12. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 12. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 8367
(у 11.35 час.)

„Непријатељ је амо на фронту Дринске дивизије II. позива предузео данас у 4 часа снажан напад на наше трупе код Забрежја, нарочито на њихово десно крило, али је одбивен. Борба код Забрежја повремено се продужава. Према Кртинској и код Радине аде преко ноћи 11./12. октобра било је у више махова јаче пушкарање. Слабији покушај непријатеља (са два чамца) да код Љешнице пређе Дрину, одбивен је. На осталом фронту није било ништа значајније“.

ОБр. 8389
(у 22.45 час.)

„Код Дринске дивизије II. позива, после веома снажног бомбардовања Забрежја од 7.30 час., непријатељ је између 15 и 16 час. покушао два напада, али је одбивен. У 17.45 час. отворио је понова снажну пешад. и арт. ватру и бацио 3 бомбе са загушљивим гасовима. Борба се продужила до 21 час. Пук се непоколебљиво држи. Код Кртинске, до подне повремена ватра, а у 16.45 час. непријатељ је предузео напад у циљу обухвата нашег десног крила. Борба се продужила до 21 час. Код Дунавске дивизије II. позива према Дреновцу била је повремена артилериска ватра. Код аде Делагуска непријатељ је после припреме арт. ватром предузео напад. Наше трупе повукле су се на линију: Подине – друм Црна Бара – Бадовинци. По исказима заробљеника, 3 топа које је непријатељ превео преко Јарка на десну обалу, у борбама ових дана оштећени су од наше артилерије и враћени. Данас је стигао у Митровицу воз од 40 – 50 вагона са војницима. На фронту Соколске бригаде и Ужичког одреда није било ништа значајније. Непријатељ је ретком артилериском ватром тукао положаје око Вишеграда. Моравска дивизија II. позива изашла је из састава ове армије и у покрету је“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 4123
(у 16 час.)

„Лево крило Петловог брда и Стражевице због јаке ватре непријатељских оруђа тешкога калибра повлачи се на положаје испред Рушња. Због тога цео борбени поредак повија се од Торлака преко Пиносаве, Орловца за Сремчицу и Моштаницу. Штаб ове команде премешта се на Солинске баре јужно од Авале“.

Од команданта III. армије

ОБр. 7327

„По податцима до сад добивеним непријатељ из заузетих наших места одводи у ропство и мушко и женско становништво, и односи из позадине апсолутно сву покретну имовину: стоку, храну и покућанство. Евакуација државних надлештава из Пожаревца по наређењу ове команде схваћена је и извршена само у толико, што су чиновници са благајнама и ручним архивама отишли у позадину. Међутим они не предузимају ништа да се евакуише многобројна државна као и приватна имовина из Пожаревца. Познато је, да је ово најбогатија наша област, и огромну количину хране, стоке и других производа треба за нас сачувати, а недати непријатељу. Још има времена да се све то реквирише и у позадину пренесе. Молим за хитно наређење полициским властима“.

ОБр. 7426
(у 12.15 час.)

„Командант Шумадиске дивизије I. позива примио је команду над свима трупама на одсеку од р. Мораве до потока Средњака“.

ОБр. 7429
(у 17.20 час.)

„На Рамском одсеку погинуо је немачки ппоручник фон Фенштајн. Из његових хартија види се, да је служио у 32. пуку 205. бригаде, 103. пешад. дивизије. Његове забелешке и хартије шаљу се поштом“.

ОБр. 7435
(у 18.15 час.)

„Немачки заробљеник каплар 1. чете 1. батаљона 168. пука саслушан изјавио је: Његов пук припада 25. резервној дивизији у чијем су саставу: 168., 83. и 118. пешад. пук; 25. и 13. арт. пук и 4. коњички драгунски пук. Његовим пуком командује пуковник фон Фасл, а 25. дивизијом ђенералмајор фон Јароцки. Из пука су прешла само 2 батаљона на нашу обалу код Смедерева 10. октобра, али су брзо одбивени. Том приликом погинуо им је командир чете од њихове артилерије (немачке); чета је имала око 40 војника изгубљених које рањених које погинулих“.

ОБр. 7442
(у 23.30 час.)

„Стање у току дана на фронту овако је: На Градиштанском одсеку било је слабог пушкарања код Тополовника. Непријатељ је од 13.30 до 17.30 час. тукао артилеријом простор од Тополовника до Лесковачког потока. Према Дунавској дивизији I. позива непријатељ се спуштао у Курјачку реку. Јачина се цени на три пешадиска пука. На том фронту било је пешадиске и артилериске ватре, а на лево крило вршио је непријатељ и напад. Успео је да заузме Бабушинац. Сад су учињени напори, да се то село заузме. Од 10 час. непријатељ је вршио силан напад на Дринску дивизију I. позива. После упорног и крвавог боја ова дивизија ће се повући у току ноћи 12./13. октобра на линију: Салаковачки мост – Поповац – Љубичевски мост са заштитницом на трећој одбранбеној линији северно од Пожаревца. Код Шумадиске дивизије I. позива непријатељ је потиснуо 5. пешад. пук I. позива са к. 106 и потиснуо је наше предње делове са Царине, иначе дивизија држи своје раније положаје“.

ОБр. 7445
(у 24 часа)

„Штаб армије премешта се у Александровац“.

Од команданта Кријинског одреда

Није било ничег значајнијег.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 276
(у 13.45 час.)

„Командант Шумадиске дивизије II. позива извештава: Данас око 8.20 час. непријатељ је у јачини 3 чете извршио препад на наш гранични фронт Црвени град – Писана Буква – Веселинова чука и потиснуо наша стражарећа одељења. Овај препад помогли су јаком пешадиском ватром и бомбама. Једну чету упутили су на Црвени град, једну на Писану Букву а једну на Веселинову чуку. Чим су заузели гранични фронт одмах су почели да се утврђују, а њихова стражарећа одељења истакли местимице за 50 – 100 корака на нашу страну. Сваки прилаз наших извиђачких одељења одбијају ватром. На Писаној Букви сам командир видео је 4 бугарска официра, а један је позади командовао. Команданту Шумадиске дивизије II. позива наредио сам, да према овоме предузме нужне мере“.

ОБр. 275
(у 18.15 час.)

„Од начелника округа Тимочког добивен је преко његовог повереника овај извештај: Батаљон из 15. пешад. пука отишао је из Салаша у Рајановац, где су и она друга два батаљона овога пука ради везе са 6. дивизијом, која је на положајима од Рајановца до Зајечара. 8. дивизија иде правцем од Белоградчика за Кадибогаз; 12. пук ове дивизије дошао је у Салаш, од кога су 3 батаљона у Дубрави испред Салаша а 1 батаљон дошао је на границу са два топа. 9. дивизија дошла је у Чапрењ спрам Св. Николе и распоређена од Св. Николе до Пирота“.

ОБр. 277
(у 18.55 час.)

„Према наређењу Врховне команде ОБр. 22077 од данас наредио сам, да се што хитније прикупе потребни докази, да су Бугари први напали на наше трупе на граничном фронту код Коритске главе и Китке, заробљени рањени бугарски војник, који је учествовао у овом нападу и који би могао послужити као најбољи сведок, да су Бугари почели напад. Пошто је саслушан у овој команди упућен је синоћ 11. ов. мес. железницом у Ниш у Заробљеничку команду, где би се могао понова саслушати ако је потребно да његово саслушање буде што пре у рукама наше владе“.

Од команданта II. армије

ОБр. 8828
(у 11 час.)

„Аероплани из Бугарске чешће пролетају преко положаја и преко Пирота и залазе подубље у нашу земљу. Сем извиђања и бацања цедуља за позив Македонаца на буну не предузимају ништа. Могу ли ја да наредим гађање ових аероплана, те да тиме не пореметим намере Врховне команде пошто још није ратно стање“.

ОБр. 8831
(у 12.20 час.)

„Командир 1. граничне чете преко водника сазнао је од бугарског војника Денка из страж. Држине, да се од Цариброда до Банског дола (јужно од стражаре Планинице) налазе распоређени: 1., 16., 25. и 41. пешад. пук и да се позади ових под Куклом у Врелу налази и Рилска дивизија. У бугарску стражару Држина са јужне стране од села Сукова долазе чешће 3 – 4 бугарска нижа официра, и он је чуо од неких да ће нас Бугари мучки напасти ноћу“.

ОБр. 8854
(21 час)

„У току дана Бугари су се утврђивали откривено према караули Планиници за 200 м. јужно од пута Трнског. На бугарским положајима на фронту: Кар. Јалботина – Нишава осећа се живље кретање. Командант Тимочке дивизије I. позива извештава: У току дана примећено је утврђивање граничних положаја од Нешковог виса до Видлича. На Видличу се израђују стрељачки заклони у неколико линија једна иза друге. Око подне су 2 чете отишле из с. Одоровце на Димчино Браниште. Опажена је већа живост на Вражјој глави и Павловом крсту (правац од Живлогца) и виђене су групице војника са 4 официра, који су осматрали положаје из овог. Командант Топлодолског одреда закључује, да су на том правцу дошле нове јединице а до сад су били само финансиски стражари појачани са ополченцима. Финансиски наредник сазнао је од бугарског војника његовог познаника, да се на Нешковом вису и Оштром врху (између Нешковог виса и Грамаде) па до карауле Змијанац налази 4. бугарски пешад. пук а код Височке Ражане и даље 25. пук“.

Од команданта Власинског одреда

Није било ничега значајног.

Од команданта трупа Нове Области

Није било ничега значајног.

Од Господина Министра војног, Бр. 7023
(од 11. октобра)

„Министарство Иностраних дела писмом под Пов. Бр. 10850 од 10. ов. мес. доставља: „У одговор на ваше писмо од 9. октобра Пов. Ф. Ђ. ОБр. 6948 односно хитног превоза искрцане француске дивизије из Солуна у Ниш, част ми је известити вас да је корак у смислу том већ учињен и да се чека одговор. Извештавајући вас о овоме част ми је доставити, да сам мишљења да би требало удесити да наша Врховна команда општи директно са командантом Савезничких трупа, јер ће тако ствари брже и боље ићи“.

Бр. 7024
(од 11. октобра)

„Министарство Иностраних дела писмом под Пов. Бр. 10823 од 11. ов. мес. доставља: „Краљ. министарство Иностраних дела има част известити то Министарство, да је од Краљ. посланика у Паризу примило телеграм од 9. ов. мес. у коме јавља, да је тога дана видео Мин. војног и изложио му како је потребно што брже експедовање територијалних француских трупа ка Нишу а исто тако и одашиљање нових и што јачих трупа. Министар је одговорио ово: „Француска Врховна команда сматра, да тамошње француске трупе у првом реду имају што пре заштитити железницу и наше десно крило према Бугарској. Према томе а како тамо још нема довољно француских трупа, не држи, да за сад могу ићи даље од Скопља. У осталом, додао је министар, то је ствар тамошње команде француске и српске“. Посланик даље јавља, да француска влада ради журно на шиљању даљих трупа. Председник министарства вратио се те ноћи из Лондона и колико је он – посланик на брзу руку могао сазнати, председник је у основи задовољан тамошњим разговорима. Изгледа, додаје посланик, да је ипак енглески министар војни захтевао времена за спрему својих трупа“.

Бр. 7027
(од 11. октобра)

„Министарски савет налази да би пругу: Ниш – Скопље – Солун требало добро осигурати, нарочито код Струмице. Зато би било добро употребити већ француски пешад. пук из Солуна“.

Бр. 7049
(од 12. октобра)

„Француске трупе крећу се вечерас за Србију. За сад не постоји никакав политички разлог, који је раније диктирао да се ове трупе не употребе у новим областима. Јавите где ћете их употребити и где ће се искрцати, како би се могле припремити логорске потребе. Министарски савет налази да би извесни делови ових трупа требали осигурати железничку пругу Ђевђелија – Скопље. Из политичких разлога добро би било, да се ове трупе употребе према бугарском фронту“.

Бр. 7030
(од 12. октобра)

„Господин Министар унутрашњих дела писмом од данас доставља: „Имам извештај да поједини команданти наређују те се народ евакуише из појединих места, што је противно одлуци Краљевске владе и мојим наредбама у томе смислу издатим. Стога ми је част молити вас за хитно наређење командантима, да не наређују евакуисање становника из појединих места, изузимајући случај где то неминовно захтевају војни обзири, јер као што вам је познато то мишљење заступа и Врховна команда“.

Од Делегата министарства иностраних дела при Врховној команди КБр. 10895

Господин Председник министарског савета наредио ми је телеграмом од ноћас Бр. 10895 да доставим Врховној команди ово: „Примио сам депешу Врховне команде, којом ми се јавља да су Бугари данас напали у 6 час. на Коритску главу и да је напад одбивен. Па сам затим добио другу, којом се јавља да су Бугари заузели Китку и да Коритску главу понова нападају. Али ако је све то изван сваке сумње утврђено, и ако нису случајно, месни сукоби који не би означавали напад бугарске војске на нашу територију, онда не треба допустити да заузимају нашу територију, него је треба бранити најенергичније. Пошто ће бити од великог значаја за даљи развитак догађаја факат: који је први отпочео напад, то молим Врховну команду да стање ствари буде јасно, несумњиво, и утврђено доказима. Иначе напад не предузимати него се бранити на свом земљишту“.

Од начелника инжињерског одељења Врховне команде – начелнику Оперативног одељења ИБр. 6384

„Начелник изволео је наредити, да се одмах приступи утврђивању група Аранђеловац – Лазаревац, а средством резервног инжињерског батаљона и заробљеника. За руковаоца рада одређен је инжињерски ппуковник Радисав Станојловић, 10 официра из мостовног трена и резервни инжињерски батаљон. Свима је горе издато потребно наређење. Умољава се начелник за хитно наређење, да се у Аранђеловцу и Лазаревцу групише до сад по 1.500 заробљеника са потребном стражом из последње одбране Дунавске дивизиске области, с тим, да се осигура још једна хиљада, у ком другом месту, одакле би се могла појачати радна снага кад се рад развије и потреба наступи. Заробљеници треба да се најдаље 14. октобра налазе на својим местима, како би рад могао отпочети 15. октобра. Главни је интендант извештен о доласку горњег броја заробљеника, те да нареди шта треба за њихову исхрану. Начелник санитета је умољен, да предузме потребне санитетске мере. Умољава се начелник за хитно потребно наређење о груписању горње радне снаге и за потребно евентуално наређење о кретању уназад ових заробљеника, ако би то догађаји захтевали, па ма се радови и не завршили у свој потпуности“.

Наређења и извештаји Врховне команде

Извештај ОБр. 22072
(у 4.30 час.)

Господину Министру војном – Ниш

„Наређено је да се француски пешад. пук одмах упути код станице Струмица и стави на расположење команданту трупа Нове Области за заштиту дела железничке пруге од Ђевђелије до Демир Капије с тим, да буде у резерви на овом одсеку“.

Наређење ОБр. 22077
(у 12.50 час.)

Команданту Тимочке војске – Зајечар

„У одговору на извештаје ове команде о заузећу Китке од стране Бугара и њиховом нападу на Коритску главу Г. Председник министарског савета доставља: „Пошто ће бити од великог значаја за даљи развитак догађаја факат: који је први отпочео напад, потребно је да стање ствари буде јасно, несумњиво и доказима утврђено. Иначе напад не предузимати, него се бранити на своме земљишту. Доставља се предње на даљи поступак“.

Извештај ОБр. 22092 Војном изасланику у Италији, Француској, Енглеској, Румунији, Русији и пуковнику Миловановићу у Атини

„Ситуација 12. октобра у 20 час. је оваква: III. армија: Због јаког непријатељског притиска на лево крило Пожаревачког одсека, у правцу с. Брежани и Ћириковца, и дејством једне непријатељске колоне у дубљу позадину десног крила правцем Анатема – Бубушинац, наше трупе овога одсека повукле су се на трећу одбранбену линију: Бубушинац – Пожаревац – с. Живица. Код Смедеревског одсека без промене. Одбрана Београда: Због јаке артилериске ватре и непријатељских напада, наше су трупе принуђене да заузму положај: Клупе – Ерино брдо -Торлак – Орловац – Девојачки гроб – В. Моштаница. I. армија: после снажног бомбардовања Забрежја, непријатељ је покушао два напада, који су одбивени. Употребљава загушљиве гасове. Непријатељ с Кртинске отпочео је напад у 16.45 час. Борба још траје. У правцу Делагуска непријатељ је отпочео напад и потиснуо наше ттупе, које се сад налазе на линији Црна Бара – Бадовинци“.

Наређење ОБр. 22093
(у 16.40 час.)

Команданту I. армије – Ваљево

„Моравску дивизију II. позива упутите одмах усиљеним маршом од Уба на Конатицу – Мељак -Петров гроб – Девојачки гроб – где да се стави под команду команданта Одбране Београда. Потребно је одаслати извиђаче пута и ради евентуалне поправке моста. Комуникациски правац биће Мељак – Степојевац – Лазаревац. Оперативно слагалиште хране је у Лазаревцу“.

Наређење ОБр. 22094
(у 19.15 час.)

1) Команданту I. армије. „Начелник штаба наредио је, да све заробљенике, који се налазе у етапној команди те армије под сигурном и јаком стражом сувим одмах упутите у Лазаревац, где да се ставе на расположење руковаоцу фортификациских радњи инжињерском ппуковнику Радисаву Станојловићу. Заробљеници треба да буду у Лазаревцу најдаље 13. ов. мес. до мрака. Исхрана заробљеника за време радова биће из тамошње војне станице. Молим за извештај о извршењу наређења“.
2) Команданту Дринске дивизиске области. „Начелник штаба наредио је, да све заробљенике, прикупљене у Ваљеву, одмах сувим упутите у Лазаревац, тако да тамо буду најдаље сутра 13. ов. мес. до мрака и ставите их на расположење руковаоцу фортификациских радова инжињерском ппуковнику Рад. Станојловићу. Са заробљеницима упутите и команданта заробљеничког одреда, где да прикупи заробљенике, које упути у Лазаревац командант I. армије из етапне команде, и са њима стави се на расположење руковаоцу радова. Исхрана заробљеника биће из тамошње војне станице. Молим за извештај по извршењу“.
3) Команданту Дунавске дивизиске области. „Начелник штаба наредио је, да железницом одмах упутите у Аранђеловац из Јагодине 235 и из Ћуприје 799 заробљеника и ставите их на расположење руковаоцу фортификациских радова инжињерском ппуковнику Рад. Станојловићу. За надзор и чување заробљеника одредите што јачу стражу, употребљавајући обвезнике последње одбране тако, да на сваких 10 заробљеника буде по 1 стражар. Са заробљеницима кренуће се из Ћуприје и командант Дунавског заробљеничког одреда, који ће се са оним заробљеницима који се већ налазе у Аранђеловцу ставити на расположење руковаоцу радова. Сви заробљеници треба да се прикупе у Аранђеловцу најдаље сутра 13. ов. мес. до мрака. Исхрана заробљеника за време радова биће из тамошње војне станице. О извршењу известите“.

Извештај ОБр. 22095
(у 19.50 час.)

Господину Министру војном – Ниш

„Командант III. армије са ОБр. 7327 од данас доставио је ово: „По податцима до сад добијеним, непријатељ из заузетих наших места одводи у ропство и мушко и женско становништво и односи из позадине апсолутно сву покретну имовину: стоку, храну и покућанство. Евакуација државних надлештава из Пожаревца по наређењу ове конанде схваћена је и извршена само у толико, што су чиновници са благајнама и ручним архивама отишли у позадину, међутим, они не предузимају ништа да се евакуише многобројна државна као и приватна имовина из Пожаревца и околине. Познато је, да је ово најбогатија наша област и огромну количину хране, стоке и других производа треба за нас сачувати а недати непријатељу. Још има времена да се све то реквирише и у позадину пренесе. Молим за хитно наређење полициским властима“. Од стране ове команде наређено је, да се евакуишу у позадину сви војни обвезници, младићи последње одбране и рекрути. За реквизицију хране за војне потребе наређено је потребно. За остало молим за дејство код Г. Министра унутрашњих дела, ако се нађе за потребно да треба предузети“.

Наређење ОБр. 22104
(у 21.15 час)

Војном изасланику – Русија

„Аустро – Немци са јачином до сад позитивно утврђеном на нашој територији од 13 дивизија – без делова у другој линији – јако чине притисак и постепено на нашу територију надиру. Бугари су отпочели јуче и данас напад на наш гранични фронт према Књажевцу ушав у нашу територију за 1 ½ км. Помоћ савезника из Солуна и сувише ће доцкан стићи, те је према томе стање код нас тешко. Дејствујте свима силама, да Руси изврше десант са јачим снагама и привуку Бугаре на се, а исто тако да и остали савезници одмах шаљу помоћ, иначе одоцњена помоћ промашиће потпуно свој циљ“.

Наређење ОБр. 22108
(у 23.15 час.)

Командантима оперативних јединица и командантима дивизиских области

„Господин Министар војни под Бр. 7030 од данас доставља ову представку Г. Министра унутрашњих дела: „Цитирана депеша ОБр. 7030“. Достављајући предње, начелник штаба наређује, да се не наређује пограничном становништву исељавање, јер су нам још свежа сећања на све беде и невоље, које је исељавано погранично становништво претрпило у току одступних операција наше војске“.

Извештај ОБр. 22137
(у 23.40 час.)

Господину Министру војном – Ниш

„Начелник штаба мишљења је, да француске трупе треба искрцати у Нишу, које ће се употребити према ситуацији. За обезбеђење железничке пруге код Струмице тражен је данас од команданта француских трупа један пешадиски пук, кога је он раније ставио на расположење“.

Слични чланци: