У току овога дана Врховна Команда примила је ове важније извештаје:
Од командант I армије:
ОБр. 2264 у 6. час.
,,Стање у току ноћи 9./10. ов. месеца:
Код Моравске дивизије преко целе ноћи час јача, час слабија пешадиска борба. У више махова непријатељ је прелазио у напад са слабијим деловима али је био одбијен. И сад се води врло јака борба. Код Вардарске повремено обострано пушкарање, иначе ноћ прошла на миру. Промене у распореду у току ноћи није било. Губитци накнадно”.
ОБр. 2280 у 15.35 час.
„Мој поглед на даље операције Источне Војске, односно на трупе десне обале Вардара, састоји се у томе:
1) Ојачати са довољним снагом а најмање са једном јачом дивизијом, фронт Дудица- 2180- Добро поље (к. 1700) и учинити пролом у правцу утока Црне реке, о чему сам већ изнео раније своје мишљење. Овим проломом уз садејство енергичне акције на свима фронтовима. -Са увиђавних разлога- за односно краће време постигли би се одсудни резултати; или
2) Са таквом истом снагом а и под истим условима ојачати садашњи мој фронт ради дефинитивног пролома на овоме фронту и што скоријега овлађивања положајима на Дренској планини.
И у овом случају резултати би били врло велики. По извршењу овога другога пролома јак део западне савезничке војске ,могао би одмах предузети покрете ка Кичеву и Гостивару, угрожавајући на тај начин са те стране још даљу позадину и важан стратегиски објект непријатељски- Скопље. У првоме и у овом случају одбрана непријатељска на левој обали Вардара као и овога у Пелагонији и даље на запад морала би ослабити и журно се повлачити северу и истоку, које би за њега повољније било. По досалашњем плану и по досадашњем распореду снага на целокупном фронту тешко се може постићи одсутност ма на коме крају, с обзиром на утврђене положаје и операције неминовно се одуговлаче и одуговлачиће се. Без јачег дакле:
“груписања снаге на најважнијем делу фронта нема великих и брзих резултата. Не би с горега било и ову идеју имати у виду у штабу Врховне Команде уз остале идеје, које се тамо у општем интересу третирају”.
ОБр. 2289 у 21.30 час.
„Моравска дивизија целога дана припремала је напад артилеријом. Пред вече напала десним крилом и центром, узела непријатељске ровове испред себе и продужује успешно напад и сад. Заробила 40 војника. Сутра у 4 часа цела дивизија ојачана француским пуком и двема пољским француским батеријама, предузеће општи напад у заједници са Дунавском дивизијом. Вардарска у току дана обострана артилериска и пешадиска ватра. Непријатељске артилериске групе: 4 пред Моравском дивизијом, 4 пред Вардарском. Ватра данас слаба и из даље позадине од појединих артилериских група. Губитци накнадно. Искази заробљеника још нису стигли. Сутра и Вардарска продужује и Коњичка у резерви.”
Од Команданта II армије:
ОБр. 2728.
Ноћ 9./10. октобра:
Код Тимочке дивизије прошла на миру.
Код Шумадиске сем обостране артилериске ватре ничега важнијег.
ОБр. 2733 у 18.56 час.
,,У току јучерашњeг дана 9. ов. мес. и ноћи 9./10. октобра
Губитци су код Шумадиске дивизије:
Погинуо 1 редов; рањени: активни артилер. поручник Глигорије Глигоријевић, активни п.поручник Живојни Г. Ћирић, 2 подофицира, 1 каплар и 8 редова”.
ОБр. 2750 у 20.20 час.
Стање код ове армије у 19 часова непромењено.
ОБр. 2751 у 21.30 час.
„Аеропланским извиђањем извршеним у току дана 10. ов. мес. опажено је: Старовина: бивак 700 малих шатора, у две групе 140 кола од јуче изчезла су. Бежиште: 700 малих шатора пешадиских и ! парк од 60 кола. Виталиште: 180 кола. Полочиште: 300 малих пешад. шатора”.
ОБр. 2747 у 21.16 час.
„Данас се код Шумадиске дивизије предао један војник из 2. батаљона 49. пука, који је изјавио:
1) Да је са батаљоном дошао на овај фронт 5. ов. месеца од Криволака, где је његов пук радио пут.
2) Да са његовим батаљоном нису пошла и остала 2 батаљона истога пука.
3) Да је видео негде око Сокола (свакако у десно) неке војнике 41. пука и да је цео тај пук дошао на место 11. пука за кога говоре да је упућен у Прилеп као неупотребљив”.
Од команданта III армије:
ОБр. 3262 у 3.40 час.
„По споразуму са командантом II армије десна колона Дринске дивизије почеће напад у правцу Доброг поља данас 10. тек. месеца у 8 часова”.
ОБр. 3273 у 7.50 час.
У току ноћи 9./10. октобра:
Код Дринске дивизије ничег новог.
Код Дунавске дивизије непријатељ је око 24 часа покушао напад на лево крило 14. пука, али је одбијен”.
ОБр. 3227 у 11.53 час.
„Командант Дунавске дивизије подноси представку, да би за постигнуће даљег успеха левом обалом Црне реке требало појачати Српске трупе бар једном дивизијом утурањен између Дунавске и Моравске дивизије, јер јачину непријатеља према Дунавској дивизији са појачањима, која је непријатељ јуче добио цени до 10 батаљона односно 6- 7000 пушака, док бројно стање пушака бораца у Дунавској дивизији износи сада 4296. Достављајући Врховној Команди представку молим, да се с обзиром на тежак терен и жилав отпор непријатеља има у виду предња преставка”.
ОБр. 3282 у 13.40 час.
„Ситуација до 12 часова:
1) Код Дринске дивизије под заклоном артилериске ватре предњи делови десне и средње колоне пребацили су се на десну обалу Беле Воде и подишли ка непријатељским положајима. Непријатељска артилериска ватра слаба. Одређена оруђа туку Добро поље.
2) Код Дунавске дивизије: У току пре подне слаба пешадиска и артилериска борба, наступање наше пешадије наставља се постепено. У току ноћи 9./10. предало се 14. пешад. пуку 14 бугарских војника из 55. пука, који су изјавили, да од 305 пушака колико је њихова чета пре поласка на напад на к. 1500 имала, остало је у чети свега 90 пушака и да су прошле ноћи спојили три чете у једну”.
ОБр. 2294 у 20.30 час.
Ситуација у 18 часова:
Код Дунавске дивизије батаљон упућен правцем к. 1881- Сокол, успео је, да се једном четом успужа до половине западне падине Сокола. Јаче наступање овим правцем немогуће је услед врло тешких теренских услова. Десна и средња колона успеле су, да се пребаце на десну обалу Беле Воде и подишле су непријатељским рововима на 400- 600 мет. Напад се продужује. Код Дунавске дивизије напад није могао да напредује услед врло јаке пешадиске и митраљеске непријатељске ватре”.
ОБр. 3275.
Комуникације, које са линије Ниџе- Кајмакчалан- Старков Гроб- Живоњија своде у долину Црне реке, следеће су:
1) Кајмакчалан- западна падина Ниџе- Султанија Кулбелери- косом на десној обали Петалинског потока да на један км. Северо- источно од с. Петалино; тежак колски пут јако стрм- израдиле наше трупе за спуштање артилерије.
2) На 2 км. од Султаније Кулбелери одваја се коњичка стаза левом страном Петалинског потока на Скочивир, израдили Бугари.
3) Од Старковог Гроба (око слова ,,С”) левом обалом Безименог потока на Скочивир, врло тежак стрм пут, само за спуштање артилерије.
4) Сович- Добровени пут са доста стрмим успонима.
5) Крушоград- Живњија- Брод добар колски пут. Комуникације, које везују линију Метериотепеси- Чеган- Горничево са напред поменутим путевима.
6) Од Јурки Кулбелари поред Метериотепеси- Плоча- Кајмакчалан; везује се са путом под 1.). Доста добар кослки пут са често стрмим успонима.
7) Горничево- к. 1500 успособљен за двоколице. Од овога пута на 2 км. северно од Горничева одваја се узан пут за Крушоград; употребљив за возове само у једном правцу.
8) Горничево- Крушоград, који се одваја од главног друма на 1 км. западно од Горничева и код Крушограда везује са путом под 5.) врло добар колски пут сада се шири и нагиби ублажују за пролаз теретних аутомобила. Трансверзална комуникација:
9) Живоња- Сович- Старков Гроб- Кајмакчалан добар колски пут ширине 2- 3 метра са доста стрмим успонима. Прелази на Црној реци сад порушени. Постоје код Брода, Добровени и Скочивира, но има доста газова, пошто је време суво. Месно становништво поред пионира и Дунавског пешад. пука III поз., користи се, али ова просторија је веома слабо насељена и осећа се велика оскудица у радној снази.
Од војног изасланика у Италији
Бр. 967 актом:
Од талијанске Врховне Команде добијо сам писмено саопштење, које у изводу гласи: ,,Ђенерал Кадорна схватајући важност операција у Македонији и у жељи допринети општем успеху поново је расмотрио могућност слања појачања у Солун. С погледом на ситуацију на овом фронту решено је послати у Солун што пре још једну бригаду брдска формације. Више се неможе послати, али ће се посредно потпомагати задржавајући што је могуће више непријатељске снаге на овом фронту и у Албанији”. Овим је потврђен мој извештај № 946”.
Од Главне Интендантуре Врховне Команде
Пов. ЕП. № 709.
Начелнику Оперативног Одељења.
Начелннк штаба III армије данас у 10 час. јавио ми је, да је према ситуацији неопходно потребно, да се од станице Соровић, у којој железницом приспевају све потребе за Дунавску дивизију организује само пренос на тешкнм теретним аутомобилима у бр. 60- 70 комада, и да се дотур помоћу ових врши и ако заобилазним путем преко Банице- Горничева у Крушоград. Сви мали камионети, да се употребе за пренос свију потреба Дринској дивизији. Молим вас, да по овоме изволите издати ваша надлежна наређења”.
ЕП. Бр. 7326.
Начелнику Оперативног Одељења.
Од команданта савезниких војсака са № 1626 добивена је следећа службена нота:
Дирекција позадине предузеће одмах све потребне мере да снабдевање сваке врсте намењено III српској армији дотурн до Јуркикулбелери”.
Наређења (извештаји) Врховне команде.
ОБр. 6202 у 13.45 час.
ђенералу Топола, Господину Министру Војном, свима војним изасланицима на страни:
,,9. октобра сем напредовање Моравске дивизије за 2. км. на северу нема друге промене. Бугари се појачавају пред нама. 49. пук од Ђевђелије дошао на Добро поље, код Полога дошла 2- 3 батаљона, западно од Тепавца дошла 2 батаљона, 1- 2 батаљона и 1 батерија на маршу од Битоља ка Кенали 9. у вече. Због тога на левој обали Црне реке јак отпор па и против напади непријатељски. Број заробљеника 9. октобра је 826 међу којима 5 официра и кандидата. 10. заробили смо 56 војника и 1 митраљез”.
ОБр. 6202.
Команданту I, II и III армије, војним изасланицима, овде.
Стање 9. и ноћу 9./10. октобра:
II. армија. -Без промене. Предала се 2 наредника из 49. бугарског пука (5. дивизија) и изјавили: са Ђевђелијског фронта њихов је пук дошао 7. октобра на Добро поље, где се налазе 2 батаљона; 3. је на Соколу. Пук има 16 митраљеза. 46. и 29. пук одведени су у резерву северно од Доброг поља.
Шумадиска дивизија напада 10. октобра на Добро поље.
II. армија. Дринска дивизија без промене. Слабији делови њени пребачени су на леву обалу Црне реке код ушћа Строшнице.
10. ов. мес. јутра почиње напад на Сокол и Добро поље.
Дунавска дивизија: Непрекидна јака борба. Непријатељ даје отпор на Чуке. По изјавама неких заробљеника изгледа да код Полога има 3 аустриске батерије. У 14 часова примећена је једна непријатељска колона јачине 2- 3 батаљона да се креће од Тепавца ка Пологу.
У току ноћи 9./10. октобра непријатељ се прикупљао према десном крилу Дунавске дивизије (источно од Чуке) и покушао један контра- напад који је одбијен.
Тачан број заробљеника је 36.
I армија. -Десно крило Моравске дивизије напредовало је северно од Сливице око 2 км. и одбило један контра- напад. Центар и лево крило нису могли напредовати због јаког отпора код Брода, кога непријатељ увек држи. У току ноћи 9./10. октобра непријатељ предузимао контра- нападе.
Тачан број заробљеника на дан 8. октобра код ове дивизије износи:
Из 10. пука 1 официр, 3 кандидата и 101 војник; из 12. пука 1 официр, 3 кандидата и 1 војник из 30. пука 2 официра, 3 кандидата и 657 војник; из разних пукова на завојишту: 1 официр и 46 војника. Свега: 5 официра, б кандидата и 805 војника.
Код Вардарске дивизије артилериска борба, без промене.
Пре подне осмотрен је један непријатељски батаљон на маршу северно од Велесела са запада на исток.
У 16 час. примећена је једна колона од 2 батаљона у покрету с југа ка Негочанима (на Црној реци) одатле је кренула на исток.
Према овоме сем 49. пука, за који се може позитивно тврдити да је на Добром пољу, изглада да је у предео Полога доведен један пук (2 до 3 батаљона) и да су 2 батаљона од Негочана кренула на исток.
Најзад француски осматрач осмотрио је у 17 часова 9. октобра 1- 2 непријатељска батаљона са батеријом у покрету од Битоља ка фронту I армије.
Аеропланска извиђања показала су непријатељске аеропланске хангаре код Мусинци.
ОБр. 2616 у 22.15 час.
Команданту I, II и III армије
„Командант савезничких војсака са Пов. Бр. 451/3 од данас наредио је: ,,Да се одсудан напад на целом фропту српске и француско- руске војске изврши 13. тек. мес. у подне, да се артилериска припрема изврши у току 12. и до подне 13. тек. месеца; да се главни напор француско- руске армије управи на простору између железничке пруге и пута Негочани- Битољ и да у сагласности са нападом ове армије, Вардарска дивизија изврши одсудан напад на Кенали.
Наређујем:
1) Да II армија уз садејство десног крила Дринске дивизије и даље продужи напад према наређењу ОБр. 6093 од 7. тек. месеца.
2) Да команданти I и III армије продуже по могућству напад у духу досадашњег наређења и припреме све што је потребно за извршење одсудног напада у напред означено време у сагласности са француско- руском армијом, ради чега ће командант I армије ступити у везу са командантом француско- руске армије и регулисаће све што је потребно у циљу сагласности у нападу Вардарске дивизије и француско руске армије.
3) O пријему одговорити”.
ОБр. 6223 у 19 ча.
Г. Министру Војном
„Есада паша молио ме, да наша влада предузме дипломатске потребне кораке да се не дозволи Талијанима ући у Корчу, што ми је част доставити Г. Министру Војном на увиђај и даљу надлежност.”
ОБр. 6225 у 0.45 час.
Г. Министру Војном
10. октобра вршен је напад на Добро поље. Дринска дивизија стигла између к. 909 и 925. Дунавска дивизија мало напредовала. Моравска дивизија мало напредовала и има 40 заробљеника. Вардарска дивизија без промене. Аероплани данас открили по 700 малих шатора у Старовини и Бешишту а 400 у Полчишту. Долазак нових трупа од Градског није примећен. Сарај наредио општи напад у правцу Битоља тек 13. октобра”.
Српски званичан извештај
Солун 10. октобра.
9. октобра продужили смо наше нападе на Битољском фронту и прошили успехе на левој обали Црне реке, где смо заробили 40 војника и заплепили 1 митраљз. Тачан број заробљеника 8. октобра износи 826, међу којима су 5 официра и 6 официрских кандидата.