У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:
Од команданта I армије:
ОБр. 2416 у 5.55 час.
„У току ноћи 13./14. октобра било је обострано пушкарање и повремена артилериска ватра. У 1.30 час. најјача кратковремена непријатељска пушчана, митраљеска и артилериска ватра. На фронту Моравске дивизије уз местимичпе непријатељске узвике ,,ура”, али без покрета у напред, на шта му је одговорено нашом пушчаном ватром, друго ништа значајније”.
Од команданта II армије:
ОБр. 2868 у 5.55 час.
„Стање код ове армије у току ноћи 13./14. октобра:
Код Тимочке дивизије: Ноћ прошла на миру. Промене у распореду: 1 брдско оруђе из састава леве колоне придато десној колони ноћас је упућено на њен десни додсек.
Код Шумадиске дивизије: У 21 час непријатељ отворио јаку пушчану, митраљеску и топовску ватру на Ветренику. На ову ватру одговорено је ватром с наше стране. Промене у распореду: вод 1. Данглисове батерије са Ветреника премештен на Баховску косу у састав своје батерије а његову улогу тучења Голог Била узела је на себе хаубица 2. Тимочке хаубичке батерије, која је у томе циљу пласирана код с. Бахова”.
ОБр. 2873 у 9.55 час.
„Командир ескадриле ове армије известио је, да је јучерашњим извиђањем констатовано, да су се ранији логори код Старовине- Градеишнце и Полчишта преместили у унутрашњост тих села”.
ОБр. 2880 у 15.5 час.
„Стање код ове армије до подне:
Код Тимочке дивизије притисак артилериском ватром. Непријатељска артилљерија не одговара.
Код Шумадиске дивизије према Голом билу и Ветренику обострана артиљериска и пешадиска ватра. На левом крилу наша артиљерија туче непријатељске фортификацијске објекте. Растурање хаубичких зрна према извештају команданта Шумадиске дивизије је велико тако да већ постоји опасно и за нашу пешадију. Гранате хаубичке из оруђа Дринске дивизије, које падају на Добро поље ретко експлодирају”.
ОБр. 2889 у 19.10 час.
„Стање код ове армије у 16 часова: Продужено рушење препрека од жица испред непријатељских ровова на Добром пољу и слабо пушкарање предњих пешадиских делова. Примећено је, да непријатељ гађа из покривених заклона у рововима, изгледа да је кров од таласастог блеха. На осталим деловима фронта без промене”.
ОБр. 2882 у 19.40 час.
„Четири бугарска заробљеника из 24. пука за које је јављено под ОБр. 2846 од 13. тек. мес. изјавили су, да се 2., 3. и 4. батаљон њиховог пука налазе између Пороја потока и Белице, да за 1. батаљон незпнју где је, мисле, да је отишао у помоћ 29. пуку, да се западно од њих налази 32. и још даље на запад 29. пук а источно 45. и до њега вероватно 58. пук”.
ОБр. 2893 у 20.50 час.
,,Стање на фронту ове армије од 16- 19 часова непромењено”.
Од команданта III армије:
ОБр. 3403 у 7.51 час.
Стање у току ноћи: Синоћ око 19 час. непријатељ је после јаке припреме артилериском, митраљеском и пешадиском ватром изашао из ровова и покушао напад на лево крило десне колоне, али је нашом снажном ватром одбијен и враћен у ровове са великим губитцима. Код Дунавске дивизије ничег значајнијег”.
ОБр. 3412 у 14.35 час.
„Стање до 12 часова: У току пре подне само артилериска акција. Код Дринске дивизије рањен је командант 5. п. пука пуковник Војислав Чолаковић.
ОБр. 3438 у 22.20 час.
„Код Дринске дивизије повремена артилериска ватра, иначе стање непромењено.
Код Дунавске дивизије водила се врло јака артилериска борба. Наша артилерија тукла је непријатељску батерију код Полога, која је тукла групе Моравске дивизије. Око 18.45 час. развила се на левом крилу десне нападне колоне јака пешадиска борба, са јаком употребом бомби између непријатеља и наших предњих делова, који су покушавали да избију на непријатељски положај. Борба се утишала око 19 часова”.
Од Министра Војног:
ОБр. 2261 у 15.30 час.
Војни изасланик из Лондона шифром Бр. 809 јавља:
„Данас сам ишао у Министарство Војно да чујем хоћу ли и какав одговор добити на поднети мој мемоар. Одговорили ми, да се питање слања помоћи још претреса између Енглеза, Француза и Талијана. Синоћ ми рекао посланик Јовановић, да према томе што је он сазнао у овдашњем Министарству Спољних Послова јуче по подне изгледа му, да ће се послати за сад само једна руска и једна француска бригада из Француске”.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 6377 у 10. часова
ђенералу Топола, Министру Војном
„13. октобра није било значајнијих догађаја. 14. октобра извршићемо одсудан напад у подне на фронту Скочивир- Кенали- Градешница”.
ОБр. 6377.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и свима војним изасланицима овде
Стање 13. и ноћу 13./14. октобра:
II. армија: -Тимочка дивизија дејствовала је својом артилеријом и мањим пешадиским деловима. Непријатељска артилерија није се овога дана никако јављала. Шумадиска дивизија: -Артилерија рушила препреку од жица пред непријатељским рововима на Добром пољу; пешадија за нешто мало напредовала. У 21 час непријатељ са Ветреника отворио је јаку артилериску и пешадиску ватру на коју је са наше стране одговорено; пешадиска акција није следовала.
III. армија: -Повремена артилериска и пешадиска борба без велике промене; Дринска дивизија код Будимираца има неколмко заробљеника из 21. пука, који веле: 21. пук дошао је са Орфанског залива, био је упућен на Кајмакчалан, али како је он био пао то су 1. и 4. батаљони дошли на Грунишки вис, сем две чете 1. батаљона, које су упућене у Градешницу; 3. батаљон је према Крапи, а за 2. незнају где је. Из овога се може закључити да је 2. батаљон на левој обали Црне реке северно од Сливице. Они су даље чули да је 27. пук на Флоринском правцу и да знају да су 11. и 43. пук упућени ка Прилепу на одмор.
У 19 час. Бугари су после јаке артилериске и пешадиске припреме изашли из својих ровова код Трнова и напали делове Дринске дивизије, али су се убрзо после великих губитака морали вратити у своје ровове.
I. армија. -Обострана артилериска ватра; примећено је да је непријатељска артилерија била мање активна но раније.
ОБр. 6383.
Команданту 1, II и III армије, ђенералу Сарају, Милну и свима Војним Изасланицима овде.
Стање 14. октобра у 16 часова;
II. Армија. -Ништа ново.
III. Армија. -Код Дринске дивизије ништа ново. Својом ватром са потока Строшнице, артилерија ове дивизије натерала је бугарску пешадију са Чуке у бегство, али је она бугарском митраљеском ватром понова враћена у своје ровове, одакле је Дринска артилерија опет истерује. Дунавска дивизија напредовала је ка Чукама.
I Армија. -После јаке артиљериске припреме пешадија Моравске и Вардарске дивизије прешла је у напад и напредује постепено. Француска 33. бригада заустављена је на препреци од жица јаком непријатељском ватром. Кенали није још узет, али изгледа, да га непријатељ напушта”.
ОБр. 6384.
Команданту I, II и III армије, Начелнику Артилериског Одељења:
,,Командант Ваздухопловне Команде доставља:
“Приликом обиласка ескадрила дешавало се, да је коректура гађања помоћу аероплана у неколико случајева била осујећена, услед тога што командири наших батерија нису преносили сноп према тражењу осматрача, но су и даље гађали циљ, који је био изчезао а осматрач је међутим пронашао други. Да би се у будуће ово избегло, част ми је замолити за упуство командирима батерија, да при вршењу коректуре гађања треба безусловно да врше поправке онако, како им јавља осматрач, без обзира на циљ који је требало тући према договору с осматраесм. Преко ноћ циљ може да изчезне (батерија да промени место) или у току коректуре може да се појави нов важнији циљ, који треба тући у тим случајевима, осматрач ће тражити преношење снопа и командир батерије треба, да поступи према оном што му осматрач јавља, који једини може да види стање код непријатеља”.
Српски званични извештај
“13. октобра сем местимичне артиљериске и пешадиске борбе, није било значајнијих догађаја; имамо неколико заробљеника”.