Како је ноћ 11 ./12. октобра проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2800.
У току дана:
Армија је примила ове важније извештаје:
Од команданта Тимочке дивизије:
ОБр. 2069, 2087 а који су за овај дан код исте изнети.
Од команданта Шумадиске дивизије:
ОБр. 2024, 2026, 2029, 2035 изнети код исте за овај дан.
У 8.35 час. командант армије са ОБр. 2801 известио је аеропланску ескадрилу ово:
“Јутрос је један осматрач осмотрио, да су два батаљона са Кожуха некуд отишла. Да се у току данашњег извиђања осмотри Кожух и да се види имали каквих већих промена на њему.
У 18.55 час. командант армије са ОБр. 2815 издао је наређење, које гласи:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће 13. ов. месеца напад по мом наређењу ОБр. 2787 од 11. тек. месеца.
Командант Шумадиске дивизије ће ме у своме извештају о ситуацији о подне известити:
Какви су резултати постигнути артилериском ватром противу Доброг поља по моме наређењу ОБр. 2787 од 11. тек. месеца.
Аеропланска ескадрила ове армије доставља извештај о извиђању. На Кожуху мале колоне од по 10 кола, које се спуштале ка северу. У овом пределу није примећен никакав покрет трупа. Ситуација у главном иста.
Дејство Тимочке дивизије
Ноћ 11. /12. октобра у главном прошла на миру. Са ОБр. 2069 извештена армија.
јучерашњи губитци: 1 редов тешко рањен.
У току дана:
Командант Шумадиске дивизије са ОБр. 2023 известио је, да је командир батерије са Ковила синоћ око 18 часова приметио једну колону од 2 батаљнпа, која је одлазила са Кожуха у позадину. Војници су били у колони двојних редова, натоварени пртљагом који је ношен и на коњима.
У 7 часова, са ОБр. 2068 извештен командант десне колоне и 3. пука ради знања а командант армије умољен за наређење, да се ово извиди аеропланима у току дана.
Командант артилерије ове колоне извештава, да 13. овог месеца једна хаубичка батерија стиже у састав дивизиона, па моли за наређење где да је упути.
Одговорено му са ОБр. 2078 у 11.30 часова, да је батерији одавде наређено да уђе у састав ове команде.
Команданту леве колоне са ОБр. 2079 у 12 час. наређеео је следеће:
„Од подне продужите рад у духу моје заповести ОБр. 2062, не чекајући на почетак рада код суседних вам трупа Шумадиске дивизије”.
Стање до подне:
Артилерија деснога крила тукла непријатељске пешадиске делове, уочене на југо- западном окомку Дудице. По том је заједно са артилеријом 3. пука, дејствовала против непријатељске артилерије коа Тушина, чије је место синоћ уочено.
На левом крилу продужен рад пешадиским извиђачким деловима. (Извештена армија са ОБр. 2080).
У 16 час. са ОБр. 2083, извештен је командант II армије у следећем:
„Стање до 16 часова:
Од подне продужена акција, која је на левом крилу била доста жива.
Артилерија левог крила тукла густом ватром непријатељске ровоне на трећој коси у с. Зборском. Непријатељска артилерија до сад не одговара.
Артилерија деснога крила туче непријатељске ровове на југо- источној падини Кожуха. Ни на њену ватру непријатељска артилерија за сада не одговара.
Извиђачке делове упућене са фронта левога крила дочекао непријатељ пешадиском ватром из свих ровова. Ти су се делови задржали пред непријатељским препрекама”.
Вечерас долази у састав дивизије 1. хаубичка батерија. Њен пријем и пласирање наређено је под ОБр. 2085 у 16 час.
Извештај о стању на крају дана послат је армији под ОБр. у 19 час. и гласи:
„Стање на крају дана:
Артилериска акција, продужена и после 16 часова са целога фронта, достигла око 17 час. на левом крилу опет велику жестину. Све до тога времена непријатељска се артилерија није јављала и тад је отворила ватру обе групе са Преслапа и она са Прашеник- Дудоника, избацивши по неколико метака против артилериских група код Сервијана к Невохора и против нашега пешадиског положаја на првој Зборској коси.
Против деснога крила непријатељска се артилерија није јављала после подне.
Једновремено са артилерјом продужена је и пешадиска акција, и по извештајима извиђачких одељења, непријатељска пешадија држи своје положаје.
Запажено је, да непријатељ пушта наше извиђачке делове да му приђу на неколико десетина метара, па тек онда отвара на њих ватру из ровова.
Промене у расходу наших трупа у току дана није било.
Губитака нема, а јучерашњим губитцима треба додати једног редова који је синоћ рањен”.
Командант II армије са ОБр. 2815 у 19.30 час. наређује:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће 13. ов. месеца напад по моме наређењу ОБр. 2787 од 11. ов. месеца.
Командант Шумадиске дивизије ће ме у своме извештају о ситуацији у подне известити: какви су резултати постигнути артилериском ватром против Доброг поља по моме наређењу ОБр. 2787 од 11. ов. месеца”.
На основу овога са ОБр. 2090 у 19.40 час. командантима колона наређено је, да сутра у 8 часова продуже акцију у циљу узнемиравања непријатеља и сазнања његове јачине и састава.
Командант II армије са ОБр.2819 наређује, да се пошаље распоред дивизије ноћу 12./13. октобра и на основу тога наређења под ОБр. 2093 у 23.45 час. послат је тражени распоред а који гласи:
Ова дивизија распоређена је на фронту од утока речице Бистрице у реку Сули дере, па северно од села: Фуштина, Треетеника и Сервијана до речице Пороја.
Сада су у саставу ове дивизије ове јединице: 15. пеш. пук, 2 батаљона 20. пешад. пука, коњички дивизион II армије (Шумадиски и Тимочки коњички ескадрон), пионирски полубатаљон, 1. дивизон Тимочког пољ. артилер. пука, 3. батерија Тимочког брдског дивизиона, 1. хаубичка батерија Тимочке дивизије, рововска батерија, 1. и 3. дивизиско завојиште, 1. болинчарско одељење, болничарска чета, мунициска и профијантска колона, покретна артилериска радионица, пољска марвена болница, дивизиско ручно слагалћште, мунициско дивизиско слагалиште, дивизиски штаб, штаб 2. пешад. бригаде и телеграфско одељење.
Дивизија је подељена у две колоне- десну и леву.
Десна колона је од утока речице Бистрице у реку Сули дере до линије: теме Кожуха- Село Извор. Састав ове колоне:
2. пешад. батаљона из 20. пука, 2 коњичка ескадрона (коњички дивизион II армије), 3 исправна пољска топа 75 мм. (из 1. пољ. батерије, од које је четврти топ неисправан и неупотребљив за дејство), две хаубице 120 мм. (1. хаубичке батерије) и 2 рововска топа.
Лева колона је на одсеку од линије: теме Кожуха- село Извор до речице Пороја. Састав ове колоне: 3 батаљона 15. пешад. пука, шест исправних пољских топова 75 мм. (2. и 3. пољска батерија од којих су два топа неисправни) 4 брдска топа 80 мм. (1. брдске батерије), две хаубнце 120 мм. (1. хаубичке батерије) и 4 рововска топа.
Пионирски полубатаљон је ангажован за израду пута од с. Сервијана ка с. Зборском и за појачење заклона за људе и оруђа.
Дивизиске резерве нема.
Нарочито дивизиске артилерије нема.
3. дивизиско завојиште је код с. Капињани; 1. дивизиско завојиште са 1. болничарским одељењем образује 1. пољску болницу и она се налази код с. Слатине.
Напомена: 1. пешад. бригада са одговарајућим делом профијантске колне и 2. пољска болница (2. завојиште и 2. болничарско одељење) су у саставу III армије; један батаљон 20. пешад. пука, 2. дивизион Тимочког пука артилер., 2. батерија Тимочког брдског дивизиона, 2. хаубичка батерија и део муниционе колоне су у саставу Шумадиске дивизије; Тимочки пешад. пук III позива и пекарска чета су на расположењу Врховне Команде.
Дејство Шумадиске дивизије
Ноћ 11./12. октобра на фронту ове дивизије прошла на миру. Било је обостране слабе артилериске и пешачке ватре. Са ОБр. 2024 извештена армија.
У току дана:
Командант дивизије са ОБр. 2026 извештава команданта армије следеће:
„Командант левог олсека у 7.30 час. данас доставља овај извештај команданта 19. пешад. пука.
Командант 19. пука јавља: На Соколу воде две косе из долине реке Топлице на западу од ових коса мој извиђачки вод дошао је у висину 12. пука, чије ватре ноћу видимо. Због великих дубодолина непрекидна веза немогућа. Сам ћувик на овој коси на коме је вод, јасно је обележен белим барјаком. Тај вод везан је телефоном.
Извиђачки вод упућен ка Добром пољу косом која је најближа Соколу доспео је на две трећине виса и дошао у додир са непријатељем.
Око 17 час. отворена је с обе стране пушчана ватра. Место докле је стигао овај вод обележено је палењем ватре што је био и знак, да се наишло на јачи отпор, то је наша артилерија својом ватром потпомагала даљи рад. Сматрам да су на овом месту непријатељски осматрачки делови спуштени са Доброг поља.
Последњи окомак Доброг поља на теренској вези са Пожарском косом заузет је извиђачким водом упућеним овим правцем. Ту се сад налази артилериски осматрач и телефон.
Изнад Осулина (Беле стене на Добром пољу која се из долине види) у самом стрељачком рову налази се врло јако утврђена осматрачница, где се виђају непријатељски официри осматрачи. Она тачка јако утврђена жичаном препреком, сама препрека продужава се ка Соколу и у правцу Кравице.
Напад на Добро поље са изгледом на успех могао би се извршити тек по паду Сокола, предузети једновремено и са Пожарске косе и од Сокола, а треба га припремити тачном и снажном артилериском ватром.
Пољска и хаубичка артилерија са садањих положаја није у стању да снажно потпомаже напад пешадије. Она сад гађа на 7 км.
Потребно је израдити артилериски пут за положај изнад Г. Пожара, одакле би артилерија могла снажно потпомоћи напад пешадије за то је потребно појачати радну снагу, која је смањена од кад II позив узима кулучаре са рејона овог одсека”.
Да би се овај пут могао израднти молим за хитно наређење команданту Шумадиског пешад. пука III позива, да не узима кулучаре са рејона села: Пребедишта, Пожар, Тресине, Бизова, Пољани, Биџо махале и Г. и Д. Родива.
Ситуација у подне код ове дивизије:
,,Извиђачки одреди упућени су ка одсеку Доброг поља врше пасивно извиђање.
Левокрилни вод доспео је до испред непријатеља на Соколу, где је добио пешадиску ватру.
На коси где су ретки борови, извиђачки вод дошао је до непријатеља.
Наша артилерија од 8 часова туче непријатељске ровове и препрдку од жица на Добром пољу.
Непријатељска артилерија туче Пожарску косу.
Нашим трупама према Добром пољу предао се један војник 7. чете 2. батаљона 29. пука, за који вели, да је у рововима на Добром пољу, где је дошао ноћу 6. ов. месеца као појачање. Пре тога овај батаљон био на Ветренику. Детаљно саслушање послаће се.
Према Голом билу и Ветренику јак притисак са наше стране артилериском, митраљеском и пешадиском ватром.
Непријатељска тешка артилерија вероватно са Кравице јако је дејствовала на позадину нашег положаја на Ветренику.
На Ковилу нађен је један упаљач за лаку пољску хаубицу 105 мм. којом је јуче тучен наш положај вероватно са Кравице (највећи домет овог оруђа 6.300 метара)”. Са ОБр. 2029 извештена армија и суседне дивизије.
Ситуација од 12- 16 часова:
,,Према Добром пољу продужава се рад извиђачким водовима. Наша и непријатељска артилерија скоро непрекидно дејствују на том делу фронта.
На осталом фронту стање без промене”.
На основи извештаја команданта одсека, командант дивизије са ОБр. 2035 од данас у 19.20 час. изСуботског извештава команданта II армије, Тимочке и Дринске дивизије:
„Ситуација од 16 до 19 часова:
Према Голом билу и Ветернику ништа ново.
Са Катунца и Пожарских положаја упућени извиђачки водови дошли су у додир са непријатељем и продужавају извиђање истог.
Непријатељ је противу ових водова с времена на време отварао врло живу пушчану ватру.
Обострано артилериско дејство продужено је после 16 часова”.
У 19 час. примљено је наређсње ОБр. 2815 команданта II армије, а које је напред у целости за овај дан изнето.
На основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 2036. у 19.50 час. наредио је команданту: десног и левог одсека и команданту артилерије следеће:
1) Да командант левог одсека 13. ов. месеца од 8 часова. отпочне најјачу припрему напада артилериском ватром на Добро поље.
2) Да под заштитом ове ватре отпочне постепени покрет пешадије у напред у циљу приближавања за доцнији одсудањ напад на Добро поље, кад ово према ситуацији буде могуће.
3) Да командант левог одсека 13. ов. мес. у подне извести: какви су резултати постигнути артилериском ватром против непријатеља на Добром пољу и имали изгледа на успешан одсудан напад на Добро поље или не.
4) Да се на осталом фронту дивизије 13. ов. мес. врши с времена на време снажан притисак на непријатеља на досадањи начин”.
Ова заповест достављена је и команданту II армије, Тимочке и Дринске дивизије.
Командант дивизије са ОБр. 2037 од данас у 21.45 час. из Суботског извештава команданта II армије и целокупне артилерије:
“Командант левог одсека вечерас у 20.50 час. доставио је овај извештај:
У току дана уочене су ове непријатељске артилериске групе:
Једна група са северо- источне падине Доброг поља- око 2 батерије;
Једна група са простора између Кравице и Доброг поља- око једне батерије од којих изгледа, да су две хаубичке цеви.
Једна група на западу Ветреника- два оруђа.
У групи на Добром пољу има сем пољских оруђа и хаубичких.
Од хаубичких оруђа која су данас тукла Пожарску косу има их 12 и 15 см.
Командант II армије са ОБр. 2819 од данас у 21 час из Драгоманаца наређује, да се пошаље распоред трупа ноћу 12. /13. октобра.
Са ОБр. 2039 од данас у 23.40 час. из Суботског послат је команданту армије следећи извештај:
„Према наређењу ОБр. 2819 од данас, част ми је поднети распоред трупа ове дивизије ноћу 12./13. октобра у следећем:
1) Пешадија:
а) Десни одсек: Од реке Пороја до Струпинског (безименог) потока, који тече северно од с. Струпина.
Распоред трупа: На зупчастој чуци и јужним падинама Голот била (северно западно од Ковила) 2 батаљона 10. пука.
На јужним и југо- источним падинама Ветреника 3 батаљона 11. пешад. пука.
Леви одсек од Струпинског (безименог) потока, који тече северно од с. Струпина па до југо- источних падина Сокола, где се везује са Дринском дивизијом.
Распоред трупа: На Катунцу један батаљон 19. пука; на Пожарској коси два батаљона 19. пука и један батаљон 10. пука.
Одсечна резерва (левог одеска) један батаљон (3 чете) 20. пука у с. Д. Пожару.
Дивизиске резерве нема.
Пионирски полу- батаљон (2 чете)- употребљен за израду комуникација у рејону ове дивизије. У случају потребе једна чета је на расположење команданта левог одсека а једна на употребу команданта дивизије.
2) Дивизиска артилерија:
Брдских 80 мм топова 20 (3 неисправних);
Брдских 75 мм. топова Данглис 8 (1 неисправан);
Пољских 75 мм. топова 24 (1 неисправан);
Хаубичких оруђа 12 см. 12 (2 неисправна);
Рововских топова 6.
Сва је артилерија распоређена на простору: Ковил- Кукуруз- Југо- источна падина Ветреника- Катунац (вис северо западно од Струпина) -Пожарска коса (на левој обали Бујик дере)-Струпино- Пребедиште- Севриан (1 хаубица и 2 пољска топа пребачена на одсек Тимочке дивизије код Сервиана, ради бољег дејства према Преслану и коси- Голом билу- између Ковила и Ветреника).
3) Армиска тешка артилерија: 4 француска тешка топа 155 мм. северно од с. Ранислава. 4.) Дивизиски штаб с. Суботско.
Губитци: погинуло 1 редов; Рањено: 1 поднаредник и 5 редова.
Утрошено муниције: пушчане 147.354, митраљеске 1500 метака ручних бомби 276, бомби за Азен топ 166, артилериске 3616 зрна.