Од Врховне команде још 29. септембра добивено је наређење ОБр. 21024 у овоме: „На прагу смо рата са Бугарском. Бугарска је у добу мобилизације, која је за пешадију завршена 28. септембра а остали делови завршавају 30. септембра. После овога времена ће вероватно отпочети концентрација. Ваша армија има задатак, да обезбеђује гранични фронт од Високе Ржане до Дашчаног Кладенца закључно и да заштићава концентрацију остале наше оперативне снаге, одређене за операције на Нишавском војишту. Обратити довољну пажњу на правац од Чипровца и обезбедити га са потребним снагама. По строгом наређењу наше Владе, обратити командантима трупа нарочиту пажњу, да се уздржавају од свега што би Бугарима дало повода, да нас нашим савезницима представе као изазиваче за објаву рата. Али с друге стране треба бити спреман, да се на случај потребе могу одмах заузети све важне граничне тачке, које би нам корисно послужиле као јаки ослонци, било на случај дефанзиве, или прелаза у офанзиву. Утврђивање по раније поднетом пројекту извршити што пре. На Власини се сад налазе: 2 добровољачка батаљона и 1 батаљон III. позива под командом команданта 1. пука III. позива са артилеријом, где ће се образовати Власински одред са штабом у Сурдулици. На Кални 30. септембра почињу пристизати трупе Шумадиске дивизије II. позива, које улазе у састав Тимочке војске. Штаб војске је у Зајечару. Употребити сва средства, за што боље сазнање прилика код Бугара. Ускоро ће се у Белој Паланци инсталирати ваздухопловна ескадрила за извиђање источног фронта. Војно слагалиште: Ниш. Комуникациска линија Пирот – Ниш“. Командант II. армије 29. септембра издаје наређење ОБр. 8401 ове садржине: „Да би се омогућило што брже довршавање утврђења Пиротских положаја за одсудну одбрану Пирота наређујем:
1) Да Моравска дивизија I. позива са својим трупама поседне и утврди одсек положаја: Од Нишаве преко Дренове главе – Сињоглавске чуке – Стола до Густог рида (речице Мурговице) и да осигура гранични фронт на томе одсеку смењујући трупе Тимочке дивизије I. позива, које се на том одсеку налазе. При смењивању треба се постарати, да се рад не прекида и успорава, а смењивање са предстража да се врши заклоњено. Поседање одсека и смењивање трупа Тимочке дивизије I. позива треба отпочети још данас, и постарати се, да се што пре изврши, како евентуални напад и препад непријатељски не би нас затекао у извршењу тога посла. Комуникациски правац: Барје Чифлик – Блато – Понор за Белу Паланку, као и сви путови, који су јужно од овога правца; а постарати се да се за ову употребу успоставе. Возови и установе, који се ешелонирају поред друма за Белу Паланку имају се разместити јужно од друма остављајући северну страну за Шумадиску дивизију I. позива.
2) Командант Тимочке дивизије I. позива повућиће своје трупе са леве на десну обалу Нишаве, чим их замене трупе Моравске дивизије I. позива и то поступно чим се који пододсек замени; и са својим трупама посешће и утврдити одсек од Нишаве преко Пистарца – Бучја – Страшне чуке и даље до тачке одређене му ранијим наређењем Врховне команде за заштиту граничног фронта, а осигураваће гранични фронт на целом овом одсеку. Постараће се, да се утврђивање положаја за одсудну одбрану што пре доврши. Комуникациски правац: пут од железничке станице долином Нишаве за Белу Паланку. Командант ће се постарати да се потребне оправке изврше, те да пут буде употребљив за намењену употребу.
3) Утврђивање положаја има се извршити по упутствима команданта Пиротских утврђења, ђенерала Милоша Божановића.
4) Дебанжове батерије остају како су распоређене и стављају се под команду команданата дотичних дивизија.
5) Трупе III. позива са положаја: Стол – Орничје – Крамара – Густи рид по смени стављају се на расположење команданту Пиротских утврђења, да доврше утврђивање на Тумби и Таламбасу; а трупе које се сад налазе на овим тачкама и код Калне ради утврђивања, остаће на њима док не доврше тај рад и онда ће се вратити у своје команде.
6) За довршавање утврђивања, поседање утврђених положаја, као и за осигурање граничног фронта на својим одсецима, команданти ће употребити онолико трупа, колико налазе за потребно, старајући се, да се без потребе не развија много трупа, те да се држе ускупно за евентуалну потребу; и одржаваће везе међусобно као и везу са другим суседним трупама.
7) Команданти нека нареде и настану да се строго придржава наређења Врховне команде ОБр. 20661 од 25. септембра имајући у виду и то, да граница још није затворена, па према томе нека нареде потребне мере да се државна територија обезбеди од повреде.
8) Материјал за препречна средства употребиће команде првенствено од онога, који трупе имају са собом и у својим алатним колонама, те да се не дангуби, а остатак тражиће од команданта Пиротских утврђења, коме да се обрате и пошаљу потребне возове тамо где он нареди. Ако би имало могућности, треба у трупама и колонама попунити утрошени материјал, ако се прими.
9) Комуникације за снабдевање трупа из Пирота одредиће се доцније“.
30. септембра. Врховна команда са ОБр. 21137 саопштава, да је одбрана правца Дашчаног Кладенца стављена у задатак II. армији.
1. октобра стижу први делови Шумадиске дивизије I. позива у Пирот (штаб, 10. и 12. пук I. позива). 10. пук I. позива са 1 пољском батеријом и 1 водом брзометне батерије упућује се на Дашчани Кладенац. До доласка Тимочке дивизије I. позива правац Дашчани Кладенац, обезбеђивале су од карауле Беле воде до Црног врха закључно 2 чете 4. батаљона 3. пука III. позива и 4 Дебанжова топа; од Црног врха до Гаџине пољане 2. батаљон 1. пука III. позива. Тимочка дивизија I. позива упутила је по свом доласку 1 батаљон 15. пука за утврђивање Тумбе и Таламбаса. Командант 10. пука I. позива добио је наређење, да одсудно брани правац преко Тумбе и Таламбаса у унутрашњост и да заштити гранични фронт од р. Мурговице до изворног дела Градске реке. Пуку су придате за ојачање све трупе III. позива, које су се налазиле у том делу. До 4. октобра овај одред посео је свој одсек. Батаљон 15. пука отишао је у састав своје дивизије. У састав одреда дошла је 1 хаубичка батерија и 1 вод коњице. Остале трупе Шумадиске дивизије I. позива убиваковале су се западно од Пирота с једне и с друге стране друма: Пирот -Бела Паланка.
Тешка артилерија. 29. септембра командант II. армије наређује команданту тешке артилерије, да се у циљу одсудне одбране, а на одсеку Височица – Мурговица изврши извиђање и одреде одсеци за постављање тешке артилерије и поднесе пројекат за њен распоред. У току овог дана стигла је и 8. хаубичка батерија. У току 30. септембра стигао је 1. хаубички дивизион (1., 2., 3. батерија и 1. брдска заплењена аустриска хаубичка батерија мод. 99. год.). Ове хаубичке батерије (1., 2., 3. и 8.) убиваковане су северно од друма: Пирот – Бела Паланка на месту звано „Мађилка“, па на запад до Гњиланског потока; 1. брдска хаубичка батерија убивакована је напоредо са другим батеријама само с јужне стране друма: Пирот – Бела Паланка.
2. октобра стигле су ове трупе: 2. градска батерија убиваковала се у Пиротском градићу; 7. хаубичка батерија убиваковала се на Мађилку и 3. градска батерија упућена у бивак код хаубичке батерије на Мађилку. Овог дана наређено је команданту тешке артилерије, да пошаље једну хаубичку батерију 12 см. са воловском запрегом на Тумбу, где да се стави под команду команданта 10. пука I. позива.
3. октобра стигла је 1. градска батерија Нишког одреда и упућена у бивак на Мађилку. Овог дана командант II. армије наређује:
1) Да се ставе под команду команданта тешке артилерије све три градске батерије које припадају армији; 1. и 3. хаубички дивизион; аустриска заплењена хаубичка пољска батерија.
2) Да уђу у састав дивизиске артилерије и то: 5. и 6. Дебанжова батерија у састав Моравског артилериског пука и 3. градска батерија Пиротског градског одреда у састав Тимочког арт. пука.
3) Да уђе у састав Тимочког арт. пука Крупова брз. батерија са воловском запрегом.
4. октобра, командант тешке артилерије по наређењу команданта II. армије вршио је рекогносцирање положаја на Густаку за постављање хаубичке батерије 120 мм., а за успешну одбрану Страшне чуке и тучење Одоровских положаја и Гувништа. Овог дана одређено је место за постављање градске артилерије на Влчју са рејоном дејства: Гувниште – Ђурђева глава. Истог дана поднео је командант тешке артилерије овај извештај о местима где треба поставити тешке батерије и о рејону њиховог дејства: Код Тимочке дивизије I. позива. Једна градска батерија на Влчју са рејоном дејства Гувниште – Ђурђева глава. Једна хаубичка батерија Мод. 1910. год. на Видличу, да се постави на таквом месту, да се са сигурношћу може бранити Страшна чука, друм Ржане и по потреби Одоровачки положај. Код Моравске дивизије I. позива. Једна хаубичка батерија Мод. 1910. год на Црнодрми. За аустриску хаубичку батерију наређено је, да се детаљно рекогносцира одсек Бојино и види, да ли се успешно са овом батеријом може тући простор између В. и М. Рњоса и Марковог виса, као и Тумба. За брдску хаубичку батерију наређено је, да се изрекогносцира прилаз Таламбасу из позадине, а не преко с. Стрелца, па ако је прилаз немогућ, онда одредити место за ову батерију на одсеку: Крамара – Густи рид, за потпомагање одбране Таламбаса. 7. и 8. батерија са коњским запрегама, остале би за сад на расположењу команданту II. армије. Изради ампласмана за батерију на Влчју и Јамином Риду, за батерију западно од Војнеговаца и за ону на Црнодрми приступитн одмах. Наоружање не вршити до даљег наређења. Групу за Тимочку дивизију I. позива прикупити око Бериловца, а група одређена за Моравску дивизију I. позива да остане на досадањем месту. 4. октобра први делови Коњичке дивизије стигли су железницом у Пирот. Дивизија је распоређена на линији: с. Ржане – с. Држина и даље ка Пироту за потребну дубину, са наређењем да не предузима никакву акцију, али да припреми све што је потребно за што бржу акцију. Испред те дивизије налазе се трупе Моравске дивизије I. позива које утврђују: с. В. и М. Јовановац и Војнеговац, као и просторију између њих. Командант Тимочке дивизије I. позива известио је команданта II. армије, да намерава за случај потребе заузети ове важне граничне тачке и то: Ковачеву главу, Ђурђеву главу, Орљак, Димчино Браниште, Вражју Главу и Миџор. Командант Моравске дивизије I. позива предузео је све мере, да се за случај потребе одмах заузме пред фронтом дивизије: М. и В. Рњос, караула Бела вода, Тумба, Градиште, Чука западно од карауле Царев дел и гребен планине Влашке.
5. октобра командант II. армије по довршеном рекогносцирању одсека Тимочке дивизије I. позива утврдио је и одлучио на самом терену: Ако се успе да се заузме Димчино Браниште и Нешков вис, онда да се одбрана врши на линији: Нешков вис – Ђурђева глава – Димчино Браниште и на тој линији дивизија да бије бој; ако се пак, не успе заузимање Димчиног Браништа и Нешковог виса, онда одбрана да се врши на линији: Пистарац – Турско ливађе – Големи врх у вези са Бучјем и на тој линији дивизија да бије бој, а на положајима испред те линије да се воде предстражне и делимичне борбе за добитак времена. У сваком пак случају, одсудна одбрана има да буде и битка да се бије на линији: Бучје – Басарски камен у вези са Пистарцем. Командант II. армије наредио је команданту Тимочке дивизије I. позива усмено на лицу места, да припреми све што је потребно за извршење ове одлуке. 5. октобра командант II. армије издаје команданту тешке артилерије ово наређење:
1) Да се на одсеку Тимочке дивизије I. позива нађе положај за једну 12 см. хаубичку батерију и 1 вод брдских хаубица, одакле се са сигурношћу може тући Нешков вис.
2) Да се хаубичка батерија са Црнодрме помакне толико унапред, да се са сигурношћу може тући саобраћај поред Кукље и непријатељски вероватни положај на том правцу.
3) Градску батерију са Кацаревог рида помаћи у удоље испред и југозападно редута на овом месту.
4) За 8. хаубичку батерију 12 см. наћи положај у долини, одакле се успешно може тући Нешков вис.
5) Упознати распоред пешадије код Тимочке дивизије I. позива на Гувништу.
6) 7. хаубичку батерију 12 см. упутити у Крупац.
7) Започете фортификациске радње довршити.
8) Наоружање не вршити до даљег наређења.
6. октобар. На дан почетка аустро – немачке офанзиве на северном фронту
6. октобра командант II. армије наређује да Коњичка дивизија поседне и одсудно брани одсек у долинн Нишаве између Моравске и Тимочке дивизије I. позива и то: Главни утврђени положај од источног подножја Црнодрме преко с. Војнеговца, Кацаревог рида, с. В. и М. Јовановца до Нишаве. Предњи положај између Бубљака (односно Грдомана) и Нишаве везујући се десно са трупама Моравске дивизије I. позива на Бубљаку (односно Грдоману) а лево са трупама Тимочке дивизије I. позива на положају Бачашки дол и осигуравајући границу између кар. Планинице и Нишаве, смењујући трупе Моравске дивизије I. позива. Граница није била још затворена, јер односи са Бугарском још нису били прекинути; пограничне страже биле су на својим местима. Коњичка дивизија имала је само да их појачава. Командант Моравске дивизије I. позива ставио је под команду Коњичке дивизије 1 батаљон 19. кадров. пука. Распоред Коњичке дивизије по извршењу овог наређења био је: Десни одсек: Од Црнодрме до друма: Пирот – Цариброд поседа за одсудну одбрану 2. коњичка бригада; 1 батаљон 19. кадров. пука и дивизион коњичке артилерије. Леви одсек: од поменутог друма до Нишаве обухватајући друм поседа: 3. коњички пук код с. Држине. Штаб дивизије у Држини. Командант тешке артилерије извршио је рекогносцирање према наређењу команданта II. армије и поднео је извештај о изабраним положајима и то: За 7. хаубичку батерију на „Брилу“. За вод брдских хаубица између ,,Нешиног Камика“ и „Врле главе“. За 8. хаубичку батерију код Суковског моста а на левој обали Суковске реке. За 3. градску батерију испред реке на Кацаревом риду. За 2. хаубичку брз. батерију на Обрењу. Командант II. армије издаје команданту тешке артилерије усмено наређење:
1) Да се на изабраним местима по наређењу од 5. октобра израде ампласмани, али да се наоружање не врши.
2) Група на Бучју и Густаку да се наоружа.
3) Да се група на левој обали Нишаве привуче ближе положају.
4) 8. хаубичка и 1 брдска хаубичка батерија да остану на расположењу команданта армије, на досадањем месту.
5) Да командант тешке артилерије извиди положај „Дел“ код „Камика“ и види, да ли би се одатле могло са градским цевима успешно дејствовати против „Кукље“ и вероватних непријатељских положаја. 6. октобра, командант II. армије добио је од Врховне команде наређење ОБр. 21574, да се Шумадиска дивизија I. позива одмах упути преко Калне у Књажевац, где да се стави на расположење команданту Тимочке војске. Деташовани делови дивизије на правцу Дашчани Кладенац остају где су.
7. октобар. После извршеног рекогносцирања командант тешке артилерије извештава команданта II. армије, да са „Дела“ градска артилерија не би могла дејствовати на Кукљу ни на Малашки Кам, јер је даљина око 10 км. Поводом овога командант II. армије наређује, да се за 2 градске батерије нађу положаји испред с. Војнеговца у удољи, између Крајишта и Лазиња, као и на Дубрави, јужно од Црнодрме са задатком: да могу тући падине Нешковог виса, Нешков вис и Малашки Кам, Киш Гројку и део Бањског стола. На изабратим положајима, да се израде ампласмани и осигура заклоњен саобраћај. Наоружање да се не врши до даљег наређења. На главној линији одбране да се доврше сви започети фортификациски објекти.
8. октобар. Врховна команда са ОБр. 21725 наређује, да се одмах упуте 2 брз. хаубичке 12 см. батерије команданту Одбране Београда. Према овом наређењу упућен је штаб 3. дивизиона, 7. и 8. хаубичка брз. батерија. 7. батерија морала се скинути са положаја, чиме је јако отежавало извршење намере, да се при отварању непријатељства заузме Нешков вис, а без тога одржање положаја испред главне линије одбране било је немогућно, јер су за одбрану Пирота команданту II. армије остале само још 2 хаубичке батерије. Штаб, 7. и 8. батерија транспортовани су 7. и 8. октобра, а мунициска колона 9. октобра из Пирота за Младеновац. 8. октобра командант II. армије шаље команданту тешке артилерије наређење: ,,Због удаљености 3. хаубичке батерије од своје трупе налазим потребно, да се она стави под команду команданта Тимочке дивизије I. позива. Због употребе 3. дивизиона хаубичког артилериског пука на другој страни, задатак батерија тога дивизиона не може да се изврши. Стога потреба, за коју су оне биле намењене, може се подмирити једино са брдском хаубичком батеријом, па нека командант изврши такве припреме, али нека не врши наоружање до почетка непријатељства. Брдска хаубичка батерија може се примаћи код с. Крупца, да одатле изврши потребне припреме“.
9. октобар. Командант II. армије наређује команданту тешке артилерије, да размисли о употреби 1. градске батерије, која је на Вучју, те да се употреби за успешно дејствовање против Нешковог виса тј., да се са Вучја скине и постави на положај „Била“, одакле се успешно може дејствовати против Нешковог виса. Ово је било потребно учинити стога, што је 7. хаубичка батерија са положаја Била, којој је ово било стављено у задатак, упућена на другу страну. У исто време наређено је, да се батерије на одсеку Моравске дивизије I. позива привуку ближе одређеним положајима на предњој линији и да се све припреми да се наоружање може брзо извршити, кад отпочну непријатељства. Долазак и одлазак са положаја да буде заклоњен. Командант тешке артилерије одредио је положај Грвнодар за постављање 1. градске батерије са задатком, да успешно дејствује против непријатељске артилерије, која се тада појавила на Нешковом вису. Овог дана упућен је 1 вод брдске хаубичке батерије на Таламбас. Истог дана добивено је наређење Врховне команде ОБр. 21805, да се одмах упути железницом од Пирота за Београд по један пешад. пук са припадајућим деловима из Моравске и Тимочке дивизије I. позива. На основи овога, одређен је 13. пук I. позива из Тимочке дивизије I. позива и 19. кадров. пук из Моравске дивизије I. позива.
10. октобар. Наређено је команданту Коњичке дивизије да врати 1 батаљон 19. кадров. пука у састав своје дивизије.
13. октобар. Командант II. армије добија наређење Врховне команде, да командант Пиротских утврђења чим заврши радове на другој линији одмах приступи утврђивању Свођа са последњом одбраном Моравске дивизиске области. Истог дана у 12.40 час. командант II. армије добија од Врховне команде наређење ОБр. 22163 од 12. октобра ове садржине: „Француске трупе транспортују се од синоћ, из Солуна за Србију, по извештају Господина Министра војног и оне ћс се искрцати у Нишу. Према ситуацији на нашем северном фронту, а обзиром на присуство француских трупа у Нишу наређујем, да одмах упутите Коњичку дивизију у Александровац на расположење команданту III. армије. Дивизију транспортовати железницом до В. Орашја, одакле да одмаршује у Александровац. За превожење ступити у споразум са шефом војно – железничке инспекције“. Командант II. армије приликом горњег наређења доставља Врховној команди ово: „Ја ћу извршити наређење ОБр. 22163 од 12. октобра, али у том случају Нишавска долина остаје небрањена. Молим да ми се упути 1 пешад. пук I. позива; ако га не добијем, ја не могу гарантовати за одбрану Нишавске долине, јер немам трупа за њено затварање и одбрану. Присуство француских трупа у Нишу није од стварне користи, јер трупе треба да држе положаје“. Командант II. армије затим наређује, да Коњичка дивизија преда свој одсек команданту Моравске дивизије I. позива, заједно са трупама које су му биле придате из те дивизије и заједно са свима утврђењима на његовом одсеку. У том смењивању Коњичке дивизије отпочела је бугарска офанзива на фронту II. армије. У току ноћи 13./14. октобра, Бугари су на крајњем десном крилу II. армије заузели Дашчани Кладенац и Црни врх.