Ситуација
У току 23. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 8692
(у 12.40 час.)
„Стање на фронту I. армије у току дана 22. октобра било је овако: Код Дринске дивизије II. позива, бригада истакнута на линији: Бобије – к. 215 – Венац – к. 261, нападнута јаком снагом непријатеља и обасута унакрсном хаубичком ватром, после упорне борбе и због повлачења левог крила Одбране Београда, морала се данас између 13 и 14 часова повући на леву обалу реке Турије. Пред фронтом Ужичког одреда око 1 часа отпочела је борба на фронту Вишеграда северно и јужно од Рзава, а око 6 час. отпочео је непријатељ прелаз јужно од утока Рзава. Према фронту Васојевићске бригаде први покушај непријатељевог прелаза дочекан је снажном ватром. Четири непријатељска чамца потопљена су, али је непријатељ и даље продужио пребацивање, потискујући делове Васојевићске бригаде, који су се повлачили ка Сувој Гори. По подне непријатељ се почео пребацивати и код Халуја северно од Вишеграда. На осталом делу фронта Ужичког одреда водила се само пешадиска борба. До 13 час. непријатељ је пребацио око 3 батаљона. Заробљени војници припадају 45. ландштурмској регименти. На фронту Дунавске дивизије II. позива борбе није било. Од Соколске бригаде нема извештаја. Вечерас су трупе у покрету према наређењу Врховне команде у циљу груписања на положајима код Аранђеловца“.
ОБр. 8702
(у 8.05 час.)
„Данас у 8.30 часова армиски штаб полази за Горњу Шаторњу“.
ОБр. 8703
(у 11.45 час.)
„Ноћ 22./23. октобра прошла је на миру без борбе. Ужички одред, због повлачења Доњо Васојевићске бригаде, предузео је у току ноћи покрет на целом фронту у циљу прикупљања на позадње положаје: 4. пуком III. позива на линију: Милошевац – Леска Гора, а Доњо Васојевићском бригадом преко Прибоја ка Златибору. Код Прибоја остављен је један батаљон са два топа за заштиту правца: Прибој – Нови Пазар – Сјеница. Остале трупе армије у току су искупљања на положајима код Аранђеловца, а Соколска бригада остала је на досадањим положајима. Пред фронтом Соколске бригаде непријатеља још нема. На правцу: Степојевац – Црљени, непријатељски предњи делови јачине око 1 чете јуче око 18 час. избили су код села Сакуља и продужили ка селу Барошевцу. По исказима мештана у Јунковцу прикупљен је већи број непријатељске пешадије“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 4729
(у 21 час)
„У току данашњег дана трупе су биле у покрету ради заузимања положаја означеног у депеши ОБр. 4716, непријатељ је слабо узнемиравао повлачење. Због повлачења Шумадиске дивизије I. позива на десну обалу Јасенице, а на потоку Крушчица – Караула – Крстата Пољана, морао сам наредити да се десно крило мојих трупа повуче на десну обалу Црквенског потока. Код с. Придворице и Ратара остаће јачи предњи делови за одржавање везе са предњим деловима Шумадиске дивизије I. позива, који се налазе на Крушику“.
Од команданта III. армије
ОБр. 7787
(у 21.10 час.)
„Штаб ове армије је од 20.30 час. у Свилајнцу“.
ОБр. 7791
(у 1 час)
„Стање ове армије 22. октобра у вече: Браничевски одред, Моравска дивизија II. позива и Дунавска дивизија I. позива, водили су целог дана борбу, која није била тако јака, али су се због створене ситуације на левом крилу Дринске дивизије I. позива морале повући и то Браничевски одред на положај: Смрдан – Бела Вода – Жито. Моравска дивизија II. позива маршује ка с. Вошановцу, где ће образовати армиску резерву. Дунавска дивизија I. позива повлачи се на леву обалу Млаве на положај Ђуле – Панково са заштитницом на линију Велико Поље, Велики Поповац па до Млаве.
Дринска дивизија I. позива водила је борбу целог дана против знатно надмоћнијег непријатеља, који је нарочито јаком артилериском ватром обасипао део фронта Шестра – Мијовица. Пешадиски напад на Шестру био је одбивен, али је непријатељски напад на Мијовицу успео, после које је пала и кота 250. Ово је повукло пад Шестре, а затим одступање под борбом целе дивизије на прихватни положај: Дубрава – Бучари – Шумариш. Но како је непријатељ тукао и овај прихватни положај оруђима већих калибара, а нарочито Дубраву, то је непријатељска пешадија продужила напад са Мијовице и Великог брда ка Дубрави, коју је у 16.30 час. успела да заузме одбацивши лево крило Дринске дивизије I. позива, да се повлачи у нереду. Због дуготрајности бораба ове дивизије сваког дана, морал трупа је био поколебан, те је командант дивизије представио стање у то доба као врло рђаво, сумњајући, да ће се моћи прикупити на положај Ракинац – Дрењар, који му је био назначен за упорну одбрану. У 21 час начелник штаба Дринске дивизије I. позива извештава по телефону, да је батаљон 8. пешадиског пука, који је искрцавши се у Вел. Плани одмах упућен за ојачање левог крила Дринске дивизије I. позива, ступио у борбу у најкритичнијем моменту и успео да изгубљени положај Дубраву поврати. Дивизија се прикупља на положају Ракинац – Дрењар, оставивши предстраже на линији Дрењар – Шумариш од 1 батаљона 8. пука и 2 батаљона 5. прекобројног пука, који су јој такође упућени као појачање и успели да прихвате одступање десног крила Дринске дивизије I. позива.
Коњичка дивизија водила је борбу целог дана са надмоћнијим непријатељем и одступила је на северну ивицу Великог Орашја. Због створене ситуације код Дринске дивизије I. позива пребачена је на десну обалу Мораве са коњичком батеријом, а у току ноћи стићиће на десну обалу још 1 коњички пук. Остатак Коњичке дивизије, 1 коњички пук са 1 коњичком батеријом и придатих 3 батаљона пешадије, повукли су се на десну обалу Јасенице, оставивши предстраже на левој обали, северно од Великог Орашја.
Шумадиска дивизија I. позива водила је целог дана борбу против надмоћнијег непријатеља на положајима: Голобок – Азања, но обухваћена са десног крила и јако обасута артилериском ватром на делу фронта: Голобок – Влаово, морала је заломити десно крило. Непријатељ успевши да заузме Голобок и Влаово, а затим и Стражевицу, јако је потискивао десно крило дивизије и око 18 час. извршио је успешан јуриш на Оскорушу, коју је заузео. Због овога, дивизија је била принуђена на повлачење и сад се налази у пребацивању на десну обалу Јасенице преко Паланке“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 537
(у 11.40 час.)
„На фронту Шумадиске дивизије II. позива нема ништа ново. – Код Књажевачког одреда, непријатељ у току данашњег дана успео је, да заузме Мачак – Голу Чуку – Оштру Чуку – Орлову Главу – Горуновац и Прогон. Наши предњи делови после упорне борбе повлаче се на предње тачке линије: Барје – Врли дел. Јачина снага непријатељских, која се пред овим тачкама показала износи: 3 пука пешадије са 3 артилериске групе. Код Комбиноване дивизије, непријатељ је после упорне борбе заузео линију: Ветрен – Селачка, а наступајући јачом колоном од једног пука, две батерије и једног ескадрона преко Краљевог села успео је, да пређе са једним батаљоном на леву обалу Тимока на простору Врбица – Дреновац. Овом приликом избацио је око 800 артилериских зрна на село Дреновац и упалио га. На делу фронта Затвореничка пољана – Ђумрук, непријатељ је повремено тукао наше положаје артилеријом поглавито хаубичком. На осталом делу фронта ове дивизије дан је прошао на миру. – Код Крајинског одреда дан је прошао у затишју. Непријатељ се утврђивао на првим басамацима коса на левој обали Тимока. При овоме је спречаван нашом артилериском ватром. На Дунавском фронту по телефонском извештају непријатељ је тукао артилеријом наше положаје; топовима највећег калибра рушио је Текију, наша артилерија успешно је одговарала и тукла Оршаву“.
ОБр. 544
(у 12.25 час.)
„По телефонском извештају команданта Крајинског одреда данас 23. октобра у 8 час. непријатељ је у јачини од 5 батаљона после страховите артилериске борбе, прешао на десну обалу Дунава код Текије; непријатељ је запалио Текију. Наши делови повлаче се на другу одбранбену линију“.
ОБр. 542
(у 11.30 час.)
„Код Шумадиске дивизије II. позива ноћ је прошла на миру. Од 5.30 час. отпочела је јака пешадиска, митраљеска и артилериска ватра од стране непријатеља према Дреновој глави и Оштрој Чуци. Борба се продужује и сад. Према осталим деловима фронта дивизије, за сад нема борбе. Код Књажевачког одреда ноћ је прошла у миру. Предузет је покрет једног дела трупа на левој обали Тимока, те да се у садејству са деловима Комбиноване дивизије загрози непријатељу, који је извршио прелаз на леву обалу Тимока и утврђује се журно код „Бигле“ северно од Дреновца. Код Комбиноване дивизије ноћ је прошла на целом фронту у затишју. Предузет је маневар на левој обали Тимока за одбацивање непријатеља, који се утврђује код Бигле. Код Крајинског одреда према Тимоку ноћ је прошла на миру и затишју; према Дунаву непријатељ је тукао артилериском ватром, а по телеграфском извештају јутрос је успео, да се са 30 чамаца пребаци на десну обалу Дунава. По накнадно добивеном извештају руска батерија уништена је, а магацин муниције код Сипа запаљен“.
ОБр. 551
(у 21.35 час.)
„Стање код ове војске у току 23. октобра овакво је:
Код Шумадиске дивизије II. позива у току целог дана, дивизија је ангажована на целоме свом фронту; нарочити притисак непријатељ чини на Дренову Главу, где је успео да дође до ровова, али је од њих одбивен. На левом одсеку непријатељ је целог дана тукао јаком артилериском ватром и успео да заузме предњу тачку овог одсека Жљеб. Према крајњем левом крилу код Грнчарског одреда нема ништа ново. Код Граникова упућен је један брдски топ на Главурију за дејство против непријатељске батерије, која се појавила према селу Тиоштици. Код Књажевачког одреда непријатељ је целог дана нападао на главну линију одбране: Барје – Врли дел. Послати одред за протеривање непријатеља са леве обале Тимока, садејствовао је са одредом Комбиноване дивизије у нападу на непријатеља; резултат још није познат, али је опажено, да је непријатељ поколебан. Код Комбиноване дивизије један летећи одред садејствовао је Књажевачком одреду на левој обали Тимока у протеривању непријатеља, који држи положаје на десној обали Врбничке реке и утврђује се са 2 – 3 батаљона и 2 митраљеза. Од села Селачко тукао је непријатељ коту 352 артилеријом, одакле је отерао наше две чете и исту заузео, но око 20 час. наше су чете повратиле ову коту. У 14 час. један пешад. пук са брдском батеријом од Бабиног носа стигао је челом до Ветрена. Један батаљон од ове колоне упутио се за напад на Црни врх. Непријатељска градска хаубичка артилерија тукла је Вршку Чуку и Бурдељ. На осталим деловима фронта ове дивизије слаба артилериска ватра. Непријатељски војници употребљавају наше шајкаче ради преваре, при сусрету са нашим патролама машу руком, окрећу леђа и пуцају на своју страну. Ово чине у циљу обмане наших војника. Код Крајинског одреда противник је у два ешелона са по тридесет чамаца прешао на десну обалу Дунава у јачини до пет батаљона и посео Барзујуку, Велики пепео и Суву реку. Команданту левог одсека овог фронта наређено је евакуисање и одржавање везе са десним одсеком и одредом. Према источном фронту, непријатељ је дејствовао слабом артилериском ватром са Балејске косе на Рогљевску косу“.
Од команданта II. армије
ОБр. 9277
(у 21 час)
„Стање код армије ноћу 22./23. октобра и јутрос овако је: Моравска дивизија I. позива, патролно пушкарање пред фронтом средњег одсека, иначе ноћ је прошла на миру. Непријатељ се утврђивао на планини Власинској. Тимочка дивизија I. позива ноћ је прошла на миру. Топлодолски одред. Нема ништа ново. Граниковски одред, непријатељ је нападао ноћас предстраже десног одсека, али је одбивен. Непријатељ туче артилериском ватром лево крило Главурије, Викалиште и Дренову Главу. 10. пешад. пук I. позива, нема ништа ново“.
Од команданта одреда Јужно Моравских трупа
ОБр. 30
(у 8 час.)
„Командант Власинског одреда доставља рапорт команданта 17. пешад. пука, да је овај пук, због свакодневне борбе по јако врлетном терену и рђавим путовима, јако растројен. Моли, да се овај пук повуче у позадину, ма за неколико дана, те да се снабде и уреди. Ова команда нема апсолутно могућности, да овај пук смени којом другом јединицом, пошто сам га ојачао колико год сам могао. Међутим увиђам потребу, да би представку команданта Власинског одреда требало остварити. Све су мере предузете, да се ово стање поправи, а ипак сумњам у успех. Губитци су велики. Накнадно ћу послати извештај, јер ме командант Власинског одреда извештава, да их није још средио“.
ОБр. 31
(у 8.45 час.)
„Стање код Јужно Моравских трупа овакво је: У току ноћи код Врањског одреда, а на десном одсеку, водила се борба око положаја: Гран – Раскрс. Због сувише великог фронта на овоме одсеку и намере непријатеља, да обухвати овај положај, он је користећи се маглом, која стално траје, успео да те тачке поврати. На левом одсеку Врањског одреда слабије пушкарање. Код Власинског одреда непријатељ је нападао на Мали Стрешер, Ханове и Гаџину пољану и свуда је одбивен“.
ОБр. 34
(у 22.09 час.)
„Код Власинског одреда дан је прошао са слабим пушкарањем. На фронту према Врању непријатељ је цео дан нападао јачим снагама наше делове на десној обали Мораве. Наши су у главноме задржали све положаје на десној обали Јелашничке реке, које су држали. На левој обали Мораве непријатељ је, јаче груписан, нападао на крајње десно крило нашег положаја на левој обали Јовачке реке и успео да наше крајње десно крило за нешто потисне, задржав се на положају: Деја – Дренова Глава – Раскрс. Уопште непријатељ показује тежњу, да обиђе Моравски теснац и овлада Ветерничком долином за Лесковац“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 9722
(у 21 час)
„После пада Скопља непријатељ је гонио само ватром, и ако је за напад на Скопље располагао знатно надмоћнијом снагом, јачине око једне и по дивизије. Наши предстражни делови из састава Брегалничке дивизије, задржали су се на левој обали Мурат потока и коти 436. Остали делови прикупљали су се у главнину у Мурат потоку. Трупе Вардарске дивизије 23. ов. м-ца. су у покрету за заузимање прелаза на Карадагу и то: 11. кадровски пук са Гиљанским одредом затвара Кончулски теснац, а наређено му је да хитно упути један батаљон, који ће заузети прелаз Сефери, где су се појавила нека непријатељска одељења. На Вардарском одсеку један наш четнички одред наступа од Криволака ка Штипу, а за њим делови француске војске заузимају тачке на левој обали Вардара; 16. пешад. пук по извршеној смени, стигао је у Велес и придружио се 2. пешад. пуку I. позива (3 батаљона). Од команданта Тетовског одреда (13. кадровски пук), који је 21. ов. м-ца. пошао из Велеса за Скопље десном обалом Вардара, још нема извештаја и нисам још постигао везу, али предузео сам све мере да везу поставим. Непријатељ се задржао пред нашим предстражама. На фронту према Вардарској дивизији виђена су нека непријатељска одељења код прелаза Сефери и према Кончулском теснацу. Према Велесу виђена су 2 – 3 ескадрона са 2 батаљона. У Штипу има 200 добровољаца, а изгледа да у долини Вардара нема непријатеља; где се непријатељ прикупља немам података.
Наредио сам, да Брегалничка дивизија упорном одбраном штити јужни улаз у Качаничку клисуру, и да у унутрашњости кланца образује неколико линија одбране са наизменичним прихваћајем на случај потребе, а да за упорну одбрану спреми положај код Качаника; да Вардарска дивизија продужи заузимање прелаза на Карадагу и код Кончулског теснаца и да упорно брани поверене јој правце на одређеном јој одсеку; да се непотребни возови ешелонирају и да се теснац очисти од комита; да се путови и правци, којима су се трупе и комора кретали, прокрстаре патролама и заостали прикупе и упуте у команде; да се узму таоци у свима сумњивим местима и да се сваки случај нереда и побуне најстрожије и примерно казни. За извршење додељених задатака, како овој команди тако и потчињеним командама, потребно је, да се ове команде снабду и попуне људством, стоком, возовима и осталим потребама. У том случају молим, да се одмах одреди и упути један виши инжињерски официр за референта инжињерије ове команде; да се Брегалничка и Вардарска дивизија одмах попуне људством, јер су трупе сасвим ослабиле, тако да чете стварно броје по 40 – 50 људи; да се Вардарска и Брегалничка дивизија појачају пољском брзометном артилеријом, тако да свака дивизија има по један дивизион, од по две до три пољске брзометне батерије, јер се уочљиво осећа недостатак ове; да се свакој дивизији стави на расположење по један ескадрон коњице, пошто се осећа потпуно одсуство коњице; да се Вардарској дивизији одмах одреде и упуте референти артилерије, санитета и интендант; да се за ову команду и Вардарску дивизију одреди и одмах упути по једно телеграфско и телефонско одељење, јер се осећа њихов потпун недостатак и немогућност, да се одржи веза између ове команде и потчињених јој команада“.
Министар војни
ОБр. 7318
(у 23.45 час.)
„Командант Битољске дивизиске области саопштава јучерашњом депешом извештај капетана Маринковића, да су Бугари 22. октобра напали Французе код Струмице на фронту Татарли – Градец, борба се води. Данас 23. ов. м-ца. шаље се тамо појачање 1 батаљон 113. бригаде, чији делови постепено стижу у Солун“.
Делегат пуковник Пешић са Цетиња
ОБр. 1648
(у 11.10 час.)
„Црногорска влада саопштила ми је њено решење, да се средством војних власти узму у нашу војску без разлике сви црногорски поданици, који су се затекли као ђаци, радници и остали. Нарочито ђаке, који су дошли због школе, треба одмах узети у војску“.
ОБр. 1668
(у 5.30 час.)
„Непријатељ је у току 23. октобра продужио дејство на целом фронту Дрине у циљу прелаза, али је свуда одбивен. На другим фронтовима није било важнијих догађаја“.
Делегат при француској војсци капетан Маринковић
Бр. 69
(у 10.08 час.)
„Данашњи напад Бугара на Французе на фронту Татарли – Градец, одбивен је. Борба се данас продужила повољно по Французе. Данас 23. ов. м-ца. стигао је у Солун последњи транспорт 113. бригаде, од које се сутра шаљу 3 батаљона за појачање трупа код Струмице и Криволока. Очекује се ускоро долазак још 12 француских дивизија и одобрење за употребу енглеских трупа. Тада ђенерал Сарај намерава предузети енергичну офанзиву на север ради везе са главнином наше војске“.
Руски војни изасланик ђ. штабни пуковник Артаманов
„Част ми је известити штаб Врховне команде, да сам јутрос примио од ђенерала Алексијева, начелника штаба руске Врховне команде телеграм Бр. 5026 овакве садржине: „У одговор на ваш Бр. 722 и да се избегне неспоразум саопштавам вам, да у садашњим приликама и са обзиром на средства, са којим располажемо, ми нећемо моћи извести десантну експедицију у великим размерама“.
Од делегата Министра иностраних дела
Бр. 1381
„Наш посланик у Петрограду јавља, да према извештајима руског ђенералштаба из Букурешта, аустриски монитори чисте Дунав од мина, да би могли спустити шлепове са муницијом за Бугарску и Турску. Према војној конвенцији, Немачка се обавезала да Бугарској преда оружје и муницију најдаље у року од три недеље од објаве рата Србији. Код Видина има шест лађа и шест шлепова аустро – немачких, који чекају да се Дунав отвори. Неке су лађе наоружане топовима од 75 мм.“.
Од команданта Битољске дивизиске области
Бр. 3410
(у 22.10 час.)
„Делегат Маринковић јавља из Солуна, да су Бугари 22. октобра напали Французе код Струмице на фронту Татарли – Градец. Борба се још води. Данас 23. ов. м-ца. тамо се шаље 1 батаљон 113. бригаде, чији делови постепено стижу у Солун“.
Наређења и извештаји Врховне команде
ОБр. 23027
(у 11.10 час.)
Господину Министру војном – Ниш
„Наш делегат на Цетињу извештава, да је црногорска влада одобрила, да узмемо у нашу војску све црногорске поданике, нарочито ђаке у нашим школама. Поводом овога наређено је командантима дивизиских области, да црногорске поданике прикупе и упуте их ради обуке као наше рекруте“.
ОБр. 23041
(у 13.10 час.)
Команданту III. армије
„Због тешке ситуације код Врања у долини Јужне Мораве, потребно је што пре ојачати тамошње наше трупе, како непријатељ не би избио у Ветерницу. Стога један пешадиски пук од три батаљона из Моравске дивизије II. позива упутите одмах форсираним маршом у Марковац, где да се укрца у железницу и превезе до Владичиног Хана. У Владичином Хану пук ће се ставити под команду команданта Јужно Моравских трупа, чији је штаб тамо. Са првим ешелоном да отпутује и командант пука, ради бржег упознавања са ситуацијом“.
ОБр. 23064
(у 19.20 час.)
Команданту I. армије
„Због тешке ситуације код Врања и тежње непријатеља да избије у Ветерницу, а пошто су друге трупе на осталим деловима фронта јако ангажоване, упутите одмах један пешадиски пук из једне од ваших дивизија у Владичин Хан, на расположење команданту Јужно Моравских трупа. Отуда где се пук налази до Крагујевца да домаршује форсираним маршом. Од Крагујевца до Владичиног Хана превешће се железницом“.
ОБр. 23065
(у 12 час.)
Господину Министру војном, команданту I., II. и III. армије, Одбране Београда, Тимочке војске, трупа Нове Области и Јужно Моравских трупа
„Штаб Врховне команде премешта се 24. ов. м-ца. у Крушевац. Полазак из Крагујевца 24. ов. м-ца. у 9 часова. Долазак у Крушевац истог дана у подне“.
ОБр. 23119
(у 11 час.)
Капетану Маринковићу – Солун
„Известите одмах како иде са прикупљањем савезничких трупа у Солуну. Колико се до сад прикупило француских и енглеских трупа, и да ли се мисли ускоро и кад предузети акција у правцу ка Скопљу. Брза офанзивна акција у правцу Велеса и Скопља, с обзиром на ситуацију у којој се налазимо сад, била би за нас од врло великог значаја и велике помоћи“.
ОБр. 23066
(у 20 час.)
Команданту I. и III. армије и Одбране Београда
„На случај да будете приморани на даље повлачење са садањих положаја, онда се постепено повлачите на главну линију одбране:
За III. армију: Јежевац – Златово – Главица – Хумови – Морава, за одбрану правца десном обалом Мораве ка Ражњу.
Комуникациска линија: Медвеђа – Ћуприја – Параћин – Ражањ – Ђунис, на леву обалу Јужне Мораве. Магацин хране је у Ћуприји.
Шумадиска дивизија I. позива повлачи се постепено преко Баточине на главну линију одбране, на десној обали реке Осанице: Багрдан – Црни врх (закључно), за одбрану правца левом обалом Мораве за Јагодину.
Комуникациска линија: Јагодина – Варварин – Крушевац, на десну обалу Западне Мораве. Магацин хране је у Јагодини.
Чим дође на главну линију, Шумадиска дивизија I. позива ставља се под команду команданта Одбране Београда.
За Одбрану Београда: Преко Крагујевца на десну обалу Лепенице: Црни врх – Лисин лаз – Жежељ – Кукова липа – р. Грошница, за одбрану правца за Рековац и преко Црнога врха за Јагодину. Под команду Одбране Београда ставља се и Шумадиска дивизија I. позива.
Комуникациска линија: Рековац – Белушић – Крушевац. Магацин хране је уРековцу.
За I. армију: Правцем Аранђеловац – Шаторња – Кутлово, на Лепеничку Главу – Котленик (Црни врх), за одбрану правца ка Краљеву. При повлачењу обезбедити правац преко Рудника. Са Соколском бригадом и Ужичким одредом затворити правац Чачак – Краљево на линији: пл. Котленик – пл. Јелица (Јастребац к. 838). Ужички одред у овоме повлачењу упутиће један батаљон правцем Ариље – Ивањица – манастир Студеница, за заштиту овога правца од стране Ивањице.
Комуникациска линија Краљево. Магацин хране је у Краљеву.
У раду одржавати непрекидну и међусобну везу, ради узајамнога обавештавања и потпомагања у дејству. Употребити све потребне мере, да се трупе одрже у рукама старешина. Стоку и храну реквирисати и евакуисати у позадину. Комуникације и објекте кварити. О пријему овог наређења одговорити одмах“.