Ситуација
У току 16. новембра сигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 3662
(у 24 часа)
„Стање код армије данас и вечерас овако је:
1. Тимочка дивизија I. позива. У 15 часова примећен је 1 непријатељ. ескадрон и 1 чета на маршу од с. Радљева ка Скобаљу. Непријатељ се слабијим деловима пребацио на десну обалу Колубаре од ушћа Враничиног потока па низ воду.
2. Коњичка дивизија. Непријатељ је тукао артилер. ватром Конатичке положаје. Око 16 час. покушао је јаком снагом прелаз код Конатице, али је спречен артилериском ватром. Примећено је, да је непријатељ до 2 батаљона рокирао низводно према Обреновачком одреду. Пре подне око 11 часова летела су два непријатељска аероплана дуж положаја од ушћа Колубаре до Турије, баш кад је 14. кадровски пук пролазио кроз Степојевац и Врбовну. Трупе Коњичке дивизије заноћиле су на линији Благоја конак – уток р. Турије, са предњим деловима на непосредној одбрани реке Колубаре и Пештана.
3. Моравска дивизија I. позива. Око 10 часова 1 непријатељски коњички пук био се прикупио близу железничке станице Лајковачке, али је ватром артилериском растурен. Два брдска непријатељска топа око 11 часова ји. од железничке станице почела су дејствовати, али су брзо ућуткани нашом артилеријом; изгледа, да су демонтовани, јер су потпуно напуштени. Око 12.30 час. непријатељ је са 3 батаљона почео напад од Лајковца и Лајковачке станице против левог одсека и левог крила средњег одсека, али је са великим губитцима заустављен. Око 15 часова 1 непријатељска чета прешла је Колубару код Пепељевца у намери, да се дочепа Пепељевачке косе; послата је 1 чета да је протера, и она је успела у томе у главном, али је један непријатељски вод остао у углу између Љига и Колубаре.
4. Шумадиска дивизија I. позива. Око 11 часова наша стражарећа одељења отерала су непријатељске патроле, које су доспеле биле до Брзака. Око 11.30 часова пребацујући све два по два војника успео је непријатељ, да преко Лукавице спрам левог крила левог одсека, пребаци до 1 чете. У 16.50 часова извиђачки делови десног одсека, који су били на левој обали Лукавице дошли су у додир са непријатељем и око 17.25 часова прешав на десну обалу Лукавице јављају, да је један непријатељски батаљон у покрету низ реку. По исказу мештана у с. Цветовцу има непријатељске пешадије и 2 – 3 ескадрона коњице. Према предстражама средњег одсека појавила су се око 14 часова 2 вода непријатељске пешадије. Веза са Тимочком дивизијом I. позива и Коњичком дивизијом ухваћена је“.
Од команданта III. армије
ОБр. 2664
(у 24 часа)
„Дринска дивизија I. позива известила је, да је командант 17. пука јавио, да има доста наших војника, који су побацали оружје и преобукли се у сељачко одело, и да је ноћас 15./16. новембра само из 4. батаљона 17. пука побегло око 400 војника- Ужичана. И ако не верујем, да је ово тачно, јер се војници при одступању под борбом лако губе из руку због малог броја старешина, па се опет потом скупљају, ипак сматрам да би било потребно, да се на ову околност обрати пажња начелствима, те да све овакве војнике проналазе и у команду враћају“.
ОБр. 2675
(у 24 часа)
„У току данашњице трупе ове армије повукле су се на своје главне положаје са предњим деловима на обема обалама Топлице. И у току овога дана на целом путу била је јака криза због превелике нагомиланости, због тога што су се и многи коморски делови III. армије кретали путом: Мионица – Ракари – Моравци; пошто су остали путови били или врло тешко пролазни или сасвим непролазни. Тако исто и број исељеника расте и све више закрчава путове. Извештен сам, да је комора ипак успела, да се свије ка својим трупама, сем неких мањих делова, који ће то свакојако ноћас учинити. О непријатељу се сазнало, да је данас предњим деловима прешао Колубару на фронту Дивци – Словац. Делови од Словца упутили су се у правцу Боговађе. Мостови на Колубари порушени су, али за сад на њој има и газова“.
Од команданта I. армије
ОБр. 2814
(у 19 часова)
„Данас у 17 часова стигао сам у Гукош. Трупе ове армије заноћиће вечерас овако: Дунавска дивизија II. позива на Баћиновцу јужно од Струганика. Рогачички одред између Баћиновца и Руда. Наредио сам још јутрос, да се од овог одреда још из Брежђа упути 1 батаљон на Јељак северно од Маљена. Моравска дивизија II. позива: Због огромног броја возова свих врста и избеглица, који су јутрос рано од Ваљева почели пристизати у Мионицу да пређу преко јединог моста на Рибници, наредио сам јутрос команданту Моравске дивизије II. позива да своја два пука задржи код с. Радовића, Санковића и Кључа, док све возове не пропусти кроз Мионицу, а затим да се крене преко Мионице на Гукош; остала два пука до подне су прошла кроз Мионицу. Наредио сам, да се зауставе на линији између Светњака (к. 256) и Јаревца фронтом ка Рибници. Они ће ту вечерас заноћити, да би ту пропустили комору и она два пука са леве обале Рибнице, па онда и они да се повуку ка Гукошу. Умолио сам команданта III. армије, да и он бар 1 пук задржи на линији: Светњак – Бела Стена, па да се одатле повуче кад и пукови Моравске дивизије II. позива. Како овде сазнадох његов пук од Беле Стене већ данас у подне отпочео је повлачење не сачекав моје пукове.
Дунавска дивизија I. позива пребацив сву своју комору прошле ноћи и јутрос преко Мионице са пуковима пешадије прешла је Рибницу код Рибничке цркве до подне и у покрету је преко Попадића ка Гукошу. Један њен пук је већ стигао у Горњу Топлицу, а други ће заноћити вероватно у његовој близини. Наредио сам, да један пук задржи за ноћас на предстражи на Разбојишту – раскрсница путова из Мионице за Гукош и Струганик. Моји пукови код Радобића и Санковића до 15.30 час нису били у додиру са непријатељем, нити се овај игде појављивао. Да ли су Дунавска дивизија II. позива и Рогачички одред имали и докле додир са непријатељем, до сад ми је непознато, јер са њима немам још директне везе. Она се успоставља. Мост на Колубари код Диваца, како сам извештен, разрушен је потпуно. Сутра ћу продужити извођење трупа на положаје, у колико ме не успоре силни возови“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1548
(у 7.30 часова)
„На фронту Лимског одреда и Шумадиске дивизије II. позива ноћ је у главном прошла на миру. Код Ужичке бригаде један непријатељски пук је и јуче нападао Главицу – Вртаче. Сви напади непријатељски на наше трупе одбивени су. При свем том наредио сам повлачење трупа ради груписања са десне на леву обалу р. Рогачице. Остале су трупе у току сређивања на линију положаја: Јелова Гора – Кадињача – Поникве“.
ОБр. 1555
(у 19.30 часова)
„Командант коњичког дивизиона из Косјерића јавља: непријатељске патроле стигле су до леве обале Повљенске реке. Непријатељ према I. армији има 4 бригаде, а према Рогачичком одреду 2 бригаде и 1 пук који је дошао из Рогачице. Веза са I. армијом ухваћена је. Један наш одред повукао се у правцу Крчмара. Непријатељ се појавио западно од с. Бачевца, где је вођена омања борба са заштитницом тога одреда. Патроле јављају, да у правцу Маковишта нема непријатеља. Један непријатељски пук са две хаубице и 2 брд. топа креће се преко Главице ка Варди (к. 946). Непријатељ јачине 6 чета прешао је јужно од Рогачице р. Рогачицу и задржао се на Стрмењачи. Са Ђурђевог брда са леве обале Дрине јз. од Рогачице непријатељ је отварао артилериску ватру на наше трупе на Вису (к. 822). Избацио је 40 метака. По извештају заробљеника (1 официр и 17 војника) сазнало се, да је 4. бригада састава: 5 батаљона и 2 брдска топа. Североисточно од Бајине Баште вођена је артилериска борба данас од 8 – 15 часова. Око Дервенте чуло се омање пушкарање око 14 часова. Шумадиска дивизија II. позива прикупила се данас на линији: Велика приседа – Кадињача – Поникве“.
Од команданта Обреновачког одреда
ОБр. 1437
(у 8.50 часова)
„Синоћ око 19 часова непријатељ је напао јачом патролом на мостобран Колубаре код Обреновца; јаком ватром је одбивен; напад није више покушавао. У исто време командир чете са гвозденог моста јавио је, да се једна непријатељска колона креће друмом од Обреновца ка мосту, јачине 1 чете. На то је наша артилерија избацила неколико метака и иепријатељ се повукао у Обреновац. На осталом фронту према Колубари биле су само омање чарке“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 584
(у 23.30 часова)
„У току дана непријатељска артилерија са Бежаниске косе тукла је: Малу аду, Савски мост, Топчидерско брдо и Баново брдо. Од 15 – 19 часова непријатељ је дејствовао слабијом артилериском ватром на наша одељења на левој обали Саве код Остружнице. Наша артилерија са Остружничког положаја успешно је тукла и ометала рокирање непријатељске пешадије од Јакова ка Бољевцу. Данас пре подне на великој висини летео је 1 непријатељски аероплан од Смедерева преко Гроцке, Авале, Ритопека ка Панчеву“.
Од команданта Браничевског одреда
ОБр. 1515
(у 19 часова)
„Стање у току дана било је редовно. Око 11 часова непријатељски аероплан летео је од Београда преко Царине ка Ковину. Око 16 часова 1 аероплан летео је од Беле цркве на Кличевац, Костолачком косом, Чачалицом до изнад касарне и натраг током Мораве преко Годомина прешав Дунав. Примећено је код магацина у Ковину око 50 округлих шатора, војници нису примећени. Време је ведро“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 285
„У вези ОБр. 6491 чиним представку о евентуалној поновној офанзиви црногорске војске правцем Фоча – Горажда – Рогатица, пошто по податцима, које имам, изгледа да непријатељ на фронту: уток Лима – Горажда – Фоча није јачи од 10.000 – 12.000. Но бојазан је, да се опет црногорске трупе не извуку из руку“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 6521
Команданту I., II. и III. армије
„Према указаној потреби директиву ОБр. 6353 мењам и допуњујем у томе:
1. I. армија да поседне линију: р. Качер – Гукош – Вис (к. 707) – Берковачки вис (к. 700) – Баћиновац (к. 700) – Руда – Јељак – Маљен (к. 997).
2. Лево крило III. армије да се наслања на р. Качер и да буде у што бољој вези са I. армијом“.
Наређење ОБр. 6522
(у 10.45 час.)
Команданту III. армије – Белановица
„Једну дивизију из ваше армије, која је најближа I. армији, ставите одмах привремено на расположење команданту I. армије. О правцу и месту упућивања ступите у споразум са командантом I. армије, чији ће штаб данас бити на преноћишту у Гукошу“.
Команданту I. армије – Мионица
„Наређено је команданту III. армије, да вам једну од својих дивизија, која је најближа вашој армији, привремено стави на расположење“.
Наређење ОБр. 6524
Команданту I., II. и III. армије, Обреновачког одреда, Одбране Београда и Ужичке војске
„У позадини оперативних трупа запажене су гомиле војника, који су се удаљили из команда и под разним изговорима одлазе у позадину. Они су измешани са избеглицама – мештанима и крећу се и ван путова. Потребно је, да армиске и дивизиске команде, односно команде одреда предузму најстрожије мере против одбеглих из команада, да се одашиљањем коњичких и жандармериских одељења у позадину армије и одреда бегунци хватају и враћају натраг, и уопште, предузети мере, да се удаљавање војника из команада по сваку цену спречи. Ово зло, које прети да нанесе недогледне последице војсци, треба најенергичнијим мерама сузбити. Све старешине у овом погледу треба да се заложе, да се сачува углед и морал наше војске. За даљу позадину издата су наређења надлежним командама“.
Наређење ОБр. 6525
(у 10.50 часова)
Команданту I. армије – Мионица
„Рогачички одред престаће да дејствује, чим I. армија стигне на нову браничку линију. Његове трупе распоредити овако: Дунавској дивизији I. позива вратити све њене трупе; а 12. пешад. пук II. позива и 15. прекобројни пук III. позива са њиховом артилеријом придати Дунавској дивизији II. позива. Командант Рогачичког одреда пуковник Мишић ставља се на расположење команданту армије“.
Наређење ОБр. 6548
(у 18 часова)
Команданту Одбране Београда – Торлак
„Једну хаубичку батерију м. 97. год. од три оруђа упутите одмах у Мељак – команданту Обреновачког одреда. Кад батерија стигне у Мељак, командир исте да извести команданта Обреновачког одреда у Мислођину. О овоме је извештен командант Обреновачког одреда“.
Наређене ОБр. 6550
(у 20 часова)
Команданту Ужичке војске – Ужице
„Упутите одмах један кадровски пешад. пук и 2 брдска топа, да код ушћа Лима обезбеде правац ка Прибоју. Ако пук буде приморан на повлачење нека се повлачи постепено ка Прибоју“.