије у току данашњег дана у главном све су прешле на десну обалу Колубаре на линију: Стрмово – Наномир – Бела стена – Мионица. Један пук Тимочке дивизије и дивизиска коњица још су на правцу: Чот – Кланица – Попучке – Дивци и до сутра изјутра и они ће прећи Колубару. Непријатељ је од Каменице до Јаутине споро наступао. У 11 часова на Близанске висове није још избио, а око 16 часова није га било ни око Карауле. За време покрета на путу је била велика криза због закрчености пута, зато што се Словачки прелаз није могао користити, у главном све је морало ићи преко Диваца; сем тога на путу је била и маса исељеника. Колонски возови раније су били послати у позадину, што је јако допринело, да се ова криза умањи и да се из ње успешно изађе. Резервну мунициску колону и известан број цеви тешке артилерије, послао сам преко Словца, пре него што сам сазнао, да се Караула не држи. Са првом армијом у току овога покрета одржавала се стална веза. Армиски штаб сад је у Мионици, а сутра прелази у Белановицу“.

ОБр. 2640
(у 24 часа)

„Данас у 1.50 час. командант II. армије известио ме је, да са својим трупама не може да обезбеди покрет III. армије ка новим положајима и док се пребацује на десну обалу Колубаре, јер је Моравска дивизија I. позива већ повучена и њена заштитница полази са Карауле у 4 часа данас. Возови који су упућени на пут Ваљево – Словац – Боговађа остали су незаштићени, јер моје трупе не могу сад да се поставе између непријатеља и њих, јер су још далеко западно. Извесне мере за заштиту колонских возова на означеном путу предузео сам, али не знам хоће ли успети. У два маха сам известио команданта II. армије о потреби ове заштите мојих трупа, а то излази и из директиве Врховне команде. О повлачењу II. армије уопште нисам био извештен“.

Од команданта I. армије

ОБр. 2781
(у 6 часова)

„Пошто и II. и III. армија продужују даље повлачење, то сам сад у 5.15 час. наредио да и трупе I. армије предузму даље повлачење ка положајима код Гукоша и Баћиновца, одржавајући се у висини III. армије. Штаб армије биће до 8 часова у Ваљеву, а затим у Мионици“.

ОБр. 2787
(у 20.35 часова)

„Сутра ће све три дивизије ове армије и Рогачички одред продужити зором даљи марш означеним зонама, и по могућству још у току 16. новембра заузети положаје код с. Гукоша и Баћиновца како је то заповешћу већ наређено. У току повлачења извиђачким одељењима одржаваће се додир са непријатељем. По доласку на означене положаје приступити одмах утврђивању. Армиски штаб сутра 16. новембра отићиће у Бољковце. У циљу оријентације дивизија у њиховом сутрашњем покрету, напомиње се, да су трупе III. армије вечерас заноћиле на линији: Бела стена – Грановац на десној обали Колубаре, а сутра 16. новембра пошто пропусте своје возове повућиће се и саме на положаје на десној обали Љига“.

ОБр. 2792
(у 21 час)

„Према наређењу Врховне команде Пов.Ађ.Бр. 1287 дужност команданта I. армије примио сам данас од досадањег команданта армије ђенерала Петра Бојовића. Командант, ђенерал Живојин Мишић.
Армија је заноћила на линији: Моравска дивизија II. позива код с. Клинци; Дунавска дивизија I. позива код с. Рајковића; Дунавска дивизија II. позива код с. Буковице; а Рогачички одред вероватно у висини Дунавске дивизије II. позива но о томе још није добивен извештај“.

Од команданта Ужичке бригаде
ОБр. 640
(у 23 часа)

„Један непријатељски пук нападао је данас наше трупе на десној обали Рогачице. Пред вече извршио је надкриљавање са две чете у десни бок. Командант наших трупа извршио је испад са четом и бомбама, уништио 1 непријатељску чету, заробио 1 капетана и 1 аустриског поручника. Непријатељ је имао око 100 војника рањених, погинулих и заробљених. Сви напади његови на трупе десног одсека одбивени су“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1536
(у 19 час.)

„Непријатељска артилерија са леве обале Дрине дејствовала је у правцу Вишеграда. Наш гранично добровољачки батаљон и делови црногорских трупа воде борбу са непријатељем на Бујаку. И данас се води борба на линији: Главица к. 932 – Вртача к. 861. Наредио сам, да се наше трупе са поменуте линије пребаце ка Варди и групишу са осталим трупама на линији Поникве – Кадињача – Јелова Гора – Варда“.

Од команданта Обреновачког одреда

ОБр. 1400
(14. новембра у 21.45 час.)

„Данас је непријатељ наступао према одреду у две колоне: Јачом (1 пук, 1 ескадрон, 1 батерија) од Грабовца преко Дучковца и Чиковца и нападао на фронт Чардак – Баћевица – Прљуже. Наши истакнути делови коњички и пешачки разбили су непријатеља још на левој обали Тамнаве и у реду се повукли на десну обалу Колубаре порушив све мостове. Слабијом колоном (ескадрон, батаљон, батерија) наступао је од Ратара и разбивен је од наших истакнутих делова још на Купинцу. Артилерија наша је ванредно дејство имала; митраљези такође. Моје крајње лево крило допире до десне обале р. Марице, стога молим команданта 1. коњичке бригаде, да се при поседању Конатичких положаја ухвати чврста веза на овој реци са мојим одредом и то јачом снагом. Непријатељски војници у шињелима су затворено плавим. Ноћ је прекинула борбу и непријатељ је остао предњим деловима између Тамнаве и Колубаре, где му је и први борбени ред“.

ОБр. 1416
(15. новембра у 10 часова)

„Ноћас је непријатељ покушао слабијим пешачким деловима да се докопа мостова на Колубари. Дочекан ватром митраљеском, пушчаном и шрапнелском – повукао се. Јутрос су на Колубари биле омање чарке између патрола. Јаке наше патроле на десној обали Колубаре непрестано крстаре и обилазе истакнута одељења, јер је од јутрос густа магла и тоња“.

ОБр. 1426
(у 15 часова)

„У подне је непријатељ покушао прелаз преко гвозденог моста код Обреновца са једним одељењем коњаника (15 људи) потпомогнут пешадиском ватром са ивице вароши Обреновца, али је пешадиском и артилериском ватром одбивен са губитцима. Према Мислођинској брани на 1.000 – 1.200 м. непријатељ се пребацује групицама од по 4 – 5 људи из шумице у шумицу; до сад је пребачено до две чете“.

ОБр. 1431
(у 19 часова)

„Цело после подне непријатељ се под заштитом магле пребацивао на простору између Тамнаве и Колубаре групицама од 5 – 6 људи у правцу Мислођинске бране и војничког моста за 1.000 м. од леве обале Колубаре. Артилеријом спречавано му је, али је ипак успео да привуче до 1 батаљона пешадије“.
Од команданта Одбране Београда

ОБр. 560
(у 7 часова)

„У току ноћи непријатељска артилерија тукла је Велику и Малу аду Циганлију, избацив око 80 метака. Губитака није било“.

ОБр. 570
(у 21 час)

„Данас је непријатељска артилерија тукла: Велику и Малу аду Циганлију, Чукарицу и Баново брдо. Рањено 6. Код Хомољице непријатељ прави мост од острва до своје обале – на сплавовима. Магла је сметала гађању и ометању тога посла“.

Од команданта Браничевског одреда

ОБр. 1500

„Стање у току дана редовно је. На Дунаву је магла. Према Градишту један непријатељски вод нешто ради. Према Смедереву чула се нека лупа – утовар или истовар. Око један непријатељски батаљон кретао се вечерас уз лупу добоша ка Ковину. Један воз од Ковина спустио се ближе обали“.

Од команданта Тимочке дивизиске области

ОБр. 1999
(у 24 часа)

„Стање на фронту Крајинског одреда редовно је. Око 15.20 час. са артилериска три метка са средњег одсека тукли смо групу војника, која је радила на утврђивању више бродарске радионице – успешно. Њихова два брзометна топа отворила су са „Мергулеса“ ватру (око 50 зрна) на наш средњи одсек. У исто време батерија им са „Чука маре“ гађала је „Стару Барзујку“ са 20 метака. У 17.25 часова 15 см. батерија им са „Добре“ почела је да дејствује у правцу Џеврина и до 21.30 часова избацила је до 30 метака. Губитака код нас није било“.

Од начелника саобраћајног одељења Врх. команде ОБр. 1342

„Сви објекти на прузи Обреновац – Лазаревац порушени су. Сав возни материјал извучен је раније“.

Од делегата Министарства спољних послова Пов.Бр. 380

„Наш посланик у Атини јавља телеграмом од данас, да се топовска муниција пакује дан и ноћ, и да ће поћи у уторник јутро, да ће у среду у јутру бити у Солуну. До Солуна пратиће је чиновник. По досадањим извештајима треба да буде 20.000 зрна“.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 6447

Команданту II. армије – Лазаревац

„Наређено је, да се упуте у Аранђеловац 400 ђака, који су били на обуци у Скопској подофицирској школи. По доласку молим распоредите ове ђаке на подофицирска места по дивизијама II. армије“.

Наређење ОБр. 6490

Командантима армија, Ужичкој војсци и свима осталим одредима

„Учињеним енергичним корацима успело је се, да се обезбеди довољна количина артилериске муниције за нашу војску. Муниција је једним делом већ стигла. У најкраћем времену стиже и остала набављена. Молим, да се ово сходним начином достави трупама“.

Наређење ОБр. 6491

Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње

„Због знатне непријатељске надмоћности, а нарочито у артилерији, после неуспешне одбране Ваљева, наређено је да се наша: I., II. и III. армија повуку на нову браничку линију: Волујак -Лазаревац – Човка – десна обала Љига – Гукош – Баћиновац (к. 700) – Маљен (к. 997), – а Ужичка војска да се групише за одбрану Ужица“.

Слични чланци: