11. октобар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:

ОБр. 2294 у .5 час.
,,У току ноћи 10./11. октобра: ,,Код Моравске дивизије безпрекидна борба пушчана, митраљеска и артилериска уз демично померање наших мањих делова. На осталом фронту армије ништа значајније”.

ОБр. 2313 у 10.35 час.
„Синоћ и ноћас заробљено 56 војника код с. Брода из 30 и 44. пука. Изјавили: 2 батаљона 44. пука пре три дана дошло аутомобилима из Беласице. 10. пук услед деморализације повучен у позадину. Нађен један погинули официр из 21. пука”.

ОБр. 2336 у 21.50 час.
,,У току ноћи 11. октобра: Код Моравске дивизије десно крило напредовало неколико стотина метара, центар доспео до јужне ивице с. Брода и заузео је. Даље напредовање заустављено је непријатељском пешадиском, митраљеском и артилериском ватром. Код Вардарске рушење непријатељских ровова и препрека артилериском ватром местимично и повремено обострана пешадиска ватра. Код Моравске дивизије поред јављених 56 има 12 нових заробљеника сви из 2. батаљона 44. пука. Изјавили: да су 5. тек. мес. кренули из Бајрале испод Беласице и преко Градишта и Прилепа дошли на фронт северно од Брода. Даље изјавили, да су дошли нови пукови 27. северно од Сливице, 21., 22. и 13. на фронт између Брода и Кенали. Десети пук који је потпуно разбијен прикупља се позади; чули, да долази цела 2. и 7. дивизија и неке германске трупе. Појачања у артилерији нису констатована. О губитцима накнадно. Сутра се акција продужава”.

Од команданта II армије:

ОБр. 2759 у 4.50 час.
„Сем слабог повременог пушкарања и слабе повремене артилериске ватре у току ноћи 10./11. није било ништа важннје”.

ОБр. 2763 у 8.25 час.
„Бугарски војни бегунац, чији је исказ послат под ОБр. 2747 од 10. ов. мес. на накнадном саслушању у штабу Шумадиске дивизије изјавио је, да је на место 11. пука дошао 21. а не 41. пук и да је чуо, да је на овај фронт по паду Кајмакчалана упућен и 9. пук”.

ОБр. 2747 у 15.15 час.
„Стање код ове армије у подне:
1) Код Тимочке дивизије притисак артилериском ватром и извиђачким деловима.
2) Код Шумадиске дивизије: Од 8 часова наша артилерија туче Добро поље, Сокол и Ветреник. Упућени су извиђачки делови ка Добром пољу у насилно извиђање”.

ОБр. 2775 у 15.30 час.
„Командир ескадриле доставио следеће: „Два извиђања извршена су јутрос у 9 часова у правцу долине Црне реке. Утврђен је нестанак великог кантомана означеног претходног дана у селима: Градешници, Старовини, Бешишту и Полчишту. Нема никаквог знака о кантоманима и бивацима у близини путева и круга истога предела. Није примећен никакав покрет ненормалан у току јутра 11. ов. мес. Један авион одлази после подне да провери ово извиђање”.

ОБр. 2786 у 18.33 часа.
„Стање код ове армије у 16 часова:
Код Тимочке дивизије: Непромењено осим, што се јавила нова хаубичка група са Дудице.
Код Шумадиске дивизије према Ветренику повремена јака артилериска и пешадиска ватра. Према Добром пољу јака обострана артилериска ватра. Наша артилерија туче непријатељске положаје, нарочито задњу страну Сокола и непријатељске ровове на Добром пољу. Примећено је да непријатељ туче Пожарску косу оруђима већега калибра, вероватно хаубицом 120 мм. Артилерија Дринске дивизије дејствује на непријатељске батерије на Добром пољу”.

ОБр. 2785 у 18.20 час.
,,У допуну извештаја аеропланском извиђању, част ми је доставити и следеће: „Полчиште: С. И. парк уређен са 50 кола. На ивицама парка око 20 турских шатора. Комора Дужине 1 км. долази са севера, заустављена, изгледа да ће ући у парк, који лежи С. И. од села. Око моста код Зовича опажено је на десној обали Црне реке 1 парк од 100 кола”.

ОБр. 2680 у 18.55 час.
„Командант Шумадиске дивизије доставио је: распоред артилерије на левом крилу дивизије сад је овакав:
а) 2 хаубице и 2 пољска топа код Трстеничке стене. Циљ Добро поље.
б) 2 хаубице и 4 пољска топа на Пожарској коси. Циљ Ветреник- Кравица- Добро поље.
г) 6 брдских топова (4 Дебанжова и 2 Данглисова) Каменита Пожарска чука. Циљ Добро поље. Са свима брдским топовима моћи ће се дејствовати на Сокол.
д) 2 хаубице Струпино. Циљ Ветреник.
ђ) 1 Данглисов топ- Катунац. Циљ Ветреник.
е) 2 брдска Де- Банжова топа Катупац и даље прате деснокрилни батаљон”.

Од команданта III армије:

ОБр. 3007 у 7 часова.
,,У току ноћи сем повременог пушкарања ничег значајнијег”.

ОБр. 3311 у 10.30 час.
„Код десне колоне Дринске дивизије на заузетом ћувику нађен је један бугарски војник тешко рањен, који је изјавио, да је из 28. пука (2. Тракијска дивизија) и да је његов батаљон дошао са Дојранског фронта више није могао да каже као тешко рањен”.

ОБр. 3321 у 12.45 час.
„Промене у распореду пешадије код трупа ове армије од последњег извештаја ОБр. 3196 од 7. тек. мес. следеће су: „На Кајмакчалан упућена армиска резерва 13. пук, а резерва Дринске дивизије 17. пук примакнута десној колони. На место утрошене резерве Дунавске дивизије извучен је 10. тек. мес. по један батаљон 9. и 14. пука у дивизиску резерву. Распоред артилерије следећи је: Дринска дивизија- десна колона: Шумад. Данглисова батерија 3 оруђа, Дебанжова батерија 2 оруђа, француска брдска батерија 65 мм. 4 оруђа, Дринска Данглисова батерија 4 оруђа, пласиране на десној обали Црне реке на фронту Крапа- Строшница колеба; дивизиска артилерија: -2 пољске батерије 5 оруђа и 2 хаубицсена к. 1881 за дејство противу Доброг поља и даље према десној колони; 4 пољска топа, 1 брдски запљењени топ пољски и 3 хаубице на Петелинској коси између Ниџе и Султанија Кулбелери за дејство на леву обалу Црне реке. Дунавска дивизија: десна колона: брдски дивизион 65 мм. 7 оруђа и Данглисова 2 оруђа на положају између Строшнице и Коњарке; лева колона 2 брдске батерије 5 оруђа и 2 пољске батерије по 2 оруђа пласиране југо- западно од Скочивира; дивизиска артилерија две пољске батерије 8 оруђа и 2 хаубичке 6 оруђа пласиране северо источно од Совича. Тешка артилерија: 2 топа 105 мм. северо источно од Совича”.

ОБр. 3322 у 18.15 час.
Ситуација у 12 часова:
„Код Дринске дивизије: Први борбени ред десне и средње колоне подишао је непријатељским рововима и препреци од жица на 150- 300 метара. Око 11.30 час. 2- 3 непријатељске мете отпочеле су спуштање ка Белој води и са фронта између села Будимираца и Грунишког виса. Непријатељска артилерија са Доброг поља са праваца од Градешнице и са правца од Старовине дејствује противу наших нападних колона. Око с. Полчишта жив саобраћај.
Код Дунавске дивизије: Од 4 часа најјача артилериска и пешадиска борба. Под заштитом артилериске ватре кренута је пешадија у напад. На целом фронту непријатељ даје јак отпор, прелазећи местимично у контра- напад. Борба се продужује”.

Од делегата ђенерала Рашића:
№ 463 у 21.35 час.
Талијанска бригада се транспортује за солун. Талијани су изјавили: да хоће да буду употребљени за напад”.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 6266.
Команданту I армије:

„Примљен је рапорт од 27. септембра и 10. октобра ОБр. 1878 и 2280. Погледи командантови изложени у овим рапортима правилни су. Значај и важност операциских праваца за дејство Савезничких војсака на Солунском војишту нису били непознати Врховној Команди. Према важности и значају тих праваца у односу на непријатељски стратегијски фронт, био је извршен стратегијски развој наше војске и имала се намера оперисања за пробијање непријатељског стратегиског фронта између Вардара и средњег тока Черне. Но једно због тога, што наша Врховна Команда не командује Савезничким војскама, а друго стицајем околности услед Бугарског изненадног напада на наше лево крило, није се приступило остварењу овога плана, него се тежиште операције пренело на споредни операциски правац ка Битољу; случајно баш онако како је непријатељ и могао желети. Намера Врховне Команде за дејство главним за нас операциским правцем између Вардара и средњег тока Черне није напуштена, што сведочи освојење Кајмакчалана и енергичан напад са свом снагом, којом располажемо преко Ниџе на Соко и Добро поље, као и напад II армије из долине Магленице на ове тачке. За операције преко Селечке ка Дренској планини као на правцу друго- степене важности, томе је команданту, као појачање стављен на расположење један француски пешад. пук и 2 пољске батерије и пре његовог рапорта ОБр. 2280 а сем тога учињен је корак код команданта Савезничких Војсака, да му се стави још један француски пешад. пук, јер се више нема снаге на расположењу. И овог тренутка ме извештава командант Савезничких војсака, да ставља на расположење и 54. колонијални пук”.

ђенерал Бојовић Начелник Штаба Врховне Команде – ђенералу Сарају Команданту Савезничких Војсака
ОБр. 0214.

“Оперативни правац који води из долине Магленице на фронт Возарци, Кавадар, Демир Капија има по моме мишљењу врло важан стратегиски значај, јер операцијама које 6и се водиле у овом правцу, ставља се у питање не само могућност одбране садашњег положаја непријатељског у долини Варлара, него и одбрана Битоља; због чега би потребно било да се одржи одлучан успех у овом правцу и да се тамо потражи брзо решење.
Српска војска заузећем Кајмакчаланског планинског масива и положаја на десној обали Црне реке, задобила је значајан успех, који би могао остати без великог резултата за главне операције, ако не буде одмах и што пре експлоатисан.
Међутим српска војска, ако се узме у обзир њезин дугачак фронт, теренске тешкоће, непрпјатељску снагу и њезин малобројни састав нема могућности, да до краја искористи овај задобивени успех, нарочито зато, што је непријатељ у току последња три дана, послао из долине Вардара на српски фронт још два пука и то 49., који је тачно опредељен на положајима Добро поље и други који је вероватно на фронт Тепавци- Полог (50. пук). Ја мислим, да Врховни Командант Савезничкнх трупа и сам признаје одлучан значај овог оперативног правца и за то имам част да га замолим, да појача групу Српске војске на десној обали Црне реке савезничким трупама и то у јачини да би се добила могућност, да продужимо одлучан напад на фронт Возарци, Кавадар, Демир Капија чим би се потпуно компромитовала непријатељска одбрана у долини Вардара и у (Битољу) и на овај начин добио би се одлучан резултат на целокупном Солунском фронту. Успех, који би био у овом одлучном правцу, имао би као први резултат пад Битоља, Прилена и утврђених положаја у Долини Вардара и у будућим операцијама у северном правцу одбрана саме Бабуне била би компромитована.
Молим Вас за решење у смислу овог рапорта и да што пре издате потребна наређења.

ОБр. 6241.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и свима војним изасланицима овде:

Стање 10. и ноћу 10./11. октобра:
II армија. -Шумадиска дивизија напредовала мало ка Добром пољу.
Аеропланским извиђањима констатовани пешадиски биваци: од по 700 малих шатора у Старовини и Бешишту, а 300 у Полчишту; у Виталишту 180 кола.
Предао се један бугарски војник из 2. батаљона 49. пука и изјавио: пук радио путове код Криволака; 2. батаљон дошао на Добро поље 5. октобра; друга два батаљона нису са њиме дошла; успут, код Сокола, видео 21. пук, који је сменио 11., јер је он као неунотребљив послат у Прилеп. Још није расправљено, дали је цео 49. пук на Добром пољу или само његов 2. батаљон.
III армија. -Дринска дивизија у свом обухватном нападу на Добро поље стигла између Трнова и к. 909. На једном заузетом вису нађен је један рањеник бугарски, који је изјавио да је из 28. пука.
Дунавска дивизија узела је неке нове ћувике на своме фронту, али наилази на озбиљан отпор. Одбила је непријатељски против напад.
I. армија.-Моравска дивизија напредовала је мало. Узела је јужну ивицу с. Брода. Има око 40 заробљеника, међу којима сем познатих пукова има их и из 44. Нема још ближих података о овоме пуку.
На левој обали Струме Енглези узели Календру и Просеник. На десној обали Вардара француске трупе нападале су у пределу Мајадага и напредовале за 500 метара. Француско- руске трупе на Битољском фронту без промене.

ОБр. 6241 у 12.20 час.
ђенералу Топола, Г. Министру Војном, свима Војним Изасланицима на страни:

„9. октобра Дринска дивизија, Дунавска дивизија и Моравска напредовале су мало. Моравска има 40 заробљеника и заузела је јужну ивицу Брода. Непријатељ свуда појачан и даје јак отпор. У цравцу Доброг поља констатовани нови пукови: 49., 21. и 28. а код Брода 44. Ово треба још проверити”.

ОБр. 6249.
“Доноси решење да армиска рефлекторска одељења у будуће дејствују као административни орган III степена”.

ОБр. 6260 у 17 часова.
Команданту I армије.

“Командант савезничких војсака наредио је команданту француске армије, да вам одмах стави на расположење штаб 33. бригаде са 54. колонијалним пуком, који употребите на фронту Моравске дивизије са оним француским пуком, који вам је већ стављен на расположење.

ОБр. 6265.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и свима војним изасланицима овде:

„Стање 11. октобра у 16 часова:
II. армија напада Добро поље. Нема нових података о ново дошавшим непријатељским пуковима.
III. армија: Дринска и Дунавска дивизија продужавају своје нападе. Нема још података о резултату.
I армија напада на своме фронту. Резултат непознат. 44. пук налази се северно од Сливице. Заробљеници из њега изјавили, да су 2 батаљона дошла камионима од Беласице пре 3 дана, и да је 10. пук услед деморализације повучен у позадину. Нађен је леш једног официра из 21. пука. Синоћ и ноћас заробљено 56 бугарских војника из 30. и 44. пука. Данашња аеропланска извиђања вршена од ескадрила II и III армије у рејону северно од Доброг поља показала су да нема никаквих бивака у околини села Старовине, Бешишта и Полчишта. Према томе јучерашње извиђање било је нетачно, изгледа да је осматрач узео стогове сена и сламе за шаторе”.

ОБр. 6271 у 20.12 час.
Команданту I, II и III армије.

„На основу споразума између команданта руско- француске и наше I армије, командант Савезничкнх трупа, наредио је, да напад наређен за 13. октобар има се извршити 14. октобра у подне, према томе и спрема артилеријом почеће 13. а не 12. октобра. У толико се мења и моје наређење ОБр. 6216”.

Начелник Штаба Врховне Команде Ђенерал Бојовић- Команданту Савезничких Војсака ђенералу Сарају:
ОБр. 6245.

Команданту I армије пошло је за руком, како ви то већ знате, пробити непријатељски фронт, на сектору Моравске дивизије Брод- Добровени.
Ради даљег проширења овога успеха и заузећа непријатељских положаја на север од с. Тепавци, он је упутио у овом правцу такођер француски пук са две пољске батерија које сте ви дали на моје расположење. Али командант I армије мисли, да би требало додати што више снага трупама које оперишу у овом правцу. Ради најбржег и најсигурнојег освајања положаја на Селечкој планини. Од чега би ми добили највећи стратегиски успех.
Упућујући Вам ову молбу команданта I армије, са којом се потпуно слажем, част ми је молити за надлежно наређење, да би француски пук, о којем сте ме ви данас из јутра известили,
буде упућен и стављен непосредно на расположење команданту I армије. У случају повољног решења по овом питању молим вас за хитно наређење, да би овај пук, био хитно упућен на расположење команданту I армије, с тим да би он био у стању да узме учешћа у главном нападу 13. октобра.

Од команданта Савезничких војсака:
№ 465/3 од 11. октобра.

,,Због молбе г. ђенерала Кордоније- а, који се према своме извештају потпуно слаже са мишљењем Војводе Мишића, одлучио сам да би главни напад одређен за подпе 13. октобра буде одређен за подне 14. октобра. Артилериска припрема да отпочне тек 13. октобра, а не 12. Напад на Кенали неопходан је ради обезбеђења десног крила француско- руске армије. Част ми је замолити за ваше наређење да Вардарска дивизија одсудно нападне на место, које сам ја саопштио у моме личном и поверљивом наређењу № 45113 од 10. октобра.

Српски званичан извештај
„10. октобра напредовали смо у правцу Доброг поља и на левој обали Црне реке. Заробили смо 50 бугарских војника”.

Слични чланци: