25. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 25. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 8729

„9. пешад. пук II. позива вечерас стигао је у Блазнаву, путујући за Крагујевац и даље по наређењу Врховне команде. Једва дубоко у ноћ, ако би пук могао стићи сутра у Крагујевац, и то непотпун, јер су изостанци велики од умора. Данас је пуних 8 дана његова кретања. По телефонској изјави војно – железничке инспекције врло је вероватно, да ће се сутра, 26. ов. м-ца. пред вече, морати евакуисати и железница. Ако је тако, онда ће пук у даљем маршовању тек са неким својим замореним деловима можда стићи на одређено му место, а може и задоцнити. Са предњих разлога, а и са разлога, да бих могао ускоро да предузмем известан покушај са армијом против непријатеља, ја молим, да овај пук задржим код себе као и она 2 батаљона из Моравске дивизије II. позива који су тако исто заморени (вечерас пристижу Горњој Шаторњи). Са тим трупама и са остатком мојих данашњих трупа, верујем, да бих имао успеха, који би врло вероватно био у јачим размерама по својим последицама. Ако ми се ово одобри, онда молим и за наређење команданту Одбране Београда, да се што упорније одржи на садашњем положају а нарочито би нужно било, да се бар 3 – 4 дана задржи на линији: Жабари – Наталинци – Вишевац. Без доделе поменутих трупа не бих могао предузети намеравани покрет, јер сад располажем само са 5 пукова. Молим за хитан одговор“.

ОБр. 8731
(у 12.05 час.)

„На фронту армије вођене су данас борбе само код заштитних делова. Напад двају непријатељских батаљона од Лазаревца на Стубички вис, кога држи једним заштитним батаљоном Дунавска дивизија II. позива, остављена на линији: Медведњак – Кљештевица, повукли су се постепено после кратке борбе на главне положаје код Аранђеловца. На осталом фронту армије борбе није било. По до сад прикупљеним податцима пред фронтом Ужичког одреда, непријатељ око Вардишта има једну бригаду јачине 5 – 6 батаљона са 20 разних топова; на фронту Бајина Башта – Дервента – Рогачица око 3 – 4 батаљона и у Сребрници 1 батаљон. Пред Дунавском дивизијом II. позива до сад су се појавила само 2 батаљона са 1 батеријом на правцу: Лазаревац – Стубица. По јачини непријатељских делова, који су се појавили пред осталим деловима фронта ове дивизије, нема још тачних података. Пред фронтом Дринске дивизије II. позива, развој је непријатељев овакав: На правцу села Дрлупа – Венчани – Медведњак 1 пук и 1 батерија; предњи делови ове колоне већ су близу Пештана, а батерије по деловима пласиране на Дебељаку и Медведњаку на правцу Раниловић и Кундак. На Кљештевици 1 пук и 1 батерија; главнина овог пука стигла је око Кундака на правцу Барошинац, 1 батаљон вечерас је допро до Мисачке реке, а на правцу Иванча – Бралово и даље 1 батаљон, који се задржао на Забрежју. Податци о јачини и распореду непријатељских трупа на фронту села Стојник села Црквина нису још прикупљени. Од Соколске бригаде са којом нема везе, нису добивени никакви податци“.

ОБр. 8745
(у 14.50 час.)

„Данас у 14 часова добивен је извештај од команданта Дринске дивизије II. позива, да су трупе Београдске Одбране напустиле варошицу Тополу и задржале се на Опленцу. Командант Дринске дивизије II. позива наредио је, да се са Липовичког положаја леве обале Каменице предузме са једним пуком активно дејство против непријатеља код Тополе. 9. пешад. пук ни до овог тренутка није стигао до Блазнаве у повратку од Угљаревца. Да би се Топола повратила и одржала бар до у јутру ставићу команданту Дринске дивизије II. позива, ако устражи, 2 батаљона Моравске дивизије II. позива, који су до подне искупљени на путу у висини Венчаца. Могу ли се једном ма где задржати трупе Београдске Одбране“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 4757

„Због повлачења Шумадиске дивизије I. позива на десну обалу реке Раче, а по наређењу Врховне команде наредио сам: Да се Комбиновани одред под заштитом једног одреда који ће бити упућен на положај: Липар – Обешењак, прикупи на линији: Градиште – Сепачко брдо, и да се Тимочка дивизија II. позива повуче на десну обалу Јасенице, пошто остави заштитнице на Калипољу и Вранову да штите повлачење Дринске дивизије II. позива и њено пребацивање на правац: Топола – Крагујевац. У току данашњег дана било је борбе са непријатељским предњим деловима. Непријатељски аероплан бацио је 6 бомби на Тополу, погинуо је 1 војник. Сутра 26. ов. м-ца. у 7 часова, штаб ове команде премешта се из Тополе у село Церовац“.

Од команданта III. армије

ОБр. 7868
(у 3.20 час.)

„Стање III. армије 24. октобра у вече: Шумадиска дивизија I. позива водила је упорну борбу целог дана против надмоћнијег непријатеља, који је јако нападао на центар Караулу и десно крило са обухватом на Радовање. Дивизија је била принуђена, да се под заклоном ноћи повуче на положаје на десној обали реке Раче, остављајући на досадањим положајима јаке заштитнице, које ће се само под борбом повлачити. Веза је са трупама Одбране Београда на положају Висак, кога држе трупе те одбране. Коњичка дивизија водила је данас упорну борбу на десној обали Мораве, штитећи лево крило Дринске дивизије I. позива. Сад се налази у висини села Породина. Један пук и батерија упућени су вечерас на леву обалу Мораве код Марковца и стављени под команду команданта Шумадиске дивизије I. позива. Дринска дивизија I. позива водила је цео дан огорчену борбу са надмоћнијим непријатељем. У току три четврти сата, непријатељ је обасипао поражавајућом артилериском ватром Дрењар, на коме је била остављена заштитница, која је непримећено и благовремено се повукла са тога положаја. Затим је непријатељ обасуо врло јаком артилериском ватром главни положај на Преседни, а пред вече извршио и напад пешадијом. Наша је артилерија силном ватром тукла непријатеља за време наступања. Једна од наших батерија утрошила је око 1.200 зрна. Поколебан, непријатељ је обуставио напад око 18 час. на даљини 600 метара, тучен јаком пешадиском и митраљеском ватром. Но у циљу, да се трупе измакну из сутрашње јаке артилериске ватре, дивизија ће оставити на досадашњем положају, који је успела задржати, само заштитнице, а са главнином повућиће се још ноћас на линију: Ресавчина – Породин – Коњушица. Дунавска дивизија I. позива водила је целог дана борбу. Њена артилериска ватра била је врло успешна у правцу Бошњака. Но због повлачења Дринске дивизије I. позива на нови положај, и ова се дивизија повлачи ноћас главном снагом на линију: Коњушица – Вукова Орница, остављајући заштитнице на досадањим положајима. Моравска дивизија II. позива водила је слабу артилериску борбу. Непријатељ је ушао у Петровац, истуривши извиднице на леву обалу Млаве и код п. Лесковца према Лудом пољу на десној обали. Дивизија остаје на истим положајима. Браничевски одред, који се прикупио код В. Лаола, налази се на положају Лешје, а са ескадроном и 1 четом на Лудом пољу и Дебељаку на десној обали Млаве“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 576
(у 20.40 час.)

„Стање на фронту ове војске у току ноћи 24./25. октобра: Код Шумадиске дивизије II. позива по телефонском извештају, непријатељска два снажна напада на лево крило положаја Драиловица – Жљеб, одбивена су са огромним губитцима. – Код Књажевачког одреда непријатељ је после два напада у 24 час. ноћас и 3.30 час. јутрос, после огорчене борбе пробио центар и заузео Барје. Наши се повлаче водећи борбу пред Књажевцем. Код Комбиноване дивизије I. позива промене нема. Цела је дивизија на својим ранијим положајима. Примећено је спуштање једног непријатељског одељења са Црноглава ка Црном врху. Код Крајинског одреда по телефонском извештају, трупе заузимају линију: Тимок – Велика Пољана – Тудорче – Дели Јован. Непријатељске патроле избиле су код Речке.

Од команданта II. армије

ОБр. 9343
(у 22.55 час.)

„Стање ове армије ноћу 24./25. октобра и јутрос овако је: Тимочка дивизија I. позива, ноћ је прошла на миру; нема ничега новог. – Моравска дивизија I. позива. Код десног одсека ноћ је прошла на миру; код средњег одсека патролно пушкарање ноћу а у 3 часа одбивен је непријатељски напад на положај Корњет. Од 5 час. наша одељења врше напад на Драганов врх. Код десног одсека је патролно пушкарање ноћу; у 5 час. јутрос одбивен је јачи непријатељски напад на наш положај Дубрава. – Код 10. пешад. пука I. позива, ново нема ништа. – Граниковски одред се повукао на своје старе положаје: Главурија – Граниково – Доброглед – Брезовичка чука. Једна непријатељска колона у покрету од Орле преко Бабиног зуба ка Обручастом камену, тучена нашим брдским топом, заклонила се“.

ОБр. 9365
(у 21.30 час.)

„Непријатељ је данас после разоравајуће артилериске ватре из топова тешког калибра са великих даљина јаким снагама напао Дренову Главу и одсек Војнеговци – Велики Јовановац. Напад је задржан на блиском одстојању од жичаних препрека, где се још води борба. Непријатељ привлачи знатна појачања ка Дреновој Глави и због велике угрожености комуникација обеју дивизија, ако би противник продро на Дреновој Глави, предузето је ово: Послата су на нападнуте положаје последња појачања, која су се из обе дивизије могла прикупити. Повучене су у позадину градске батерије, јер су трпеле од пешачке ватре и упућене су у позадину батерије са воловском запрегом, као и сви возови и установе, без којих се може да води борба. Одреди из Високе повућиће се на линију: Царев Кладенац – Голаш – Мечји хлеб – Брезовичка чука, а у Високој остаће само страже. Ако би противник и поред послатих појачања савладао положај, продужиће се отпор на линији Мали Црни Врх и даље; а ако се криза отклони, повучене јединице вратиће се на своја места. Ако будем принуђен да напустим Пирот, повућићу Тимочку дивизију I. позива на одсек Плоча, а Моравску дивизију I. позива на одсек Сува Планина – Таламбас. Један засебан одред повућиће се на Плеш“.

ОБр. 9334
(у 4 час.)

„Стање на фронту ове армије у току дана 24. ов. м-ца. овакво је: Код 10. пешад. пука I. позива дан је прошао на миру. Код Моравске дивизије I. позива: Код левог одсека око 6 час. непријатељ је у јачини око 2 батаљона, уз потпомагање своје артилерије са Била (к. 674), Мраза и Грдомана, отпочео пребацивање преко Суковске реке код Сукова и око 11 час. достигао линију: Бела Орница – Суково, пошто су се наши предњи делови повукли на линију: Дубрава – Шумје – Крајиште – Кокорњак. Убрзо затим отпочело је пребацивање једног непријатељског батаљона од Кама (к. 157) на леву обалу Нишаве, које је дејством наше артилерије заустављено на 500 м. источно од Суковске железничке станице. Код средњег одсека у 11.40 час. непријатељ је обасуо јаком артилериском ватром са Планинице и Бубњака положај Драганов врх, Дренову Главу, Безимену косу између Драгановог врха, Влашке и Кошутице. У то време, а под заклоном ове артилериске ватре, непријатељска два батаљона почела су да подилазе Драгановом врху са фронта и оба крила; а једновремено две непријатељске чете управиле су напад на Кошутицу, потпомагане ватром из два брдска топа са Влашке планине. Због обухватног напада иадмоћнијег непријатеља и магле, наша чета са Драгановог врха повукла се на главни положај. Непријатељски напад на Кошутицу заустављен је нашом пешадиском, митраљеском и артилериском ватром. У 15.15 час. непријатељ је напао наше трупе на Св. Илији и после упорне борбе успео је да овлада нашим предњим положајем на бугарском Св. Илији. Сад на том одсеку наше трупе држе линију: Црнодрма – Корњет – Дренова Глава – село Беровица – српски Св. Илија – караула Царев дел. Чета са Кукла повукла се, али је наређено, да свој положај понова заузме. Код десног одсека борбе није било.
Тимочка дивизија I. позива: Код десног одсека пре подне било је мирно, а после подне вођена је артилериска борба са једном непријатељском брдском батеријом код Врле Главе, а потпомагано је одбијање напада на лево крило Моравске дивизије I. позива. Код средњег одсека преко дана, непријатељ је избацио 4 – 500 артилериских зрна разног калибра, од којих је 6 војника рањено и 7 контузовано. Код левог одсека од 9 до 15 час. непријатељ је дејствовао артилериском ватром из две батерије, једном са Росомачког виса, без резултата. У 15 часова примећен је, после једног нашег избаченог метка, велики пламен код непријатељске батерије на Куртешевици, после чега непријатељска батерија није више дејствовала, изгледа да је код непријатељске батерије експлодирала која кара.
Код Топлодолског одреда. У 7.30 час. 3 чете овога одреда отпочеле су напад на непријатељска одељења на Обручастом камену и котама 1812 и 1827 и око 9.30 час. користећи се маглом и изненађењем заузеле су ове тачке, али око 11 час. због неспоразума у раду са деснокрилном четом Граниковског одреда, који је непријатељ користио, морале су их напустити и повући се пред вече на Женски врх и Рожине њиве, са једном получетом на Јовином Преслопу.
Код Граниковског одреда. Овај одред вршио је данас једновремено напад са трупама Топлодолског одреда и до 11 час. избио је на линију село Тиоштица – Прекрсни дел – Малишин камен – Обручасти камен, али због неуспеха деснокрилне чете на Обручастом камену, одред се повукао на задње положаје“.

Од команданта Јужно Моравских трупа

ОБр. 46
(у 10 час.)

„Ситуација је оваква: Код Власинског одреда целе ноћи је слабо пушкарање на предстражама. Код трупа на десној обали Мораве, непријатељ је ноћас повратио јуче изгубљени положај, Боровик. Иначе стање је исто, које је синоћ јављено. Код трупа на левој обали Мораве око тачака Деја, Дренова Глава, Раскрс воде се борбе непрестано. Непријатељ стално тежи да се докопа Лисца. Наши држе своје јучерашње положаје“.

ОБр. 47
(у 22 часа)

„Вечерас је ситуација оваква: Код Власинског одреда дан је прошао на миру. На десној обали Мораве наше су трупе напредовале и заузеле положаје на левој обали Врбовачке реке и држе линију: Паневје – Себе Врање – Руда Чука – Боровик – Крстата Буква. Непријатељ је у повлачењу разрушио железнички гвоздени мост код Прибоја на Морави. На левој обали Мораве непријатељ је цео дан показивао тежњу за покрет ка Лисцу. Наше су га трупе за сад задржале и даље на положају Дренова Глава. Према непријатељу на овом одсеку наши држе: Пресвета – Китица – Дренова Чука – Кучовица – Камин Деја – Трпезица – Јасен – Цер“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 9770
(у 17.30 час.)

„На фронту Брегалничке дивизије I. позива непријатељ је у току 24. ов. м-ца. извиђао коњичким и пешадиским извиђачким одељењима, која су се појавила на десној обали Лепенца. По једном извештају непријатељ се у Скопљу знатно појачао, нарочито у артилерији и коњици. 25. ов. м-ца. око 5 час. непријатељ је почео напад на улаз у Качанички теснац. Предњи делови 3. кадровског пука на десној обали Мурат потока повлаче се под борбом. Једна јача непријатељска колона напада на Чучер, а на десној обали Лепенца почиње пушчана ватра. По исказу једног заробљеника, непријатељски 11. и 24. пешад. пук напада левом обалом Лепенца, 32. пук десном обалом. Заробљеник даље изјављује, да непријатељ има пољских топова свега 5, а више брдских, но не зна колико. Од команданта Вардарске дивизије I. позива добивени су извештаји, да се штаб 11. пука повукао из Глоговца у правцу Макреша, а батаљони са Кончулског теснаца и Дуплице, да су се у току ноћи 23./24. ов. м-ца. пребацили на леву обалу Бинче Мораве, и одступају ка Гиљану. Из непознатог узрока 8. кадровски пук, који је био упућен у Доморовце са два француска топа и једним митраљезом, да потпомогне Гиљански одред, такође је у одступању Кривом реком; 24. октобра у 18.30 час. командант Вардарске дивизије I. позива наредио је, да се Гиљански одред прикупи на линији Чука (к. 940) – Ропотивни луг, а 18. пук на косу северно од села Дреништаћа са задатком заштите правца Кривом реком; 2. пук III. позива (2 батаљона) држи положај јужно од Гиљана; остала два батаљона овог пука упућена су 24. ов. м-ца. у јутру из Качаника, да уђу у састав свога пука, а два пољска топа, који су штитили мостове код Зеленикова упућена су 24. ов. м-ца. у подне у Гиљан, где да се ставе на расположење команданту Вардарске дивизије I. позива; 1 чета 12. пука III. позива 24. ов. м-ца. у 3 часа упућена је на положај јужно од села Деваја са задатком, да штити комуникације Гиљанског одреда и патролама извиђа у правцу села Бинча, Љубишта, Здравца, Лешница, где су се појавили качаци и бугарске комите. Одељење наших комита и жандарма, упућено ка прелазу Мучибабе, протерало је из села Пасјани бугарске комите, качаке и слаба непријатељска одељења. Командант Вардарске дивизије отишао је 25. ов. м-ца. у 5 час. на положај Гиљанског одреда.
На фронту Вардарског одсека груписано је за одбрану правца Велес – Прилеп, над самом вароши, на левој обали Тополке: 2. пук I. позива (3 батаљона са два митраљеза) западно од села Карабучиште, 6 пољских Дебанжових топова и 2 брдска брзометна топа. На десној обали Тополке: 14. кадровски пук (2 батаљона) и 2 брдска брзометна топа. Савезничке трупе су код железничке станице Градско, а њихове патроле долазе до Бабуне. Према Лаку виђале су се 22. ов. м-ца. непријатељске коњичке патроле. Непријатељски напад на Французе код Татарли 23. ов. м-ца. одбивен је и борба се повољно за Французе води. У току 24. ов. м-ца. на фронту Вардарског одсека непријатељ ништа није предузимао. Тетовски одред: 13. кадровски пук, 2 митраљеза, 4 Дебанжова брдска топа, у току 23. ов. м-ца. наступао је ка Китки (к. 1435). Комора је у селу Дејков; докле је одред у току 23. ов. м-ца. стигао не знам; везу са Брегалничком дивизијом, није ухватио. Командант Битољске дивизиске области под чијом командом стоје трупе Вардарског одсека и Тетовског одреда извештава, да му је издао наређење да затвори правац Скопље – Тетово. За затварање правца Скопље, док не стигне 13. пук предузете су ове мере: 24. октобра командант Тетовске окружне команде упутио је једну чету од 150 бораца са два резервна официра и ова чета држи линију: Групчин – Калдрми – Лешница – Локва и шаље патроле у правцу Скопља за 10 км. од означене линије. На правцу Скопље – Тетово није ништа примећено, сем мање групе Арнаута и Турака пљачкаша, од којих су неки ухваћени. За појачање Тетовског одреда, командант Албанског одреда упутио је 23. ов. м-ца. из Дебра за Гостивар преко Маврових Ханова 3 Дебанжова топа, а команданту Тетовског пуковског одреда наређено је, да пошље поуздане људе да пресретну 13. пешад. пук и да га најкраћим путом изведу на правац Скопље – Тетово, који правац има да заштити Тетовски одред. У боју код Скопља једна 12 см. хаубица демонтована, остала је на положају, од остале три хаубице две су оштећене и неупотребљиве, а за једну има око 200 метака. Намеран сам, да од 4 турска брзометна пољска топа и ове једне хаубице и људства хаубичке батерије образујем пољску батерију, која сад располаже са око 700 метака. За потпуно нову формирану Шкодину брдску брзометну батерију имам људство, стоку и 800 метака, али топове које сам послао у управу техничког завода на оправку још нисам добио. Ја ћу се 25. ов. м-ца. налазити код трупа на положајима на правцу: Гиљан – Кончулски теснац. У 24 часа враћам се натраг у Урошевац“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 23107
(у 10.50 час.)

Команданту I. армије

„Одобравам ваш предлог ОБр. 8729 и желим, да га изведете што пре. По до сад добивеним податцима, непријатељ је извршио јаче прикупљање своје снаге у долини Мораве и ту свом силином надире. Акција ваше армије у вези са Одбраном Београда у бок и позадину непријатеља, који продире у правцу ка Рачи, показала би несумњиво користан утицај и у већој размери и дала би добре резултате“.

Под истим бројем у 17 часова

Команданту Јужно Моравских трупа – Владичин Хан

„Због намераваног напада, који ће предузети прва армија, начелник штаба обуставио је за сад упућивање пука из I. армије, за које вам је јављено депешом ОБр. 23064 од 10. ов. м-ца.“.

Слични чланци: