Ситуација
У току 9. октобра Врховна команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 2247
(у 4 часа)
„Стање на фронту 8. октобра било је овако: Код Дринске дивизије II. позива непријатељ непрекидно појачаван нападао је до подне јаким снагама код Забрежја и допро на 300 до 400 м. испред наших трупа, претрпев огромне губитке. Од подне напад је знатно ослабио. Непријатељ се груписао према источном крају Забрежја, обасипајући га јаком ватром са леве обале. Од 22.30 до 23.30 час. три непријатељска јуриша одбивена су. Према с. Кртинској непријатељ је у току дана врло слабо напредовао, ширећи само свој фронт уз и низ воду у циљу обухвата крила наших трупа. Око 23.20 час. извршио је јуриш на десно крило код Кртинске, али је одбивен. Појачавајући непрестано артилерију код Купинова непријатељ је целога дана њоме и са монитора тукао јаком ватром нашу обалу код Скеле низводно, а око 17 час. под ватром наше артилерије почео се искрцавати код Скеле. Јачина непријатељске снаге код Кртинске је око 1 бригаде, а код Скеле непозната. У току ноћи 7./8. октобра непријатељ је подигао два понтонска моста код Бољевачке и Прогарске аде. Код Дунавске дивизије II. позива у нападу од Дреновца наше су трупе успеле да допру до близу друма Митровица – Шабац, али због јаких губитака и надирања непријатељског у правцу нашег левог крила, после 12 непријатељских контра напада, морало се повући на своје јутрошње положаје. На Дрини према Бадовинцима борба је почела око 6 час. Непријатељ јак око 6 чета и 4 митраљеза, после снажне артилериске припреме, отпочео је напад око подне, али је задржан на ивици шуме источно од Делагуске. На овом фронту заробљена су 3 непријатељска војника из 17. ландштурмског пука. Јачина непријатеља према Дреновцу је више од пука са 8 топова, од којих су два пребачена на десну страну. У току ноћи 8./9. октобра извршиће се смена последњих делова Моравске дивизије II. позива са граничног фронта. Губитци у борбама од 7. октобра још су непознати“.
ОБр. 8254
(у 10.45 час.)
„У току ноћи 8./9. октобра: Код Дринске дивизије II. позива. Непријатељ је поновио јурише на Забреж, али је одбивен на целој линији са великим губитцима. До 4 часа јутрос владало је затишје, а од 4 до 5 час. непријатељ са очајним нападима у више махова долазио је сасвим до наших ровова, али је уништен и бомбама одбивен. Дефинитивно сломљен, непријатељ није покушавао напад код Кртинске и на осталом делу фронта је релативан мир. Морал је код наших старешина и војника силан, а држање 4. пука II. позива за дивљење. Код Дунавске дивизије II. позива у току ноћи била је код Дреновца час јача час слабија борба. По исказу једног заробљеног усташе, непријатељ код Дреновца има 7 батаљона. Од јутрос наше трупе нападају код Делагуске и Радине аде. Код Соколске бригаде непријатељ је према Гучевском одреду покушао прелаз са два вода, али је одбивен. Од јутрос готово на целом фронту води се слабија борба. Код Ужичког одреда непријатељ је покушавао прелаз на Дрини код Старог брода, код Ђуревића према с. Земљици, с. Боровини и Гружевини и свуда је одбивен. Борба се продужује. Изгледа да се непријатељ пред фронтом одреда појачава“.
ОБр. 8280
(у 24 часа)
„Стање је на фронту ове армије овако: Код Дринске дивизије II позива. Непријатељ после одбивених јуриша и претрпљених великих губитака није данас нападао. Повремена кратка пешадиска ватра водила се код Забрежја и Кртинске. Непријатељ је задржан на 4 – 500 м. испред наших трупа код Забрежја и на 1.200 – 1.500 м. испред наших трупа код Кртинске и утврђује се. Непријатељски делови искрцани јуче код Скеле, поново потиснути су ка Кртинском лугу. Ноћу 8./9. октобра непријатељ је направио мост код Бољевца и данас је пребацио још око 2 чете према Кртинској. По прикупљеним податцима непријатељ је код Прогара прешао са једном дивизијом. Два су пука 409. и 410. ландштурмски, а један пук је у Прогару у резерви. Шта још има око Купинова не зна се. Код Дунавске дивизије II. позива. Напад непријатељски са Дрине у правцу Бадовинаца одбивен је са великим губитцима и непријатељ није више нападао. Извиђањем је утврђено, да је непријатељ пред Дреновцем јак 7 батаљона са 6 – 8 топова. Укупни губитци у борбама око Дреновца 8. октобра и ноћу 8./9. октобра: погинули 5 официра, 120 подофицира, каплара и редова: рањених 3 официра, 340 подофицира, каплара и редова, нестало 83 војника. Код Соколске бригаде дан је прошао на миру. Код Ужичке бригаде повремена и ређа борба трајала је целога дана. Од заробљеника дознало се, да припадају 16. корпусу и понеки 17. корпусу а неки 46. дивизији. Губитци код овог одреда у борби 8. октобра и ноћу 8./9. октобра: погинули 9; рањени 31; контузовано 2 а нестало 4 војника“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 4452
(у 24 часа)
„Ситуација на фронту Одбране Београда у току дана била је оваква: До 9 час. све су трупе, које су прошлих дана биле изложене непосредном дејству непријатељских тешких оруђа биле довршиле своје прикупљање и уређење. Непријатељ се пребацивао и прикупљао у самом Београду на Бановом и на Топчидерском брду. По извршеном прикупљању непријатељ се са знатним снагама кренуо у напад на В. Врачар, Дедиње и Кнежевачке Кречане (на којима се налазио 1 наш батаљон упућен у насилно рекогносцирање). Напад на В. Врачар трајао је цело по подне и најзад је пред вече био одбивен. Трупе пак на Дедињу имале су да издрже најпре један напад са Топчидерског брда, који је био одбивен, после чега су почеле да трпе страховиту ураганску ватру непријатељских тешких оруђа са леве обале Саве и Дунава, нападнуте том приликом и од стране Кошутњака, оне су се пред вече биле повукле на Бањички вис, али су се одмах затим прибрале и уз садејство наше артилерије извршиле контра напад и повратиле Дедиње на ком се и сад налазе. Према левом пак крилу ангажованог фронта ове команде непријатељ се преко мостова ојачава целог дана и до мрака се под заштитом својих пребачених пољских батерија развио према нашим положајима Мајур – Стражевица – Петлово брдо. На обалама Саве и Дунава није било значајнијих догађаја“.
Од команданта III. армије
ОБр.7331
(у 11.50 час.)
„На Градиштанском одсеку непријатељ је покушао јутрос у 4 часа да пребаци један мали чамац с војницима на Кисиљевско острво, у томе је спречен нашом ватром. Од 6 час. јутра непријатељ је почео напад на лево крило 9. пешад. пука I. позива. Непријатељска артилерија туче Липар и Анатему. На Пожаревачком одсеку преко целе ноћи било је јаке борбе. Неколико поновљених непријатељских напада одбивени су. Непријатељ је ноћас избацио извесне делове код Кулича и Баге на Годомину. Јачина се није могла оценити. Код Расадника узводно од Смедерева, пребацио је јутрос непријатељ у 5.20 час. 15 до 20 чамаца војника. Има их 200 – 300 људи, који се не могу никуда развити“.
Од команданта Крајинског одреда
ОБр. 2256
(у 8 час.)
„Сем безначајног дејства пешадиске, митраљеске и артилериске ватре са обе стране, није се ништа значајније десило“.
Од команданта Тимочке војске
ОБр. 206
(у 18.55 час.)
„Дан је прошао на миру. Бугарска патрола од 4 војника прешла је нашу границу код Репљанске цркве, при појави наше патроле бугарска се вратила преко границе. Бугари су се отворено утврђивали на Тупану и Бачишту“.
Од команданта II. армије
ОБр. 8730
(у 19 час.)
„Командир прихватнице Драгановог врха јавља, да је данас између 10 и 11 час. приметио једну непријатељску пешадиску колону у јачини једнога пука са 20 до 30 кола; колона се кретала од манастира Св. Николе ка к. 683, што се налази јужно од Четвара. Финансиски стражари њихови отишли су са границе 4. августа. Стање на осталом фронту армије редовно је“.
Од команданта Власинског одреда
ОБр. 61
(у 8.15 час.)
„На рејону овога одреда нема ништа ново. Потврђују се вести да у Трну има: 3 пука пешадије, 1 пук артилерије и 3 коњичка пука са коњичком батеријом. Сем овога, изгледа да је негде у близини и 16. пешад. пук, јер су војници из овог пука јуче појачали граничне карауле“.
Од команданта трупа Нове Области
ОБр. 9127
(у 24 час.)
„Командант Кривопаланачког одреда са ОБр. 133 од данас доставио је ово: У току данашњег дана ове су новости: Бугари су отпочели да се утврђују на Рујну у близини граничне линије, позади кога налази се њнхов 32. пук. Бугари су појачали страже од карауле Велике Трнаве па на север са неколико војника. Командир 25. граничне чете јавља, да се готово свакодневно на страни Бугара чују узвици „ура“ и на питање од куда то долази објашњава, да се војницима саопштавају наредбе о победи Немаца над Русима“.
Од команданта Шумадиске дивизије I. позива
ОБр. 4303
(из Књажевца у 14.17 час.)
„Наређење ОБр. 21806 од данас примљено је преко команданта Тимочке војске у 10.30 час.: „Са коњицом и артилеријом на челу да преноће у Сврљигу, а штабом до мрака буде у Нишу. Остале трупе заноћиће на Тресибаби, а у Нишу биће 11. октобра пре подне ради транспортовања“. Преноћиште за данас ближе је но што је наређено, јер је наређење примљено доцкан. Трупе су довде вршиле два и по дана усиљене маршове по рђавом времену и синоћ доцкан стигле на преноћиште, што је већи број војника на маршу изостао и што су трупе морале да се попуне храном пред полазак. У 12.40 час. кренуо се први воз са 19. пуком I. позива: са дивизиским штабом бићу вечерас у Сврљигу а 10. ов. мес. у Нишу“.
Од делегата при француској војсци у Солуну, Бр. 5.
(у 13 час.)
„Данас нису стигли никакви нови делови француских трупа. По извештају енглеског официра за везу у штабу дивизије ђенерала Бају, једна бригада 17. дивизије јачине је око 4.000 војника. Ђенерал Бају известио ме је, да нам ставља на расположење 175 пешад. пук, ако је потребно да се употреби код Струмице“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 21805
(у 7.45 час.)
Команданту II. армије – Пирот
„Упутите одмах железницом од Пирота за Београд по један пешадиски пук са припадајућим деловима из Моравске и Тимочке дивизије I. позива Код Београда пукови да се ставе на расположење команданту Одбране Београда“.
Наређење ОБр. 21806
(у 7.50 час.)
Команданту Тимочке војске – Зајечар
„Шумадиску дивизију I. позива упутите одмах железницом до Осипаонице и тамо да се стави на расположење команданту III. армије“.
Наређење ОБр. 21807
(у 7.50 час.)
Команданту I. армије – Ваљево
„Ситуација на иашем северном фронту изискује да се Моравска дивизија II. позива што пре прикупи код Уба“.
Извештај ОБр. 21883
(у 8.25 час.)
Господину Министру војном – Ниш
„Непријатељ, потпомогнут силном артилеријом, наваљује великим снагама на цео северни фронт. Београд је пао. Непријатељ продужује напад. На Дунавском одсеку Рам – Смедерево утрошене су све резерве, једва се одолева непријатељу. На Сави, на одсеку Забреж – Скела, непријатељ јако притискује. У току јучерашњег дана извршио је 10 јуриша. Код Дреновца нисмо могли непријатеља пребацити преко Саве. На доњој Дрини непријатељ се такође упорно држи и појачава на нашој обали према Бадовинцима. Ситуација на источном фронту не дозвољава јаче одвајање снаге одатле, јер се свакога момента очекује напад свом бугарском војском и са те стране. Ако не будемо одмах и са што већим снагама потпомогнути од наших савезника, нећемо моћи одолети. Молим за дејство да нам се што пре помогне, јер овако притиснути на два фронта мораћемо сили убрзо попустити и здруженим Аустро – Немцима и Бугарима отворити пут за Цариград“.
Наређење ОБр. 21843
(у 13.15 час.)
Команданту трупа Нове Области – Скопље
„Дипломатски односи наши и наших савезника са Бугарском прекинути су. Ускоро ће отпочети и непријатељства. Према до сад прикупљеним податцима зна се, да се код Ћустендила налази 1. бригада 7. Рилске дивизије од 3 пука пешадије, 1 пољски арт. пук и 1 брдски дивизион; код Џумаје 2. пешад. бригада 7. Рилске дивизије од 3 пука пешадије, 1 пољски арт. пук и 1 брдски дивизион; 3. Балканска дивизија је на маршу ка Дубници. Део ново образоване 11. Македонске дивизије је према Пехчеву и око Струмице. Ваш је задатак, да обезбеђујете гранични фронт од Патарице до грчке границе, и да распоред ваше снаге подесите тако, како би били у могућности да успешно браните дати фронт, поглавито правце: а) Крива Паланка – Куманово – Скопље; б) Кочане – Штип – Велес – Скопље; и в) Струмица – долина Вардара. Од велике је важности, ако се важне тачке на граничном фронту заузму пре непријатеља и упорно бране. Тако исто од велике је важности поуздано обезбеђивати железничку пругу Солун – Скопље – Ристовац у циљу одржавања трајне везе са старом територијом и омогућавање уредног транспортовања савезничких трупа, које нам долазе у помоћ као и обезбеде доласка нашег ратног материјала из Солуна. За сад имате да рачунате само на снагу којом располажете пошто вам се више снаге не може дати због садање опште ситуације на целом нашем ратишту. Северно од вас је Власински одред под командом пуковника Плазине са штабом на Власини. Оперативни магацини хране за ваше трупе на источном фронту биће у Скопљу и Велесу. Комуникациске линије: Крива Паланка – Куманово – Скопље и Царево село – Кочане – Штип – Велес. Ваш штаб биће у Скопљу. Распоред ваших трупа на источном фронту доставити што пре депешом“.
Наређење ОБр. 21883 (у 20 час.) – Командант Шумадиске дивизије I. позива – Сврљиг
„Ситуација захтева да убрзате марш ваших трупа тако, да сутра 10. ов. мес. најдаље до мрака буде у Нишу бар један пешадиски пук ради укрцавања. Свеза ОБр. 4303 те команде“.