Операције Ужичке војске
У току 21. новембра, стање на појединим одсецима било је овако:
На фронту према Прибоју. Из ухваћеног телефонског извештаја сазнало се, да ће непријатељ у току овог дана наступати једним делом преко Сухе Горе за Голеш (једна чета, са једним водом јегера и једном машинском пушком), а другим делом (јачине једног батаљона 27. домобранског пука) од Добруна ка Бјелом брду. На фронту око Вишеграда налази се 79. пук и један батаљон из 41. пука. По другом ухваћеном извештају, непријатељ је упутио извесна одељења преко Мокре Горе ка Кремни. 5. кадровски пук избио је на линију: Варда – Врановина – Паштано брдо, а граничари са једном четом 5. пука на Бијело брдо. Непријатељско одељење са Бијелог брда протерано је. У току овог дана предузето је извиђање ка Сухој Гори, где је дошло и до борбе, пошто је непријатељ изашао на Суху Гору пре наших трупа. Због извештаја да ће непријатељ упутити извесна одељења у правцу Кремне, наређено је:
1. Да командир Ибарске чете из Чајетине упути два вода на Виогор, те да извиђа у правцу Мокре Горе и сузбијају непријатељска одељења, која се буду појављивала од Мокре Горе.
2. Да командант левог одсека са Вранове Главе упути једну чету на Шарган а од ове један вод на Милошевац, те да извиђају и сузбијају непријатељске делове од Мокре Горе и Заовина. Покретом делова 5. кадров. пука ка Сухој Гори, граничара ка линији Четаљ – Тамнице, извиђачких делова од Виогора и Шаргана, непријатељ се повукао из Вардишта ка Добруну. Коњичка патрола са Шаргана долазила је у току данашњег дана до Вардишта и на непријатеља није наишла.
Према овоме, због веће истакнутости 5. кадров. пука, захтевано је од команданта црногорске Санџачке војске, да његове трупе у Руду са 5. пуком заједнички дејствују у циљу протеривања непријатеља преко Дрине, пошто по добивеним податцима изгледа, да није толико јак, да га мање трупе не би могле сузбити.
Стање на левом и десном одсеку. Чета, упућена са Рајчевића брда, у вези са четама 12. пука, успела је да избије и заузме Мусино брдо. Чете 12. кадров. пука са десног одсека, упућене да изврше препад на непријатељске делове, избиле су на линију Вишесава – Главица, а потом се упутиле ка Кику и успеле да непријатељске делове око 17 час. протерају. На овај начин ове чете овладале су линијом: Вис – Главица – Вишесава – Кик. Чета 4. кадров. пука избила је на Главицу (932) а једним водом на Вртаче. Али око 11 час. примећени су јачи непријатељски покрети. Са Јасеновца ка Главици и Вртачи кретале су се две колоне, јачине од по два батаљона; са Шарампова ка Јасеновцу једна колона, јачине такође два батаљона. Због покрета и напада непријатеља, делови 4. кадров. пука са Главице и Вртача повукли су се на своје положаје на леву обалу реке Рогачице. Непријатељ се груписао на Вртачама и Јасеновцу, образујући фронт мањом снагом према Вису (900) – Игњатовићи а јачом према Годановцу – Црном врху. На Вртачи и Јасеновцу непријатељ је отпочео да се утврђује, али је спречен нашом артилеријом. Око 18 час. отпочели су пребацивање непријатељски делови од Ћебића и Маковишта и дошли у додир са нашим предњим деловима од Варде. Поред ових покрета, непријатељ је предузео покрете и ка Вису (к. 822), те је истуреним четама наређено, да се на случај, да их непријатељ нападне јачом снагом, повуку ка Вишесави.
Стање према Косјерићу. Од команданта појединих колона, упућених у току јучерашњег дана ка Глоговцу, сазнало се: да се непријатељ у току јучерашњег дана утврђивао на положајима код с. Глоговца, где је поставио и три топа; да по исказу мештана непријатеља има на Равном Маковишту, Таорским стенама и Дреновачком кику, а да јачу снагу са ових положаја пребацује ка Козомору. Тако исто од мештана сазнало се, да је јача непријатељска снага 18. новембра дошла са Дебелог брда на Маковиште и да се и ове трупе упућују ка Козомору. У правцу Таора, Радановаца и Дреновца упућују се слабији делови. Са покретом колона у току овог дана ка одређеним објектима ка фронту Глоговац – Стојићи, непријатељ од Ражане и Глоговца отпочео је покрет у правцу Козомора и Дивчибара. Обе наше колоне избиле су у подне без борбе и то: десна колона на одсек Глоговац – Стојићски рид, а лева колона, главнином код с. Поповића а са предњим деловима код с. Стојића на к. 731. Као лева побочница упућене су две чете леве колоне код с. Парамуна и на Вис (878) код с. Радановаца. О покрету непријатељске колоне ка Козомору известила је и коњичка официрска патрола из с. Мионице, северно од Субјела. Ова колона отпочела је покрет у 7 час. и то: слабијим делом, јачине до две чете и око 100 товарних коња ка Буковима и јачом од три батаљона са 50 – 60 товарних коња ка Козомору. Код Козомора ова је колона мало застала, па је потом продужила кретање ка Дивчибарама. На положајима код Глоговца, наше су трупе заноћиле и отпочеле утврђивање.
Од коњичког официра код левог крила I. армије добивен је извештај, да су трупе код Маљена (12. пук II. позива) ослабљене са 2 батаљона, који су повучени у резерву ка Баћиновцу, пошто се у току 19. и 20. новембра развила борба на фронту Рудо – Берковачка Главица. На овај начин Маљен је остао поседнут само са 2 батаљона, а то је било мало. Према телефонском наређењу Врховне команде, ради дејства у бок и позадину непријатеља који напада на I. армију, наређено је, да се из Ужичке војске упути један јачи одред преко Црног врха и Дивчибара. Према овоме наређењу, у 21.40 час. команданту Косјерићског одреда (команданту Шумадиске дивизије II. позива) под ОБр. 1628 наређено је, да под командом команданта 10. пука II. позива упути одред од 4 батаљона, 4 митраљеза и једне брдске брзометне батерије 22. новембра правцем: Глоговац – Скакавци – В. Козомор – Дивчибаре и даље са задатком, да на томе правцу најенергичније нападне непријатеља и олакша дејство левом крилу I. армије на Маљену, обезбеђујући се са запада преко с. Мрчића ка фронту Крушик – Баре и источно, десном обалом Росићске реке ка Степановим водама и Црном врху. За обезбеђење овог дејства наређено је даље, да један батаљон Косјерићског одреда са 2 митраљеза и 2 брдска топа заузме са по једном четом положај Ивашевину и к. 695 ка с. Радановцима; да остану у резерви на положају код с. Поповића; а један батаљон 2. прек. пука III. позива да поседне Биљеге, к. 760, с тим, да једну чету упути на Мали Маљен ради што јаче везе са левим крилом I. армије. Остатак снаге: 5 батаљона са пољском брзометном и брдском Дебанжовом батеријом, командант Косјерићског одреда да прикупи на Црнокосу, да исти утврди и буде у могућности да спречи дејство непријатеља са Таора.
По накнадном усменом обавештењу преко телефона са начелником оперативног одељења Врховне команде, у састав одреда упућена су још 2 батаљона са једном брдском брзометном батеријом у правцу Дивчибара. Прикупљање овог одреда имало се извршити тако, да покрет отпочне у 4 часа са фронта Стојићев рид – Глоговац. Упућивањем овог одреда од 6 батаљона посада фронта Цикоте – Црнокос – Субјел – Биљеге сведена је на 3 слаба батаљона трупа III. позива, те и покрете каквих јачих непријатељских делова са фронта Таор – Дебело брдо тешко је парирати, па тиме и безбедност бока и позадине осталих трупа на фронту Бајина Башта – Рогачица није довољно огарантована. Поред овог и успех упућеног одреда на бок и позадину непријатеља у правцу Дивчибара, Краљевог стола и Стражаре у зависности је од тога, да ли је непријатељ сву своју снагу ангажовао, или има још јаке резерве и на коме су месту резерве; од сигурности бока и позадине самог одреда и садејства суседних трупа левог крила I. армије.
По покретима, које је непријатељ вршио у току овога и ранијих дана и према местима, на којима су се његови поједини делови појављивали, са фронта Дебело брдо – Маковиште – Букови, могло се закључити, да је непријатељ груписао знатну снагу према левом крилу I. армије, на коју овај одред у своме наступању мора да наиђе и тако исто, да му је леви бок од Букова и Крчмара изложен, те нападајући у бок и позадину непријатеља излаже и сам свој бок и позадину. Дејство овог одреда било би успешно, кад би се комбиновао са прелазом у напад I. армије, или бар груписаном снагом њеног левог крила, према коме изгледа, да непријатељ има намеру, да управи главни напад. Међутим по добивеном извештају од коњичког официра ово крило било је ослабљено, те настаје питање, да ли и дефанзивом може да буде сигуран ослонац маневру, који је стављен у задатак упућеном одреду.
Операције Обреновачког одреда
Сем пушкарања на предстражи ноћ је прошла на миру. Непријатељска артилерија дејствује једним водом пласираним западно од Обреновца на наше положаје на Чардаку, а једним водом пласираним северно од Криваче на Баћевицу и Ивојевцу. Непријатељска ватра ретка је и без резултата. Исто тако око 16 час. непријатељска батерија са ивице растове шуме на левој обали Саве, дејствовала је на наше положаје на Голом брду без резултата. Са наше стране одговарано је ретком артилериском ватром. Око 14 час. један мањи реморкер довукао је од Скеле ка Забрежју једну дереглију, у којој изгледа да је било непријатељских војника. Наша артилерија дејствовала је против овог брода.
Из Врховне команде јављају, да се у састав одреда упућује 4. Моравска позициска батерија, која се данас транспортује из Младеновца за Ресник, а одатле за Мељак. Одред је заноћио у истом распореду.
Операције Одбране Београда
Целе ноћи 20./21. новембра и преко дана било је пушкарање и по који артилериски метак од стране непријатеља. Наши нису одговарали. Других важнијих догађаја није било.