Ситуација
У току 22. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 8674
(у 1 час)
„Према телефонским извештајима непријатељ је пред фронтом ове армије предузео напад по подне са једним пуком од Степојевца преко Црљенаца; једним пуком на фронт Чамске њиве -Заједница, а једним пуком на фронт кота 268 – 267 и Орнице. На правцу Степојевац – Црљенци дејстувује 410. ландштурмски пук; једна непријатељска батерија пласирана код Степојевца тукла је данас Црљенце. Друга непријатељска 12 см. хаубичка батерија пласирана је на положају код села Мечка. Укупна снага непријатеља на фронту Дринске дивизије II. позива је око једне дивизије. По извештају коњичких патрола непријатељ је још око 10.30 час. почео прелазити реку Турију према селу Црљенцу, до вечери непријатељ је допро предњим деловима до јужне ивице села Црљенца, Зорољина и долине реке Каоне. Његово најактивније дејство било је према фронту к. 268 – 267, где је допро на 7 – 800 метара од наших ровова. Предњи делови Дринске дивизије II. позива до вечери остали су на линији к. 267 – Заједница – Чамске њиве – Араповачки положаји – Јунковац – село Рудишине. Коњица је према Степојевцу, а главнина је искупљена на линији Стрмово – Стражевица – Пркосава. Због напуштања Орнице од стране трупа Одбране Београда предњи делови Дринске дивизије II. позива морали су се поново повући ноћас на положаје леве обале Сибничке реке. Дунавска дивизија II. позива груписана је на положајима Главица (село Бурово) – Чоканлија, са једним пуком код Шушњара (Један батаљон овог пука привремено је остављен код Диваца, док га сутра не смене делови Соколске бригаде). Јутрос су последње коњичке патроле Дунавске дивизије II. позива напустиле леву обалу Колубаре. Коњица је сва груписана код села Шопића. У близини леве обале Колубаре непријатељ није примећен. Трупе Соколске бригаде искупљене су на десној обали Колубаре на одсеку од реке Градца до реке Сибнице, а са резервом на Церу код села Рајковића са истуреним пешадиским деловима на левој обали Колубаре. У правцима на северозапад и југозапад, пред фронтом Соколске бригаде нема непријатеља. Према Ужичком одреду непријатељ је данас дејствовао само артилериском ватром, нарочито јаче према утоку Рзава. Одаслате патроле ка Љубовији нису наишле на непријатеља“.
ОБр. 8684
(у 9.10 час.)
„Данас по подне армиски штаб одлази у Гукош“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 4716
(у 16.30 час.)
„Због повлачења Шумадиске дивизије I. позива са положаја испред Паланке, трупе Одбране Београда повлаче се вечерас на положаје: село Придворице – с. Ратаре – Дугачке њиве – к. 245 (југоисточно од с. Баљковице). Штаб команде Одбране Београда прелази вечерас у Тополу“.
Од команданта III. армије
ОБр. 7757
(у 4.30 час.)
„Стање III. армије 21. октобра у вече: Браничевски одред данас је садејствовао нападу Моравске дивизије II. позива, дејствујући са фронта Бољетин – Маркоњ, ка Бубњу и Чукарињу, његова десна колона била је допрла до Чукариња, где је заробила 2 брдска топа и два митраљеза, али је под јаком артилериском ватром одступила. Са Бубња батаљон III. позива је попустио и одступио поневши само митраљезе. У селу Рановцу једна патрола тога одреда заробила је 1 наредника, 2 редова и 2 пољске кујне. Моравска дивизија II. позива прикупљена форсираним маршом у току ноћи 20./21. октобра код Петровца, развила се данас у 8 час. на фронту Смрдан – Шуме, и у 9 час. прешла у напад правцем ка селу Старчево, у бок непријатеља који је јако притискао већ два дана Дунавску дивизију I. позива са положаја Висока – Кулина кота 175 – Старчево. Напад је трајао све до у ноћ и био је успешан, избивши на фронт Периш – кота 230 око 18 час., кад је борба још трајала и ту се задржала. Овим дејством Моравске дивизије II. позива спречено је непријатељу да баци Дунавску дивизију I. позива на реку Млаву, а подигао је знатно морал трупа те дивизије. Дунавска дивизија I. позива одржала је своје положаје повративши изгубљени део села Рашанца, где је заробила 2 митраљеза, 28 коња, 4 мазге и једног коморџију Херцеговца из 71. пука. Дринска дивизија I. позива водила је борбу целога дана на досадањим положајима. Непријатељ је јаче надирао на лево крило правцем друма ка Мијовици као и подишао главном положају, на одстојање јаке пешадиске ватре. Коњичка дивизија водила је борбу целог дана са јачим непријатељским снагама код села Милошевца и под јачим притиском повукла се на линију: Трноваца – Крњево – Парлог. Шумадиска дивизија I. позива водила је заштитничку борбу целога дана. Заштитнице су се под борбом свиле на главни положај. Непријатељ је подишао положају на 1 км.“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 523
(у 2.20 час.)
Код Шумадиске дивизије II. позива на Бабином зубу (кота 1812) примећен је непријатељски бивак, јачина се није могла оценити, а поред друма северно од Равног Бучја бивак у јачини једног непријатељског пука. По исказу једног од наших сељака из села Мирковаца, кога су Бугари били ухватили, Бугари се спремају да изврше напад чим се дигне магла. Сељак је видео да имају доста брдске артилерије. Непријатељ је на делу Прекрстни дел – Балта Бериловица знатно ојачао своје страже. Код Књажевачког одреда данас пре подне непријатељ је напао на наше делове на Стражишту. После борбе која је трајала до пред вече, наши су се делови повукли на леву обалу Јелашничке реке на Горуновац – Прогаш. Јачина непријатеља је нешто јача од пука. Једна наша чета са Орлове главе после јаче борбе повукла се, али је дејство наше артилерије било тако јако, да непријатељ није могао да избије на Орлову главу. Коњички дивизион, пред много јачим снагама, морао се повући на леву обалу Тимока. Код Комбиноване дивизије по освојењу Голча брда, непријатељ је упутио око 6 часова 2 топа и митраљезе на село Селачко ка Ветрену. Наш ескадрон повукао се на село Селачко. По заузећу Јаношице непријатељ је нападао на Ветрен, али је одбивен. По непровереном извештају једне наше подофицирске патроле, непријатељ је код Краљевог села јачине до једног пука. При дејству непријатељске артилерије на делу Ђумрук – Саска утврђено је, да је непријатељ маскирао артилерију пољског и градског калибра, према Бачишту и Стојића брду. По накнадно добивеном извештају, ноћу 20./21. октобра непријатељ је бацио на Вршку Чуку 100 хаубичких зрна. Код Крајинског одреда непријатељ је под заклоном магле напао на 1 наш батаљон III. позива и успео, да га потисне. Потпомогнут резервом и успешном артилериском ватром овај батаљон против нападом понова је заузео своје изгубљене ровове. У 7 час. на Балејској коси непријатељ се појавио мањим деловима, који су успешним дејством наше артилерије растерани. Поводом овога развила се јака артилериска борба. Исто тако наша артилерија спречавала је непријатељу утврђивање на источном делу Балејске косе. По добивеним извештајима непријатељ се појачао једним батаљоном према селу Брегову. На Дунавском фронту нема ништа ново“.
ОБр. 527
(у 10.45 час.)
„На фронту Шумадиске дивизије II. позива и Књажевачког одреда ноћ је прошла на миру. Код Комбиноване дивизије I. позива код Ветрена и Затвореничке пољане било је слабе пешадиске и артилериске ватре. Заробљен је један непријатељски војник из 51. пука. По његовој изјави ноћу 20./21. октобра демонтиран је један непријатељски топ и погинуо један бугарски официр од наших артилериских зрна. Непријатељ појачава своје страже дуж Тимока. Код Крајинског одреда, сем омањег пушкарања, ноћ је прошла на миру“.
Од команданта II. армије
ОБр. 9242
(у 10.10 час.)
„Стање код ове армије у току ноћи 21./22. октобра: Код10. пешад. пука I. позива примећено је утврђивање непријатеља на Дашчаном Кладенцу и постављање препрека од жице и засеке. Код Моравске дивизије I. позива у току ноћи наша посада са Владанске планине, повукла се на положај Св. Илија (бугарски) и на положаје Големог виса (наш Св. Илија). Код Тимочке дивизије I. позива ноћ је прошла на миру. Код Граниковског одреда према телефонском извештају нема ништа ново“.
ОБр. 9264
(у 21.20 час.)
„Стање код ове армије у току 22. октобра овако је: Код Моравске дивизије I. позива, сем патролног пушкарања пред Четвером, дан је прошао на миру. Код Тимочке дивизије I. позива, сем пушкарања код извиђачких делова, дан је прошао на миру. Код Граниковског одреда дан је прошао на миру. Непријатељ је повукао своје предње делове код Мамишиног камена. Код 10. пешад. пука I. позива дан је прошао на миру. Непријатељ се утврђује лево и десно од Дашчаног Кладенца и испред Црног врха“.
Од команданта Јужно Моравских трупа
ОБр. 26
(у 1.30 час.)
„Усмени извештај дат је телефоном. Писмени је задоцнио због очекивања резултата борбе. На фронту Власинског одреда борба је отпочела око 8 час. нападом на Пландиште. Борба је вођена врло упорно. Противнички ровови на Пландишту прелазили су неколико пута из руке у руку. Пред вече ојачан противник успео је, да одржи своје положаје. Наши су се задржали пред положајем. Око 15 час. непријатељ је напао добровољачке трупе код Власинске карауле, али је одбивен. Код Врањског одреда је слабија борба на фронту и јача борба око моста код села Превалца. Противничка колона, која се јутрос пребацила од Пљачкавице преко Облачких сена, у садејству са нападом са фронта на положај Голема Чука, приморала је наше трупе, да се повуку на положај леве обале Јовачке реке. Ту су наше трупе ојачане. Противник се задржао на линији Островска чука – Градиште – Облик. Јачина трупа на левој обали цени се до једног пешад. пука са брдском батеријом и два топа. Слабији делови виђени су данас око села Ушевца. У долину Ветернице упућен је коњички пук. Мештани бегунци кажу, да је велика војска прошла и да питају какав је пут за Лебане. Чим се провери стање јавићу. Време је магловито“.
ОБр. 27
(у 9.30 час.)
„Јутрос је стање овакво: На Власини је непромењено. Код левог одсека Врањског одреда развија се борба на положајима реке Јелашнице. Утврђено је, да на фронту Боровик – Село – Превалац, противник има један пешад. пук и једну батерију брдске артилерије. Код десног одсека Врањског одреда противник се задржао на положајима Остриковачка чука – Градиште – Облик. У долини Ветернице по јутрошњим извештајима противнички слабији делови долазили су до села Ушевца. Данас се предузима од наше стране напад против противника на левој обали Мораве“.
ОБр. 28
(у 21.05 час.)
„Стање је код Јужно Моравских трупа овакво: Код Власинског одреда слабо пушкарање између предстража. Код левог одсека Врањског одреда водила се у току дана артилериска и пешачка борба. Противник се задржао истакнутим деловима на левој обали Јелашничке реке и на правцу села Врбова. Против нападом су потиснути слабији непријатељски делови. На десном одсеку Врањског одреда водила се јака борба на линији Раскрсје – Трпезица – кота 640. Противник је успео да се дочепа положаја кота 640. Борба се продужује око поновног освајања те тачке. Резултат је непознат“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 9009
(у 22.30 час.)
„Данас 22. ов. м-ца око 16 час. непријатељ је заузео Скопље после упорног и крвавог боја, који је трајао од 8.30 час. до 16 часова. Личним осматрањем уверио сам се, да су се војници данас добро борили и извршили своју дужност, али су подлегли знатно надмоћнијој снази, којом је непријатељ располагао. У овоме боју учествовао је и 3. кадровски пук, који је домаршовао из Албаније а два батаљона 12. пешад. пука, који су били стављени под команду команданта Брегалничке дивизије I. позива, напустили су ноћу 21./22. ов. м-ца потајно положај „Колник“ и отишли у Качаничку клисуру, те тако нису узели учешћа у овом боју; наредио сам строгу истрагу. Брегалничка дивизија I. позива после овога боја повукла се на положаје за одбрану клисуре, а Вардарска дивизија I. позива заузела је прелаз на Скопској Црној Гори, како сам то известио са ОБр. 9669. Од осталих команада нисам добио још извештаје. Чета обвезника Косовске дивизиске области, која је са 4 Дебанжова топа имала да затвори Качанички теснац, ојачана је на 364 борца, који код Турије бране улаз у Кончулски теснац. Према Кончулском теснацу непријатељ је безуспешно извиђао 19. и 20. ов. м-ца а о непријатељу сазнало се да је јак један ескадрон са две чете. Штаб ове команде преноћиће у Качанику и 23. ов. м-ца долази у Урошевац“.
Од делегата при француској војсци капетана Маринковића
Бр. 52
(у 23.30 час.)
„Ђенерал Сарај изјавио је, да и поред најбоље воље не може предузети офанзиву, док не буде добио довољно трупа“.
Наређења и извештаји Врховне команде
ОБр. 22981
(у 23.50 час.)
Командантима: I., II. и III. армије, Одбране Београда, Тимочке војске, трупа Нове Области, Јужно Моравских трупа, Власинског одреда, Ужичког и Крајинског одреда
Част ми је доставити овај манифест руског цара, којим се објављује рат Бугарској:
„Петроград 19. октобра
Објављујемо свима нашим верним поданицима, да се бугарска издаја Словенске ствари, – мучки припремана од почетка рата, а што се сматрало за немогуће – остварила. Бугарске су трупе напале нашу верну савезницу Србију, окрвављену у борби против јачег непријатеља. Русија и велике силе, наши савезници, покушавали су да одврате владу Фердинанда Кобуршког од тог фаталног корака. Остварење старих тежњи бугарског народа: анексија Маћедоније била је осигурана Бугарској другим путом, који је био у сагласности са интересима Словенства. Али тајни себични рачуни, који су надахнути од Немаца и братоубилачке мржње према Србији, победили су. Бугарска, наш једноверник, од скоро је ослобођена Русијом, из ропства турског, хришћанском вером и Словенством. Руски народ гледа са болом на издајство Бугарске, која нам је била до последњих дана тако блиска, и са крвавим срцем извлачи свој мач против тебе, предајући судбину издајника словенске ствари праведној казни Божјој“.
Предњи манифест доставите трупама.
ОБр. 22972
(у 10.30 час.)
Команданту трупа Нове Области
„У вези наређења ОБр. 22938 наређујем, да потребан део трупа оставите за одбрану правца: Велес – Прилеп – Битољ. Сав остатак снаге постепено прикупити за одбрану Скопља и прелаза на Карадагу, ради спречавања непријатељског надирања у Косовску област“.
ОБр. 23001
(у 18.55 час.)
Господину Министру војном – Ниш
„Из дислокације и бројног стања рекрута по пуковима Нишких, Крагујевачких и Крушевачких резервних трупа, по наређењу Пов. Ф. Ђ. ОБр. 6232 од 4. ов. м-ца. не види се, из којих су пуковских војних округа рекрути који ове пукове образују. Молим, да се ово достави одмах свима командантима дивизиских области, да би пуковске окружне команде знале у које ће гарнизоне – пукове – упућивати рекруте“.
ОБр. 23016
(у 23.15 час.)
Делегату пуковнику Пешићу – Цетиње
„С обзиром на ситуацију код Ужичког одреда и Доњо Васојевићске бригаде, одређену помоћ команданту трупа Нове Области, употребите за заштиту правца ка Ужицу и ка Прибоју. Уопште, ако би непријатељ са јачом снагом предузео надирање у Санџак, настаните свим силама, да се он у овом продирању заустави, јер би по нас правац ка Новом Пазару био у данашњим приликама осетљив и опасан. Оружје и муницију стављену на расположење рапортом Пов. Д. Бр. 1643 употребићемо“.
ОБр. 23016
(у 23.15 час.)
Команданту трупа Нове Области
„Због измењене ситуације на фронту Ужичког одреда и Доњо Васојевићске бригаде, одређена помоћ по депеши ОБр. 23000 неће се упућивати, пошто ће се употребити за заштиту правца ка Ужицу и Прибоју“.
ОБр. 23002
(у 19.05 час.)
Команданту I. армије
„Због тешке ситуације на левом крилу III. армије, код Шумадиске дивизије I. позива у боју код Паланке, ова је приморана на повлачење на десну обалу р. Јасенице. Због овога Одбрана Београда у журном је повлачењу на десну обалу Кубршнице. Прикупите вашу армију што пре на положаје код Аранђеловца у циљу одбране, а са потребним делом снаге обезбедите правце од Лазаревца преко Белановице за Рудник. Соколска бригада задржаће се на садашњим положајима докле буде могућно, а потом ће се повлачити преко Гукоша и Сувобора ка Горњем Милановцу“.