11. октобар, Операције I армије

Како је ноћ 10./11. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја за овај дан под ОБр. 2294.
У 23.30 час. примљено је наређење Врховне Команде ОБр. 6216 а које је напред за 10. октобар у целости изнето.
У току дана:
У току данашњег дана десно крило Моравске напредовало за неколико стотина метара; центар продро до јужне ивице с. Брода и заузео га; даље напредовање заустављено непријатељском пешадиском, митраљеском и артилериском ватром.
2) Вардарска, ватром своје артиљерије рушила непријатељске ровове и препреке, а местимично и повремено била и пешачка ватра.
3) Непријатељска артиљерија није појачана.
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 2236 с напоменом, да се сутра 12. тек. месеца продужава акција.
До 12 часова на фронту Дунавске јака борба.
Командант Источне француске војске актом Пов. № 171213 од 10. тек. месеца доставља:
„Француско- руске трупе нападаће на линији Кенали- Меџидли. Утврђено је да почетак артиљериске припреме буде 12. септембра а напад пешадије да отпочне 13. тек. месеца у подне.
Молим за хитан извештај, која ће тачка бити циљ главнога напора I армије, на коју ће се концентрисати ватра тешке артиљерије, кога датума и у који час треба да отпочне артиљериска припрема.
Врховна Команда депешом ОБр. 6260 у 17.15 час. извештава:
„Командант Савезничких војсака наредио је команданту француске армије, да вам одмах стави на расположење штаб 33. бригаде са 54. колонијалним пуком, који употребите на фронту Моравске дивизије, с оним француским пуком, који вам је стављен на расположење.
Св. ОБр. 2280”.
Командант 33. колонијелне бригаде актом № 682 извештава, да је добио заповест, да се стави на расположење команданту I армије са пуком (54.), који је у биваку код Сакулева и моли, да му се назначи час, у који може бити примљен.
Актом ОБр. 2337 извештен командант 33. бригаде, да се сутра у 8 и по часова јави команданту I армије.
Командант армије депешом ОБр. 2338 наређује команданту Моравске:
„Имам могућности, да вас можда још у току сутрашњег дана ојачам са још једним пуком колонијалне француске војске, а све у циљу, да се што пре овлада положајима испред вашега фронта, у први мах до у висину к. 1212, како би се на тај начин што јаче ослабио фронт на десној обали Црне реке.
Према томе по претходној што свестранијој студији и терена и свега од утицаја испред вашега фронта, поднесите ми што скорији план вашега рада у даном случају, како би по процени истога могао даље наредити шта треба. Ова ситуација не искључује ваш ноћашњи и данашњи рад”.
Командант армије депешом ОБр. 2340 наређује:
,,У току сутрашњега дана у главном продужити акцију по наредби мојој ОБр. 2293. Безусловно изјавити што је могуће тачнију акцију артилерискога дејства противу непријатељских утврђења и појављених батерија, пре него што би се наредио општи напад, који је у изгледу ових дана. Делимични успешни напади дивизијама у многоме ће олакшати општи напад”.
Врховна Команда депешом ОБр. 6271 у 20.05 час. наређује:
,,На основу споразума између команданата руско- француске и наше I армије, командант Савезничких трупа наредио је, да се напад наређен за 13. октобар, има извршити 14. октобра у подне. Према томе и спрема артиљеријом почеће 13. октобра а не 12. октобра.
O пријему одговорити”.
Командант армије актом ОБр. 2343 издаје шефу ескадриле I армије исти задатак за 12. као и за 10. са ОБр. 2260 с тим, да се са авиона бацају међу непријатељске војнике карте, које својим друговима пишу бугарски заробљеници”.
Командант Вардарске актом ОБр. 1853 од 11. тек. месеца извештава, да је због расхода људства од болести, (маларије) и у избаченим из строја бројно стање пушака сада у 1. бригади 2300 у другој 1881. Са окако смањеним ефективима дивизија држи фронт од преко 6 км. Потребно је, да се дивизији смањи нападни фронт, што би било, ако би француске трупе у опсег свога нападног развоја узели село Кенали, а Коњичка ма и у циљу пасивнога држања одсек од речице, која протиче кроз с. Д. Кремјан, па ка с. Бачу.

Дејство Моравске дивизије

У 0.30 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 2393 од 10. тек. мессца а које је напред за тај дана у целости изнето.
У 1.20 час. на основи предњег наређења командант дивизије са ОБр. 1325 издао је заповест јединицама следеће садржине:
„Моравска дивизија данашњим својим нападом пред ноћ учинила је успех заробив 40 непријатељских војника. За сутрашњу и будућу акцију, Моравска дивизија ојачана је са 56. фрнацуским пуком и двема француским батеријама а Вардарска са једном пољ. франц. батеријом да би се искористила
у што јачој мери колебљивост код непријатеља I армија сутра у 4 часа јутро на целом фронту отпочеће бомбардовање непријатељских утврђења, стварати у њега што јачу забуну. У 4.30 час. јутра обе нападне колоне продужиће напад на непријатеља одређеним им правцем мојом ранијом заповешћу. 56. француски пук прићи ће у 4 часа из јутра на леву обалу северно од с. Добровени. Све остало по досадашњем”.
У 4.20 час. са ОБр. 1326 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
,,У току ноћи 10./11. октобра код обеју колона вођена је борба пушчаном, митраљеском и артиљериском ватром готово беспрекидно; делимично је извршено и померање у напред слабих делова код 16. и 2. пука; појачавајући се, борба се и сада наставља. Код леве колоне и 16. пука било је губитака. Рањена су два подофицира и 2 редова и 1 редов контузован. Десна колона није послала извештај о губитцима.
У току дана:
У 9.15 час. са ОБр. 1303 послат је следећи извештај команданту I армије и суседним дивизијама:
,,У току јучерашњег дана и ноћи заробљено је 56 бугарских војника из 30. и 44. пука. 44. пешад. бугарски пук са своја 2 батаљона дошао је пре три дана са Беласице и посео ровове источно од с. Брода. Од Беласице је превучен аутомобилима. Сви бугарски пешад. пукови услед наше јаке прецизне артилериске ватре јако су деморалисани. Увиђају, да је њихова ствар пропала и један од њих изјављује, да се све може поднети само се Немци не могу поднети.
У 9.5 час. јавља командант 2. бригаде, да се непријатељ ускомешао и тражи још мало интензивнију ватру. Са осматрачнице се види већи број непријатељских трупа да бежи. У опште неред и паника. Командант 2. бригаде јавља да има заробљеника.
У 9.20 час. једна група непријатељских војника (приближно једна чета) из Велесела трче и поседају ровове на ћувику изнад с. Брода.
У 9.40 час. једна непријатељска (немачка) батерија већег калибра, бије бризантним зрнима с. Брод.
У 9.55 час. јавља командир 3 пољске батерије да наша хаубица која туче јаругу код Велесела треба да продужи путању за 300 метара, јер на месту које се туче нема ништа, а у јарузи даље за 300 метара налазе се 2- 3 непријатељске чете.
У 10.30 час. јавља артиљериски официр осматрач (капетан Јован) да једна непријатељска батерија са фронта Дунавске туче десну колону. Командант артилерије тражио је одмах од команданта артиљерије Дунавске дивизије, да се та артиљерија ућутка. Овај одговара, да се та батерија по извештају авиона не налази више на месту на коме је била јуче, већ је негде повучена далеко позади и сада не знају где је.
У 10.40 час. јавља командант I бригаде команданту пољског дивизиона, да је Данглисова батерија у долини Црне реке обасута са 4 батерије, које туку и резерве десне колоне. Предузето је осматрање. Непријатељска тешка батерија и даље јаком ватром туче село Брод. У селу је од ватре запаљена једна кућа.
У 10.50 час. виде се наши војници да један по један прелазе Црну реку на ушћу реке Сакулеве. Начелник штаба 2. бригаде јавља да су то Вардарци.
Са осматрачнице десне колоне јавља капетан Јован по извештају команданта батаљона 2. пука, да непријатељ улази опет у ровове источно од с. Брода. Командир 1. пољ. батерије на против јавља, да непријатељски војници један по један излазе из тих ровова. Исто ово потврђује и командир I. пољске батерије и командант 2. бригаде.
Командант 2. бригаде у исто време јавља, да је наредио покрет пешадији у напред.
У 11 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1070 доставља следећи извештај команданта 16. пешад. пука: ,,Част ми је известити команданта, да сам на фронту овога пука извршио следећу поделу. На крајњем десном крилу на левој обали Црне реке налазе се 3 чете и то 2 чете 3. батаљона и 1 чета 2. батаљона. Ове три чете ставио сам под команду мајора Прокипијевића. Од ових трију чета развијено је у стрељачком строју од јаруге код 3 дуда па у лево ка источној ивици села 1 чета, а 1 чета је у резерви одмах испод стрељачког строја. На десној обали Црне реке налазе се развијене у стрељачки строј 3 чете 2. батаљона под командом ппуковиика Вуковића. Оне су развијене фронтално према селу од моста па до источне ивице села. Лево од моста развијене су према ушћу Сакулеве реке и западно према Сакулевој реци 2 чете, а једна је у резерви близу с. Бача; све под командом ппуковника Св. Богдановића. Једна чета из 1. батаљона је у пуковској резерви у јарузи позади с. Бача. Командант деснокрилног батаљона мајор Прокопијевић известио ме је, да је он са својим распоредом ушао у један клин, јер добија бочну ватру митраљеску са каменитог ћувика источно од села; са десне стране његовог борбеног распореда а с леве стране његовог борбеног распореда такође добија бочну ватру из села. Упитан, дали би могла да се привуче резерва с левог крила према његовом фронту на десно крило пуковског распореда, одговорио је, да је то апсолутно немогуће дању, пошто је терен тако отворен и чист, да би ма колика снага те резерве била уништена само од пешадиске и митраљсске ватре а да и не говоримо о артилериској и према томе покрети резерве с једног крила на друго могући су само ноћу; дању била би резерва потпуно уништена и ниједан војник неби стигао ради појачања десног крила. Предње се доставља ради знања.
У 11.10 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1071 доставља извештај команданта 3. батаљона 16. пука: „учтиво јављам команданту да се једна чета овог батаљоа и 2 вода 1. чете 2. батаљона налазе између првог и другог ћувика подвучени непријатељу и да, како с једног бока тако и с другог трпе јаку бочну ватру нарочито митраљеску. Да би се ови делови могли кренути напред и заузети истурени део села, потребно је наступање 2. пешад. пука, или тако исто и 2 батаљона нашег пука и тиме би се омогућило кретање ове две чете у напред”.
У 11.30 час. примећене су непријатељске групе војника да се са западног правца пребацују из позадине у предњу јаругу код Велесела. Наша хаубичка артилерија тукла је и јаругу из које су излазили и јаругу у коју су улазили. Пре подне завршено је до 12 часова тучење непријатељске пешадије, која се пребацивала по јаругама око Велесела.
У 15 час. командант армије Војвода Мишић дошао је у штаб и био на дивизиској осматрачници.
Од 15 час. наша хаубичка и 120 мм. француска батерија тукле су непријатељску батерију, која је тукла с. Живоњу и нашу леву колону. Француска 155 мм. батерија тукла је непријатељску батерију код жуте земље. На дивиз. осматрачници је био командант армије са својим помоћником начелника армиског штаба. Командант и начелник штаба отишли су да преноће на осматрачници.
У 19 час. са ОБр. 1340 извештен је командант I армије и суседне дивизије следеће:
„У данашњем нападу десно крило десне колоне учинило је један скок у напред и дошло на 150 метара од непријатељских утврђења. Центар и лево крило десне колоне услед јаког отпора непријатељевог нису могли напредовати. Десно крило леве колоне под заклоном јаке артилериске ватре прошло је у прве непријатељске ровове источно од Брода. Даље напредовање овог крила као и напредовање центра левог крила било је задржано јаком артилериском непријатељском ватром као и пешадиском и митраљеском из непријатељских ровова подигнутих у с. Броду. У току дана осмотрено је у два три маха приближавање пешадиских колона јачине две до три чете од села Тепавца ка Велесу. Ове колоне биле су ојачане и биле су делом тучене нашом артилериском ватром. Од непријатељске артилерије данас су дејствовале осам непријатељских група. Данас је заробљено 20 непријатељских војинка. Како по свему изгледа непријатељ се је ојачао на фронту ове дивизије и у пешадији и у артилерији. Извештај о губитцима послаћу накнадно.
У 19.30 час. са ОБр. 1331 извештен је командант I армије следеће:
„У току дана и ноћи 8. ов. месеца губитци су ови: Код леве колоне: Погинуло: 7 редова, рањено: 1 подофицир 2 каплара и 39 редова и контузовано: 2 подофицира и 24 редова.
Десна колона: погинулих: 3 подофицира, 2 каплара и 5 редова, рањено: 2 подофицира, 8 каплара и 47 редова а контузовано: 2 подофицира и 6 редова. Рањени су официри: резервни пеш. поручник водник 1. чете 2. батаљона 1. пука Боривоје А. Димитријевић и пеш. ппоручник водник 3. чете 2. батаљона 1. пука Жарко Шишмановић.
Под ОБр. 1332 послат је команданту I армије следећи извештај о губитцима у току дана и ноћи 9. ов. мецеца. Код леве колоне: погинулих; 2 подофнцира, 1 каплар и 3 редова, рањено: 1 подоф., 3 каплара и 16 редова а контузовано 14 редова. Код десне колоне погинуло: 2 официра, 3 подофицира и 14 редова; рањено 2 официра 7 подофицира и 17 каплара и 45 редова; контузовано: 1 каплар и 6 редова. Погинули су официри: рез. пеш. капетан 11 кл. Љубомир С. Којовић, актив. ппоруч. Бранислав Н. Зарић. Рањени су официри: актив. поручник Трифун Ж. Димитријевић, актив. ппоруч. Миливоје А. Јовановић.
Под ОБр. 1333 послат је команданту I армије следећи извештај о губитцима у току дана 10. ов. месеца и ноћи 10./11.:
Код десне колоне: погинуло: 1 подофицир, 1 каплар и 5 редова; рањено: 2 официра, 4 подофицира, 2 каплара и 12 редова. Контузован 1 редов. Рањени су официри: активни капетан II кл. Димитрије Ђ. Тешић и резервни пеш. ппоруч. Грујица Ђ. Павловић.
У 20.10 час. командант 56. француског пука са ОБр. 611 извештава, да је стигао на место одређено му заповешћу од 10. октобра у 4 часа јутра. Иначе ничег новог нема.
У 21 час. примљен је од команданта I армије извештај са ОБр. 1348 а који је за овај дан напред изнет.
На основи горњег, командант дивизије са ОБр. 1348 послао команданту I армије следећи одговор:
„Под предпоставком, да за овлађивање непријатељских положаја испред фронта моје дивизије на левој обали Черне све до к. 1212 добијем још један пук колонијалне француске пешадије план мога нападног рада изводио би се на следећи начин: 1. пешад. бригаду као једну нападну колону употребио 6и на мом десном крилу. Колонијалну француску бригаду употребио бих као нападну колону у центру мог борбеног поретка.
Ова бригада нападала би са фронта вис № 2, 4 и 5 на фронт тачкаста хоризонтала, код манастира. 16. пук (два батаљона) употребио би као нападну колону на мом левом крилу. Ова колона била бих у први мах моје ватрено крило, око кога би се изводио цео ударни маневар. У дивизиску резерву извукао бих два батаљона (један из 16. пука а један из 1. бригаде) и она би се кретала правцем за централном колопом. За спрему и потпомагање овако организованог напада било би потребно да ми се стави на расположење и једна хаубичка батерија.
У 22.48 час. примљено је наређење команданта I армије ОБр. 2340 на основи којег је командант дивизије са ОБр. 1345 издао следећу заповест:
У току сутрашњег дана у главном продужити акцију по заповести мојој ОБр. 1325. Рад артилеријом регулисаћу накнадно.
У 22.50 час. командант 2. пешад. бригаде са ОБр. 1056 спровео је рапорт команданта 16. п. пука следеће садржине:
„Команданту 2. пешад. бригаде Моравске дивизије.
Данас у 13.20 час. примио сам од командира 2. чете 2. батаљона следећи извештај:
Примајући наређење за покрет за напад на непријатеља који брани с. Брод следоваћу- али у напред јамчим команданту да је успех немогућ и да ће се људство изгубити из ових разлога:
а) Што река на мом рејону је непрелазна услед дубине и тиње;
б) Брисаног простора, који непријатељу пружа сигурну мету и погодке;
к) Што непријатељ ни у колико није поколебан већ је потписати видео да су непријатељу дошла појачања у јаругу позади цркве (појачања су око једне чете). Што пред непријатељем треба рушити препречна средства, бодљикаве жице, и на тим местима ни један артилериски метак није пао на препопу и непријатеља уклони.
Врши дужност командира поручник, Јован Обрадовић с. р.
Пошто је артилерија довољно припремила напад на с. Брод, позвао сам команданта 2. батаљона на телефон и наредио му, да одмах крене батаљон и заузме с. Брод.
У 10 и по часова још два пут сам га звао и поновио му предње наређење.
У 10.30 час. издао сам му следеће писмено наређење: Команданту 2. батаљона.
Пошто је артилерија довољно припремила напад на с. Брод и велики део посаде непријатељске разбегао се из села то наређујем: да се са вашим батаљоном кренете, заузмете с. Брод и избијете на северну ивицу села; даљи напад продужити на ћувик изнад села.
Командант пуковинк,
Дим. Павловић с. р.
Пошто се батаљон ни до 11.35 час. није кренуо послао сам команданту под ОБр. 535 накнадно наређење ове садржине:
Под личном одговорношћу крените батаљон и заузмите с. Брод. За неизвршење наређења оптужићу сваког преком војном суду.
Командант пуковник,
Дим. Павловић с. р.
После овога наређења командант 2. батаљона отишао је у стрељачки ров 3. чете с намером да батаљон крене напред и заузме село и из ровова 3. чете послао ми је следећи извештај у 13.30 час.:
Команданту 16. пука.
Ма да је артилериском ватром један део посаде села отеран, ипак цело село и ћувик више њега поседнут и појава сваког појединца гађана је плотунском митраљеском ватром. Лева обала Црне реке је надвишавајућа а терен је чист као длан. Успео сам да извесне делове пребацим уз леву обалу али даље не.
Молим да се још предња ивица села, село и ћувик више села бомбардују артилериском ватром да би могао извршити покрет и даље. Поред пешадиске и артилериске ватре, сваки покрет прати и препречна ватра артилериска.
Командант потпуковник, Драг. Љ. Вуковић с. р.
Предњи извештај част ми је доставити команданту.
Командант пуковник, Дим. Павловић с. р.
2. пеш. бригада Морав. Дивиз.
ОБр. 1055.
Команданту 16. пешад. пука.
Извештај ОБр. 536 примљен. Да би артилерија припремила још један пут напад пешадији нека командант прибави од команданта 2. батаљона тачне податке, које тачке поименице као и које просторије треба артилерија да туче те да се омогући покрет пешадије.
Овај извештај ми поднети најдаље до 16.30 час. данас.
Предат у 15.12 час.
Командант пуковник,
Милан Гр. Миловановић с. р.
16. пешад. пук
ОБр. 537.
Команданту 2. пешадиске бригаде.
Командант 2. батаљона доставио ми је следећи извештај:
Ако нисте добили мој извештај ОБр. 19 од данас (овај извештај добивен и достављен са ОБр. 536 од данас) у коме сам молио, да артилерија понова бомбардује ивицу села, село и ћувик више села, молим да се то одмах учини, пошто Бугари све приступе бране јаком пешадиском и митраљеском ватром. Сваки покрет војника је виђен и гађан плотунима и митраљеском ватром, као и препречном артилериском ватром.
Неки делови су се пребацили и подишли под обалу, али даље не могу, јер их у томе току. Милећи врши се покрет и заосталих делова, али иде врло споро.
Према овоме извештају, а према свима ранијим извештајима и осматрањима, која су вршена, изгледа, да је с. Брод врло јако утврђено и за то да би се имало успеха при нападу на с. Брод потребно је:
1) Да се артилериска припрема изведе са највећом енергијом и да траје што дуже, како би се сви објекти, утврђени у селу, па чак и куће порушиле.
2) Ова припрема треба да буде систематска тако, да свака батерија добије свој одсек и да рушење почне од предње ивице села, па до ћувика, који доминира селом.
3) Једновремено при нападу на село треба да се крене и лево крило 2. пука и да заузме каменити ћувик источно од села, јер са овог ћувика добија се бочна и анфиладна ватра на трупе, које нападају источну страну села.
4) По извршеној озбиљној и систематској припреми кад пешадија крене напред, артилерија треба да пренесе ватру у два правца: северно на ћувик који доминира селом и западно од гробља и цркве ка реци лево од моста, тукући трупе непријатељске, бију бочном ватром прилаз ка селу и мосту са западне стране.
5) Тешка артилерија треба да се подели на двоје: Једна која ће да руши препречна средства и утврђене објекте у селу, а друга, која ће да држи и туче непријатељске батерије западно од села, које приступ ка селу амфилирају по целој дужини.
Командант пуковник, Дим. Павловић, с. р.
2. Пешадиска Бригада Моравске дивизије
ОБр. 1056.
Команданту Моравскс дивизије.
Част ми је спровести овај рапорт са приложеним извештајем ОБр. 1055 с молбом на увиђај и оцену.
И ако је јутрос артилерија врло добро припремила напад пешадији, пешадија је пропустила моменат да нападне с. Брод. Нападати на с. Брод без припрема артилериске потпуно је немогуће, с тога сам мишљења да би припрему артилериску требало изводити како то командант 16. пука овде предлажа. Сем припреме артилериске неопходно је потребно, да се лево крило 2. пука крене једновремено на напад и да напада Каменити ћувик, источно од села; без овога нападни делови моји биће изложени потпупо бочној и позадњој ватри.
Мишљења сам, да припрема артилериска треба да почне сутра 12. у 6 часова. Разлози за то ови су:
1) Што артилерији треба времена док устали план дејства и приступи извршењу;
2) Што би обзиром на време дневно, које је сада, напад пешадије требало изводити у мрак а ово би било незгодно због тога, што се не може одмах извршити попуна миниције и што непријатељ може извршити контра- напад, јер је данас добио три чете појачања, а њега може парирати само јака артилериска ватра, што је искључено за време ноћи.
Молим команданта да се нареди команданту артилерије, да се све припреми; имам извештаје да су губитци данас знатни, према томе видеће се и силина дејства непријатељске пешадиске ватре.
Командант пуковник,
Милан Гр. Миловаповић с. р.

Дејство Вардарскe дивизије

Сем узајамног пушкарања у току ноћи 10./11. октобра на фронту ове дивизије ничег значајнијег.
Губитци: погинуо: 1 каплар и 1 редов;
Рањено: водник 3. чете, 3. батаљона 24. пука Јован Савић правник из Београда, 1 каплар и 3 редова.
У 3 часа дивизиски штаб се преместио на ћувик источно од Хасан Оба.
У току дана:
У 9.45 час. са ОБр. 1840 наређено је команданту десне колоне ово:
По телефонском извештају команданта I армије општи напад биће 13. октобра.
На моју молбу а на основи рапорта команданта леве колоне да Французи узму фронт Кенали за напад одговорено му је, да Французи највише полажу да наше трупе нападају Кеналски фронт.
С обзиром на ово наређено је команданту леве колоне да се најенергичније заложи да у току данашњег и сутрашњег дана што више поруши препреке пред фронтом леве колоне.
Учињена је потребна преставка команданту I армије да се плато источно од Кремјана као пасиван део фронта да Коњичкој дивизији, те да би се скратио фронт те колоне.
На послетку препоручујем команданту, да се најактивније заложи, да припрема испадне што методичније и што боље.
Свака неактивност у овом правцу а нарочито немарљивост потчињених у енергичној припреми може да донесе хрђаве последице и поред умноженог упућивања томе команданту”.
Команданту I армије учињена је представка да с. Кенали уђе у опсег развоја Француза са тих разлога, што је фронт Вардарске дивизије био око 8 км. и тај фронт је јако утврђен са жичним препрекама.
Са ОБр. 1841 од 10.45 час. наређено је командантима десне и леве колоне и артилерије:
„Приметио сам, да се у припремама не ради довољно рационално и без велике активности код десне колоне нарочито без стручне употребе артилерије за ову припрему.
У нападу који нам предстоји главно је знати следеће: пред нама је 23. пешад. пук, 12. пешад. противнички пук чији су делови према извештајима последњих дана рокирали на леву обалу Црне реке. 23. пук по квалитету не стоји најбоље.
Односно припреме, важно је знати прво најглавније порушити препреке пред противничким положајима и онда је посао полу- свршен.
Бомбардовање ровова вршено неколико дана служи за то, не да се руше ровови, него да се процентуално наносе губитци противнику, и да се противник моралним утицајем експлозије зрна деморалише, разуме се то треба и даље радити.
Кад отпочне напад, ако су препреке порушене на главним правцима, противнику не помаже дубоки ровови, јер ће ровови бити обасути таквом артилериском ватром, да је дејство њихово немогуће и слабо.
Дакле проблем је у томе приближити пешадију и добро укопати, све митраљезе у линију, нарочито порушити препреке.
У моменту напада што јаче дејство артилерије и тако рећи кроз дим шрапнела напредовање ка противничким рововима.
Онај старешина, који припреми ово као што треба у пола ће олакшати посао својим потчињеним старешинама и војницима.
Рушење жица врши се када су осматрачи артилерија напред и када се добро виде, управо када су у пешадиским рововима. Код нас у толико је лакше све ово и што противник узимајући у обзир сразмеру артилерије готово је нема.
У 11.10 час. извештен начелник штаба Моравске дивизије да се два бугарска батаљона спуштају са севера низ јаруге ка десном крилу Бродских положаја као појачање.
Начелник штаба Моравске дивизије извештава да су и они ово исто приметили.
Са ОБр. 1844 извештен је командант 156. француске дивизије следеће:
„Имам част известити г. ђенерала, да је се пре неколико дана командант француског дивизиона 75 мм, који је био пласиран од мога левог крила а према Кенали, био ставио на расположење за дејство на томе делу фронта.
Молим г. ђенерала, ако је могуће да се упути један официр из тога дивизиона на осматрачницу команданта 2. бригаде ове дивизије, како би се прецизирало гађање на препречне жице на томе делу фронта код Кенали, ако у опште тај дивизион није изменио своју улогу.
Молим за одговор по овоме”.
Командант десне колоне са ОБр. 856 у 11.45 час. извештава:
„Услед тога, што је велики простор непоседнут између мога десног крила и левог крила 16. пешад. пука, нисам јутрос извукао две чете са мога десног крила, како ми је усмено наређено од стране команданта дивизије, већ само једну. Но и поред ове мере постоји један велики непоседнут простор, па да би био обезбеђен са те стране и ухватио чврсту везу са 16. пуком, молим да ми се стави још трупа за тај задатак или да које друге трупе поседну тај простор”.
Са Пов. ОБр. 1853 извештен је командант I армије следеће:
„Број оболелих војника у овој јединици још неоздравелих услед маларичннх грозница приликом бављења у Вертекопу врло је велики. Сем тога у досадањим борбама избачено је из строја у I. бригади 1200 војника а у 2. бригади 1119. Бројно стање пушака сада је у I. бригади 2300 а у 2. бригади 1881.
Ова јединица комплетирана рекрутима није ни у почетку имала формациску јачину него просечно бројила око 160 људи на чету приликом поласка из Солупа на фронт.
Са овако смањеном ефективом она држи фронт од преко 6 км. и мора тај фронт нападати. Положај противнички утврђен и све се је учинило да се припреми напад.
Према овако бројном стању и односу просторности нападног фронта молим команданта ако је могуће, да се фронт напада смањи. Добро би било да француске трупе које имају 14 пукова узму опсег свога нападног развоја с. Кенали и да одсек од речице која протиче кроз с. Д. Кремјан па ка с. Бачу заузме само у циљу пасивног напада Коњичка дивизија.
Ако је немогуће да се ослободим напада на с. Кенали, то молим, да ми се помогне бар у обезбеђивању десног крила по горњој представци.
Те коњичке трупе биле би на расположењу команданту чим се успешно овлада противничким положајем”.
Командант I армије са ОБр. 2340 од 21.48 час. наређује:
,,У току сутрашњег дана у главном продужити акцију по наредби мојој ОБр. 2293.
Безусловно је изјавити, што је могуће тачнију акцију артилериског дејства противу непријатељских утврђења и појављених батерија, пре него што би се наредио општи напад ових дана.
Делимично успешни напади дивизија много ће олакшати општи напад”.
Са ОБр. 1875 од 22.20 час. наређено је командантима десне и леве колоне и артилерије следеће:
,,3а рад 12. октобра важи у главном моја заповест ОБр. 1831 од 10. тек. мес.”
Губитци: погинуо 1 редов;
Рањено: 1 подофицир, 1 канлар и 4 редова.
Утрошено муниције: пушчане 1875, митраљеске 530 метака, артилериске 1998 зрна, за рововске топ мањих бомби 12, бугар. пољ. 23.

Слични чланци: