Ситуација
У току 27. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 8792
(у 11.17 час.)
„Ноћ 26./27. октобра прошла је без борбе. Трупе Дунавске дивизије II. позива и Дринске дивизије II. позива већим делом избиле су на одређене положаје. На њиховим фронтовима нема додира са непријатељем. Код осталих трупа армије нема ништа значајније. Пред Ужичким одредом појавиле су се непријатељске коњичке патроле код села Заовине; тако исто испод Букова“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 4890
(у 11.20 час.)
„У току данашњег дана вођене су борбе код наших предњих делова на Бачеву, Виску, Сладунској коси и Буковачком брду, који су под притиском јачих непријатељских снага и обасути јаком артилериском ватром били принуђени, да се повуку на главни положај“.
Од команданта III. армије
ОБр. 7928
(у 2.35 час.)
„Стање код ове армије 26. октобра у вече: Шумадиска дивизија I. позива водила је данас упорну борбу и нападнута јаком снагом на своме десном крилу и боку, повукла се на десну обалу Лепенице. Везе телефонске са штабом дивизије нема од 15 час. Дринска дивизија I. позива, заштитницом на мостобрану Свилајначком, водила је борбу и нападнута јачом снагом преко Нерезине, повукла се на десно крило главних положаја дивизије. Дивизија се налази на положају од Мораве до села Трљана. Својом артилеријом са левог крила садејствовала је даљном артилериском ватром у одбрани Лапова. У сумрак непријатељ је ушао у Свилајнац. Коњичка дивизија налази се у долини Ресаве између Трљана и Седлара. Дунавска дивизија I. позива и Браничевски одред налазе се на својим положајима. Непријатељ је успео, да њихове заштитнице потисне и оне су се повукле на главни положај“.
ОБр. 7949
(у 22.20 час.)
„Данас 27. ов. м-ца. дивизије ове армије на десној обали Мораве водиле су целог дана борбу са надмоћнијим непријатељем на положајима, које су заузеле прошлог дана. Напад је био врло јак на Дринску дивизију I. позива и Дунавску дивизију I. позива и нешто слабији на Моравску дивизију II. позива. Под заштитом необично јаке артилериске ватре, непријатељска пешадија прикупља се пред фронтом Дунавске дивизије I. позива Бусурском реком, Ђуриначким потоцима, рупчагама у с. Роћевцу и пред северозападном ивицом села Седлара, тако да је пред мрак дошао у врло јак ватрен додир са нашом пешадијом, па је вероватан и ноћни напад. Наша артилерија ове дивизије силно је дејствовала, но није могла спречити ово прилажење непријатељске пешадије по дубодолинама, пошто је то отежавала киша са густом маглом, која је целог дана обмотавала положаје. Пред фронтом Дринске дивизије, непријатељ се прикупио у селима Дубљу, Црквенцу и Грабовцу и заузео предње тачке Девесила и Ресавчев запис. Покриван терен, магла и брдска артилерија, коју је непријатељ кретао с првим редовима пешадије и пласирао код гробља села Црквенца, олакшали су му ово предузеће. Шумадиска дивизија I. позива прикупила се на десној обали Лепенице на линији: Стражевица – Брзан -Морава и водила борбу артилериском ватром. Браничевски одред, оставив мањи део на досадањем положају Дрењар, на армиском крајњем десном крилу: заузео је положај северно од с. Јасенова и служи за ослонац Коњичкој дивизији, која држи везу између Дринске и Дунавске дивизије I. позива и спречава продирање долином Ресаве. Време је врло рђаво, киша и густа магла целог дана, Ресава надолази. Потребно је постављати мостове на три места код Суботице, Медвеђе и Забела, јер је ниво воде на газовима од 30 см. данас повећан за 6 см.“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 629
(у 10.20 час.)
„Комбинована дивизија јавља: „Девет заробљеника из 33. пука изјавише: На реци Врбичкој био је 3. и 4. батаљон 33. пука, дошли су пре два дана и одмах ступили у борбу. Лево од 33. пука налази се 55. пук вероватно позади. На Књажевцу 10., 12. и 23. пук; од једног њиховог мајора чули су, да се очекује 56. и 58. пук. Уопште око Краљевог села има много војске. У Белоградчику је штаб I. армије. Командант ђенерал Бојаџијев. Армија се састоји из 6., 8., 9. и 1. дивизије. Војници су преморени од многих и дугих маршова, морал је слаб, муниције пешадиске и артилериске имају довољно. Имају сад и нова универзална зрна. За последњих неколико дана имали су огромних губитака“.
ОБр. 632
(у 24 часа)
„Стање на фронту ове војске ноћу 26./27. октобра овакво је: Код Књажевачког одреда у 3 часа непријатељ је извршио напад на десно крило левог одсека, које се наслања на Слатинску реку. Наша чета на томе делу повукла се мало назад. На осталом делу фронта затишје. Дреновачки одред одступио ја са положаја Жути Камен – Медна стена – Јуниште, због тога лево крило овога одреда заломило је на Крст – Габар – Рајков дел; десни одсек остаје где је био. Код Комбиноване дивизије и Крајинског одреда врше се покрети уназад“.
ОБр. 640
(у 21 час)
„Стање на фронту ове војске у току дана 27. октобра: Код Књажевачког одреда око 8 час. непријатељ, око 2 до 3 пука, отпочео је напад на десно крило и центар одреда, а на фронту село Васиљ – Буриловац. Предстража одреда повлачи се на линију Бачви – М. Бачиште – Гладин дел – Мекандија – Степанова чука. Код Комбиноване дивизије I. позива према исказу бугарских заробљеника из 55. пука, три бугарска батаљона на правцу су за Бучје. Бучјански одред посео је положај код Бучја: Медна Стена – Умиште – Мујин Гроб – Стража; резерва је код Струшапа. По извештају командира ескадрона са западне Краљевице, два непријатељска ескадрона ушла су у Зајечар данас 27. ов. м-ца. На Голеш избиле су непријатељске патроле и сишле у Мариновац. Код Крајинског одреда трупе се повлаче на одређену линију положаја: десна обала Бањске реке“.
Од команданта II. армије
ОБр. 9420
(у 12.08 час.)
„Стање код ове армије у току дана 26. октобра: Код 10. пешад. пука I. позива нема ништа ново. Код Моравске дивизије I. позива дан је прошао на миру без значајнијих догађаја. Вечерас је отпочело повлачење ове дивизије по наређењу Врховне команде ОБр. 23153. У току дана извршено је пребројавање бугарских лешева на Дреновој Глави и нађено је 232 леша око самих бодљикавих жица и међу овим лешевима било је 6 са доколеницама; сви су били погођени у главу. Код Тимочке дивизије I. позива нема ништа значајније. Вечерас је отпочело извршење наређења ОБр. 23153. Код Граниковског одреда дан је прошао без значајнијих догађаја. По телефонском извештају, Бугари су запалили село Балта Бериловац. Код Шумадиске дивизије II. позива, трупе су се повукле до 14 часова на нове положаје: Дубрава – Тресибаба, неузнемиравано од непријатеља. Додир са непријатељем добивен је на левом крилу према фронту Голаш -Предавица. Око подне примећена је непријатељска колона непознате јачине у наступању од Књажевца друмом за Тресибабу, но због дејства митраљеског одељења коњичког дивизиона са Голаша обуставила је даљи покрет. У 15 часова непријатељ у јачини од 3 чете спустио се у стрељачком строју са Липовице ка Голашу Занском. 11. пешад. пук II. позива упућен је на положај Базовички Врх – Пајешки камен, са задатком да обезбеђује правац за Белу Паланку“.
ОБр. 9426
(у 7 час.)
„Са армиским штабом полазим данас у 8 час. из Пирота у Белу Паланку где молим, да ми се шаљу наређења“.
ОБр. 9458
(у 18.30 час.)
„Шумадиска дивизија II. позива имала је данас борбу и због надмоћности противника повућиће се ноћас на другу линију положаја: Станков врх – Миловски врх – Равниште – Бело Иње. У борби је изгубљен један топ и две каре. По телефонском извештају команданта Шумадиске дивизије II. позива од стране противника борбу је водила једна бригада 8. дивизије, а на помолу је на одстојању око 9 км. и 9. дивизија. Тимочка дивизија I. позива нападнута је надмоћнијом снагом данас на сектору: Јарчар – Забел, те због угрожености њене комуникације повућиће се ноћас на положај Плочу. И без овога наредио бих њено повлачење због ситуације код Шумадиске дивизије II. позива. За Свођски одред и за трупе Јужно Моравске послаћу накнадни извештај“.
ОБр. 9459
(у 18.40 час.)
„Сутра 28. ов. м-ца. са штабом полазим за Лесковац, где ће бити армиски штаб. Молим, да ми се наређења шаљу у Белу Паланку до 4 часа из јутра, а од тога времена у Лесковац“.
Од команданта Јужно Моравских трупа
ОБр. 55
(у 10.05 час.)
„На Власини ноћ је прошла на миру. На десној обали Мораве непријатељ је ноћас нападао наша предња одељења са леве на десну обалу Јелашничке реке. Јучерашњи напад на непријатељски положај Дренова Глава – Деја није успео”.
ОБр. 63
(у 15.20 час.)
„Наређењем Врховне команде ОБр. 22643 од 18. ов. м-ца. трупе Власинско – Врањског одреда добиле су задатак, да бугарске трупе које надиру Врању од Криве Феје и Пчиње одбаце назад и затим, да се обезбеди и успостави железничка веза Ниш – Скопље. Никакво друго наређење нисам добио. Пошто су се прилике измениле, то трупе под мојом командом сад задржавају непријатеља у његовом даљем надирању. Положаји на којима сам затекао трупе 19. ов. м-ца. одржани су и сад. Напред се није могло због јачег противника. На целом фронту борбе непрестано трају“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 9818
(у 1 час)
„О току борбе на фронту Брегалничке дивизије I. позива немам извештаја. 26. ов. м-ца. после 14 час. између заштитнице делова железничких трупа, обвезника III. позива и жандарма, који су штитили непосредни излаз из Качаничке клисуре, пробила се једна група Бугара и Арнаута јачине око 150 – 200 бораца и отварањем брзе паљбе на варош Качаник, где је био штаб дивизије, изазвала је панику. Батаљон 20. пешад. пука, вод брдске брзометне артилерије и жандарми штаба дивизије посели су положај Црвени брег северно од Качаника са деловима, који су бранили Качанички теснац. Команданту Брегалничке дивизије I. позива наредио сам, да под личном одговорношћу поврати ред и заузме Качаник, а трупе врати на своје положаје. Команданту места Урошевца наређено је, да упути чету Ибарских обвезника, и затвори северни излаз из Качаничке клисуре. На фронту Вардарске дивизије I. позива непријатељ је у току 26. ов. м-ца. нападао на положај Дуплице снагом једног пешад. пука, са једном до две батерије. Напад непријатељев је одбивен са великим губитцима, детаља немам. Извиђањем у правцу Сефери сазнало се да је тај прелаз непријатељ заузео снагом око једног батаљона са два брдска топа. Арнаути у селима Калашту, Сенокосу, Ђурђевишту и Ломници, северно од Гостивара побунили су се и пљачкају поједине војнике и избеглице из Скопља и Качаника. 26. ов. м-ца. упућено је 130 жандарма, да ове побуњенике казне“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 23244
(у 24 часа)
Команданту Јужно Моравских трупа
„Начелник штаба наредио је, да 4. ескадрон 4. коњичког пука одмах упутите сувим преко Медвеђе и Приштине у Митровицу, где ће остати на расположењу Врховне команде“.
ОБр. 23274
(у 9.15 час.)
Капетану Маринковићу – Солун
„Пошаљите извештај: Колико је савезничких трупа до сад стигло у Солун и колико је од тога упућено из Солуна на нашу територију, као и да ли је то све ангажовано у борби? Колико се савезничких трупа налази у току искрцавања у Солунском пристаништу? Је ли авизиран долазак трупа у Солун, у којој јачини и кад?“
ОБр. 23275
(у 20.10 час.)
Команданту I. армије
„С обзиром на садашњу неповољну ситуацију у Новој Области упутите одмах Дунавску дивизију II. позива најкраћим путом преко Краљева, Рашке и Митровице у Приштину, где ће се ставити на расположење команданту трупа Нове Области. Маршруту дивизије одредите ви“.