Горе смо изнели, да је командант III. армије 6. октобра у јутру издао заповест ОБр. 7237 за одбрану армиског фронта, поделивши га у три одсека: десни, средњи и леви одсек, назначивши и трупе које ће ове одсеке посести и бранити, али се овај распоред како је горе речено није могао у потпуности извести, јер је непријатељ већ предузео био акцију на целом фронту III. армије. Према томе излагаћемо догађаје на фронту III. армије по одсецима, какви су били 7. октобра.
Градиштански одсек. Командант III. армије са ОБр. 7245 од 7. октобра наредио је команданту Браничевског одреда да упути 12. кадровски пук у Поповац да одржава везу са командантом Дунавске дивизије I. позива и да послужи као резерва Рамском и Градиштанском одсеку. 7. октобра од 6 до 7 час., непријатељ је од Белобрешке и Каранина отварао ређу артилериску и пешадиску ватру, а око 16 час. покушао је да пређе Дунав код Голупца са 2 велика чамца, али је нашом ватром враћен натраг. У току овог дана на Градиштанском одсеку није било ништа значајније.
Рамски одсек. Ступање у дејство Дунавске дивизије I. позива, 7. октобра око 7 час. непријатељ је отпочео прелаз чамцима код Рама, дејствујући јаком артилериском ватром према Раму, Горици, Костолцу и Дубравици. У исто време предузео је прелаз и код Костолца. После кратке борбе и отпора од стране наших трупа, непријатељ је успео да под заштитом јаке ватре артилерије великог калибра пребаци један део трупа код Рама и да заузме до подне Горицу. Један вод 1. батерије Дунавског пољског арт. пука I. позива посео је Липар и дејствовао на непријатеља, који врши прелаз од Рама. На Липару био је 2. батаљон 9. пука I. позива, који је и раније био у саставу Рамског одсека. Због овако створене ситуације, командант Дунавске дивизије I. позива у 9.30 час. наређује, да се цео 9. пук I. позива упути на Анатему – Липар и да се 2. и 9. батерија из својих кантонмана упуте у Анатему, а 4. прек. пук, са 7. и 8. батеријом да се упути у састав Пожаревачког одсека. У 12 час. издао је команданту 9. пука I. позива наређење за напад на Горицу и протеривање непријатеља преко Дунава. Дивизиском коњичком пуку наређено је у 15.50 час. да одмах уђе у састав Пожаревачког одсека (код Петке) са задатком, да извиђа на томе одсеку и да садејствује у борби према наређењу команданта одсека. 18. пешад. пук I. позива са Смедеревског одсека упућен је преко Пожаревца, на лево крило Анатеме (Кличевачки положаји) где је стигао око 21 час. У току дана 7. октобра непријатељ је успео са једним делом да пређе Дунав и код с. Затоње, које је напуштено после кратке борбе. После напуштања с. Затоње, командант Дунавске дивизије I. позива наређује, да један батаљон 12. кадров. пука понова заузме село. Непријатељ је у току 7. октобра по подне дејствовао врло јаком артилериском ватром на Липар, због чега је вод 1. батерије био принуђен да се повуче. Командант Дунавске дивизије I. позива наређује, да 2., 4. и 9. пољска батерија поново поседну Липар и својим дејством потпомогну напад 9. пешад. пука I. позива на Горицу и Орљак. Али, обзиром на мали фронт положаја, на његову изложеност јаком дејству непријатељске артилерије, одустало се од овога и батерије су остале на Анатеми. Око 16. час. јавља се и једна непријатељска арт. група са Горице, дејствујући на Липар и Анатему. Анатема је сем тога преко целог дана била изложена повременој артилериској ватри тешког калибра. Наша 9. хаубичка батерија, пласирана на Анатеми, дејствује на Горицу. 9. пешад. пук I. позива отпочео је у 14 час. напад на Горицу; 2 батаљона (1. и 2.) успели су да подиђу под Орљак, али због силне концентричне непријатељске ватре и великих губитака даље нису могли наступати, већ су се задржали на месту докле су дошли и ту заноћили, а 8. октобра у зору по наређењу повукли се на Липар.
Ситуација на фронту Дунавске дивизије I. позива ноћу 7./8. октобра. Непријатељ је успео да заузме Горицу и Орљак, слабим деловима прешао је код Затоње, а једним делом и код Костолачког градића. 9. пешад. пук I. позива је на Липару и Лађевишту. 12. кадров. пук је једним батаљоном на коси сев. од Бискупља, а са остатком на В. Брду. 18. пешад. пук I. позива прикупља се у току ноћи у Нимничкој шуми. Хаубичка батерија је на Анатеми. 4 батерије Дунавског пољског арт. пука I. позива су на Душнику (Нимничка шума), 2 батерије у саставу Пожаревачког одсека, где је и 4. прек. пук и Дунавски коњички пук. Дивизиски штаб је у Мајиловцу. На основу овакве ситуације, командант Дунавске дивизије I. позива издаје ову заповест: „Непријатељ држи Горицу и Орљак. Слабим деловима изгледа да је прешао Дунав и узводно од Затоња, а једним мањим делом и код Костолачког градића. Дивизија има задатак, да му не дозволи да се даље шири. Наређујем:
1) 9. пешад. пук I. позива, ако већ према добивеном наређењу не буде могао ноћас да поврати Горицу, посешће зором (8. октобра) Лађевиште – Липар, заламајући десно крило према Затоњу са задатком да непријатељу пошто пото спречи продирање са заузетих положаја.
2) 12. кадров. пук посешће са једним батаљоном косу западно изнад Затоња, фронтом према Затоњу, одржавајући левим крилом везу са 9. пуком I. позива а десно повијајући фронт у правцу Кисиљевског острва са задатком, да безусловно спречи непријатељу наступање од Затоња ка Анатеми и Бискупљу. Десно одржавати везу са посадом на острву. Остатак пука да буде у дивизиској резерви код Периног гроба. У састав допунског батаљона овог пука улази, у тактичком смислу, и чета 8. пука III. позива, која је раније била код Затоња.
3) Батаљон 8. пука III. позива, са 2 Дебанжова топа, штитиће и даље фронт ушћа Млаве па низводно до Рама.
4) 18. пук I. позива биће у дивизиској резерви, позади гребена између Душника и косе Душника.
5) Дунавски пољски арт. пук посешће са 4 батерије Анатему и косе, које се од ње пружају ка Бискупљу и Затоњу са задатком, да најјачом ватром спречавају непријатељу наступање од Горице, Орљака и Затоња, или евентуално прелажење Дунава на фронту: Кличевац – Рам.
6) Хаубичка батерија остаће на свом досадањем месту и са истим задатком. У тактичком погледу стајаће под командом команданта Дунавског артилериског пука I. позива.
7) Дивизиско завојиште биће у Курјачи.
8) Борбени део 1. степена колонске коморе биће са челом на западном улазу у Мајиловац. Део мунициске колоне, потребне за 4. прек. пук и 2 батерије које су на Пожаревачком одсеку, биће код Братинца, где ће се ставити на расположење команданту Пожаревачког одсека, пуковнику Панти Грујићу.
9) Трупне коморе на зачељу борбеног дела 1. стспена колонске коморе.
10) 1. степен колонске коморе са челом на јужном улазу у с. Касидол.
11) 2. степен колонске коморе на јужном улазу у Салаковац.
12) Дивизиски штаб, без интендантуре и судског одељења у Мајиловцу. Интендантура и судско одељење у Пожаревцу.
13) Ја ћу за време борбе бити код Анатеме.
14) Трупе првог борбеног реда одржаваће најтешњу везу између себе и са трупама десно и лево. Сви који имају телефон безусловно ће се везати са дивизиском линијом, која иде од Пожаревца преко Мајиловца, Манастира, Нимника и косе Душника до Анатеме.
Напомена: Коњички пук; 4. прек. пук и батерије, које су сад на Пожаревачком и Смедеревском одсеку, остаће на тим одсецима. Пионирски полубатаљон оправљаће пут Баре – Касидол -Смољинац – Салаковац и Мајиловац – Нимник. Телеграфско одељење биће са дивизиским штабом.
Пожаревачки одсек. На овом одсеку командовао је овог дана командант Браничевског одреда. У јутру 7. октобра, кад се дигла магла, непријатељ је отворио артилериску ватру на Костолачку косу, с. Петку и положаје код ње. Ватра је спора, али са извесним системом. Око 14 час. непријатељска артилерија отвара веома јаку ватру, тукући фронт од с. Петке и положаје северно од ње па све до ушћа Млаве; према Дубравици ватра је била слабија. Непријатељ је нарочито јако тукао унакрсном ватром северну падину Костолачке косе, рушећи заклоне поред обале. Командант Браничевског одреда, у 15.10 час. наређује команданту Пожаревачког одсека ово: „Ради одбране одсека стављају се под вашу команду 4. прек. пук I. позива; Дунавски коњички пук и 7. и 8. пољска брз. батерија. Ступите у везу са њима и пласирајте их још ноћас, где су вам потребне“. Командант пука III. позива пуковник Балтић, као командант Пожаревачког одсека, извештава команданта 4. прек. пука и команданта Дунавског арт. пука (за 7. и 8. батерију) да су стављени под његову команду и наређује, да му се командант 4. пука јави лично у Петци у 17 час. а његов пук да дође у 17.30 час. с тим, да један батаљон до тог времена упути у Дубравицу мајору Баковићу, а један батаљон у 16.30 час. у Петку. Батерије да се крену одмах а командири да му се јаве раније. Око 16 час. предстраже извештавају, да се непријатељ на чамцима пребацује код Костолачког градића. Мајор Наумовић са Вардарским батаљоном и митраљеским одељењем 8. пука III. позива, упућен је на Костолачку косу да прими команду над одсеком са задатком, да спречи непријатељу прелаз, односно да га баци назад. У ово време, непријатељ је непрестано тукао одсек Петка – Костолац. Команданту 4. прк. пука наређено је у 17 час. да са 3 батаљона иде у Костолац, да преузме команду на том пододсеку и да непријатеља баци назад. Пошто је 5. (допунски) батаљон био још иза Пожаревца отишла су на Костолац само 2 батаљона 4. прек. пука (1. и 2.); 4. батаљон је отишао у Дубравицу, а 3. батаљон је остао у Петци. Од команданта Вардарског батаљона добивен је извештај, да је са батаљоном стигао на Костолачку косу и предузео напад. Око 18.30 час. јавио се команданту Браничевског одреда командант дивизиона Дунавског арт. пука мајор Цвијић, но без батерија, извештавајући да 8. батерија неће доћи, пошто је већ ангажована на другом одсеку, али ће можда доцније доћи 5. батерија; 7. батерија иде Костолачком косом. Командант Браничевског одреда наређује, да се 7. батерија упути у Петку. Ова батерија пласирана је северно од Петке око 19 час. После мајора Цвијића јавио се команданту Браничевског одреда ппуковник Швабић са 3 ескадрона, коме је издато наређење да са 2 ескадрона буде позади Дубравице, а 1 ескадрон да упути на Костолачку косу са задатком, да одржава тесну везу са предстражама и Смедеревским одсеком. Према наређењу команданта III. армије команду над Пожаревачким одсеком примио је командант Браничевског одреда пуковник Панта Грујић, који се јавио са Костолачке косе; том приликом известио га је пуковник Балтић о стању код Петке и Дубравице, и о распореду трупа на одсеку. Пуковник Балтић остао је као командант левог пододсека. Пуковник Грујић наређује, да му се одмах упути још један батаљон на Костолачку косу. Упућен је батаљон из Петке (мајор Танкосић), батаљону у Дубравици наређено је да дође у Петку; у Дубравицу да дође 5. допунски батаљон. Код Костолца вођене су борбе до касно у ноћ 7. октобра. Наше трупе држале су Градић.
Смедеревски одсек. Ступање у дејство Дринске дивизије I. позива. 7. октобра у 8 час., непријатељ је отпочео да бомбардује све положаје око Смедерева па узводно као и саму варош. Паљба је продужена у ноћ 7./8. октобра. Никакав знак прелаза није примећен. Тешком артилеријом непријатељ јо тукао положаје, а лаком обалу Дунава. Примећено је 8 тешких топова, а поред досадањих 10 цеви још 3 батерије лаких оруђа. Наређено је, да 5. пук Дринске дивизије I. позива остане на досадањем одсеку на левој обали Мораве, а тако исто и пионирски полубатаљон и остатак артилерије (4., 5., 6. и 9. батерија). Коњички пук Дринске дивизије I. позива према истом наређењу упућен је у Годомин ради обезбеђења. У 17 час. командант Дринске дивизије I. позива добија телефоном од команданта III. армије заповест ОБр. 7255 у овоме: „Са 2 пешад. пука и 1 дивизионом артилерије из околине Осипаонице крените се одмах и заузмите положаје северно од Пожаревца: Брежани – Ћириковац, одакле ћете спречавати непријатељу евентуални прелаз преко реке на десну обалу на томе одсеку. Командант ће ми се лично јавити у Пожаревцу при пролазу. Коњички пук упутите ради обезбеђења у Годомин“. На основу овога, командант Дунавске дивизије I. позива наређује ово: „Према наређењу команданта III. армије са ОБр. 7255 од данас 3. прек. пук и 6. пешад. пук са дивизионом пољског арт. пука, још ноћас ће под мојом командом одмаршовати из околине Осипаонице ка Пожаревцу. Команду над трупама на одсеку на левој обали Мораве примиће арт. пуковник Драгомир Стојановић; 5. пук остаће на досадањем одсеку на левој обали Мораве, а тако исто и пионирски полубатаљон и остатак артилерије (4., 5., 6. и 9. батерија); коњички дивизиски пук, према истом наређењу команданта армије, упућен је у Годомин ради обезбеђења“. Око поноћи 7./8. октобра, командант III. армије телефоном наређује, да 3. прек. и 6. пешад. пук одмаршују одмах у Ћириковац и ту се поставе у улози армиске резерве. Командант III. армије уочавајући незгоду, што његова заповест ОБр. 7237 од 6. октобра, којом се регулисала одбрана армиског фронта, није могла бити извршена, због предухитрености од стране непријатеља, одлучује се, да армиски фронт подели на одсеке у командном погледу, без обзира на измешаност јединица, која је наступила утурањем Дунавске и Дринске дивизије I. позива у дотадањи пространи фронт Браничевског одреда.
Заповест ОБр. 7265 команданта III. армије 7. октобра по подне: „У циљу и ради лакшег командовања и управе трупама у борби наређујем:
1) Трупама од Добре до Ђураковачке реке командује мајор Љубомир Бајић;
2) Од Ђураковачке реке до Млаве командант Дунавске дивизије I. позива пуковник Миливој Анђелковић;
3) Од Млаве до Мораве пуковник Панта Грујић;
4) Од Мораве до Сеоне арт. пуковник Драгомир Стојановић;
5) Армиском резервом, Дринском дивизијом I. позива пуковник Никола Стефановић;
6) Ја ћу бити код Кленовика за време борбе, а иначе у Пожаревцу“.
Напомена: На осталим фронтовима у току 7. октобра није било ничега значајног, што се види из ниже изложене ситуације.
Питање о стварању Солунског фронта у времену офанзиве од 5. до 14. октобра
Искрцавање савезничких трупа у Солуну: 156. француске дивизије (ђенерал Бају) и 10. енглеске дивизије (ђенерал Мехон), које су доведене са Галипољског полуострва, отпочело је 5.