Ситуација
У току 7. октобра Врховна команда примила је ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 8174
(у 6.10 час.)
„Стање на фронту армије 6. октобра било је овако: Непријатељ у јачини 1 пешад. пука са 4 митраљеза по прелазу Саве код Јарка, задржан је у нападу испред положаја источна ивица с. Дреновца, лева обала отоке која протиче источно од с. Дреновца, и улива се у Битву, а које положаје држе наша два батаљона, коњичко митраљеско одељење и 4 Дебанжова топа. Прелаз преко Саве потпомагао је непријатељ артилериском ватром са 3 монитора и 3 батерије, од којих је једна хаубичка. Ватра непријатељске артилерије била је веома јака, губитци су још непознати. Командант одреда цени, да нема више од 30 које погинулих, које рањених. Непријатељ непознате јачине напао је 6. октобра на фронт Делагуска, Радина ада, Мала Окна и Кућиште, заузео ове и ту се задржао. Наше трупе јачине: 1 батаљон и 2 Дебанжова топа налазе се на самој обали Дрине са резервом код Бадовинаца. Напад на онај фронт непријатељ је потпомагао са 6. мерзера старог модела и 4 пољска топа. Пред вече подигнут је понтонски мост с леве обале Дрине до аде Мала Окна. Непријатељ на овоме правцу по оцени команданта одреда слабе је јачине, а по исказу једног заробљеника непријатељ је јак 1 пук пешадије састављен из 1 чете граничара, 2 ландштурмска батаљона и 450 Турака добровољаца. Код Митровице, Равња, Засавице, Раче као и узводно од Кућишта до утока Јадра, непријатељ није ни покушавао прелаз. Од Дреновачке аде низводно било је само пешадиске и митраљеске ватре. На осталом делу фронта армије није било значајних догађаја. На фронту Ужичког одреда и Моравске дивизије II. позива, било је готово целога дана повремено пушкарање. Код Моравске дивизије II. позива непријатељ је према утоку Радаљске реке избацио 56 зрна; на фронту Дринске дивизије II. позива непријатељ је готово целога дана дејствовао артилеријом из 2 тешка оруђа једно 21, а друго 27 см.; бомбардовао је Забреж и Обреновац. На Забреж избацио је 67 а на Обреновац 31 разорну гранату; причинио је у оба места јаче штете на неколико зграда. Од Купинова непријатељ је тукао артилериском ватром Скеланску аду; северну ивицу Скеле и с. Ратаре. Из једног пољског оруђа избацио је 153 зрна на Дубоко, Липик и Голо брдо. Са Прогарске аде из 2 топа 6 ½ см. и 2 пољска топа тукао је северно и североисточно од Кртинске. Из једног оруђа већег калибра од с. Бољевца тукао је северни крај М. Моштанице и јужно од Голог брда. На ово оруђе дејствовала је наша артилерија са неколико зрна. Три непријатељска монитора, по извештају команданта Дунавске дивизије II. позива, отпловила су Савом и око 21 час прошли поред Подгоричке аде. За 7. октобар командант Дунавске дивизије II. позива наредио је јаче искупљање трупа ближе граничном фронту. Од стране армије наређено му је, да Мачву лако не упушта и препоручен му обазрив и енергичан рад уз потребно узајамно потпомагање и маневрисање суседних делова и јаче ангажовање артилерије нарочито према непријатељу код Дреновца, те да га сломије, док се још није ојачао“.
ОБр. 8188
(у 10.45 час.)
„У 2 часа данас 7. октобра непријатељ је на целом фронту Дринске дивизије II. позива од ушћа Колубаре до ушћа р. Вукодраже отворио јаку пешадиску, митраљеску и артилериску ватру. Нарочито је тукао јаком унакрсном ватром Забрешки кључ и северно од с. Кртинске. После упорне борбе непријатељ је успео око 3.50 час. да се извесним деловима трупа пребаци на десну обалу Саве на северни крај Забрешког кључа и са Прогарске аде. На оба места у први мах са по три чете, али се на Забрешком кључу стално појачава трупама, које му и даље у знатном броју пристижу. Непријатељ јако надире на источни крај Забрежја. Командант одсека рачуна да на Забрешком кључу има око 5.000. При прелазу Саве код Бољевца непријатељ је претрпео знатне губитке. Потопљено му је више чамаца, од којих је до сад ухваћено три код Дубоког. Сава проноси непријатељске војнике. По последњем извештају непријатељу стижу појачања од Бежаниске косе и Сурчина. Јачину њихову тешко је оценити због мутног времена. Напад на Забреж непријатељ продужује. Код Дунавске дивизије II. позива ноћ је у главном прошла на миру, а трупе остале на положајима, како је то јављено. Предузете су мере да се непријатељ протера. На фронту Моравске дивизије II. позива ноћ је прошла на миру“.
ОБр. 8209
(у 24 часа)
„Стање на фронту армије овако је: Код Дринске дивизије II. позива напад непријатеља код Забрежја, који је до 10 час. био врло јак, после тог времена знатно је ослабио. Око 16.40 час. непријатељ је покушао да се са 7 чамаца пребаци за 800 м. западно од Забрешке царинарнице, али је одбивен. Сви напади непријатеља на наше трупе код Забрежја одбивени су. Код с. Кртинске, непријатељ потпомогнут артилеријом разног калибра, покушао је данас неколико пута напад на наше трупе, које држе северну ивицу овог села, али је увек био одбивен. Око 10 час. покушао је, да са 2 батаљона обухвати наше трупе код Кртинске с десног бока и крила, али је и тада одбивен. Непријатељ је имао данас и код Забрежја и код Кртинске огромних губитака и задржао се на 600 м. северно од Забрежја и на 800 м. од Кртинске. Целог дана Сава је проносила лешеве непријатељских војника. Губитци наши још нису познати. Један непријатељски монитор дејствовао је пре подне од Прогарске аде на Кртинску. По подне приближио се Скеланској ади, али је ватром наше артилерије натеран да се врати натраг ка Прогару. Преко целог дана непријатељ је повремено бомбардовао Обреновац. На осталом делу фронта Дринске дивизије II. позива било је само слабог пушкарања, а једна непријатељска батерија тукла је растове шуме, Дубоко, Бело брдо и јужни део Барича. По исказу заробљеника код Прогара је извршио прелаз 19. пешад. пук. Код Дунавске дивизије II. позива, непријатељ потпомаган ватром својих 3 батерија са леве обале Саве и са монитора постављених северно од Дреновачке аде покушао је данас пет пута јуриш на наше трупе код с. Дреновца, према њиховом левом крилу у правцу Битве, али су сви јуриши снажно одбивени. Напади непријатеља били су очајни и стали су га огромних жртава. Пред ноћ борба се утишала. На Дрини непријатељ је до 15 час. с времена на време дејствовао артилериском и пешадиском ватром према ади Мало Окно. После тог времена почео је дејствовати јаком ватром из топова калибра 15 см. тукући простор од с. Бадовинаца до према Лиманској ади. Борба се продужила у ноћ, детаља нема. На осталом делу фронта Дунавске дивизије II. позива било је само слабијег пушкарања. На фронту Моравске дивизије II. позива било је само мањег пушкарања. Трупе Моравске дивизије II. позива у току су прикупљања на фронту Текериш – Драгиње. На фронту Ужнчког одреда било је само мањег пушкарања, којом је приликом погинуо један каплар код Бесаровине и рањен 1 војник код Вишеграда“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 4372
(у 9.35 час.)
„Командант Комбинованог одреда овог момента доставио ми је овај извештај: „По последњим извештајима непријатељ је успео да се прошири на већем делу Велике аде Циганлије. Јачина његова неоцењена тачно, али је потиснуо наша 2 батаљона (6 чета на мостобрану). Други непријатељски делови пребацили су се на рејону Остружничког одсека узводно од карауле Јарац. На градском пододсеку непријатељски делови, који су се баш пребацили око Јалије побивени су, а 70 заробљено. Међутим непријатељски делови који су се пребацили на Дунавски кеј успели су да се дочепају железничке пруге за Кланицу. Јачину њихову цени командант градског пододсека на 3 батаљона са митраљезима; већ су одсечне и пододсечне резерве ангажоване. Непријатељ се непрестано пребацује на Велику аду Циганлију; непријатељски напад узео је данас веће размере потпомаган са 45 – 50 оруђа тежег и пољског калибра. Напад на малу аду Циганлију одбивен је. Заробљено је 18 Немаца из 204. пука 43. рез. дивизије. Али је посада Мале аде у опасности због напуштања на Великој ади Циганлији. Молим да се одреду упуте што пре појачања“. Достављајући предње молим да ми се најхитније упуте појачања у јачини најмање 2 пука и нешто артилерије, пошто сам све резерве изцрпео“.
ОБр. 4393
(у 18.35 час.)
„Према исказима прве партије заробљеника на овом фронту, који су из немачког 204. пука; немачког 29. пионирског пука; 9. аустриске брдске бригаде и 4. аустриског саперског батаљона, међу трупама непријатељским на овом фронту налазе се: 43. немачка резервна пешад. дивизија у којој су: 201., 202., 203. и 204. пешад. пук и 59. аустриска пешад. дивизија у чијем су саставу: 9. и 18. брдска бригада и која са 57. пешад. дивизијом улази у састав 8. корпуса аустриског, поред других немачких и аустроугарских трупа, које су заробљеницима непознате“.
Од команданта III. армије
ОБр. 7244
(у 8.40 час.)
„Непријатељ је отпочео прелаз код Рама у 7 час. јутрос, артилериска ватра јака. Прешла је до сад 1 чета војника. Остали чамци виде се позади Чибуклије. Синоћ око 22 часа покушаји за прелаз на Кисиљевско острво и према ушћу Пека одбивени су. Командант Дунавске дивизије I. позива отишао је на Анатему“.
ОБр. 7261
(у 22.50 час.)
„Отпочевши прелаз на десну обалу Дунава код Рама у 7 час. под заштитом необично јаке и унакрсне ватре артилерије разних калибара постављене код Дубовца, Паланке и Базјаша, која је трајала преко целог дана, непријатељ је заузео Горицу и око подне имао је на њој око 3 батаљона са митраљезима, а у 15.30 час. на неколико чамаца прешао је и заузео с. Затоње. Чета III. позива код Рама, пошто је командир резервни поручник Јован Пешић рањен, повукла се одатле као и она код Затоња и прихваћене су од позадњих резерава. 9. пеш. пук I. поз. Дунавске дивизије I. позива под најјачом непријатељском артилериском ватром подишао је пред мрак Горици и припрема се, да ноћас поврати овај положај. У 16 час. под заштитом јаке артилериске ватре, којом је обасуо положај код Костолца, а нарочито ровове на самој обали, непријатељ је пребацио неколико чамаца војника и заузео развалине Градића. Вардарски батаљон је упућен да протера непријатеља. Непријатељ је покушао да код Голупца пребаци трупе на два велика чамца у 17 час., али је у томе нашом јаком ватром спречен. Непријатељ је дејствовао преко целога дана веома јаком артилериском ватром из свих калибара против Смедеревских положаја и саме вароши, али је губитака било врло мало. Изгледа, да непријатељ спрема намештање моста између Базјаша и Горице. О губитцима и утрошку муниције накнадно ће се јавити. У току ове ноћи биће довршено прикупљање наших трупа, сем тешке артилерије која је на маршу“.
Од команданта Крајинског одреда
ОБр. 2246
(у 19.20 час.)
„У току дана непријатељ је отворио артилериску ватру са Алијона, Чука Мике, Чука Маре, Поршурушу, Пој Матурги и к 202, дејствујући на све наше положаје избацив преко 250 топовских метака. На ову ватру наша артилерија одговорила је са 10 топовских метака“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 155
(у 20.40 час.)
„Дан је прошао на миру. Према Ивановој ливади од јутрос примећују се бугарски војници млађих година у шињелима. Наш граничар на „Писаној Букви“ у разговору са бугарским граничаром а својим познаником дознао је, да ће Бугари у току данашњег дана привући још неке трупе из Стојковца. Бугари су данас из својих караула иселили све своје ствари. Најзад казао је нашем граничару, да се за 2 – 3 дана добро причува. Према Кади Богазу 15. пешад. бугарски пук из 6. дивизије распоређен је овако: У Салашу и Стојковцу по 1 батаљон, а 2 батаљона повучена су ка Кули. У Салашу су 2 брзометна топа; 8. дивизија са једним брдским и једним пољским брз. пуком стигла је јуче у Белоградчик; 9. дивизија маршује ка Белоградчику и оперисаће ка Св. Николи. Око Салаша Бугари копају заклоне. Командант Комбиноване дивизије јавља: Према Црноглаву примећена је данас већа живост бугарских патрола и одељења. Један бугарски официр казао је, да ће сутра знати новости. Два топа из Куле Бугари су одвукли у М. Извор. Око Градскова има 1 батаљон пешадије и 4 машинска топа а остале су трупе отишле за Кулу и Брегово“.
Од команданта II. армије
ОБр. 8664
(у 20.40 час.)
„Командант Тимочке дивизије I. позива са ОБр. 3280 добио је ове податке од повереника: У Чипровцу има 2 пешадиска пука, 1 брдска батерија и ескадрон коњице, који се спрема да отиде у Чупрен. У Копиловцима има 1 батаљон пешадије. Повереник је чуо, да је за Видин отишло врло много војске (око 100.000) 3. октобра. Видео је у Петро – Хану 2 пешад. пука; у Комитици 1 ескадрон коњице и у Изатовцу 1 батаљон и на Видину више с. Брајковца 1 батаљон пешадије. Оба повереника су са оне стране границе и наводе, да је у народу огромно незадовољство као и међу војницима. Бугари реквирирају све не обазирући се на исхрану становништва. Погранична села натерују, да се селе претећи им нашим свирепствима. Говоре, да ће им доћи у помоћ турска војска, због чега у народу изазивају веће незадовољство“.
Од команданта Власинског одреда
ОБр. 52
(у 10.35 час.)
„Пошто су прекинути дипломатски односи са Бугарском, могу ли одмах заузети важне тачке на граници, које би олакшавале одбрану или напад“. Са ОБр. 21698 Врховна команда одговара, да треба прићи ближе важним граничним тачкама, али их не заузимати до даљег наређења.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 9034
(у 15 час.)
„Штаб Рилске дивизије по извршеној провери био је до 29. септембра у Дубници, а после тога је по свој прилици премештен у Ћустендил а не ка Видину“.
ОБр. 9039
(у 15 час.)
„По извештају команданта места у Царевом Селу пријавили су се око 22 способна младића мухамеданца за добровољце и изјављују жељу, да се боре против Бугара. Молим Господина Министра војног за решење, да се муслимани могу примати за добровољце са принадлежностима које следују и осталим добровољцима и да се ти добровољци придаду и уврсте у јединице које оперишу на делу граничног фронта ове команде. Мишљења сам, да би ову дозволу за ступање у добровољце требало проширити и на становништво Албаније који је део окупирала наша војска. Молим за хитно решење“.
Од делегата Врховне команде у Атини, Бр. 10665
(у 6.35 час.)
„Данас сам имао састанак са ппуковником Метаксом, начелником оперативног одељења Главног Ђенералштаба. За сад је њихово неодступно решење да снагу концентришу на простору између Вардара и Месте у околини Сереза и Драме. Оперисали би долином Месте, Струме и преко Пехчева Брегалнице. Вели, да ће дефинитивни распоред њихове снаге зависити и од тога, на којој ће се зони прикупити француске и енглеске трупе, које се сад искрцавају. По њиховим обавештењима Бугари имају: 1 дивизију код Ксантија, 2 код Неврокопа, 1 код Ћустендила и 1 на линији: Дупница – Џумаја – Кресна. Грци имају: VI. корпус у околини Сереса и Драме, а III. корпус код Солуна. Према линији: Дојран – Петрич избацили су једну дивизију за појачање тога дела границе. Наша гледишта односно концентрације и заједничког рада изнеће Метакса начелнику Главног Ђенералштаба, а вероватно и Краљу, па ће ми казати нов састанак. Молим за последње податке о групирању непријатеља на обадва фронта“.
Од делегата Председника Министарског савета код Врховне команде Бр. 10672
„По наредби Господина Председника Министарског савета имам част саопштити вам, да је потребно, да се према Бугарима држимо у дефанзиви док Бугари не отпочну, те да се Грчка не би изговарала да нам не може притећи у помоћ, што смо ми изазвали рат и отпочели офанзиву“.
Од делегата при Црногорској војсци пуковника Пешића, Бр. 1557
(у 9.40 час.)
„Јуче се вратила једна официрска патрола, која је извиђала правцем: Горажда – Јабука – Витез – Пале – Романија – Гласинац – Рогатица – Јабука – Горажда и донела је ове податке: На целом овом правцу има мало непријатељских трупа. У Сарајеву слабе су посаде. На овом фронту доведене су рекрутске трупе а ландштурм, који је раније био ту, послат је ка Сарајеву и даље не зна где. Из Рогатице и Горажде исељена је сва државна имовина. Један аустриски војник, који је дошао на осуство са италијанског фронта, причао је, да тамо има врло мало трупа и то у бедном стању, кад би Италијани хтели, лако би их разбили“.
Од Господина Министра војног, Бр. 6910
(у 8.40 час.)
„Господин Министар Иностраних дела писмом од данас Пов. Бр. 10668 извештава, да ђенерал Сарај, главни командант француске војске, полази 6. октобра у вече за Србију“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 21629
Команданту Одбране Београда
(у 10.35 час.)
„Ради појачања ваших трупа и да се пребачени непријатељски делови преко Саве и Дунава униште и врате натраг наређено је, да се Тимочка дивизија II. позива одмах крене ка Београду. Наредите директно команданту дивизије којим правцима треба да упути своје колоне. Енергично настаните, да се пребацивање непријатеља преко Саве и Дунава спречи и већ пребачени делови непријатељски што пре униште или врате натраг“.
Извештај ОБр. 21695
(у 8.15 час.)
Команданту: I., II. и III. армије, Одбране Београда, Тимочке војске, трупа Нове Области, Власинског одреда, Ужичке бригаде, Делегату пуковнику Пешићу – Цетиње: „Сутра 8. ов. мес. отпочиње транспортовање француских и енглеских трупа из Солуна за Србију. Велики транспорти француских трупа укрцани су и на путу су за Солун“.
Извештај ОБр. 21716
Господину Министру војном – Ниш
„Мишљења сам, да би по представци команданта трупа Нове Области ОБр. 9039 од 7. ов. мес. требало одобрити примање мухамеданаца за добровољце с тим да се за Нову област образује једна, а по потреби и више добровољачких чета“.