28. октобар, Операције I. и III. армије и Одбране Београда

Операције I. армије

Дејство Дринске дивизије II. позива. – Трупе ове дивизије заузеле су и положаје, које је дотле држала Дунавска дивизија II. позива, пошто се она, у духу наређења Врховне команде имала упутити одмах преко Краљева ка Приштини у састав трупа Нове Области. У току 28. октобра, непријатељ је напао на положаје Дринске дивизије II. позива: Чумићско брдо и Росуву и то од Козорепа и Црвенца са 6 батаљона и 2 ½ батерије, а од Влакче и Карауле са 2 батаљона. Трупе Дринске дивизије II. позива успеле су, да се одрже на својим положајима.
Дејство Соколске бригаде. Ова бригада 28. октобра у 8 часова нападнута је јачим снагама. Огорчена борба водила се на положајима: Поповиште – Клокотић – Забел, доцније на Мечијој главици – Блату – Звезди и најзад на В. Брду и Руднику. Бригада је принуђена на повлачење. Командант I. армије наредио је команданту бригаде да остави од Сувоборске групе 1 батаљон и 2 топа код Теочина, а целу бригаду да прикупи на линији: Накучани – Мајдан. За потпомагање Соколске бригаде, послат је 9. пук II. позива са једном Данглисовом батеријом у правцу с. Сврачковица. Овог дана по подне, непријатељ је напао и Накучанске положаје, вршећи својим десним крилом надкриљавање Соколске бригаде. Трупе ове бригаде повукле су се до мрака на положаје код с. Љутовнице. Непријатељ се задржао са предњим деловима на Стражевици, а са главнином на Руднику. Соколска бригада посела је фронт Трипавац – Врлетна страна, и Мрамор као бочни положај лево, а Заглавце десно. Овог дана по подне, 9. пук II. позива избио је на положаје код с. Сврачковци. Командант I. армије наредио је, да 9. пук II. позива остане на Сврачковачком положају до даљег наређења, а Соколска бригада да одржи своје положаје и у току 29. октобра безусловно да огарантује Горњи Милановац. По извештајима, на правцу од Рудника ка Г. Милановцу оперише један непријатељски корпус од 2 дивизије.
Дејство Ужичког одреда. Патроле упућене правцима ка Ваљеву утврдиле су, да непријатељских делова има само на правцу: Ваљево – Ражана. Од команданта I. армије, командант Ужичког одреда 28. октобра у 11.30 часова примио је наређење ОБр. 8824: „По познатој вам директиви отпочните покрет одмах преко Ужица и Пожеге на положаје на утоку Ђетиње. Соколска бригада води борбу на Руднику“. Према овоме командант одреда је наредио:
а) Да 2. пук III. позива прикупи делове истурене на В. Приседи, Ђаковом камену, Кику и Високој главици и да се крене преко Кадињаче – Буара – Ужица – Пожеге ка Добрињу, ради груписања на положајима: Подови – Шиљковица – Добриње – лева обала Мораве. Чета са Варде преко Косјерића долази у Пожегу, а батаљон са 2 брдска топа са положаја Цикоте преко Косјерића -Пожеге долази у састав пука. У састав пука улази и 4. батаљон 4. пука III. позива, који је до сад био на Субјелу. Овај батаљон груписаће се на Подовима.
б) Да се 4. пук III. позива, остављајући један батаљон на Брановој глави, крене правцем: Ужице – Пожега. Батаљон остављен на Брановој глави, са искупљеним четама са Милошевца и Шаргана, да се крене 29. октобра у 6 часова, образујући заштитницу. Брдску батерију упутити у Пожегу где ће се јавити команданту 2. пука.
в) Да се Доњо Васојевићска бригада прикупи и одмах предузме покрет преко Чајетине и села Мачката, Збојштице, Дрежника, Роге, Грабовика, Грдовића за Ариље. Крупов 9 см. вод долази у Ариље.
Ради заузимања нове одбранбене линије, у духу армиске директиве, командант Ужичког одреда издао је 28. октобра у 22.30 часова ову заповест: „По извештајима добивеним од наших коњичких патрола и аеропланским извиђањем, поједине непријатељске коњичке патроле виђене су на правцу ка Буковима од Ваљева и ка Лалинцима од Проструга. Трупе Санџачке војске држе Добрун – Суху гору и даље до Дрине и 29. октобра ће енергично напасти непријатељске делове око Вишеграда. Делови Соколске бригаде налазе се на Сувобору. Ради обезбеђивања правца ка Чачку, наређујем:
Коњички ескадрон. Вод са правца Шарганског, прикупља се и долази у први мах у Пожегу, одакле шаље патроле преко Трешњице и Ужица ка Кадињачи, а вод са правца Косјерићског прикупиће своје патроле од Маковишта и Дебелог брда код Косјерића, а одавде и даље извиђати преко Ражане и Букова у правцу Ваљева. Извиђачко одељење код Маљена, за извиђање у том правцу и одржавање везе са Соколском бригадом на Сувобору, појачати са 10 коњаника. Ово извиђачко одељење да шаље извешћа преко Шиљковице, где ће бити наше трупе.
Десни одсек. Командант мајор Аврам Драгојловић. Састав: 2. пешад. прекобројни пук III. позива; 4. батаљон 4. пука III. позива; 2. Дринска позициска батерија и 1. брдска Дебанжова батерија. Свега: 6 батаљона, 12 топова, 2 митраљеза. Десни одсек је од Граба до леве обале Мораве.
Леви одсек. Командант потпуковник Љубомир Михајловић. Састав: 1 батаљон 4. пука III. позива; Доњо Васојевићска бригада; 1. Дринска позициска батерија; 1 вод Крупове 9 см. батерије; 1 вод брдске Дебанжове батерије из Доњо Васојевићске бригаде. Свега: 4 батаљона, 10 топова и 6 митраљеза. Леви одсек држи од састава Ђетиње са Моравом до наспрам Ариља, са истакнутим водом код Дивљаке (механа у Бруснику).
Општа резерва. Командант старији командант батаљона. Састав: 2 батаљона 4. пука III. позива на Главичорку.
Трупне коморе (профијантски делови) за трупе на десном одсеку код с. Видова, а за трупе левог одсека Паковраће. Интендантски воз и резервна мунициска колона је у Чачку. Оперативно слагалиште је у Чачку. Штаб одреда биће 29. октобра од 16 часова у Марковици, а дотле се јављати преко Ужица и Пожеге“. Команданту 4. батаљона 4. пука III. позива на Субјелу, издата је ова заповест у 23.50 часова: „Сутра 29. октобра у 9 часова крените правцем: Субјел – Каменичка механа – Подови (758) са бочним осигурањем са северне стране (правац Поглед – Голеш). По доласку на Подове заузмите положај за заштиту правца од Маљена. Под вашом командом биће и 2 брдска топа (Дебанжова), који ће вам на Подове доћи. Лево од вас биће на Зеленом брегу трупе 2. пука III. позива, а десно на путу од Сувобора трупе Соколске бригаде; на Маљену чета вашег батаљона остаће и даље. Са свима одржавати везу помоћу патрола. Ви ћете бити под командом команданта 2. прекобројног пука III. позива, чији ће штаб бити на Шиљковици; са њиме се везати телефоном. У том циљу, од положаја, преко с. Дружетића, послужити се сопственом жицом до места где пут Добриње – Дружетић пресеца реку Каменицу, где ће допирати жица 2. пука од Шиљковице. Исхрана из привременог слагалишта, које ће бити код Пријевора или Чачка“. Команданту 1. батаљона 2. пука – Цикоте: „Упутите ваш вод брдских топова команданту батаљона 4. пука на Субјел. Вод треба да стигне тамо до 29. октобра до 7 часова. Сутра (29. октобра) у 8 часова крените са својим батаљоном (без топова) преко Карана и Пожеге на Смишаљ (786) где улазите у састав свога пука и заузмите положај за одбрану правца: Косјерић – Пожега и Ужице – Пожега. Марш извршити под заштитом једне чете, која ће се кретати за батаљоном и вршити улогу заштитнице“.
Напомена. Трупе Дунавске дивизије II. позива, предавши своје положаје Дринској дивизији II. позива, кренуле су 28. октобра у 8 часова ка Краљеву, сем 9. пука II. позива, који је, по наређењу команданта армије, упућен ка с. Сврачковици на појачање Соколске бригаде, где је имао остати до даљег наређења. Штаб I. армије премештен је овог дана у с. Грабовац, на путу Крагујевац -Краљево.

Операције Одбране Београда

У току дана 28. октобра непријатељ је нападао на целом фронту на линији: Шупљаја – Драчко поље – Беле баре – Сремска пољана. Најјачи напад вршио је на део фронта: Кошуће – Драчко поље, где је претрпео велике губитке од наше артилерије и где је заустављен на 1.000 метара пред нашим рововима. Штаб команде Одбране Београда премештен је овог дана у вече у Крагујевац.

Операције III. армије

На фронту Шумадиске дивизије I. позива, – која се према наређењу Врховне команде ставља под команду команданта трупа Одбране Београда, и која је држала положаје на десној обали реке Лепенице: Брзан – Стражевица, у току 28. октобра – није било ничега значајног.
Дејство Дринске дивизије I. позива. У току овог дана (28. октобра) на целом фронту ове дивизије вођена је јака борба. Непријатељ, који је још у току 27. октобра био припремио напад и успео да пласира јаку артилерију на блиским одстојањима, нарочито против Дринске дивизије I. позива и Дунавске дивизије I. позива, успео је да 28. октобра својом пешадијом према Дринској дивизији I. позива заузме положаје: Грабовац – Хумови – Бат. Киша и густа магла преко целог дана спречавала је дејство наше артилерије и тачну оријентацију наших команданата, по овом, и ако не високом, но јако испресецаном терену. По подне непријатељ је успео из долине Гложанске реке да избије на Хумове.
Дејство Коњичке дивизије и Браничевског одреда. Због неповољних догађаја код Дринске дивизије I. позива, командант III. армије упућује Браничевски одред од Ограде (184) код села Јасенова и Коњичку дивизију (2 пука и батерију) правцем преко села Тропоње у бок непријатељу, те да се непријатељ заустави и Дринској дивизији I. позива олакша прикупљање на позадњим положајима. У исто време кренут је форсираним маршом 2. коњички пук са коњичком батеријом и једним батаљоном 5. прекобројног пука од Баточине преко понтонског моста на Морави код села Војске да заустави продирање непријатеља ка с. Радошину. Ове су мере дале добре резултате. Јединице упућене са леве обале Мораве од Баточине стигле су у тренутку јуриша непријатељске пешадије на Дубрави к. 260 и зауставиле њено продирање на југ, а напад Браничевског одреда и Коњичке дивизије преко с. Тропоња омогућио је, да се једна наша чета задржала и даље на Хумовима.
Дејство Дунавске дивизије I. позива. Овога дана (28. октобра) непријатељ је предузео напад и на Дунавску дивизију I. позива, и успео да на левом крилу заузме Јежевац и с. Седларе, продужујући напад ка Запису. У исто време вршио је јак притисак са северне стране на десно крило ове дивизије на Главици (363), као и на лево крило Моравске дивизије II. позива на Ђипу (401). Непријатељево продирање на левом крилу Дунавске дивизије I. позива није се могло спречити, јер никаквих слободних трупа на расположењу није било.
Пошто је постојала опасност за комуникацију Дунавске дивизије I. позива као и Моравске дивизије II. позива, командант III. армије доноси одлуку, да се обе дивизије повуку на леву обалу Ресаве преко мостова, који су прошле ноћи подигнути. У овом циљу, командант III. армије у В. Поповићу издаје у 23.30 часова ову заповест: „Непријатељ је 28. октобра нападао на целом фронту армије, а нарочито на Дринску и Дунавску дивизију I. позива, избио је на линију: Јежевац – Седлари – Грабовачки Хум – Дубрава и продире даље. Дринска дивизија I. позива повлачи се на линију: Негриново брдо – Главица – Голо брдо – Мали чук, а лево крило Дунавске дивизије I. позива налази се на Запису. Наређујем:
1) Да Коњичка дивизија остане ноћу 28./29. октобра на линији: Јасеново – Суботица, а 29. октобра зором да предузме извиђање правцима ка Грабовцу, Седлару, Главици и Златову, а на случај да буде потиснута, да се повлачи долином Ресаве на десно крило Моравске дивизије II. позива, која се наслања на реку Дувницу, осигуравајући га и штитећи правац преко Деспотовца ка Ћуприји. Комуникациски правац Деспотовац – Ћуприја.
2) Браничевски одред:
а) 5 батаљона, 3 батерије и ескадрон, који су 28. октобра дејствовали код Јасенова, повући још ноћас друмом ка Деспотовцу да заузму положај Садови до Ресаве, у циљу заштите правца Деспотовац – Ћуприја, служећи у исто време као наслон Коњичкој дивизији. Својим ескадроном коњице извиђати правац ка Ломници.
б) Пук III. позива са артилеријом одреда, који је придат Моравској дивизији II. позива, доћиће у састав одреда код Деспотовца. Комуникациски правац је досадањи.
3) Моравска дивизија II. позива повлачи се још ноћас на положај од реке Дувнице преко Белог поља до Међе (источно од Брестова).
4) Дунавска дивизија I. позива повлачи се још ноћас на положај: Међа (закључно) – Облогар -Игриште (закључно).
5) Дринска дивизија I. позива повлачи се на положај: Кадијино брдо – Тривуново брдо – Вршић – Чукарка – Средње брдо.
6) Шумадиска дивизија I. позива остаје на досадањем положају“.

Слични чланци: