18. новембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 18. новембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 3715
(у 4.30 часова)

„Командант Моравске дивизије I. позива чини представку, да због изложености положаја Човке обухватној артилериској ватри, поседне косу Кременица. Ја ово нисам могао да одобрим, а лично ћу отићи, да се уверим о стању и поднећу извештај“.

ОБр. 3713

„Поводом наређења Врховне команде ОБр. 6599 тачка 7 част ми је молити: да ми се по мојим многобројним потраживањима пошаље довољно муниције за брзометне пољске топове, јер се сад располаже просечно са око 150 шрапнела и 20 разорних граната на цев, а то није ни приближно довољно, да се са успехом бије битка. На сва моја досадашња тражења, слало ми се по врло мало и тиме се једва подмиривао врло штедљив утрошак, а стање је остајало, као што сам горе навео“.

ОБр. 3728
(у 12.25 часова)

„Стање код армије ноћас и јутрос овакво је:
1. Моравска дивизија I. позива. На десном одсеку било је повремено пушкарање. Према средњем одсеку код непријатеља стање је непромењено. Артилериско дејство било је само на стрељачке заклоне и позадину одсека – без успеха. На левом одсеку била су патролна пушкарања; рад непријатељских патрола олакшан је бацањем светлећих бомби. Погинуло 2; рањено 8.
2. Тимочка дивизија I. позива. Према левом одсеку је ретка пешад. ватра, иначе дуж целог фронта је мир. Ништа ново нема о непријатељу. Рањен 1 војник.
3. Шумадиска дивизија I. позива. Слабо пушкарање било је пред Шумадиским коњичким пуком. Спрам Брзака до реке Лукавице непријатеља нема, али се чује нека лупа у северозападном правцу. Патроле извиђају.
4. Коњичка дивизија. Обноћ нема ништа ново; око 7 часова омање пушкарање.
5. Командант армије је на положају“.

ОБр. 3736
(у 17.45 часова)

„У вези ОБр. 3715 јављам, да сам се вратио са обиласка полажаја Човке; налазим, да положај Човка сем онога што се види и са карте, нема неких нарочитих незгодних особина. Једино Враче брдо изложено је и анфиладној и позадњој артилериској ватри, али се и та незгода мора отклонити распоредом и фортификацијом. Према овоме наредио сам, да командант Моравске дивизије I. позива са својом дивизијом мора извести одсудну одбрану на овом положају“.

ОБр. 3746
(у 24 часа)

„Стање код армије данас и вечерас овакво је:
1. Тимочка дивизија I. позива. Пребачени непријатељски делови преко Колубаре упутили су се ка левом крилу левог одсека, али су одбивени ватром оставив 20 мртвих и 3 заробљена. Потом непријатељ покушава покрет у напред од Дабиног брода, али га наше три чете нападом одбијају. Наш напад помаже нам артилерија, која том приликом поруши импровизовани мост код Дабиног брода. Борба је прекинута у мрак. Непријатељска хаубичка батерија избацила је свега неколико метака. Због мочарног времена и бара повукли смо предстраже за нешто уназад. Заробљеници веле: код Дабиног брода је 8. ландвер. пук, низводно од њега 7. а позади овога у дивиз. резерви 6. Узводно од 8. је 28. ландверски и даље 14. ландштурмски. Наше одступање тумаче тиме, што немамо муниције, а неки мисле, да им спремамо клопку.
2. Шумадиска дивизија I. позива. Борбе није било. Патроле слате на л. обалу Лукавице нису приметиле непријатеља. Пред средњим одсеком примећено је да се непријатељ укопава. Са десног одсека покушаће трупе, да протерају непријатеља из шуме у углу између Лукавице и Турије.
3. Моравска дивизија I. позива. Неколико непријатељских покушаја према десном крилу одбивено је. Према средњем одсеку непријатељ из ровова на 2 – 300 м. до леве обале Колубаре, непрестано дејствује пешадиском ватром; артилерија је слабо дејствовала. Према десном крилу левог одсека непријатељ је око 9 часова, користећи маглу и покривен терен, прешао преко Љига и заузео наш напуштени истакнути положај „Чук“, одакле се, добив појачање од 3 батаљона и 4 митраљеза, кренуо на напад, али је убрзо заустављен јаком пешадиском и митраљеском ватром иза зграда засеока села Ћелије. Изведен један наш топ на гребен положаја Ћелија, успео је јаком ватром, да непријатеља са знатним губитцима натера на одступање. Сад се непријатељ пред фронтом левог одсека налази на 1.000 и више метара. Према левом крилу левог одсека непријатељ је целог дана остао на левој обали Љига, одакле је дејствовао пешадиском и митраљеском ватром. Око подне је покушао прелаз са слабијим деловима преко каменог моста на Љигу, али је одбивен. Непријатељска артилериска ватра према овоме крилу била је доста јака и успешна, јачина непријатеља је око 2 батаљона. Губитци: погинуло 13, рањено 66 војника и активни потпоручници Благоје Костић и Милован Станковић.
4. Од Коњичке дивизије извештај није добивен; телефонска веза је прекинута. Накнадно ће се послати“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2711
(у 12.30 часова)

„Сходно наређењу ОБр. 6604 за помагање левог крила II. армије учињено је: На Виноградима постављена је једна пољ. батерија тако, да може дејствовати у правцу левог крила II. армије и да туче цео предтерен тога крила до највећег домета. Та батерија од јуче дејствује. На истом месту од јутрос се пласира једна турска хаубичка батерија са истим задатком. Данас се на то крило шаље и једна аустриска батерија. 13. пешад. пук упућен је под команду Моравске дивизије I. позива за појачање Жупањевца. Резерва Дринске дивизије II. позива – 6. пук – налази се на крајњем десном крилу те дивизије“.

ОБр. 2732
(у 24 часа)

„На фронту армије у току данашњег дана није било значајнијих новости. На десно крило Комбиноване дивизије непријатељ је избацио неколико артилериских метака – но без резултата. Предстраже Дринске дивизије I. позива (1 пук) и Комбиноване дивизије (1 батаљон) су на Пландишту и Тополском брду“.

Од команданта I. армије

ОБр. 2653
(у 16.15 часова)

„Предузео сам могуће мере, да се осујети непријатељски покрет од Букова и Ражане према фронту: Маљен – Узуновац и Стражара. Саобразно многим околностима у непријатеља, сва је прилика, да ће они горњим правцима упутити доста јаку снагу, појимајући велики утицај уопште ове армије на садашњим положајима. Ако би имало могућности, био бих мишљења, да се правцем села: Росића и Ражане упути једна јача колона од Косјерића у бок непријатељу, те би на тај начин и мојим дејством са Маљена непријатељ био доведен у незгодан положај и сатрвен. Молим за благовремени одговор“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1581
(у 12.35 часова)

„Коњичка патрола јавља: два непријатељска батаљона од јутрос су у наступању од Букова ка Ражани. Патрола са правца: Радановци – Таор јавља, да су на томе правцу примећене непријатељске коњичке патроле. Наредио сам, да се 1 пук са 1 брдском брзометном батеријом крене за Црнокос. Ако бих напао непријатеља у десни бок, бацићу га на положај ка Гојној Гори, који нисам досада могао да поседнем. Један батаљон стиже на Субјел; ако непријатељ предузме покрет јачом снагом у правцу Гојне Горе настаје питање у погледу пребацивања трупа за затварање теснаца на левој обали Мораве, пошто је даљина до досадањих положаја најмање један и по дан марша“.

ОБр. 1582
(у 19.45 часова)

„Коњички дивизион са правца: Косјерић – Таор – Маковиште јавља: Непријатељска колона (1 пук и 2 ескадрона коњице) креће се од Дебелог брда преко Повљена и Мраљинци; а колона, која се кретала друмом од Ражане, избила је челом код с. Брајковића. Данас у 14.40 часова северно од Косјерића чула се митраљеска паљба, која је трајала 30 минута. Од једног Србина заробљеника 2. батаљона 23. ландштурмског пука сазнало се, да је овај батаљон на Јелину (јужно од Рогачице) са 4 топа и 2 митраљеза; један батаљон у с. Својдругу, а један батаљон Мађара у Рогачици. 37. домобрански пук, да је отишао уз Дрину левом обалом ка Бајиној Башти; држи се да ће оба пука сутра вршити напад. Око хана Јагодина јужно од Велетова појавиле су се непријатељске патроле“.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 6604
(у 8.50 часова)

Команданту III. армије – Белановица

„Због тога што је положај Човка лево крило II. армије стављено под јаку унакрсну артилериску ватру и грози јој опасност од Боговађе, померите ваше десно крило на Жупањац и групишите на њему или на Чибутковици један дивизион артилерије првенствено хаубичке за парирање дејства на Човку од непријатељске артилериске групе са Пепељевца. По потреби нападните Пепељевац и пешадијом“.

Команданту II. армије – Даросава

„Наређено је команданту III. армије, да своје десно крило наслони на Жупањац и на њему или на Чибутковици групише један дивизион артилерије, првенствено хаубичке, за парирање дејства на Човку од непријатељске артилериске групе са Пепељевца. Човка се ни у ком случају не сме напустити“.

Наређење ОБр. 6608

„Команданту II. армије телеграфски је наређено, да се положај Човка ни у ком случају не сме напуштати. III. армији наређено је, да десно крило наслони на Жупањац и да групом артилерије одавде или са Чибутковице, као и нападом пешадије, парира дејство непријатељске артилериске групе са Пепељевца“.

Наређење ОБр. 6619
у 16.35 час.

Команданту I. армије – Бољковци
Команданту III. армије – Белановица

„Све неборце, који су вам били придати за утврђивање положаја око Ваљева, упутите одмах са придатим им официрима у Крагујевац, команданту Шумадиске дивизиске области“.

Наређење ОБр. 6645

Команданту I. армије – Бољковци

„Поводом извештаја команданта Ужичке војске, да се од Таора појављује једна непријатељска колона јачине 1 пука и од Ражане јачине 2 батаљона, војвода је наредио, да командант I. армије са једним јачим одредом од Маљена загрози левом боку и позадини непријатеља, који подилази Црнокоси, те да потпомогне команданта Ужичке војске на Црнокоси“.

Слични чланци: