6. октобар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 6. октобра Врховна команда примила је ове извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 8151
(у 10.20 час.)

„У 4.15 час. данас непријатељ је отворио јаку артилериску, пешадиску и митраљеску ватру на наше трупе, које држе Радину и Лиманску аду и пребацио у 5 великих чамаца око 100 војника; борба се још води. Заробљен је један непријатељски војник Чех и изјављује, да је Комбиновани пук од пограничних стражара ландштурма и босанских Турака. Да је требало више њих да пређу, но да су се разбегли дочекани нашом ватром и да је прелаз требао да буде још на три места. Послата је једна чета у појачање. Код Јарка јутрос у зору појавила су се три монитора и 3 лађе са шлеповима и пошто су бомбардовале нашу обалу отпочело је у 6.30 час. искрцавање на савијутку Саве код Јарка. Борба се води на целом том фронту. До 8 час. непријатељ је пребацио узводно и низводно од Јарка по 1 чету, а јаком ватром туче с. Дреновац. На делу фронта Ужичког одреда код с. Ресника на Дрини јужно од Старог Брода као и код с. Борина било је пушкарања. На фронту Моравске дивизије II. позива, непријатељ је отворио јутрос пушчану ватру од Зворника до Ковиљаче. У свануће избацио је десетак артилериских зрна на ушће Радаљске реке на Давидово брдо и на ушће Борињске реке. Близу Брасине покушао је да заузме једну адицу на Дрини, али је одбивен. На фронту Дринске дивизије II. позива било је пушкарања на Скеланској ади и код Ушћа. Према накнадним извештајима пред фронтом Дринске дивизије II. позива откривене су нове артилериске групе, једна од 2 оруђа на западном крају Прогарске шумице, а друга са једним брдским топом око Тиквара (источно од Купинова)“.

ОБр. 8154
(у 13.30 час.)

„Командант Дунавске дивизије II. позива по извештају свог команданта Мачванског одреда јавља, да је заробљени непријатељски војник код Радине аде изјавио: 1) припада једној пограничној чети, која је у селу Међаши према Радиној ади. У овом селу налазе се 2 батаљона ландштурма и 450 Турака добровољаца; 2) командир пограннчне чете рекао му је, да ће се код Радине аде направити мост; 3) о осталим трупама зна ово: У Међаши има 6 брдских хаубица и 4 топа. Низводно од Радине аде мисли и чуо је, да су немачке трупе. Узводно од Радине аде има неких трупа, које су и какве јачине не зна, али зна да имају 4 Мерзера. Чуо је да је главна непријатељска снага састављена од немачких трупа и да је упућена на фронт према Београду“.

ОБр. 8155
(у 14 час.)

„Због надоласка воде у Сави, вода је почела да плави Мишарску аду. Командант Дунавске дивизије II. позива известио ме је да ће вечерас повући посаду ове аде сем слабога стражарећег одељења за осматрање. Поступак сам му одобрио“.

ОБр. 8158
(у 15.15 час.)

„Командант Дунавске дивизије II. позива данас у 13.30 час. доставио ми је извештај команданта Мачванског одреда од 11.45 час. ове садржине: Непријатељ и даље врши пребацивање трупа код Јарка, до сад је пребацио 2 батаљона и 4 митраљеза. Развија се низводно ка Дреновцу. Дејство је непријатељске артилерије врло јако, а дејствује и са 3 монитора. На северној ивици Дреновачке аде појавила се једна непријатељска лађа пуна војника, коју гађа наша артилерија. До 9 час. је било 8 рањених војника. Борба, која је била престала на Мишарској ади понова је почела. Трупама, којима располаже наређен је енергичан напад ради протеривања непријатеља“.

ОБр. 8164
(у 20.20 час.)

„Командант Дунавске дивизије II. позива, данас у 18 час. доставља извештај команданта Мачванског одреда од 17 час. ове садржине: Према Дреновцу непријатељ је до сад пребацио најмање један пешадиски пук са 4 митраљеза и део коњице чија се јачина још не зна. Борба је непрекидно јака нарочито артилериска. Непријатељ надире ка Дреновцу и у правцу Битве код Јарка. Непријатељска коњица код Битве заробила је један наш Дебанжов топ. Код Дреновачке аде стигла су два нова монитора и дејствују тешком артилеријом. Једновремено с њима појавила се једна лађа и 2 шлепа. Шлепови су пуни војника и искрцавају се на Дреновачкој ади. Код Малог окна око 15 час. непријатељ је пребацио једну чету, а почео је пребацивање и код аде. Радина ада напуштена је, борба се води испред Бадовинаца. Према накнадном извештају изгубљен Дебанжов топ повраћен је“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 4357
(у 24 часа)

„Ситуација на фронту Одбране Београда у току дана била је оваква: Према Остружничком одсеку: у току дана примећено је, да непријатељ превлачи пешад. муницију у сандуцима преко моста ка Црепари. На њих је дејствовао један наш Дебанжов топ и избацио 3 шрапнела, а 10 одређених стрелаца пушчаном ватром спречило је даљи прелаз, преко тога моста. У 6 час. 1 вод пешадије и 1 ескадрон коњице прешли су од Бежаније ка Сурчину. У 13 час. непријатељ је отворио ватру према целом фронту овог одсека из 10 до 12 оруђа разног калибра, која је била интензивна до 19 час. а од тога времена још једнако траје но повремено. До вечерас је непријатељ избацио 600 – 700 метака. Наша артилерија на овом одсеку против дејствовала је непријатељској, избацив укупно 130 зрна. Губитака је било: погинуо 1 редов, тешко рањен 1 каплар и 1 редов, лако рањени 11 редова, контузовано 3 редова. Београдски одсек: од 7 час. непријатељска артилерија тукла је просторију од Карабурме па закључно до аде Циганлије. Наизменично је тукла Град, Топчидерско брдо, Чукарицу, долину Топчидерске реке, Топчидерску станицу, Баново брдо, обе аде Циганлије, Карабурму, Велики Врачар, острво Хују, наше ровове дуж обале Саве и Дунава и најзад Београд. Укупно је избачено 3 – 4.000 метака од којих већи део великог калибра. Груписање непријатељске артилерије према овом одсеку овакво је: 1) према Дунаву: на простору од раскрснице сеоских путова према средини острва Хује па до рукавца између острва Кожаре и леве обале Дунава 8 пољских топова и 2 хаубице 15 см.; 2) од Земуна (к. 109) па дуж Бежаниске косе пласирано је 24 пољска топа и 10 оруђа тежега калибра од којих 6 оруђа 24 см. Непријатељска артилериска ватра била је најинтензивнија од 12 – 18 час. кад се почела стишавати, али је непријатељ и даље продужио ређу ватру против Града и Дунавског кеја, која једнако траје. На ватру непријатељске артилерије наша артилерија није одговарала, сем једне хаубичке батерије, која је од 9.30 – 9.45 са 16 метака изреперисала терен до уочених места непријатељских тешких оруђа. По досадањим извештајима укупни губитци код трупа изгледа, да не прелазе број од 10 погинулих и 40 рањених. Уопште по свему изгледа, да је непријатељ данашњом акцијом тежио поред осталог и да изазове нашу артилерију, да би против ње могао извршити демолирано гађање својим тешким оруђима. Велико – Селски одсек: у току целога дана 4 непријатељске батерије две пољске и две хаубичке тукле су: Манастирску страну, Велико брдо, Сајиновачку косу, Самар, Белу Стену, Милићево брдо и Липар, но без резултата. На овом одсеку против дејствовала је наша артилерија непријатељској са добрим резултатом. Избачено је 62 зрна“.

Од команданта III. армије

ОБр. 7239
(у 17.30 час.)

„Мост преко Мораве код Драговца готов је“.

ОБр. 7243
(у 24 часа)

„На фронту армије готово преко целог дана непријатељ је отварао артилериску ватру. Најјаче је тучен Рам, Горица и Затоње, на која је места избацио по извештају преко 2.000 метака, дејствујући са истих положаја као и раније. На Костолачку косу бачено је преко 200 метака; у правцу Петке и Дубравице 50 метака. На положај код Смедерева 35 метака калибра преко 15 см. са врло велике даљине. На положај Руј, Градиште и Голубац бачено је око 200 метака са даљине 6.000 м. старијег система; дејство перкусија. Наша артилерија одговарала је слабом ватром а негде и није одговарала. Губитака није било, сем 6 војника рањених“.

Од команданта Тимочке војске

ОБр. 111
(у 8.25 час.)

„По извештају команданта Шумадиске дивизије II. позива, непријатељ је појачао своје страже према Ветрену. У Белоградчик дошао је један пешадиски пук. Бугари врше оправку пута од Стојковца за Писану Букву. Око Салаша према Кадибогазу примећена су два одељења коњаника. Један бугарски војник, који је наишао на нашег стражара на Голешу, носио је храну за своје граничаре и изјавио, да имају три пука и вод граничара. Командант Комбиноване дивизије I. позива јавља, да се око Црне Главе појављују регуларне бугарске трупе. У току ноћи 4./5. октобра чуо се јак лавеж паса у селима: Градском и Халову према Вражотрнцима. Село Градсков Бугари су осветљавали рефлектором са велике даљине; 5. октобра Бугари су појачали стражу код Карауле „Винопет“. Западно од села Халова војници I. позива заменили су белу заставу државном тробојком“.

ОБр. 139
(у 23.45 час.)

„На фронту Шумадиске дивизије II. позива дан је прошао на миру. Командант Комбиноване дивизије I. позива јавља, данас пре подне непријатељ је поставио 2 топа на положају Тупањ. Командир страже са Рунтаве Могиле видео је на обуци код Куле четри батаљона пешадије и једну батерију. Од два повереника, који су пошли из Куле сазнало се, да је 5./6. октобра у Кулу дошло 3 – 4.000 војника пешака и 3 батерије. Јаке колоне крећу се од Видина ка Кули, око Куле рачунају да има до 25.000 војника. На фронту Неготинског одреда дан је прошао на миру“.

Од команданта II. армије

ОБр. 8604
(у 10.25 час.)

„Командант Моравске дивизије I. позива са ОБр. 3891 од данас јавља, по извештају објавнице са карауле „Раскршћа“ на В. Рњосу има 4 непријатељска стражарска одељења од по 10 људи, позади ових стражарских одељења на 1 км. налази се 1 чета из III. позива. Командант 10. пука I. позива са Тумбе са ОБр. 1423 од данас јавља, јуче око 17 час. прешао је 1 бугарски коњички ескадрон од Трна ка Власини. Друго нема ништа ново на фронту ове армије“.

ОБр. 8611

„Записник о догађају који се десио 4. октобра на граничном фронту према Бугарима: „Непријатељски војници као и до сад прелазе граничним гребеном Вражија глава – Три чуке. Са Вражије главе опалили су из пушке 3 метка, прва 2 у 13.10 час. а трећи у 13.30 час. Први метак пао је на стражарску линију над стражом, други није примећен где је пао, а трећи на лево крило положаја где су се војници утврђивали (Братков врх). Војници су наставили рад и са наше стране није ништа предузимано поводом овог пуцња“.

ОБр. 8614
(у 12.40 час.)

„Формирао сам одред за одбрану правца преко Дашчаног кладенца под командом команданта 10. пука I. позива; 3. батаљон 3. пешад. пука III. позива; 1 пољска, 1 брдска и 1 хаубичка батерија, 1 вод коњице, 1 вод болничара и потребан део профијантске и мунициске колоне“.

ОБр. 8623
(у 19 час.)

„Командант Тимочке дивизије I. позива данас у 16.30 час. јавља: по извештају предњих делова бугарски војници у потпуној ратној спреми поседају своје ровове на граничним положајима спрам Ђурђеве главице код к. 845 на Грамади и Нешковом вису. Пољским путом од Петерлаша ка Цариброду виде се у великом броју бугарски сељаци са воловима, колима и коњима да одлазе даље у унутрашњост земље. У 15 час. примећена је једна возећа брдска батерија, која се пење из села Моцника ка к. 1257 Видлич“.

Од команданта Власинског одреда

ОБр. 38
(у 19.20 час.)

„Стање на рејону овог одреда редовно је. Један ескадрон бугарске коњице примећен је данас по подне према караули „Преслоп“, изгледа да ће овде преноћити“.

Војни изасланик у Русији Бр. 250

„Овде се нестрпљиво очекује одговор бугарске владе на сигурно постављени ултиматум. Сви држе, да ће одговор бити негативан. У овом случају ће се одмах приступити детаљној разради плана за заједничко дејство савезника на Балканском полуострву. На руском фронту све се више примећује неактивност непријатеља. Руска Врховна команда наредила је, да армије дејствују што активније, како би спречили непријатељу, да са руског фронта шаље своје трупе на француски и српски фронт. Пошто се стање на фронту поправило, то је решено, да штаб Врховне команде остане и даље овде. Цар ће сутра после подне отпутовати у Царскоје Село и вратити се овамо после једне недеље дана“.

Бр. 255

„Данас Цар путује у Царскоје Село где ће провести до 9 дана. При праштању ми рече: „Мислим да ће данас бити јасан положај Бугарске, јер данас има одговорити на ултиматум, који је предат бугарској влади јуче у понедељак у 16 час. Учиниће се све што је могуће, да се Србији помогне и олакша. До виђења, сјајној Србији, нека би Бог дао среће и успеха“. Ја сам се захвалио и казао, да се уздам у Бога, Ваше Величанство и остале савезнике“.

Од Госп. Министра Војног Бр. 6889

„Председник Владе на данашњој седници јавио је, да су дипломатски односи са Бугарском прекинути 5. ов. мес. у 10 час. о чему се извештавате с тим, да се предузму потребне мере, да не будемо изненађени од напада Бугара“.

Од Војног изасланика из Бугарске (шифрованом депешом од 5. октобра)

Бр. 150
(у 19.40 час.)

„Дипломатски односи између Русије, Француске, Енглеске са једне и Бугарске са друге стране прекинути су, а наше посланство учиниће то исто сутра у 10 час. Предузети треба све мере да не будемо изненађени и да у име правде и по сваку цену победимо, јер ће ова борба бити најзнаменитија у историји Србије и Српског племена. Револуција у Бугарској је сигурна, ако прву битку ми добијемо. Ако су добивени моји ранији извештаји Бр. 147 и 149 о концентрацији Бугарске војске, онда не бих имао ништа додати, сем то, што 8. дивизију треба сматрати као стратегиску резерву, јер јој се место још тачно не зна. „Примедба нашег телеграфа: Овај телеграм задржала је Софиска телеграфска станица од синоћ до данас у 10 час.“.

Од команданта Тимочке дивизије II. позива, Бр. 2679
(у 11.45 час.)

„Наређење ОБр. 21472 извршено је. Да би се избегло осматрање са непријатељског аероплана, покрет је извршен у току ноћи 5./6. октобра. Од 5 час. трупе и установе су у оваквом распореду: дивизиски штаб, телеграфско одељење, војна пошта, све три пољске болнице, санитетска колона и део пекарске чете у Сопоту; 13. пешад. пук и болничарска чета у Ропочеву; артилериски пук и пионирски полубатаљон у Ђуринцу; 14. пешад. пук у Влашкој; 15. пешад. пук и коњички дивизион у Неменикућама, у близини станице Ђуринац. Мунициска и профијантска колона остале су на ранијим местима источно од пута на простору Рогачко брдо – Механа Трешња. Део пекарске чете остао је у први мах у Раљи“.

Од Шефа железничке инспекције – Ђевђелија, Бр. 13
(у 24 час.)

„Данас 6. октобра стигао сам у Солун и ступио у везу са командантом француске дивизије ђенералом Бају. Један део дивизије искрцао се из бродова и улогорио се у близини Солуна. Други део продужиће искрцавање сутра. Поред француских трупа искрцали су се и Енглези око 3.000 са ђенералом Хамилтоном млађим. Прво почеће превоз француских трупа – дивизија за Ниш 8. ов. мес. у јутру са једним делом дивизиског штаба и ђенералом Бајо и са 105. пуком Француза. Раније превожење није се могло предузети, јер трупе нису комплетиране својом комором и муницијом. Управљање овим преносима железницом мора се вршити из Солуна и Ниша, зашта је учињен нужан споразум између Грка, Француза и нас. За сад је у пројекту саобраћај од 7 војничких возова дневно са нашим вагонима између Ниша и Солуна а грчким локомотивама од Солуна до Ђевђелије“.

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 21552
(у 15.30 час.)

Команданту III. армије и команданту Одбране Београда. „Досадања тешка артилерија III. армије: Мерзерска батерија Мод. 97. год. и 4. дивизион хаубичког пука, без једног вода у Одбрани Београда, стављају се на расположење команданту III. армије, за употребу на Дунавском фронту“.

Наређење ОБр. 21571

Команданту Тимочке војске и команданту Крајинског одреда. „Хаубичка батерија Мод. 97. год. Крајинског одреда, ставља се на расположење команданту Тимочке војске“.

Наређење ОБр. 21577
(у 20 час.)

„Команданту трупа Нових Области, команданту Власинског одреда, команданту II. армије, команданту Тимочке војске, команданту I. и III. армије, команданту Одбране Београда, команданту Крајинског одреда, команданту Тимочке дивизије II. позива, команданту Моравске, Дринске, Шумадиске, Тимочке, Дунавске и Ибарске дивизиске области: „Дипломатски односи између Русије, Француске, Енглеске с једне и Бугарске с друге стране прекинути су 5. ов. мес. а наше посланство у Софији учинило је то исто данас 6. ов. мес. у 10 часова. Према овоме молим предузмите све мере опрезе, да не би били изненађени“.

Наређење ОБр. 21577
(у 17.55 час.)

Команданту II. армије – Пирот. „Шумадиску дивизију I. позива без једног пеш. пука упутите одмах од Пирота преко Калне код Књажевца, где ће се иста ставити под команду команданта Тимочке војске. Дивизију у прво време, а док се ситуација боље не расветли, задржати код Књажевца. Слагалиште хране у Књажевцу, док се тамо налазећа храна не утроши а затим у Сврљигу. Комуникациска линија дивизије да буде Књажевац – Сврљиг – Ниш“.

Наређење ОБр. 21617

Команданту француске аеропланске ескадриле. „Извршити потребна аеропланска извиђања за 7. октобар у циљу сазнања: 1) јачине непријатељске снаге у простору Јарак – Буђановци – Грабовци – Кленак – Јарак, и да ли непријатељ доводи још снага у тај простор; 2) непријатељских покрета и припрема за прелаз, поглавито у просторима: а) Прогор – Сурчин – Ада Циганлија – Бољевац – Прогор; б) око Панчева и Старчева; в) Смедеревско острво – Баваниште – Бела Црква – Молдава – В. Острво – Смедеревско острво. На трупе што су прешле код Јарка и оне око Сурчина бацати бомбе“.

Слични чланци: