16. новембар, Операције српске III армије

У 2.50 часова из II. армије са ОБр. 3637 добивен је овај извештај:
„1. Моравска дивизија I. позива извршила је повлачење у приличном нереду због хитне спреме, рђавих и потпуно непознатих путова, заморености стоке и војника и повлачења избеглица са војском. Дивизија се у главном прикупља и заузела је свој одсек за одбрану између Љига и потока који води кроз село Стубицу. Веза са III. армијом није ухваћена, јер њених трупа на левој обали Љига нема. Топови су сви извучени. Један део коморе и заосталих војника заробљени су од непријатељске коњице. Железнички мост код Лајковца порушен је по средини и пао у реку. Мост понтонски код Белог Брода није дигнут, већ је онеспособљен и сад се полако извлачи материјал, јер су понтонири оставили мост кад су на њих припуцале патроле.
2. Од Тимочке дивизије I. позива и Шумадиске дивизије I. позива нема се писмених извештаја још. Зна се тачно то, да су све трупе и сва артилерија прешли Колубару. Дивизија је заузела свој одсек између потока, који протиче кроз село Стубицу и реке Пештана, а Шумадиска дивизија I. позива одсек између Пештана и Турије.
3. Коњичка дивизија са придатом јој пешадијом распоређена је за спречавање прелаза преко Колубаре на одсеку између Шумадиске дивизије I. позива и Обреновачког одреда с тим да им штити крила и бокове.
4. Четврти пешад. пук I. позива „Стев. Немање“ и 4. батерија Шумадиског артилер. пука код с. Дрена на моме расположењу.
5. Одступање уопште није извршено у најбољем реду, јер има много војника готово из свију пукова који лутају и траже своје команде.
6. Морално стање код војника није задовољавајуће.
7. Позадност армије је у хаосу, јер је свега једна комуникација, која је закрчена силним избеглицама, те је кретање возова сувише отежано.
8. Армиски штаб је у Даросави.
9. Кад се буду прикупили податци известићу одмах детаљније.
10. По телефонском извештају за сад пред фронтом армије је само непријатељска коњица са нешто пешадије и два топа на вису код Лајковца, који дејствују против левог крила Моравске дивизије I. позива“.
У 6.50 часова командант тешке артилерије саопштава телефоном ово: „Са тешком артилеријом (батерија 12 см., батерија 15 см., батерија 12 см., Крупова и батерија градска) у року 2 часа проћиће кроз Лазаревац. Мунициске колоне не знам где су, вероватно негде на маршу, али у ком правцу не знам. Марш продужујем за Аранђеловац. Молим за даље наређење, очекујем одмах овде у Лазаревцу“. На ово му је са ОБр. 2648 наређено овако: „Са овим батеријама задржите се на најзгоднијем месту између села Дрена и Трбушнице. Команданта II. армије обавестите, да је ово привремено док се не реши питање о употреби тих батетерија. Предложиће се да се неке ставе на расположење II. армији. Мунициске колоне прешле су Колубару код Словца, тражите везу са њима на правцу Ратковац – Боговођа – Смрдљиковац. Обавестите одмах где сте, те да би вас могло наређење наћи“.
У 7.30 часова издато је Дринској дивизији I. позива са ОБр. 2649 ово наређење: „Пошто је Моравска дивизија II. позива (из I. армије) неким својим деловима још на левој обали Колубаре, а и дивизије ове армије још се прикупљају на својим местима на десној обали Колубаре, па ће тек потом моћи да предузму покрет на нови одсек на Љигу, наређујем: Да Дринска дивизија I. позива до даљег наређења остане са свим својим борачким деловима на досадањем положају Бела Стена са предстражом на линији Ратковци – Оштриковац (где се налази ппуковник Димитрије Павловић са 5. пуком I. позива) – Табановић -гвоздени мост на Колубари. Овај мост чувати и даље једном четом, док не пређу и последњи делови Моравске дивизије II. позива (из I. армије), која ће заузети положај Јаревац јужно од Светњака. Мост на Рибници код Мионице неће се рушити, док не пређе Моравска дивизија II. позива на Јаревац. Рушење овог моста биће по нарочитом наређењу команданта I. армије. Рушење моста на Колубари извршиће се тек при јачем надирању непријатеља. Коњица свију дивизија налази се још на левој обали Колубаре а повућиће се на десну обалу тек кад на ово буде принуђена, јер је тако наређено заповешћу ОБр. 2639. Предузмите мере, да извештаје од коњице што пре прикупите, те да бисте били што боље обавештени о непријатељу, и издајте потребно наређење у овом смислу, нарочито извиђачу у правцу Ваљева. Веза телеграфска са Белановицом од Мионице постоји“.
У 8.15 часова издато је Дринској дивизији II. позива са ОБр. 2650 ово наређење: „Због тога што прикупљање трупа на десној обали Колубаре још није довршено нарочито код I. армије, а ни веза трупа са њиховим возовима није успостављена, наредио сам накнадно да Дринска дивизија I. позива остане са свима борачким деловима на фронту Ратковци – Оштриковац – Бела Стена – мост на Колубари и обезбеђује ово прикупљање и уређивање команада као и њиховог марша на Љиг. По прикупљању ваших трупа код Наномира поступите по ранијем наређењу односно заузимања одсека на десној обали Љига, остављајући један пук на фронту Стрмово – Пепељевац ради обезбеђења бока Дринске дивизије I. позива и одржавања везе са II. армијом на ушћу Љига. У вези ваше представке ОБр. 1384 од 15. тек. месеца односно исхране трупа извештавате се, да је магацин хране у Белановици (Калањевци); да је најподеснији пут за колонске возове те дивизије Белановица (Калањевац) – Крстата липа – Смрдљиковац – Дудовица – Врачевић. Ако немате везе са вашим возовима привремено користити се реквизицијом. Командант Дринске дивизије I. позива упутио је 5. пук II. позива који је јутрос прошао кроз Мионицу“.
У 14.45 часова из Врховне команде са ОБр. 6521 добивено је наређење, које је ниже у наређењима Врховне команде у целини изнето. У 14.45 час. из Врховне команде са ОБр. 6522 добивено је ово наређење: „Једну дивизију из ваше армије, која је најближа I. армији, ставите одмах привремено на расположење команданту I. армије. О правцу и месту упућивања ступите у споразум са командантом I. армије, чији ће штаб бити данас на преноћишту у Гукошу“. Међутим, ово се могло извршити тек пошто дивизије изађу на одсеке, прикупе растурено људство и види се у каквом се стању оне налазе. Још није било извршено ни пренаоружање и попуна рекрутима. Због тога је командант III. армије лично преко телефона у овом смислу чинио представку начелнику штаба Врховне команде и добио дозволу, да се ово изврши кад армија буде прикупљена и уређена.
У 17 часова командант тешке артилерије ове армије извештава, да се са свима батеријама налази на Вису (к. 295).
У 17.25 часова из II. армије са ОБр. 3646 добивена је ова представка: „Лево крило ове армије налази се на положају између реке Грабовице, Љига и Колубаре до Лазаревца, те је тиме изложено обухватном нападу непријатеља са обе стране Колубаре и са леве обале Љига чиме је тај положај јако угрожен. Да би се паралисала ова незгодност положаја и помогла одбрана овога крила, молим да распоред вашег десног крила подесите тако, да анфиладном ватром помогнете одбрану левог крила Моравске дивизије I. позива. А Моравској дивизији I. позива наређено је, да својим распоредом помаже одбрану десног крила III. армије. Молим за извештај шта по овоме будете наредили“.
У 23.30 часова командант III. армије издаје заповест ОБр. 2671 у овоме: „По досад добивеним извештајима непријатељ је данас око подне са мањим одељењима прешао Колубару код Словца и Диваца и наступао за нашим трупама задржаван код с. Табановића једним батаљоном Моравске дивизије II. позива, а јужно од с. Ратковца коњичким дивизионом Дринске дивизије II. позива. Докле је непријатељ у свом надирању допро према фронту ове армије немају се други податци; никакви извештаји нису по томе још добивени. Трупе III. армије распоређују се из марша на одређене им положаје на десној обали Љига. Наређујем:
1. Све дивизије у првој линији ове армије посешће и најподесније бранити додељене им одсеке армиског положаја на десној обали Љига, с тим: Да Дринска дивизија II. позива одржава везу са трупама II. армије на положају Човка и ватром своје артилерије фланкира тај положај са своје стране; сем тога да поседањем свога положаја осигура везу са Комбинованом дивизијом и омогући фланкирање истакнутог дела њеног положаја Стража – Закинац. Да Дринска дивизија I. позива одржава што јачу везу са трупама I. армије, које су на положају код с. Гукоша. Дивизије у првој линији продужиће одмах најенергичније већ предузете мере за утврђивање положаја, како за боље дејство ватром, тако и за пасивно ојачавање положаја кварењем прелаза и мостова на Љигу, а нарочито употребом каменометних пикритских метака закопаних на малу дубину у земљу. У погледу одбране положаја добивени су извесни податци, да је предња ивица боља од гребена, па стога имати у виду и ову околност. Нарочито се напомиње, да се обрати пажња на фланкирање положаја артилериском ватром, јер то до сада није увек било добро.
2. Испред свог фронта, дивизије ће истурити своју коњицу за извиђање и задржавање непријатеља и повући је назад тек кад буде на то приморана.
3. Тимочка дивизија II. позива биће у армиској резерви код Смрдљиковца (Кик – Гроб).
4. Сви команданти настаће најенергичније и речју и делом, примењујући сва средства, да поврате ред у својим јединицама и подигну дух, јер је и једно и друго због вишедневног повлачења у знатној мери пало. Сад је време, кад треба да се покаже колики утицај у истини имају старешине на своје војнике. Врховна команда јавља да је артилериска муниција добивена и да ће је од сад бити у изобиљу.
5. Постарати се за везу са армиским штабом, у оскудици ове треба слати чешће ордонансе. Ордонансе за заповест послати до 16 часова.
6. Армиски штаб је у Белановици“.
Са овим је завршено повлачење трупа III. армије по последњој директиви Врховне команде, и све њене дивизије налазиле су се на десној обали Љига, са предњим деловима на левој обали исте реке.

Дејство Тимочке дивизије II. позива

На Стражари се дивизија прикупила јутрос. Према добивеном наређењу, дивизија продужава повлачење и данас. Са непријатељем је додир изгубљен, а зна се о њему да је јуче са два батаљона изашао на Близанске висове. Пошто се већ чује топовска паљба од Моравске дивизије I. позива, наређено је да се пошаљу две заштитнице на Пепељевац и један батаљон на ушће Љига.
Око 17 часова дивизија је стигла на одређени јој положај. Стање дивизије је рђаво, непријатељ није гонио. Ноћ 16./17. новембра проведена је на миру.

Дејство Дринске дивизије II. позива

У 11 часова дивизија је продужила одступање из Наномира на одређену јој линију, пошто је пропустила Тимочку дивизију II. позива. Осигурање покрета било је овако: Заштитницу је образовао 6. пешад. пук II. позива са главном трупом на Грановцу (212) (код с. Наномира), а задњим деловима на десној обали реке Колубаре, држећи нарочито јаче поседнут Оштриковац, и уопште, осигуравајући фронт с. Веселиновац па низводно до на два км. од Словачког моста. Један батаљон 6. пука II. позива образовао је десну побочницу, држећи линију Пепељевац – Стрмово. Коњички дивизион постављен је на коси између Придворице и Ратковца. Заштитница, побочница и коњички дивизион имали су по сваку цену да огарантују уредно повлачење заосталих возова, као и борачких јединица Тимочке дивизије II. позива и ове дивизије, што је потпуно и извршено.
Кад је у 10 часова 16. новембра добивено наређење, да ће Дринска дивизија осигуравати цео фронт од Ратковца до моста код Дивца, тада је командант дивизије наредио, да дотадања заштитница, 6. пешад. пук II. позива заузме линију Пепељевац – Стрмово образујући десну побочницу и заједно с коњичким дивизионом осигура десни бок Дринске дивизије I. позива, одржавајући тесну везу са десним крилом Дринске дивизије I. позива, а затим да своје повлачење отпочне тако, да обрати пажњу на своје лево крило, које ће повлачењем Дринске дивизије I. позива бити откривено. По подне 17. пешад. пук Дринске дивизије I. позива избио је на Оштриковац, а добивен је извештај из Моравске дивизије I. позива, да ће 16. пук вечерас посести Жупањац. До пред мрак Виноградину су заузели 5. и 4. пешад. пук Дринске дивизије II. позива а све три батерије постављене су на своја места. Положај се није могао посести јер је већ било доцкан, али у главном оба су пука заноћила на својим одсецима. Наређено је, да 6. пешад. пук II. позива кад се буде повукао дође у дивизиску резерву позади левог крила у с. Барзиловицу. Сви возови ове дивизије већ су минули Смрдљиковац и упаркирали су се крај пута код Смрдљиковца. Од Дудовице ка Смрдљиковцу била је комора Тимочке дивизије II. позива и Комбиноване дивизије, као и неки коморски делови Дринске дивизије I. позива, тако да је овај део пута био потпуно закрчен. Командант дивизије предузео је све мере да се људство и стока нахрани, у оскудици хлеба наредио је да се људима кува качамак, кукуруз итд.. Сена и меса могло се на лицу места у довољној количини наћи, али хлеба не. Стога је од армије тражено да се коморама, које се шаљу у Белановицу изда требована количина хлеба; 4. и 5. пуку издат је данас (16. новембра) хлеб. Последњи извештај команданта коњичког дивизиона, писан у 15 часова данас, гласи: да је око 13 часова непријатељ успео да пребаци један батаљон код Словца, због чега се развила борба између овог батаљона и нашег коњичког дивизиона, кога је одмах потпомогла 1 чета из 6. пука II. позива. Непријатељ је отворио јаку пешадиску и митраљеску ватру, а потом је отпочела дејствовати и његова артилерија. После борбе од 45 минута непријатељ се повукао позади Ратковачке косе. За пријем заповести послат је један ордонанс у Мионицу, а 2 у Гукош, ну до ноћи овог дана ни један се није вратио“.

Дејство Комбиноване дивизије I. позива

Јуче (15. новембра) до подне, сви возови ове дивизије прешли су мост на Колубари. Пешадиски пукови су заноћили 15./16. новембра у Д. Топлици и јутрос 16. новембра од 7 час. у покрету су на одсек дивизије. Артилерија је још синоћ отишла даље. Послати су јуче у Мионицу 2 ордонанса за заповест, али до 8 часова 16. новембра заповест није добивена. Штаб полази у 8 часова на Чикор.
Напомена. Командант III. армије у релацији ове дивизије примећује, да је армиска заповест ОБр. 2642 у Комбинованој дивизији примљена и у штаб армије враћен потписан коверат, што је доцније утврђено и у самој Комбинованој дивизији. Првобитна заповест била је затурена у Комбинованој дивизији, а сад је накнадно послата.
Коњички ескадрон у 11 часова стигао је од Словца на Сикирачу, и ту се убиваковао. Задатак му је извиђање ка линији село Стошић – село Паштрић у ком је правцу и послао своје патроле. Између потока Грабовца и потока Јошевца, остављене су пешадиске официрске патроле. У 15 часова 1. прекоброј. пук је стигао на одсек између Оњега и потока и одмах почео поседање. 5. прекоброј. пук стигао је на одсек између Потока и Липовице у 16 часова и такође почео поседање положаја. Поседање положаја извршено је за непосредну одбрану прелаза преко Љига. 2. и 6. прекоброј. пук у покрету су од Дудовице за Гај, где ће бити у општој резерви. Сва артилерија је прикупљена на Гају, дивизиски штаб је у Чикору. Од команданта Дринског коњичког дивизиона I. позива у 20 часова добивен је извештај, да непријатељ надире у великим масама у два правца. Једна се колона креће од Диваца уз Рибничку реку, а друга колона десном обалом Колубаре преко Стражаре у правцу Стрмово – Лазаревац. Овај је извештај изгледао невероватан, али је проверен и утврђено, да је тачан, јер мостови на Колубари нису били порушени, и после мале оправке могли су се користити; те је непријатељ због овога и могао узастопце да гони а штаб 13. корпуса већ је стигао у Словац.

Дејство Дринске дивизије I. позива

Продужено је повлачење у духу раније заповести. Командант Дринске дивизије I. позива 16. новембра у 1 час издао је ову заповест ОБр. 1405: „Трупе III. армије у току 15. ов. месеца у главном све су прешле на десну обалу Колубаре на линију Стрмово – Наномир – Бела Стена – Мионица. Два пука Тимочке дивизије II. позива још су на правцу Чот – Каменица – Попучке – Дивци и до 16. изјутра и они ће прећи Колубару. 5. пешад. пук има наређење да остане на Оштриковцу. О непријатељу се још немају поуздани податци, али се зна толико, да је на правцу од Каменице и Јаутине споро наступао. У 11 часова 15. тек. месеца на Близанске висове није избио, а око 16 часова није га било ни око Колубаре. Наређујем: Дринска дивизија I. позива одмаршоваће 16. тек. месеца правцем село Д. Топлица – Сикирача – Стојковићи – Миловац (к. 254) – село Моравци и ту са главнином заноћити, остављајући предстражу на линији: Миловац (к. 254) – Орловац – Ракари.
1. Главнина, командант пуковник Душан Туфегџић (3. прекоброј. пук, 6. пешад. пук и сви артилериски возови) отпочеће покрет означеним правцем данас у 8 часова и заноћити на означеном месту.
2. Заштитница, командант ппуковник Алекса Стојшић (17. пешад. пук, 2 брдске батерије, пионирски полубатаљон и Дрински дивиз. коњич. пук), креће се за главнином, пошто код Беле Стене буде прикупила своје све делове и заноћиће на означеном јој месту. Официрске патроле слати што даље правцем Дивци и ка Словцу у циљу прикупљања података о кретању непријатеља.
3. 5. пешад. пук пошто изврши задатак, који му је одредио командант армије, доћиће на место, означено за преноћиште главнине – у село Моравце.
4. Сви возови, како трупних комора, тако и колонских возова продужиће кретање још ноћу 15./16. за село Моравци и 16. заноћити и то трупна комора код села Моравци, а колонска у долини реке Качер код села Ивановци.
5. Дивизиски штаб заноћиће у селу Моравци.
6. Дивизиску предстражу на означеној линији: Миловац – Ракари образоваће 3. прекоброј. пешад. пук, 2 брдске батерије, пионир. полубатаљон и Дрински дивиз. коњички пук. Командант предстраже биће потпуковник Алекса Стојишић“.
5. пешад. пук у ово време био је на десној обали Колубаре, позади моста код Словца испред села Ратковца, где је по наређењу команданта армије имао да штити пребацивање комора на десну обалу Колубаре. Вод коњице придат пуку, наишао је у правцу Степања и под Словачком железничком станицом на један непријатељски ескадрон. Стога је командант 5. пешад. пука на захтев овога водника упутио појачање и са 1 батаљоном посео Голу Главу, Оштрељ и Јеринину Главу. По извештајима даљних коњичких патрола са правца Карауле – Близански висови и Словац – Степање – Уб, непријатељске колоне подилазиле су јуче и то једна у јачини три пука пешадије у правцу Карауле – Вровине – Јеринин град, а друга јака колона са артилеријом у правцу Кладнице – Непричаве – Лајковац. Јаки коњички делови истурени су испред ових делова. Непријатељски коњички делови, који су упућени ка Словцу, протерани су у правцу села Степање, а у правцу села Лазаревца чули су се непријатељски плотуни.
Од команданта армије у 8.20 часова добивено је наређење ОБр. 2649, које је горе изнето. На основи овога, наређено је да се Дрински дивиз. коњички пук одмах јави и стави под команду команданта 5. пешад. пука I. позива, а команданту 5. пука I. позива наређено је, да остане на предстражи према селу Табановићу и Веселиновцу, поседајући и мостове на Колубари према Дивцима, а командант III. армије извештен је, да предње наређење није могуће у потпуности извршити, јер су трупе од јутрос у покрету, већ је наређено команданту 5. пешад. пука I. позива и Дринског дивиз. коњич. пука, да остану на линији Ратковци, Веселиновци, Табановић до даљег наређења. Дринском дивиз. коњичком пуку наређено је, да средством официрских патрола дође у додир са непријатељем. Командант коњичког пука јавља: да је у 11.15 часова стигао у Оштриковац, а потом на Ратковац, и на целој тој линији није нашао 5. пук I. позива. На Оштриковцу биле су две чете 6. пешад. пука II. позива, које су у 11.30 часова одступиле ка Наномиру, где су ушле у састав пука који је посео Грановац. Са пуком сам се кренуо ка к. 212.
У 16.50 час. вођа официрске коњичке патроле у правцу Оштриковца јавља: непријатељ се у већим масама креће у две колоне, једна од Диваца ка ушћу Рибнице, а друга поред Маркове цркве на Стрмово ка Лазаревцу. Једна колона, јачине до једног батаљона, креће се преко Вировица на к. 212.
У 18 часова вођа официрске коњич. патроле јавља, да је мост на Колубари бачен у ваздух, али пошто нису сви метци експлодирали то је мост покварен само за возове. Непријатељ у јачини једног батаљона надире друмом и један батаљон 2. пешад. пук II. позива задржава непријатеља код Табановића, али се већ повлачи ка Мионици. Један непријатељски ескадрон прегазио је Колубару код Веселиновца и креће се ка Вировцима. На основи наређења команданта III. армије ОБр. 2671 командант Дринске дивизије I. позива издаје заповест ОБр. 1418: „У току данашњег дана непријатељ је прешао Колубару и његови предњи делови допрли су до у висину Мионица – Доња Топлица. Дринска дивизија I. позива заузеће и посести положај на десној обали Љига, од реке Липовице до реке Качера у циљу упорне одбране. Наређујем:
1. Десни одсек командант ппуковник Стеван Милетић (5. пешад. пук) поседа одсек од реке Липовице до речице Качанџинице.
2. Леви одсек (6. пешад. пук) командант пуковник Душан Туфегџић заузеће одсек од реке Качанџинице до реке Качера.
3. Командант Дринског артилер. пука пласираће делове Дринског артилер. пука на одсецима тако, да сви прилази ка положају буду стављени под унакрсну ватру.
4. Резерва, командант ппуковник Милосав Дамњановић 17. пешад. пук и Дрински пионирски полубатаљон, поставиће се на Округлом пољу између коте 246 и 247.
5. Дивизиска предстража под командом ппуковника Стојшића (3. прекоброј. пешад. пук, 2 брдске батерије [5 топова]) остаће на свом садањем положају Миловац – кота 254 – 248 што је могуће дуже, задржавајући непријатељско надирање, а у случају јаког непријатељског надирања повућиће се на главни положај и ући у састав дивизиске резерве на Округло поље.
6. Командант Дринског дивизиског коњичког пука упутиће сутра зором официрске патроле правцем Мрамор – Стојковци – Сикирача – Стражара, затим низ долину реке Топлице и низ долину реке Рибнице у циљу прибављања података о непријатељу, а са главнином поставиће се у долини реке Качера код села Бранчић.
7. Болничарска чета продужиће форсирано још марш до Амдаришта, и ту чекати моје даље наређење.
8. Трупна комора продужиће форсирано кретање још ноћас до Камаља (с. Пољанице).
9. Сви колонски возови продужиће форсирано кретање преко ноћи 16./17. новембра до села Калањевци (Белановци).
10. Поседање додељеног положаја извршити сутра, 17. ов. месеца у свануће и одмах приступити утврђивању.
11. Ја ћу бити источно од коте 247.
12. Десно од Дринске дивизије I. позива је Комбинована дивизија I. позива, а лево Моравска дивизија II. позива. Са овим дивизијама одржавати тесну везу“.
Командиру телеграфског одељења наређено је: „Дивизиски штаб сместиће се у селу Ивановци, око ушћа потока Врбовац. Потребан материјал за везу са пуковима сместите на товарне коње и њих оставите код дивизиског штаба, а сва кола телеграфског одељења да скрећу ка Белановици, куда сва кола телеграфског одељења упутити одмах по пријему овог наређења“. Поручнику Димитрију Лазаревићу наређено је: Да одмах по пријему овог наређења прикупи и крене долином реке Качера све трупне коморе пукова ове дивизије до Камаља (с. Пољанице) где трупне коморе имају бити до сванућа. Поручник Лазаревић, кад ово буде извршио кренуће се у дивизиски штаб. Команданту стана мајору Живојину Николићу наређено је: да одмах по пријему овог наређења лично крене све делове колонске коморе долином реке Качера за варош Белановицу, где колонска комора има својим зачељем да стигне до зоре 16./17. текућег месеца“.
У току ноћи није се десило ништа важније. Предстража је била на линији Миловац – Оровац – Рокари. Командант предстраже извештава, да је у току дана сазнао да је непријатељ прешао Колубару са 1 – 2 ескадрона између 11 и 12 часова. Тим коњичким деловима и пешад. слабим деловима (по водовима и са појединим митраљезима) и 1 – 2 брдска топа, дошао је у висину села Наномира, код пирамиде дошао је до мрака, а патроле спустио је до потока Грабовца и пута код Д. Мушића, изражавајући јаче надирање по проласку кроз Наномир. Одступање је било врло тешко, јер су путови били закрчени избеглицама, а при том су врло рђави били. Многи коморски делови II. армије кретали су се путом Мионица, Рокари, Моравци. Непријатељ је са својим предњим деловима прешао Колубару на линији Дивци – Словац. Делови од Словца иду ка Боговађи. Положаји су узети за непосредну одбрану Љига.

Слични чланци: