21. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 21. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 4695
(у 11.45 час.)

„У току данашњег дана било је омањих чарки између предњих делова непријатељских и наших заштитница на линији: Стојничка река – Дучинска река – кота 318 – Умка – Сенаја – Шепшин – Дубока – Дебљаци. Било је слабе артилериске ватре према селу Бабама и код мале Десимове – село Селавац. Непријатељским развијеним деловима пред Варовничким одредом процењена је јачина од 3 бригаде. Непријатељ је успео да заузме Орнице, докле се протеже крајње лево крило трупа ове команде, према Дринској дивизији II. позива. Наше трупе врше утврђивање на својим положајима“.

Од команданта III. армије

ОБр. 7716
(у 5.20 час.)

„Стање III. армије 20. октобра у вече: Браничевски одред на истим положајима водио је само слабију артилериску борбу. Дунавска дивизија I. позива на истим положајима водила је целог дана борбу. Непријатељска пешадија је дошла у зону јаке пешадиске ватре и успела је да заузме источни крај села Рашанца. – Дринска дивизија I. позива на истим положајима. Њена заштитница је под борбом одступила на главни положај. У току дана непријатељ је реперисао терен против главног положаја слабом артилериском ватром. Коњичка дивизија водила је борбу код села Сараорце и повукла се на утврђену линију Милошевац – Голобок. Шумадиска дивизија I. позива на истим положајима. Борба артилерије била је само против заштитнице“.

ОБр. 7738
(у 16.30 час.)

„Командант Коњичке дивизије јавља: „У 14.30 час. извиђањем сазнало се, да се код Сараорца прикупила једна непријатељска дивизија и отпочиње напад на Голобок и надире на југ. Коњичка дивизија је врло слаба да задржи овај притисак и обезбеди бок Шумадиске дивизије I. позива. Молим за појачање“. Дринска дивизија I. позива данас је нападнута озбиљним снагама правцем друма на свом левом крилу код Александровца. Моли за појачање. Ова дивизија има само два пука на овом правцу, јер је један њен пук послат у Смедерево за појачање Шумадиске дивизије I. позива. А како је бројно стање пукова због борби знатно спало, она не броји више од 5.000 пушака. Према овоме центар армије је врло слаб и опасност од пробоја на правцу ка Жабарима лако је могућан; 2 батаљона 5. прекобројног пука још нису дошли. Молим за најхитније појачање на ова два правца“.

ОБр. 7743
(у 17.20 час.)

„Једна чета од 150 до 200 људи са ваљаним старешинама четнички организована и бачена у Хомољске планине могла би у досадањим операцијама да учини драгоцених услуга овој армији. Молим, да ми се за овај циљ ставе на расположење пешад. потпоручник Миливоје Динић, Воја Оташевић и Петар Кларић са наредником Љубомиром Вуксановићем. Сви су они сад у одреду мајора Војина Поповића. Молим за наређење, ако се овај предлог усвоји, да ови официри из својих садањих чета поведу са собом бар по 15 старих пробраних четника и да се упуте што пре“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 506
(у 24 часа)

„Код Шумадиске дивизије II. позива дан је прошао на миру, сем што је са неколико наших артилериских метака растурен непријатељ са Китке (к. 773) и коте 666, источно од Калне код Књажевачког одреда. Због појаве јачих непријатељских снага, после упорне борбе, којом се приликом дошло до употребе бомби, наши предњи делови повукли су се са Мачка и Градишке чуке. Због овога су се наши делови, који су били избили до Стражишта, повукли на леву обалу Јелашничке реке. – Код Комбиноване дивизије један батаљон са коњичким ескадроном, који је садејствовао деловима Књажевачког одреда, за одбрану Краљевог села, успео је, да заузме Голчу и положаје јужно од манастира Суводолског. – Код Крајинског одреда непријатељ је око 14 час. предузео напад, после припреме снажном артилериском ватром, на Рогљевско брдо. Наш батаљон, који је бранио Рогљевско брдо, повукао се само за 200 метара. Ту се зауставио и одбио напад. Око 11 час. непријатељ је избацио 60 артилериских метака од Мокрањске станице. Од ушћа Мокрањске реке нападао је са неколико водова. Од 10 до 16 час. дејствовао је снажном артилериском ватром, пешадиском и митраљеском, против Буковскога брда и Кобишнице. Са северног Дунавског фронта још није добивен извештај“.

Од команданта II. армије

ОБр. 9183
(у 1.21 час)

„Стање код ове армије у току дана 20. октобра овакво је: Код 10. пешад. пука I. позива ништа ново. – Код Моравске дивизије I. позива, данас око 13 час. непријатељ, у јачини једног вода са размакнутим десетинама на 100 – 200 метара, напао је нашу посаду на превоју Св. Илија, Влашка планина од села Кусовране, а у исто време нападала је и једна десетина од села Власине на највиши врх Влашке планине, али су одбивени ватром наших одељења. – Код Тимочке дивизије I. позива ничег значајнијег није било, сем омањих чарки. – Код Граниковског одреда фронт Граниково – Брезовичка чука нема ништа ново. Непријатељске патроле око подне виђале су се на гребену положаја Прекрстни дол“.

ОБр. 9196
(у 9.20 час.)

„Стање код армије ноћас 20./21. октобра и јутрос овако је: Код Тимочке дивизије I. позива ноћ је прошла на миру. Јутрос од 6.45 час. непријатељ дејствује на Турско ливађе и Одоровски прелаз једном пољском батеријом са Капани и једном хаубичком или са Ђурђеве Главе или са Тепошког друма. Груписање непријатељске пешадије у јачини 1 до 2 батаљона примећено је испред Турског ливађа на Николином Чардаку (секција 1:25.000). Јака магла је на положају. – Код Моравске дивизије I. позива ноћ је прошла на миру, сем патролног пушкарања према Четверу југоисточно од Драгановог врха. Јучерашњим извиђањем дознало се, да непријатељ има по једну чету на Големој глави и Мељанском риду и да исте утврђује. Код 10. пешад. пука I. позива ноћ је прошла на миру“.

ОБр. 22953
(у 23.20 час.)

„Стање код армије у току дана 21. октобра: Код 10. пешад. пука I. позива, кад се дигла магла, примећена је једна непријатељска чета, да утврђује положај Бисази. – Код Моравске дивизије I. позива, а према десном одсеку, непријатељ је због дејства наше артилерије пренео свој брдски топ са Големе главе на Китку. Код средњег одсека непријатељ је јачом снагом јутрос у 7 час. успео, да потисне нашу посаду са планине Влашке. Контра нападом, који је одмах отпочет још се није успело, да овлада врхом планине Влашке, и ако је наш стрељачки строј на 40 – 50 корака од самог врха. Борба још није свршена. Према левом одсеку нема ништа значајније. Код Тимочке дивизије I. позива: На десном одсеку само чарке и неколико избачених артилериских метака с наше стране. На средњем одсеку, од 6.30 час. до 16 час. вођена је врло јака борба на фронту Крушино Браниште – Турско ливађе – Батушан – Одоровски прелаз. После упорне борбе од неколико сати непријатељ је потиснуо наше предње делове са Батушана и Турског ливађа, али је командант одсека са својом и дивизиском резервом извршио контра напад и преотео непријатељу своје положаје натеравши га у одступање и наневши му велике губитке. Борба је завршена око 16 час. Са непријатељске стране у нападу су учествовали делови 25. и 16. пешад. пука укупне јачине 4 – 6 батаљона. Код левог одсека – једним делом трупе овог одсека садејствовале су трупама левог крила средњег одсека у одбијању непријатељског напада од Големог врха на Одоровски прелаз. – Код Топлодолског одреда било је мирно. – Код Граниковског одреда, непријатељ у јачини једног батаљона предузео је покрет у подне од Балвана и Бабиног зуба ка Брезовичкој чуки и селу Засковци, но до озбиљније борбе није дошло, сем пушкарања предњих делова“.

Од команданта Јужно Моравских трупа

ОБр. 30
(у 20 час.)

„Ситуација је јутрос оваква: Јуче је вођена борба на Власини са повољним резултатима. Код Власинског одреда непријатељ је извршио ноћу напад на положај карауле Гачина пољана. Напад је одбивен. Командант тога одсека јавља, по извесним знацима, да непријатељ на томе делу фронта довлачи појачања. На фронту према Врању вршено је ноћас извиђање непријатеља и целе ноћи било је пушкарање на целом фронту. Киша и јака магла не престају и отежавају рад. Данас се врши прикупљање за сутрашњи покрет“.

ОБр. Службено

„Стање код Јужно Моравских трупа данас у 15.25 час. овако је: Код Власинског одреда продужује се напад на Пландиште. Код Врањског одреда противнички јачи делови наступају постепено од села Несртве ка Боровику потискујући наше извидничке делове. На крајњем десном крилу од Пљачкавице преко Обличких сена ка селу Белановци, креће се једна непријатељска колона у јачини до пука пешадије. Предузете су мере, да се ова колона задржи и по могућству потисне. Трупе, које су браниле положај Голема Чука, северно од села Моштанице, принуђене су на повлачење“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 9622
(у 4.10 час.)

„У току 20. ов. м-ца.: На фронту Вардарског граничног одсека није било никакве акције. – На фронту Брегалничке дивизије I. позива у току ноћи 19./20. октобра владало је у главном затишје. У току дана 20. ов. м-ца. непријатељ је предузео напад код Велеса ради овлађивања обема обалама Вардара; 2. пешад. пук I. позива и 3. пешад. пук са два брдска брзометна топа водили су упорну борбу за спречавање прелаза непријатеља, бројно далеко јачег. Под заштитом артилерије и пешадије, непријатељ је успео да пребаци извесне своје трупе на десну обалу Вардара. Детаља о овој борби немам. На правцу Велес – Скопље и Круша – Скопље није било акције. – На фронту Криво – Паланачког одреда у току 19. ов. м-ца. била је јака борба на Црном врху. Положај је бранио 1 батаљон 12. пешад. пука II. позива, против два непријатељска пука. Батаљон је разбивен; оба топа пала су непријатељу у руке. Батаљон у одступању придружио се 16. пешад. пуку кадровском, који је по наређењу команданта Брегалничке дивизије одступио са Градишта. Због удаљености и истакнутости овога одреда, непријатељ је почео напад 20. ов. м-ца. у 7 час. снажно притискујући десно крило положаја код Младог Нагоричана. Због овога и по мишљењу команданта Криво – Паланачког одреда, нарочито због повлачења делова трупа Брегалничке дивизије са Градишта, командант Криво – Паланачког одреда наредио је, да се одред повуче на положај Колник. Повлачење ових трупа било је врло тешко, јер су људи заморени сталном борбом и маршовима, које врше под јаким непријатељским притиском. – Предње по добивеним податцима до 0.30 час. достављам“.

Од делегата при француској војсци капетана Маринковића

Бр. 850
(у 2.35 час.)

„Данас 20. октобра послато је у Криволак: 1 пешадиски пук и пољска батерија; сутра још један пук са митраљезима. Укупно тако биће до 22. ов. м-ца.: 1 здружена бригада, свега 6 батаљона, 8 брдских топова, 26 митраљеза и 1 пионирска чета. Очекује се долазак једне нове француске бригаде. Стигао је у Солун 1 батаљон. Већ 2 дана не добијам никаква наређења и извештаје од Врховне команде и Министра војног“.

Од делегата пуковника Пешића са Цетиња

Бр. 1647
(у 5.15 час.)

„По наређењу вашем може се послати команданту трупа Нове Области око 3.000 пешака, 1 брдска батерија, 1 пољска батерија и 6 митраљеза. Овај одред може поћи тек сутра по подне из Чајниче и треба му до Митровице 10 дана марша. Непријатељ је успео на фронту Доњо Васојевићске бригаде пребацити се преко Дрине и развијати се према Вишеграду. Командант Ужичког одреда тражи помоћ, што је одмах наређено команданту Санџачке војске, да пошаље и предузме напад на непријатељски бок и позадину. Пошто ће се горња помоћ послати од трупа Санџачке војске, то, с обзиром на промену ситуације код Вишеграда и дужину маршовања до Митровице, молим за наређење, да ли ће бити мудро поступити по наређењу ОБр. 22932 или је боље употребити их за заштиту праваца Вишеград – Ужице и Ужице – Прибој. За сваки случај наређено је све што треба, да се трупе одређене за Митровицу скупе и спреме за марш без обзира на ову моју представку. Молим за најхитнији одговор“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 22882
(у 11.20 час.)

Делегату пуковнику Пешићу – Цетиње

„После врло упорних бораба од почетка овог месеца до јуче на правцима ка Врању, Страцину, Кочанима и Струмичкој станици, непријатељ је успео, помоћу велике своје бројне надмоћности да заузме Врање и околину, Куманово и Велес, настављајући марш ка Скопљу. На Струмичком правцу непријатељ је свуда био одбивен. У Криволак и јужно стигло је до сад 6 батаљона савезничке војске. У Солуну сад има око 20.000 људи“.

ОБр. 22932
(у 17.50 час.)

Делегату пуковнику Пешићу – Цетиње

„Војничка ситуација у Новој Области погоршала се. Бугари су успели потиснути наше слабе делове у импровизиране трупе од мештана, ка Скопљу и Велесу. Они прете да пресеку сваку везу Старе са Новом Србијом. Наше трупе у старим границама задржавају навалу многобројног непријатеља са севера, а Бугари јако притискују и на наш источни фронт, тако, да се из старих граница ништа не може одвојити за појачање трупа у Новој Области. При оваквим околностима од нарочите је важности добитак у времену, док савезничка помоћ не стигне. А за ово је потребно сачувати бар везе Западне Мораве са Косовом, пошто је веза Јужном Моравом код Врања прекинута. Да би наше трупе могле успешно задржати у својој власти Качанички и Кончулски теснац и прелазе преко Карадага, дејствујте код црногорске Врховне команде, да се као помоћ нашим трупама одвоји један део црногорске снаге, бар једна бригада, и стави одмах на расположење команданту трупа Нове Области. О резултату известите што пре“.

ОБр. 22937
(у 18.40 час.)

Команданту III. армије – Жабаре

„8. пешад. пук I. позива у току је превоза железницом за Параћин. Наређено је да се превожење пука продужи железницом до В. Плане, где вам се ставља на расположење с тим, да тиме потпомогнете Шумадиску дивизију I. позива и ради потпоре Коњичкој дивизији“.

Слични чланци: