18. новембар, Операције Ужичке војске, Обреновачког одреда и Одбране Београда

Операције Ужичке војске

У току ноћи 17./18. новембра, непријатељ према појединим одсецима није ништа предузимао. Али с обзиром на извештаје, који су добивени у току јучерашњег дана од коњичких патрола о покретима и појави појединих непријатељских колона, а у циљу јаче безбедности десног бока и позадине Ужичке војске, под ОБр. 1578 наређено је 18. новембра у 9 час. команданту Шумадиске дивизије II. позива:
1. Да 10. пук II. позива са брдском брзометном батеријом одмах упути правцем: Кадињача – Ђаков камен – Петострука буква – Преведене воде – Каран – Црнокос (Клупа). По доласку на Црнокос, пук ће остати или на овом месту и командант пука организовати одбрану правца: Ражана – Косјерић на положају Црнокос, или предузети даљи покрет преко с. Тубића на Околиште позади фронта: Брезов брег – Субјел – Биљези (где је упућен један батаљон 2. прек. пука III. позива са 3 Крупова пољска топа), ради одбране овог фронта и заштите праваца ка Добрињу и Гојној Гори;
2. Да Кадињачу, место 10. пука, поседне 1 – 2 батаљона допунског пука, пошто ће се на овај положај, кад ситуација захте, повући 4. пук III. позива са одсека источно од Бајине Баште;
3. Да пољску Дебанжову батерију са Кадињаче упути за Ужице, којој ће се по доласку издати наређење, да преко Пожеге и Овчарско – Кабларске клисуре продужи покрет преко Врнчана на положај „Шиљковица“.
У току 18. новембра стање на појединим одсецима било је овако: На одсеку Мокра Гора – Вардиште. Од извиђачког вода са Шаргана добивен је извештај, да су се непријатељске пешадиске патроле појавиле око хана Јагодине. Јачи непријатељски делови нису примећени. У исто време командант Санџачке војске извештава, да је непријатељ непознате јачине прешао Дрину код с. Пијавице, јужно од Вишеграда, и да је предузео мере за заштиту Прибоја и Рудо до доласка 5. кадров. пука.
На одсеку Бајина Башта – Рогачица. Са леве обале Дрине, са Градине и Ђурђевог брда, непријатељ је дејствовао артилериском ватром од 9 – 11 час. на Мусино брдо и Кик. Под заштитом артилериске ватре, са једним батаљоном пешадије (3 чете), посео је одсек од с. Црвице до Јелина. Између 15 и 16 час. непријатељ је понова отпочео дејство артилеријом са Градине и пешачком ватром са леве обале Дрине на наше предње делове на ушћу реке Пилице. Наша артилерија са Мусиног брда избацила је неколико метака. По исказу једног одбеглог аустриског војника, на Јелину се налази 2. батаљон 23. ландштурмског пука са 4 топа и 2 митраљеза; један батаљон у с. Својдругу; 1 батаљон Мађара је у Рогачици. По његовом исказу 37. домобрански пук отишао је левом обалом Дрине спрам Бајине Баште.
На одсеку Јелова Гора. У току овог дана непријатељ према овом одсеку није ништа предузимао. Наше трупе утврђивале су своје положаје и упућивале даљне патроле, од којих се сазнало: Од патроле долином реке Рогачице (изворни део) ка с. Вујетићу, да у овом селу има непријатељских делова, чију јачину није могла да сазна. Од патроле упућене ка с. Ралићу и Маковишту, да непријатељски делови долазе до Г. Зарожја, до близу Маковишта и Таора. Патрола упућена преко Полошнице ка В. Брези, сазнала је преко коњичке патроле, да се једна непријатељска колона са Дебелог брда креће на Мравињце, северно од Маковишта, а око подне дошао је један непријатељски батаљон на Маковишко поље.
На одсеку код Косјерића. Од изасланих коњичких патрола добивени су ови извештаји: Патрола, која је заноћила јужно од непријатељске колоне на Буковима, јавља да је иста колона јутрос продужила покрет правцем ка Ражани и даље ка Косјерићу. Јачина колоне је један батаљон са товарним коњима, на којима је или брдска артилерија или митраљези. Коњички дивизион прикупио се код Тулимирског брда, сјахао за борбу пешке и поставио за дејство своја два митраљеза. Кад је чело ове колоне било близу Косјерића, отворена је карабинска и митраљеска ватра. Изненађена овом ватром, непријатељска колона и не ступајући у дејство повукла се готово у нереду. Ово је било између 15 и 16 час. Патрола, упућена правцем Радановци – Таор, јавља да су се на томе правцу појавиле непријатељске коњичке патроле и да се овим правцем од Дебелог брда преко Повлена и Мравињака креће једна непријатељска колона, јачине 1 пука и 2 ескадрона. Пошто се према добивеним извештајима већ могло да закључи о намери непријатеља, да ће иза појављених делова наступати јача снага на простору Косјерић – Маљен, то су одмах предузете мере, те да се групише јача снага око Косјерића у циљу активног дејства против појединих непријатељских колона на правцима ка Косјерићу. Ради овога у 18.40 час. издато је под ОБр. 1583 команданту Шумадиске дивизије авизо наређење:
1. Да 2 батаљона 11. пука са брдском брзометном батеријом, под командом мајора Светозара Филиповића упути са В. Приседола косом Мачковца и преко Тавница на Сјеровачу (Црнокос).
2. Да на В. Приседо упути један батаљон допунског пука.
3. Да се 4. пук III. позива са придатом му артилеријом повуче у току ноћи са фронта: Вис – Кик – Мусино брдо – Главица на одсек: Ђаков камен – Кадињача – Поникве. Ради одржавања додира са непријатељем заштитница овог пука да остане на положајима на левој обали реке Дервенте. Батаљон 10. пука III. позива да се упути на положај „Трешњевица“ на раскрсници путова за Каран и Пожегу.
4. Да са 4. пуком III. позива, једним батаљоном 15. прек. пука III. позива и остатком допунског пука, организује одбрану правца: Бајина Башта и Мокра Гора – Ужице. Командант одбране овог одсека, командант 11. пука II. позива пуковник Стеван Васић.
5. Да се чета са Шаргана повуче у састав свога батаљона, а вод коњице да и даље врши осматрање у правцу Мокре Горе.
6. Да командант дивизије прими команду над трупама око Косјерића.
У 21 час., под ОБр. 1585 издата је диспозиција за даљи рад Ужичке војске у овоме:
„1. Трупе Ужичке бригаде: 4. и 12. кадровски пук и 2 батаљона 11. пука II. позива, брдска брзометна батерија и једна пољска брзометна батерија, као десни одсек, а 4. пук III. позива, 1 батаљон 15. прек. пука III. позива и допунски пук Шумадиске дивизије II. позива, као леви одсек – остају на својим положајима, са главном одбранбеном линијом: Црни врх – В. Приседо – Ђаков камен – Кадињача – Поникве са задатком, да упорном одбраном ове линије огарантују правце: Бајина Башта – Мокра Гора – Ужице и леви бок и позадину Косјерићког одреда, правцем Маковиште – Сјеча река.
2. Косјерићки одред: коњички дивизион, 10. пук II. позива, 2 батаљона 11. пука II. позива, 2. прек. пук III. позива, 1 батаљон 15. пука III. позива, Ибарски батаљон, 2 брдске брзометне батерије, 1 брдска Дебанжова батерија = 11 батаљона и 12 топова под командом команданта Шумадиске дивизије II. позива, да се прикупи на положајима јужно од Косјерића на Црнокосу, на фронту: Цикоте – Шарампов, са бочним обезбеђењем на фронту: Субјел – Биљези, где се за сад налази један батаљон 2. прек. пука III. позива са 3 Крупова пољска топа. Задатак је овог одреда: да се непријатељска слабија колона од Ражане нападне и протера пре но што би пристигла колона од Таора. Остављајући потребан застор према овој, бацити се свом снагом против колоне која наступа од Таора преко с. Радановца.
3. Пољске болнице биће у Ужицу и Пожези, где су и слагалишта хране и муниције.
4. Ситуација захтева највеће пожртвовање и истрајности старешина и војника.
Распоред Шумадиске дивизије II. позива 18. новембра у вече: На Брановој глави – Главици: допунски батаљон 10. пука са једном пољском брзометном батеријом. Од овог батаљона једна чета на Шаргану са једним коњичким водом и одељењем пионира, коме је стављено у дужност да поквари пут Шарган – Мокра Гора. На Буљи – Поникве: 1 батаљон 15. пука III. позива и батаљон 4. пука III. позива, од кога је 1 вод остављен на Јарчевом брду. На Кадињачи: штаб допунског пука, допунски батаљони 11. и 12. пука II. позива, 1 пољска брзометна и 1 пољска Дебанжова батерија. На В. Приседу: штаб 11. пука II. позива са два батаљона и 1 брдском брзометном батеријом. Код Бајине Баште на линији: Кик – Шарампов – Мусино брдо – Главица 3 батаљона 4. пука III. позива са 1 брдском Дебанжовом батеријом. Штаб дивизије, телеграфско одељење, болничарска чета и санитетска колона у с. Дубци.

Операције Обреновачког одреда

Ноћ је прошла на миру. У 2 часа примљен је извештај команданта 1. коњичке бригаде, да је непријатељ успео у току прошле ноћи да пребаци извесне делове на десну обалу Пештана, да је у циљу пребацивања ових делова вођена с њим и пешадиска и артилериска борба до 12 час., да је од 10.40 час. продужена слаба артилериска борба и тада је настало затишје; да је за протеривање непријатеља са десне на леву обалу реке Пештана наредио, да у току ноћи батаљон 10. кадров. пука, потпомогнут 1. и 4. коњичким пуком и трупама III. позива протера непријатеља и утврди се на десној обали р. Пештана. На питање телефоном, колика је ту снага непријатељева и докле је у напредовању доспео: из штаба 1. бригаде нису могли дати други одговор до, још нема тачних података.
У 10 час. примљен је извештај команданта 10. кадровског пука, да већ 10 часова не може да добије никакав извештај о своме батаљону, јер у бригади не знају где је сада батаљон и шта је ноћас урадио. По извештају ађутанта бригаде, батаљон је упућен на предстражу противно задатку за који је упућен. Да би могао људе уредно снабдевати, моли да се извести, где је батаљон сада и кад ће се вратити у састав пука. На питање из штаба одреда телефоном из бригаде су одговорили, да је батаљон употребљен за предстражу и да га не мисле смењивати.
Због овога извештена је Врховна команда: „Командант 1. коњичке бригаде употребио је послати му батаљон 10. кадров. пука за предстражу на једном делу свога фронта, а своју коњицу и III. позив повукао, велећи, да му нису сигурни. Ноћ је прошла без икаквог покушаја, да се непријатељски слаби делови пребаце преко реке. Ни до 10 час. командант 1. коњичке бригаде не зна о снази непријатеља на своме фронту и вели ми, да ће питати команданта батаљона, кад ће да пребаци непријатеља преко реке. У току јучерашњег дана првим извештајима јављено ми је, да непријатељ надире и да је прешао реку према десном крилу његовог одсека, а по подне да је све то било на левом крилу његовог одсека. Уопште из свих извештаја види се пометња, збуњеност и збрка, која се само повећава тиме, што се бригадни штаб сваки час сели, чим почне борба и тиме кида постојећу везу“.
Из Врховне команде пуковник Живко Павловић наредио је, да се команданту 1. коњичке бригаде саопшти: „Наређује вам се, да одмах пребаците непријатеља преко Колубаре и то да се сврши још данас. Зато сте и добили 19. кадров. пук и батаљон 10. кадров. пука. Чим се непријатељ протера, вратите батаљон 10. кадров. пука у састав Обреновачког одреда. О овоме наређењу известите одмах и команданта Коњичке дивизије, а о извршењу поднесите одмах извештај преко Обреновачког одреда“. Ово је телефоном саопштено команданту 1. коњичке бригаде са ОБр. 1508.
У 13.05 час. добивен је одговор команданта 1. коњичке бригаде под ОБр. 588: „Командант Коњичке дивизије наредио је, да батаљон 10. кадров. пука не враћам без његовог писменог наређења“. Због овога је упитана Коњичка дивизија са ОБр. 1511 преко бригаде, да ли је примила рапорт одреда Бр. 1508 којим се саопштава наређење Врховне команде (пуковника Павловића), да се непријатељ одмах протера и батаљон 10. кадров. пука врати у састав одреда. У 15.15 час. 1. коњичка бригада извештава телеграмом: „Извештај на који очекујете послат вам је данас под ОБр. 588“. Одговорено му је под ОБр. 1516: „Од вас нисам извештај ни тражио, већ од команданта Коњичке дивизије, коме сте требали одмах отправити моје ОБр. 1508 и 1511. Молим да га одмах отправите, иначе ћу известити Врховну команду, да га нисге хтели отправити, јер све ово радим по њеном наређењу“.
У 16.45 час. примљен је рапорт 1. коњичке бригаде: „Ваш рапорт ОБр. 1508 и 1511 одмах сам отправио команданту Коњичке дивизије. Томе команданту не дозвољавам да прави произвољне претпоставке како о мени лично тако и о мојој дужности“. Одговорено му је: „Ваш извештај био је толико нејасан, да је морао изазвати мој акт (а не рапорт) ОБр. 1516. Због те нејасности и захтевао сам у име наређења Врховне команде, да се мој акт ОБр. 1508 и 1511 достави команданту Коњичке дивизије. Јер, у место да добијем јасан извештај и то од команданта Коњичке дивизије и повраћај батаљона 10. кадров. пука, ви ми одговарате: „Извештај на који очекујете послат вам је данас под ОБр. 588“, у коме о ономе, о чему ја питам командант Коњичке дивизије нема ни речи“.
У 17.30 час. командир 4. ескадрона извештава, да се једна непријатељска чета укопала у близини леве обале Очаге за 4 – 500 м. јужно од воденице Очаге. У 19 час. командант 1. коњичке бригаде моли, да се са артилеријом на крајњем левом крилу омета прелаз непријатељу, који припрема прелаз јужно од Стублинске воденице, и по могућству да се неутралише непријатељска батерија од два топа, која туче наше стрелце у стрељачким заклонима на самој речној обали, пошто је то немогуће постићи са положаја једне коњичке батерије, која је на десном пододсеку. Непријатељ је са једним топом данас по подне једно краће време тукао леви одсек – Благојев камен – без икаквог резултата.

Операције Одбране Београда

Нема ништа важније. – Избачен је по који артилериски метак и било је пушкарање од стране непријатеља.

Слични чланци: