17. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 17. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 3673
(у 5.25 часова)

„Командант Коњичке дивизије јавља ми, да би за одсудну одбрану Конатичког положаја требала цела једна дивизија. Ја сам упутио Коњичкој дивизији за појачање: 19. кадровски пешад. пук и 1 брзометну батерију и наредио му, да задатак дивизије остаје садањи: осигурање деснога бока и позадине армије. Предузете су припреме, да се одбрана положаја Коњичке дивизије помогне нападом једног пешад. пука Шумадиске дивизије I. позива у бок непријатељу, кад се командант Коњичке дивизије за ово обрати. Пошто ће се Коњичка дивизија, ако буде потиснута, повлачити ка десном крилу Шумадиске дивизије I. позива, то ће бок и позадина Обреновачког одреда остати незаштићене, – па молим, да се за ову евентуалност предузму мере“.

ОБр. 3686
(у 13 часова)

„Моравска дивизија I. позива јавља: „На фронту Чук – Ћелије развија се борба. За сад се уочавају три групе артилерије: На Лајковачкој коси – између Лајковца и Пепељевца и на Пепељевачкој коси. Јачина пешадије за сад је до 1 пука. Стање за сад је редовно“.

ОБр. 3688
(у 13 часова)

„Стање код армије ноћас и јутрос овако је: Моравска дивизија I. позива. Сву ноћ непријатељске патроле покушавале су да се приближе Колубари, али су их наше трупе увек одбијале. Тимочка дивизија I. позива: ноћ је прошла на миру. Коњичка дивизија: у 2 часа непријатељ је пребацио извесне делове на десну обалу реке Пештана на газу код Конатице, који је бранила чета 12. пешад. пука III. позива. Наређено је да се непријатељ одбаци натраг. Шумадиска дивизија I. позива: Обноћ су била омања пушкарања према десном крилу десног одсека. На левој обали Лукавице непријатељ се једним батаљоном утврђује. У 8.45 часова виђен је 1 непријатељски балон код цркве с. Бргула. У 9 часова од Борка дошло је неколико артилериских зрна на десно крило положаја. Наша артилерија није дејствовала. Положај се утврђује“.

ОБр. 3691
(у 16.15 часова)

„12 см. хаубичке батерије могу се употребити, ако буду имале довољно муниције, о чему сам тражио извештај од команданта III. армије. 15 см. хаубичка батерија не може се употребити, те сам јавио команданту III. армије, да са њом располаже, јер сам један део моје тешке артилерије због неупотребљивости на овом терену у Аранђеловац послао“.

ОБр. 3692
(у 18.10 часова)

„У вези ОБр. 3691 од данас јављам, да ћу задржати по 1 вод 12 см. и 15 см. брзометних хаубица са свом муницијом што је имају, а за остатак ступио сам у везу са командантом III. армије, да се што пре уклони са правца ове армије. Тај остатак не могу употребити за то, што нема муниције, а код Крупове хаубичке батерије, што је стока сасвим изнурена“.

ОБр. 3708
(у 24 часа)
„Стање армије данас и вечерас овакво је:
1. Тимочка дивизија I. позива. У 10 часова 1 непријатељска батерија улази у с. Скобаљ, 2 непријатељска батаљона наступају од Г. Јабучја ка Дабином броду, једна наша батерија туче их. Око 11 часова 2 – 3 непријатељска батаљона улазе челом у с. Скобаљ где се заустављају. Код Уба на простору Мургаш – Трњаци уздигнут је непријатељски балон. Од 13.10 до 16.40 часова непријатељска хаубичка батерија 10 см. туче позадину и први борбени ред левог одсека без штете. Око 16.30 часова мања непријатељска одељења покушала су прелаз преко Дабиног брода, но одбивена су. У Скобаљ су ушле и 2 батерије и једна воловска колона са понтонима. Згодне циљеве тукли смо. Губитака нисмо имали.
2. Моравска дивизија I. позива. Код десног одсека непријатељски мањи делови прешав Колубару преко моста (подигнутог на углу Колубаре 3. км. од положаја) рокирали су према десном крилу ове и левом крилу Тимочке дивизије I. позива. Према центру и левом крилу средњег одсека, непријатељ у јачини 1 батаљона укопао се на 300 – 400 метара од леве обале Колубарине и дејствује непрестано пешадиском и митраљеском ватром. Према десном крилу је кретање јачих патрола. Према левом одсеку 1 непријатељски пук приближио се десном крилу на 3 – 400 м. и укопао се, а према левом крилу задржао се на левој обали Љига, дејствује непрестано јаком пешад. и артилериском ватром. Према фронту дивизије откривено је 5 непријатељских артилериских група: три на левој обали Колубаре, а две на левој обали Љига. Артилериском ватром непријатељ је успешно тукао средњи одсек и десно крило левог одсека. Непријатељ се развио највише на фронту: Чук – Ћелије, а слабије на фронту: Лазаревац – Чук и Ћелије -Грабовица. Пред вече показао је тенденцију за јаче надирање правцем: Боговађа – Жупањац. Артилериском ватром са Стрмова, Пепељевца и Лајковца непријатељ туче унакрсном анфиладном ватром средњи и леви одсек, а нарочито са Пепељевца згодно се бије позадина Чука – Враче брдо, стога ће се и овај положај у току ноћи евакуисати, што ће непријатељу сутра дати згодан положај. Губитака има и код артилерије и код пешака.
3. Шумадиска дивизија I. позива. На левом одсеку била су слабија пушкарања. На Брзаку и путу: Вреоци – Цветовац непријатељска слабија одељења укопавају се. Према десном крилу и испред Шумадиског коњичког пука непријатељ је успео од 15 часова, да потисне предстраже коњичког пука, а преко Лукавице пребацио је на десну обалу 1 батаљон, због чега су се и пешадиске предстраже мало повукле уназад. Наређено је, да се непријатељ протера и предстраже врате на Лукавицу. Примећено је, да се непријатељ у мањим групицама пребацује на север ка Коњичкој дивизији, а према овој дивизији оставља слаб застор. Телефонска веза са Коњичком дивизијом није постигнута.
4. Коњичка дивизија: Непријатељ напада од 2 – 11 часова фронт ове дивизије правцем Задњак – Вилина бара са 1 батаљоном, али је враћен на леву обалу Пештана, и правцем Лисопоље – Конатица такође са 1 батаљоном, где је успео да пређе на десну обалу Пештана, задржао се и утврђује се. Напад је потпомаган са 6 топова.
Изгледа, да су предњи делови, а позади вероватно има јачих снага, нарочито на правцу Лисопоље – Конатица, који ће тежити да се дочепају Конатичког положаја „Бељевине“. Губитци: 50 избачених из строја. Рањени: пешад. капетан II. кл. Живојин Луковић, коњички ппоручник Ђура Ђуровић. Погинуо коњички ппоручник Жарко Џунић“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2678
(у 12 часова)

„По наређењу ОБр. 6522 од 16. тек. месеца за сад још не могу да поступим. Трупе су у прикупљању и уређивању. Свака веза између трупа и возова била је покидана, због нагомиланости возова од 5 дивизија на једној комуникацији. Чим се трупе уреде извршићу наређење“.

ОБр. 2699
(у 23.30 часова)

„Данас су се дивизије распоредиле за одбрану на одређеним одсецима и предузеле утврђивање. Прикупљали су се заостали делови и уређивали, вршена је попуна храном, размршавана је позадина од нагомиланости возова разних дивизија. Наређено је да се поднесе подробан извештај о материјалним губитцима у повлачењу с Дрине на Љиг. Непријатељ је данас лагано наступао према фронту ове армије и 1 – 2 батаљона му се задржало на левој обали потока Кацапа, а по исказу мештана у Доњу Топлицу стигла је једна непријатељска дивизија. У 11.30 ч. коњичка официрска патрола наишла је на овом правцу само на колону од 1 батаљона и 1 ескадрона коњице у покрету друмом и долином Рибнице ка с. Топлици. Дринска дивизија I. позива јавља, да је непријатељ пред њеним фронтом слабијим деловима (до 1 вода) избио у висину Сикираче и ту се задржао. Предстража јој је на Миловцу к. 254 имала само пушкарање. Код Чибутковице смо се утврђивали на миру. Вечерас јављају, да је непријатељ осветљавао рефлекторима фронт Комбиноване дивизије“.

Од команданта I. армије

ОБр. 2830
(у 10.40 часова)

„Рогачички одред је још од пре у саставу Дунавске дивизије II. позива. Маркантни су положаји у захвату ове дивизије, а обзиром на вероватне правце кретања непријатеља, он је већ учинио распоред све своје снаге на линији Берковачка главица – Баћевац – Рудо – Орловача – Јељак – Маљен, са јаком резервом на стицају путова код Конџулског брда. Одобрио сам учињени распоред као умесан. Он има извештај од јутрос, да се од прилике 1 батаљон са мало непријатељске артилерије креће Маљенском косом од Бачеваца ка Вуковића ливади и Стражари, а према осталом фронту још се непријатељ не појављује. Обзиром на важност левог крила и бока моје армије и обзиром на појављене трупе Маљенском косом и теренске тешкоће, ја за сад не могу извршити разгруписавање Рогачичког одреда, до повољнијих прилика“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1559
(у 10 часова)

„Сем омањих пушкарања око Рогачице и Бајине Баште, ноћ је у главном прошла на миру“.

ОБр. 1567
(у 16 часова)

„Од изаслатих официрских коњичких патрола правцем Косјерић – Бачевци добивен је извештај, да непријатеља нема све до Бачевачког виса“.

ОБр. 1570
(у 24 часа)

„Прикупљени податци коњичких патрола говоре: На одсеку код Рогачице је 4. брдска бригада од 5 батаљона. На Дебелом брду је код механе 1 батаљон и комора бар једнога пука; на самом Дебелом брду јачина је до 2 батаљона, чије патроле долазе до с. Зарожја. У правцу Таора примећене су само коњичке патроле. На правцу Косјерић – Ваљево примећен је у покрету 1 батаљон, који је заноћио на Буковима. Патрола у правцу Козомора није наишла на јаче непријатељске делове. Према овоме, а нарочито ако непријатељ јачом снагом предузме наступање од Букова, трупе ове војске биће у незгодном положају, јер се имају бранити на два фронта: према Б. Башти и Рогачици и на северу према Ражани“.

Од команданта Обреновачког одреда

ОБр. 1450
(у 2 часа)

„У току прошле ноћи (15./16. новембра) непријатељ је из Обреновца извлачио храну, која је била по приватним магацинима. Да би прикрио ово, отварао је немилице пешадиску ватру са ивице вароши. Око 10 часова примећен је један батаљон у стрељачким стројевима, да се креће ка Тамнави код Тамнавца и Абулађа. На десној обали Тамнаве непријатељ је имао само патроле, које су се цело пре подне носиле са нашим патролама на левој обали Колубаре. Прецизном артилериском ватром и добрим стрелцима овај је батаљон за непун сат натеран на повлачење, оставив 200 војника ван строја. У исто време непријатељска 4 топа гађала су од с. Стублине а 2 топа од Великог поља. До 12 часова прва четири топа била су ућуткана. Са три топа непријатељ је јужно од Циганског села тукао Бачевце – Чардак и Кик – без успеха. Непријатељ се утврђивао левом обалом Тамнаве на ивици Обреновца. Око 11 часова виђене су 2 – 3 чете са 30 кола понтона или чамаца од Фенека – Бољевцу. У исто време виђена су 2 непријатељска аероплана над положајима овога одреда – читав сат. Држање трупа је врло добро. Код 1. коњичке бригаде такође се водила борба цело пре подне око реке Колубаре, на чију десну обалу непријатељ тежи да пребаци патроле“.

ОБр. 1455
(у 21 час)

„Командант Одбране Београда упутио ми је хаубичку батерију од 2 оруђа, а по вашем наређењу ОБр. 6578 требао је послати три оруђа. Ова два оруђа стигла су и ноћас ће се пласирати“.

ОБр. 1494
(у 22 часа)

„По подне, сем омањих чарки према средњем делу фронта, нема ништа ново. Непријатељ је и даље на левој обали Колубаре, местимично на 200 метара од обале. Око 12 часова примећен је један непријатељски биплан потпуно црне боје; код Грабовца цело по подне био је привезан балон на незнатној висини“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 585
(у 8.20 часова)

„Ноћас после пола ноћи предузето је било енергично рекогносцирање четницима и отреситим пешацима, са Топчидерског одсека ка Земуну и Бежанији. Успели су, да се приближе до непријатељских ровова код Земунске железничке станице и Бежаниске косе бацајући у ровове бомбе. Непријатељ је одговорио пешадиском ватром и артилериском из свију оруђа, па и једног монитора. После пушкарања од 2 часа наши извиђачки делови су се повукли у реду са врло малим губитцима. Ово је помагала и сва наша артилерија са ограниченим бројем метака тукући им новоподигнута утврђења на Бежаниској коси, касарну у Земуну, варош Земун и земунску железничку станицу. Јутрос је непријатељ покушао, да наше делове на левој обали Саве код Остружнице одбаци на десну обалу. Предузете су мере да му се то осујети“.

ОБр. 589
(у 20 часова)

„У току дана непријатељска артилерија са Бежаниске косе тукла је: Велику и Малу аду, Савски мост, Чукарицу, Баново и Топчидерско брдо, без већих резултата. На фронту према Остружници непријатељ је јутрос од Бољевца и Јакова напао наше делове на левој обали Саве. Борба је ишла од 5.30 – 12 часова. Непријатељ је успео, да према Умци протера наше патроле са леве на десну обалу Саве. Наша артилерија са Остружнице нанела је велике губитке непријатељу. Предузеће се мере, да се према Умци лева обала опет очисти од непријатеља. Према Панчеву нашом артилериском ватром успешно је тучена непријатељска комора. Један непријатељски аероплан летео је од Обреновца до Београда и натраг“.

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња

ОБр. 288
(16. новембра у 20.45 часова)

„Санџачка војска јавља, да је непријатељ прешао Дрину са 2 чете код утока р. Крушевице и да су ту на левој обали Дрине још 6 чета. Због овога њен 1 батаљон са десне обале Лима одступио је на Рудо, где је форсирано упућена Дечанска бригада, 2 брдска топа и 2 митраљеза. Ако би непријатељ продужио уз Лим наређено је Санџачкој војсци, да са Дечанском бригадом формира један одред од 3 – 4.000 људи са 4 – 6 брдских топова и 4 – 6 митраљеза, за напад на десно крило и позадину непријатеља. То исто, ако би пошао од Вишеграда – Прибоју. На фронту Лим – Фоча непријатељ још ништа не предузима. На осталим фронтовима дан је прошао на миру“.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 6564

Команданту II. армије – Даросава

„Због теренских прилика на одсеку III. армије наређено је, да вам се одмах упути једна 15 см. хаубичка батерија и једна 12 см. турска батерија, ако се не могадну пласирати на одсеку III. армије. Ступите у споразум са командантом III. армије у Белановици и о резултату известите“.

Наређење ОБр. 6573

Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње

„Наређено је команданту Ужичке војске, да на ушће Лима, а ради одбране правца ка Прибоју упути један кадровски пук са два брдска топа. Молим наредите, да црногорске трупе огарантују овај правац довољном снагом до доласка наших трупа, а потом и даље споразумно са нашим трупама садејствују при одбрани истога правца“.

Наређење ОБр. 6585

Команданту III. армије – Белановица

Телефоном одобрен предлог ОБр. 2678 (види горе овај број).

Наређење ОБр. 6592

Команданту III. армије – Белановица

„Командири 2. и 9. батерије Дринског пољског артилериског пука задржати су овде, док се ове батерије не комплетирају топовима, ради упућивања у њихов пук“.

Наређење ОБр. 6593
(у 18 часова)

Командантима I., II. и III. армије,
команданту Ужичке војске, Одбране Београда, Браничевског одреда, Обреновачког и Крајинског одреда

„У вези депеше ОБр. 6524 од јуче наређујем: у армиским штабовима и штабовима одреда, као и у штабовима дивизија команданти да образују преке судове за суђење бегунцима са бојишта. Ови команданти наредиће и подручним командантима пукова, да у смислу раније моје наредбе Бр. 290 образују преке судове за суђење бегунцима са бојишта и кривцима за дела из § 66. вој. казненог законика. Суђење мора бити врло брзо“.

Наређење ОБр. 6597

Команданту II. армије – Даросава

„Обзиром на апсолутну потребу одржања положаја, сву хаубичку артилерију, која има муниције задржите и употребите. Изнурена стока не сме бити узрок враћању батерија, замените је из возова, које враћате натраг“.
Наређење ОБр. 6599

Команданту II. и III. армије

„Досадашње наше искуство у операцијама показало је ове главне недостатке:
1. Армије, па и дивизије су у већини случајева остајале без резерава. Због овога распоред је био танак и немоћан, да одоли навали груписаног непријатеља било на фронт, било на бокове и позадину.
2. Танак и једноставан распоред и оскудица резерве учинило је те су армије, дивизије, приковане за своје положаје, због чега је и акција постајала „пасивна“ која не води успеху, као што је се то и искусило.
3. Једино средство, које води успеху, јесте у највећем степену активност изражена у маневровању. За ово је један од првих услова имати јаку резерву. Код непријатеља се ова активност видније још истиче а код нас се на против оскудица довољне активности осећа. У колико су фронтови положаја већи, у толико је значај резерве за активно дејство већи.
4. Често пута је било изненађења и препада од стране непријатеља, поводом чега су се брзо губили положаји и стварала паника и неред код трупа. Бити побеђен да се још и оправдати, кад се употребе сва средства, која су тога тренутка била на расположењу и учинивши све што је у власти старешина, па ипак се изгуби борба. Али бити изненађен, не да се оправдати ничим. Ово је криминал, који треба дати под суд.
5. Пада у очи недовољно извиђање и уопште обавештавање о непријатељу. Често пута данима се стојало према непријатељу а није се знала јачина и састав непријатеља. У овоме погледу непријатељ стоји боље од нас. О сваком нашем покрету он је благовремено обавештен и одмах предузимао противмере да га осујети.
6. Узајамно потпомагање суседних јединица у борби и обавештавање суседа о току борбе и својим намерама не врши се како треба, већ у највише случајева, командант сваке јединице гледа само себе а за потпомагање суседа и на споразум за заједнички рад са њим не стара се, колико је то у датој ситуацији потребно и могућно.
7. У последње време осећа се извесна клонулост духа код неких делова трупа и старешина, због тешкоће и оскудице са којима се морамо неминовно борити. Старешине свих редова треба да су свесне своје улоге, да у овим судбоносним данима по земљу и народ треба сваки на свом месту да истраје до пожртвовања, и да настане свим силама да трупе одрже у руци и да јој поремећену равнотежу духа што пре поврати. Треба бити убеђен и чврсто решен, да се са ове линије не може даље ићи; да је било доста попуштања, и да сада у интересу нашег угледа и до сад стеченога гласа ваља извојевати победу. Са овим убеђењем треба отпочети битку. Нека команданти армија настану свим силама, да се ови недостатци за у будуће отклоне“.

Слични чланци: