22. новембар, Операције српске III армије

Пошто је телефоном сазнато од команданта Дринске дивизије I. позива, да он добија наређења и од команданта I. армије, то је у поноћ 21./22. новембра питана Врховна команда, под чијом ће командом сада бити Дринска дивизија I. позива. На ово је 22. новембра у 9.50 часова добивен одговор, да Дринска дивизија I. позива потпада под команду команданта I. армије.
У 12.30 часова јављено је I. армији, да су трупе Дринске дивизије I. позива отишле на одсек између Качера и Драгобиљске реке и тамо врше смену трупа Моравске дивизије II. позива. На том ће одсеку бити три пешадиска пука. Трупе су смањеног састава. Ова три пука немају више од 4.500 пушака.
У 8.30 часова II. армија под ОБр. 3887 шаље овај извештај: „Командант Моравске дивизије I. позива извештава: Предузети јуриши на положај непријатељски нису успели. Од највећих је узрока што се 14. и 15. пук II. позива не ангажују једновремено са фронталним нападом мојих трупа. И ако је непријатељ местимично потиснут, ипак држи своје положаје врло упорно. Од заробљеника дознало се, да има 4 пешад. пука и да им је наређено, да положај држе до доласка појачања. У споразуму са командантом Тимочке дивизије II. позива покушаће се накнадни напад, али је велика бојазан, ако се поновни напад млитаво изведе, да не будемо одбачени. Наредио сам, ако се нема моћи за заузимање непријатељског положаја, онда не предузимати напад већ предузети све мере за најупорније држање својих положаја“.
Командант III. армије на овом месту у релацији својој примећује: Мени изгледају сасвим тачни наводи команданта Тимочке дивизије II. позива, да је у овом нападу тежиште и сувише пренето на 14. и 15. пешад. пук II. позива, што се види и из извештаја II. армије ОБр. 3790 од 19. новембра, где се вели, да ће трупе Моравске дивизије I. позива задржавати непријатеља док се не изјави напад ова два пука. По податцима које ова релација износи изгледа, да су 14. и 15. пук II. позива овде били сувишни, пошто је Моравска дивизија I. позива већ била појачана пуковима из других дивизија I. поз. (и 13. пук II. поз.). Доласком 14. и 15. пука II. поз. извршено је само пренагомилавање трупа и задатак је поверен трупама лошијег квалитета, док трупе бољег квалитета нису биле употребљене. Напад од стране свију пукова, који су тада били у саставу Моравске дивизије I. позива, био би без 14. и 15. пука II. позива боље обједињен, боље помаган артилеријом и извесно би се завршио успехом. Непријатељ није Човку директно ни нападао, те су ова два пука, по непознатом терену морали ићи чак на Враче брдо да траже непријатељски бок и да чак и свој бок изложе батеријама са Пепељевца. Из Врховне команде авизирано је, да ће понова следовати директива за прелаз у напад, те је у 9.40 часова саопштено дивизијама III. армије да понова ступа у важност наређење ОБр. 2815 од 21. новембра и да се у том смислу предузму најенергичније и најбрже мере.
У 9.50 часова Врховна команда под ОБр. 6860 јавља, да је наређено команданту II. армије, да врати у састав III. армије Тимочку дивизију II. позива.
У 15 часова од Врховне команде добивено је наређење ОБр. 6887 које је ниже у целини изнето. Припреме за офанзиву по овом наређењу Врховне команде већ су биле наређене од стране команданта III. армије, а наређено је и мостовном трену да приђе ближе. Сада је пак учињено питање II. армији, односно правца кретања њеног крајњег левог крила, које ће имати за циљ Словац.
У 16.30 часова извештена је Врховна команда, да је III. армија имала две брдске батерије по 4 топа. Сад је једна батерија са Дринском дивизијом I. позива придата I. армији с обзиром на тешку ситуацију те армије. Како је и III. армији потребна брдска артилерија, моли се Врховна команда да прида понова бар још једну брдску батерију овој армији. У 17.50 часова Врховна команда понова је наредила, да се резервни инжињ. батаљон упути у Крагујевац.
У 18.30 часова командант III. армије издаје заповест ОБр. 2884 ове садржине: „Дринска дивизија I. позива ушла је у састав I. армије и постепено долази на нов правац и положај. Тимочка дивизија II. позива враћа се на фронт ове армије. Наређујем:
1. Дринска дивизија II. позива остаје на свом садашњем положају.
2. Комбинована дивизија заузима одсек од реке Оњега до Брестова потока.
3. Тимочка дивизија II. позива заузима одсек од Брестова потока до реке Качера и одржава везу са Дринском дивизијом I. позива. Свој положај заузеће што пре, и на њ упутити одмах артилерију, док се још тамо налази 6. пешад. пук I. позива, те да се артилерија Дринске I. позива може преместити на нов положај своје дивизије. Извршење покрета артилерије Тимочке дивизије II. позива наредиће одмах командант Комбиноване дивизије тако, да она што пре сутра (23. новембра) заузме подесно место на дивизиском положају. Аустриска батерија на Орници привремено дата Дринској дивизији I. позива остаће ту и понова улази у састав Тимочке дивизије II. позива.
4. Задатак дивизијама остаје досадањи: одсудна одбрана са прелазом у напад у повољном тренутку, ради чега нека се чине хитне припреме и проучавају подесни правци за наступање.
5. Док не стигне Тимочка дивизија II. позива на свој положај, остаће тамо 6. пешад. пук I. позива и делови Комбиноване дивизије (одсек Брестов поток – Казанџиница).
6. Ову заповест хитно ће саопштити Тимочкој дивизији II. позива командант Дринске дивизије II. позива“.
У 21.15 часова командант III. армије издаје заповест ОБр. 2877 ове садржине: „Пошто непријатељ групише главну масу своје снаге према I. армији и на њено лево крило чини јак притисак са делимичним успехом, Врховна команда наређује II. и III. армији општи прелаз у напад, те да се тиме олакша и поправи ситуација I. армије, као и општа ситуација на војишту и непријатељ потисне у назад. У тој цељи наређујем:
1. Команданти дивизија предузеће на првом месту све припреме за брзо постављање мостова и брвана за пребацивање трупа преко Љига. Изрекогносцираће и обележити све газове.
2. Изрекогносцираће и поправити путове, којима ће артилерија моћи да прати пешадију у њеним покретима.
3. Да се прибаве што подробнији податци о непријатељској снази, њеном распореду, а нарочито артилерије.
4. Да се проштудирају најудобнији правци за напад пред положајем дивизије, као и артилериски положаји са којих се пешадиски напад може пратити.
5. Командант Комбиноване дивизије да учини све ово на целом одсеку од Оњега до Качера, а кад командант Тимочке дивизије II. позива стигне на овај одсек, онда ће он предузети ствар у своје руке. Наређено је, да се привуче део мостовног трена Дринске дивизије I. позива са полупонтонима и ногарачима.
6. Да се изузму и издаду конзерве и пексимит и да се троше само по одобрењу команданта дивизије. Да се издају само борачким деловима.
7. Извршити припрему за везу трупа у току напада.
8. Снабдети се артилериском муницијом, која почиње стизати у већим количинама.
9. Сва припрема мора бити готова 24. ов. месеца до вечери најдаље, како би преко ноћи 24./25. могао почети покрет. За прелаз у напад биће издата нарочита заповест“.
Данашњи извештаји о непријатељу потврђивали су јучерање извештаје. По исказу једног наредника заробљеника, на Латковића коси је 37. артилер. пук (вероватно не цео). Према левом одсеку армије једна батерија појавила се на Цветановачкој коси. На целом фронту било је пушкарања и повременог артилериског дејства. Наша артилерија с успехом је гађала поједине подесне мете, што је код трупа подизало морал. Према Дудовици непријатељ је опет покушао да пређе са мањим деловима, али је био одбивен. Од овог дана почињу се добивати поузданији податци о томе, да је код непријатеља морал почео да лабави, настаје премореност, храна рђава, бројни састав јединица јако се смањује. О свему овоме извештена је Врховна команда и суседне армије.

Дејство Тимочке дивизије II. позива

Како се дневним нападом није успело, да се непријатељ пребаци преко Колубаре, командант Тимочке дивизије II. позива и Моравске дивизије I. позива споразумели су се, да предузму ноћни напад. Зато је командант Тимочке дивизије II. позива наредио 21. новембра командантима 14. и 15. пешад. пука, да до 3.30 часова 22. новембра уреде своје јединице и припреме их за напад, зашта ће следовати накнадно наређење. Споразумно са командантом Моравске дивизије I. позива напад је утврђен и отпочео је у 5.30 часова. Обе колоне Тимочке дивизије II. позива у ово време кренуте су напред, а исто тако и 4. пеш. пук I. позива „Стев. Немање“.
Због помрчине и слабог нижег старешинског кадра, десна колона, 14. пешад. пук, врло се слабо кретала. У 7 часова ова се колона поврће назад. Командант колоне употребио је једини батаљон из резерве да заустави одступање, али је и овај поврнуо назад, те је 14. пешад. пук једва заустављен на Ћелиски кљун.
Лева колона, 15. пешад. пук, наступала је такође споро, јер је била обасута страховитом непријатељском ватром. Али је ипак постепено напредовала до 7 часова, а када је 14. пешад. пук почео одступати, ова је колона била нападнута надмоћном снагом, те је и она била назад потиснута. Лева колона задржала се на једној ивици Врачег брда на 300 – 400 м. од непријатеља, где се утврдила.
Артилерија, Моравске дивизије I. позива и Дринске дивизије II. позива, која је требала да припреми и потпомаже овај напад, била је и сувише слаба за овај задатак; међутим непријатељ је имао добре стрељачке заклоне.
У 7.30 часова командант Моравске дивизије I. позива обуставио је напад и наредио прелаз у одбрану због неуспеха 14. пука. Командант Тимочке дивизије II. позива обратио се телефоном команданту Моравске дивиз. I. позива тражећи, да се напад не прекида, јер неуспех 14. пука не мора бити разлог за обустављање напада. Командант Моравске дивизије одговорио је, да неће предузимати напад, да не би компромитовао целу одбрану, а има налог од команданта II. армије, да се заустави на подесном положају, те командант Тимочке дивизије II. позива може повући назад своје пукове. На основу овога, издато је наређење команданту 14. и 15. пешад. пука II. позива, да пажљиво повуку своје пукове позади Жупањца, а командант II. армије извештен је о неуспелом нападу. Одмах за овим саопштио је ађутант Моравске дивизије I. позива, да његов командант има намеру да понова изврши напад ноћу 22./23. новембра. Због овога командант Тимочке дивизије II. позива зауставља повлачење пукова позади Жупањца, да би се утврдило, да ли пукови могу потпомоћи овај нови напад. Констатовано је да су оба пука (14. и 15. пук II. позива) извршила врло тежак ноћни марш 20./21. новембра од Смрдљиковца до Жупањца; да су водили целог дана 21. новембра и ноћи 21./22. новембра борбу; да су заморени, ненахрањени и изнурени; да су имали прошле ноћи неуспео ноћни напад и да се тешко могу одмах следеће ноћи покренути на нов ноћни напад. У овом смислу командант дивизије поднео је извештај команданту II. армије и молио, да пукове повуче позади Жупањца и да не учествују у ноћном нападу.
У 8.50 часова командант Моравске дивизије I. позива известио је команданта Тимочке дивизије II. поз. да је приметио код непријатеља колебање, те је наредио напад на Враче брдо. Због овога наређено је одмах 15. пешад. пуку II. поз. да стане где је (два батаљона на јужној падини Врачег брда, а један и по према Чуку) а батаљони 14. пешад. пука II. позива да се утврде на Ћелиској коси. У 9.25 часова је известио командант Моравске дивизије I. позива, да је понова обуставио напад и да ће га предузети ноћу 22./23. новембра.
Око 12 часова је наредио командант II. армије, да се пукови повуку позади Жупањца и одатле одведу у састав III. армије. Пукови су повучени у долину реке Грабовице, где су преноћили, а 23. новембра стигли су у Смрдљиковац, где су ушли у састав III. армије.

Дејство Дринске дивизије II. позива

У току овога дана предстражни делови пушкарали су се са омањим непријатељским деловима на левој обали Љига. У 15 часова непријатељ је покушао са мањим деловима да изврши прелаз на десну обалу, према левом одсеку, а код воденице на Љигу на 1 ½ км. од Дудовице, али је био сузбивен ватром наших предстража. Запажено је, да непријатељ поклања већу пажњу одсеку Љига према левом крилу положаја ове дивизије. Командантима одсека издата је заповест, да изрекогносцирају делове Љига према њиховим положајима у циљу извршења прелаза; да прикупе грађу за мостове. Команданту пионирског полубатаљона наређено је, да сваком одсеку прида по једног официра, неколико подофицира и потребан број војника вичних подизању провизорних пешадиских мостова; а команданту артилерије да проштудира питање о што рационалнијој употреби и примени артилерије у духу намераваног задатка. У 13 часова наређено је команданту 6. пешад. пука II. позива, да упути један од својих батаљона у општу резерву позади Бугарског брда с тим, да се ухвати веза са 4. батаљоном 6. пешад. пука који држи Бугарско брдо – Дудовицу. Овај батаљон ће стајати под непосредном командом команданта дивизије. Остала два батаљона 6. пешад. пука биће и даље у општој резерви позади Виноградине.

Дејство Комбиноване дивизије I. позива

Непријатељ је извршио померање у лево и 42. дивизија дошла је на правац Стражара – Дудовице. Нови одсек од Липовице до Казанџинице држао је 5. прекобројни пук I. позива; 5. Тимочка батерија постављена је на овом новом одсеку код Љига, а два брдска топа послата су, да се пласирају за левим крилом 6. прекобројног пука, тако да могу уздуж тући уз и низ Љиг.
У току целог дана било је обично пушкарање и слаба обострана артилериска ватра. Наше батерије дејствовале су на један непријатељски брдски топ, који је морао променити положај због успешног дејства наше батерије. Гађани су и мањи пешадиски делови, који су се појављивали на левој обали Љига. Непријатељ је гађао својим батеријама и десни и леви одсек.

Дејство Дринске дивизије I. позива

У 13 часова добивено је наређење, да се командант Дринске дивизије I. позива са дивизијом ставља под команду команданта I. армије, и да ће се делови ове дивизије са одсека Казанџиница – Качер сменити што је могуће пре. На основи овог наређења, командант Дринске дивизије I. позива издао је заповест да делови дивизије по свршеној смени дођу и то: 1. батаљон 17. пука у састав свога пука, а 6. пешад. пук у дивизиску резерву на Главици. Командант Дринског артилериског пука да отпочне скидање батерија са одсека на десној обали Качера и пласира их на одсеку по усменом наређењу.
Завојиште да се одмах крене ка селу Ивановци, одакле ће преко села Штавице доћи и поставити се у селу Бањани. Трупне коморе пребацити, истим путом којим и завојиште, у Бољковце и упарковати на северном излазу овога села.
1. степен колонских возова пребациће се тако исто путом преко Штавице и Бољковца и упаркирати јужно од Бољковца. 2. степен колонских возова одмаршоваће одмах преко Рудника у Г. Милановац, а по доласку у Милановац, упаркираће се на северном излазу из вароши поред друма који води за Бољковац. Мостовни трен остаје до даљег наређења у Блазнави.
Дивизиски штаб биће сутра 23. тек. месеца у Дићу. Свлачење артилерије са положаја десне обале реке Качера отпочело је у 17.45 часова и пребацивање целокупне коморе.

Слични чланци: