Како је ноћ 14./15. октобра, проведена на фронту ове армије види се из напред наведеног извештаја под ОБр. 2458 за овај дан.
У току дана:
Командант армије актом ОБр. 2461 извештава команданта 33. француске бригаде, да се напад пешадијом, наређен са ОБр. 2449 одлаже до даљег наређења, а за све остало важи наредба ОБр. 2449.
У току дана код Моравске дивизије обострана артилериска. пешадиска и митраљеска ватра средње јачине. У 9.58 час. командант дивизије депешом ОБр. 1421 извештава: да је борбени поредак ове дивизије истакнут у односу на суседне дивизије и да је јучерашњим напредовањем центра та истакнутост потенцирана. Отуда цео дивизиски распоред трпи од ватре непријатељске артиљерије (са правца од Полога леђна ватра). Док Дунавска својим покретом у напред не ослободи трупе ове дивизије овога убиственога леђнога дејства од с. Полога и док Вардарска не заузме вис №1 и № 2, источно од с. Брода, напредовање дивизије мора бити успорено.
Поводом овога командант армије са ОБр. 2473 наређује команданту дивизије, да продирање својих напред истакнутих делова обезбеђује од бочне ватре на тај начин, што ће артилериску и пешачку ватру појединих својих делова преносити на непријатеља, који га туче бочно, а према потреби својом пешадијом нападати бокове ових непријатељских делова, који се налазе пред фронтом суседних јединица.
Батерија непријатељска код Полога била је ван домета наше артиљерије, која се налази на десној обали Црне реке.
Код Вардарске у току целога дана борбе као и код Моравске. Око 11 час. Вардарска јавља телефоном, да је у 10.15 час. заузет један врло важан стрм ћувик, који се налази источно од с. Брода према десном крилу, са кога ће се моћи да развија постигнути успех; да је на ћувик избила једна чета и да је наређено, да се одмах пошаље још једна чета.
Том приликом препоручено, да се увек на најбржи начин што јачим снагама помажу одмах они делови, који први успеју да учине какав прогрес, не остављајући их за дуже време саме себи, због чега их непријатељ у таквом случају редовно враћа натраг.
У 11.50 час. Вардарска депешом моли за наређење Моравској, да што пре својим левим крилом изиђе у висину десног крила ове дивизије, да би се обезбедио успех, који је ова дивизија постигла у 10.15 час. заузеимањем темена камените косе, према десном крилу дивизије.
Са ОБр. 2479 ово достављено телефоном команданту Моравске који је изјавио, да стално потпомаже напредовање трупа Вардарске, а нарочито у случају о коме је реч.
Код 33. француске бригаде повремено обострано артилериско дејство. Циљ дејства наше артиљерије: позитивно рушење непријатељских ровова и препрека. Непријатељ одговара тешким калибрима, али увек ућуткан дејством наше артиљерије.
Извештена Врховна Команда депешом ОБр. 2493 с напоменом, да се сутра 16. тек. месеца акција продужава.
Командант армије депешом ОБр. 2499 издаје наредбу за сутрашњи рад:
“3а сутрашњу а и будућу акцију армије у главноме вреди моја наредба ОБр. 2449, а за бригаду ђенерала Фуркада и ОБр. 2461.
Врлетни терен испред фронта Моравске и Вардарске дивизије већ и сам по себи принуђава на постепено узајамно померање и освајање појединих земљишних одсека. Ови покрети треба да буду потпомагани што тачнијом ватром артиљерије.
Прве делове пешадије, који избију на плато испред фронта треба што живље ојачавати придолажењима, који треба према ситуацији одмах да се утврђују.
Ову постепеност у покрету и узајамно потпомагање обеју дивизија продужавати и на даље до наређења општега напада, или до избијања обеју дивизија на плато испред њиховог фронта, после чега ће по потреби следовати моје нарочито наређење.
Одговорити о пријему”.
Дејство Моравскe дивизије
У току ноћи 14./15. октобра било је стално и обострано пушкарање на фронту ове дивизије. Неколико пута је нападан и био заузет вис наспрам десног крила леве колоне, али се је вис морао напуштати због бочне пешадиске ватре. Том приликом два су официра погинула и два рањена из 1. батаљона 1. пука. У 23 часа вис је опет остао у рукама непријатељским. Код десне колоне сем пушкарања није било значајнијих догађаја. Наша артилерија у току ноћи је слабо дејствовала. Непријатељска активност у опште била је слаба. Тачан извештај о губитцима послаће се накнадно”.
У току дана:
У 5.30 час примљено је од команданта I армије наређење Пов. АђБр. 1002 следеће садржине:
“Са данашњом акцијом у борби Моравске и Вардарске дивизије апсолутно сам незадовољан. И при својој необичној силини и тачности дејства израженог нашом артиљеријом, противу непријатељских труна и њихових утврђења кога сам лично посматрао на целом фронту створени су необично повољни услови за енергичан покрет пешадије, али је она при свему томе остајала индиферентна заустављајући се испред најмањега броја непријатељских артиљериских зрна и мало јаче непријатељске пешадиске ватре. Пешадија 33. француске бригаде презирући тако- рећи далеко јаче дејство непријатељске артиљерије, мојим личним посматрањем кретала се без задржавања у напред и у најјачој зони непријатељске пешадиске ватре. За овакав лабав и никакав рад наше пешадије чиним одговорнима лично команданте дивизија све дотле, док ми делом не покажу да су са своје стране противу својих потчињених учинили све оно што им је у власти да их нагнају на тачно извршавање свих наређења у борби. Кад командант дивизије својим личним посматрањем и личном проценом сагледа тренутак за прелазак у напад, одмах наређује енергични покрет. У томе случају извршење његових наређења безусловно је за сваког његовог потчињеног. Овлашћујем команданте дпвизија да свакога онога својега потчињенога за лабаво, бојажљиво и неумешно вођење и руковање својих јединица у борби, одмах уклоне са положаја и упуте га овамо са кратком оптужбом за давање под ратни суд. Овом приликом напомињем командантима дивизија ово: у колико ћу год са највећим задовољством све да свакога својега потчињенога похвалим и препоручим за енергичан, умешан рад у командовању, у толико ћу опрт са свима својим ауторитетом против свакога и то одмах предузети најенергичније мере у кога приметим недовољно енергије неодлучности и неумешности у командовању. Ово је моја прва и последња опомена учињена командантима дивизија у овоме погледу. Одговорити
1 пријему ове наредбе”. Предња наредба команданта армије је под ОБр. 1420 командантим 1. и 2. бригаде, да приме к знању.
У 8.40 час. под ОБр. 1421 послато је команданту I армије следеће објашњење:
“И пре јучерашњег напада борбени поредак ове дивизије био је истакнут у односу на суседне дивизије јучерашњим покретом који је вршен у виду клина центром борбеног поретка. борбени поредак ове дивизије још је више испао у напред и у односу лево на Вардарску дивизију, а нарочито десно у односу на Дунавску дивизију од куда непријатељска артиљерија пласирана код с. Полога туче у леђа целокупан дивизиски распоред. Ова ватра нарочито је осетљива због тога што је терен каменит те се заклони од непријатељске ватре не могу да израде брзо. Због свега овога напредовање се мора да врши лагано, учвршћујући се тако рећи на сваком кораку заузетог непријатељског терена. Овако мора бити све дотле док суседна Дунавска дивизија својим покретом у напред не ослободи моје трупе убиственог леђног дејства од с. Полога и док Вардарска дивизија на заузме вис № 1 и 2 источно од с. Брода.
У 9.30 час. под ОБр. 1417, 1424, 1425 послат је команданту 1 армије следећи извештај о губитцима у току дана 14. ов. месеца и ноћи 14./15. ов. месеца: код леве колоне погинуо резервни пешад. поручник водник 1. чете 1. батаљ. 1. пука Димитрије Р. Хаџи- Пешић, 2 подофицира, 1 каплар и 4 редова; рањено: актив. пеш. ппоручник водник 2. чете 3. батаљона 1. пешад. пука Димитрије П. Живковић, актив. пеш. ппоручник 2 чете 3. батаљона 1. пука Велибор Ђ. Павловић и резервни пеш. ппоручник водник 2. чете 3. батаљона 1. пука Здравко Д. Дојчиновић, 2 подофицира, 2 каплара и 4 редова; контузовано: каплара 1. Код десне колоне: погинуло 5 подофицира и 6 редова; рањено: резервни пеш. ппоручник водник 1. чете 1. батаљона 2. пешад. пука Тихомир Н. Ћинђић, 8 подофицира, 8 каплара и 35 редова; контузовано: 1 каплар и 9 редова. Код артилерије рањено 1 редов. “У току ноћи 14./15. октобра било је још следећих губитака: код десне колоне: погинуло: 1 поднаредник и 8 редова а рањено: резервни пеш. ппоручник Драгутин С. Здравковић и резервни пеш. ппоручник Гаја С. Стојановић, 3 подофицира, 1 каплар и 22 редова; контузовано 2 редова; код леве колоне: погинуло: резервни пеш. капетан 1 кл. Тоша М. Стојановић, активни поручник Војислав М. Јаковљевић и један подофицир, 1 каплар и 9 редова; рањено: резерв. пеш. ппоручник Ђорђе П. Стојковић и резерв. ппоручинк Живадин Р. Михајловић, 5 подофицира. 7 каплара и 41 редов; контузовано 9 редова”.
На целом фронту слаба пешадиска и артилериска ватра.
У 9.30 час. начелинк штаба отишао од команданта бригаде у циљу обавештавања о стању и могућности пласирања извесног дела артиљерије на левој обали Црне реке.
У 10.30 час. виде се патроле Вардарске дивизије да избијају ка врху бугарске мотриље.
Начелник штаба Вардарске дивизије јавља, да је на крајњи ћувик пред његовим десним крилом избила једна чета и тражи да се наше лево крило крене напред те да се обезбеди кретање њихове чете од бочне ватре. Ово је одмах начелник штаба саопштио начелнику штаба 2. бригаде, који јавља, да они то виде, али је досадања јачина Вардарске дивизије око 1 вода; обезбеђење њихово састоји се већ у нашим садањим положајима, који су испред њеховог ћувика (бугарске мотриље). У исто време командант 2. бригаде одговара, да тај вод још није избио на сам врх већ је испод рова (зидане осматрачнице) на 20- 25 метара. Даље саопштава, да он има на западном нагибу нашег лво- крилног ћувика своја 4 митраљеза, којима туку целу источну страну косе и завршног ћувика на који избијају Вардарци.
У 10.10 час. начелник штаба (помоћник) пита како падају хаубички метци са којима се сада туче испред њиховог фронта. Командант 2. бригаде одговара, да није осмотрио а и нема могућности да осматра артилериске метке, јер он има свој посао. Према наредби требао би да буде код њега један артилериски официр осматрач метака, па да о томе он даје обавештења. Они пак немају тога официра а ни непосредног телефона са командантом артиљерије. Помоћник начелника штаба саопштио је ово команданту артиљерије који каже, да они имају свог осматрача капетана Јована. Када је помоћник начелника штаба саопштио ово команданту 2. бригаде он је одговорио, да незна ништа за тог капетана Јована, па незна ни где је он. Помоћник начелннка штаба саопштио је ово команданту артиљерије; нашта саопштава ппуковник Лавадиновић (К- дир 1. пољ. батерије), да је капетан Јован код 1. пешад. бригаде. О овоме је извештен командант 2. бригаде, који је одговорио, да он из 1. бригаде не може ништа да види пред њиховим фронтом, по том је о овоме извештен командант артиљерије и казато му је, да би код 2. бригаде требало послати једног осмаграча и дати му непосредну телефонску везу.
У 11 час. командант Вардарске дивизије са ОБр. 1926 извештава:
„Данас 15. октобра у 10.15 час. са крајњег мог десног крила избила је једна чета 21. мог пука на теме каменитог ћувика упућена је још једна чета лево од ове. Да се рад ових чета неби компромитовао, молим да наредите команданту вашег лево- крилног пука да изађе у висину мог борбеног поретка”.
У 12 час. Цело пре подне је прошло на одмереној артиљериској и пешадиској ватри. Артиљерија је такође и данас као и јуче тукла први ред ровова испред ћувика, на које су избили наши стрељачки стројеви и прву јаругу позади првог непријатељског рова.
У 12.30 час. под. ОБр. 1422 послат је команданту Вардарске дивизије следећи извештај:
„Ваш извештај Обр. 1926 примио сам. О кретању ваших чета на крајњем вашем десном крилу, види се са осматрачнице ове дивизије. За олакшање кретања ваших чета лево- крилни (1.) пук ове дивизије поставио је своја 4 митраљеза на суседном ћувику источно од ћувика на који избијају ваше две чете. Стрељачки строј лево- крилног пука ове дивизије налази се већ од јуче на предњој ивици горе поменутог источног ћувика, и са те стране кретање вашег десног крила потпуно је обезбеђено.
У 14 час. види се да се бугарски војници пребацују појединце из позадине на деснокрилни вис- врх пред Вардарском дивизијом. Наша хаубичка батерија гађала је позади шиљка. Артилерија Вардарске дивизије такође је дејствовала брзо и успешно.
У 15 час. наша хаубичка артиљерија гађала је бугарско затворено утврђење на 2000 метара позади бугарских првих ровова. Даљина гађања 2. хаубичке батерије је 6- 8000 метара за ровове је прва а за утврђење друга даљина.
У 15 час. јавља начелник штаба 2. бригаде Вардарске дивизије, да су њихове две чете избиле на каменити вис (мотриљу) и да трпе леђну и бочну ватру са десног бока те траже да се наш левокрилни пук крене напред. Командант дивизије одмах је наредио команданту 2. бригаде да се крену напред и заузму следећи ћувик. Са положаја се чује истовремено и пушчана ватра, изгледа да долази са десног крила Вардарске дивизије.
Наша артиљерија (1. пољ. батерија) опет туче исту јаругу и ћувичић пред нашим крајњим левим крилом.
У 17 час. командант дивизије издао је телефоном и усмено наређење командантима 1. и 2. бригаде и команданту артиљерије да од 18 час. почне бомбардовање непријатељских положаја а у 19 часова да се предузме и покрет пешадије. О овоме је командант дивизије известио одмах и командант- начелнике штабова Дунавске и Вардарске дивизије да и они у 18 час. отворе јаку артилериску ватру како би на целом фронту почело тучење једновремено артилеријом, и ако 6и могли и они те да се крену пешадијом.
У 18 час. почела је снажна артиљериска ватра, команданти 1. и 2. бригаде јавили су да ће кренути пешадију у први сумрак и тада ће дати сигнал ракетлама, а кад буду стигли на непријатељску линију онда ће запалити мале гужве ватре.
У 18.20 час. виде се наше ракетле а у 18.25 час. јавља начелник штаба из 1. бригаде да је обишао цео фронт дивизије и да су такве теренске околности да о кретању јачих размера, у нападу не може бити ни говора, већ да се мора постепено да наступа и да се заузима само тачка по тачка. У јучерашњем нападу смо имали више од 220 губитака.
У 19.50 час. командант 2. бригаде са ОБр. 1118 доставио је следећи извештај:
„Стање на фронту редовно. У току дана непријатељ тукао слабијом артиљериском ватром као и пешадиском положаје ове колоне. И данас се јавља непријатељска артиљерија од с. Полога. У распореду колоне данас није било промене. Са наше стране одговарало се слабом пешадиском и митраљеском ватром. Митраљези 2. батаљона 1. пука дејствовали су бочно против непријатељских ровова према десном крилу Вардарске дивизије, чиме је било олакшано наступање тога крила Вардарске дивизије. 6 брдска батерија пласирана је поводно на 6- 700 метара растојања, али су водови везани међу собом телефоном. Ова батерија отворила је ватру у 11 час. на непријатељске ровове испред десног крила борбеног поретка ове колоне, ватра се с прекидом у току дана продужавала. Рововска батерија јутрос у зору отворила је ватру, али је била после другог метка принуђена да обустави дејство, јер је непријатељ одмах управио ватру своје артиљерије противу ње. Од 3. пољ. батерије још никаквог извештаја нема, где је и шта ради. Подаци о губитцима и утрошку муниције нису још добивени од 1. пешад. пука; 6. брдска батерија утрошила 30 шрапнела и 34 разорне гранате. Стање здравља људи и стоке добро. Исхрана редовна”.
У 19.55 час. командант 1. бригаде са ОБр. 898 јавља: На фронту ове колоне стање је следеће: Лево крило подишло је непријатељском положају, али је задржано јаком пешаднском и митраљеском ватром с левог бока и фронта. Центар и десно крило остало је на истом положају. Преко целога дана борбени поредак колоне тучен је страшном ватром непријатељске артиљерије са Полога. У току дана било је слабо пушкарање наших предњих делова са непријатељем”.
У 19.55 час. са ОБр. 1423 извештен је командант армије и суседне дивизије следеће:
“У току данашњег дана промене у ситуацији као и распореду јединица није било. Непријатељ је целога дана држао све ровове испуњене, које је посео још јуче од подне, за време тучења нашом артиљериском ватром. Преко целога дана водиле су се одмерене пешад. борбе код обеју колона ове дивизије, а непријатељ је својом бочном ватром са Полога као и јуче стално укочио сваки покушај кретања наше пешадије у напред. Наша артиљерија тукла је целога дана умереном ватром непријатељске ровове, као и непријатељску пешадију, која је излазила на каменити ћувик, под који су врх избили делови пешадије Вардарске дивизије. За исти циљ употребљени су и 4 митраљеза 1. пука са каменитог виса на левом крилу леве колоне. Извештај о губитцима послаће се накнадно”.
У 22 часа примљено је наређење команданта 1 армије ОБр. 2499 следеће садржине:
„За сутрашњу и будућу акцију армије важи моје наређење ОБр. 2449 а за бригаду Фуркад и ОБр. 2461”.
На основи горњег наређења командант дивизије са ОБр. М28 издао је командантима колона и артиљерије следећу заповест:
„За сутрашњу и будућу акцију у главном важи моја заповест ОБр. 1388.
Команданти обеју колона одржавајући чврсту везу са суседним дивизијама, стално ће тежити да своје фронтове прошире заузимањем појединих тачака испред својих фронтова и да се што боље учврсте на освојеном терену. За сада развити сву за то потребну активност у циљу освајања платоа стављено је у задатак нападним колонама мојом заповешћу ОБр. 1388.
Командант артиљерије са своје стране приступиће одмах проучавању свих теренских услова за пласирање батерија ближе борбеном распорелу све у циљу најснажнијег потпомагања припремања пешадиског напада. На ово место истичем факт да непријатељска артиљерија има за циљ једино и искључиво нашу пешадију, међутим наша артиљерија и сувише је далеко да би могла успешно под ватру стављати непријатељску артиљерију.
Све остало по досадањем.
Ја ћу бити на дивизиској осматрачници”.
Дејство Вардарскe дивизије
У току ноћи 14./15. октобра на фронту ове дивизије било је обостране пешадиске. митраљеске и слабије артиљериске ватре. Један вод непријатељске пешадије покушао је да се приближи Црној реци према источној ивици с. Брода, али је растеран нашом пешадиском ватром.
Губитци: погинуо 1 редов, рањено 2 редова. По накнадно добивеним извештајима наше десно крило (21. пук) извршило је покрет у напред у току 14. октоора, за 5- 600 метара. Крајње десно крило 21. пука добило је ватру у леђа услед пекретања у напред левог крила 1. пука Моравске дивизије, услед овога 21. пук и има губитака.
Наши губитци у току 14. октобра погинуло: резервни капетан II кл. Велимир И Анђелковић из 21. пука. 1 каплар и 33 редова: рањено: резервни капетан II кл. Грујица Љ. Протић из 23. пука, активни ппуковник Владимир К. Милојковић, помоћник команданта 22. пука, 2 подофицира, 3 каплара и 61 редов, контузовано: 1 подофицир, 2 каплара и 4 редова, убијено: 1 коњ и 1 мазга и 4 мазге рањено.
Са ОБр. 1921 наређено је следеће командантима десне, леве колоне и артиљерије:
„Приметио сам да се сувише много разговара на телефонима. Најчешће се дешавају забуне због претеране употребе. Сваки старешина треба да је на месту одакле потпуно види све шта се ради, треба да се унесе у задатак, који му је дат, употребљујући средства која су му стављена на расположење са потпуном слободом. Обраћати се у овим случајевима кад нису средства довољна или у оним кад се има тешкоћа, које се не могу савладати.
Свака борба за себе је проблем, о сваком детаљу треба размислити. Грубе грешке кажњавају се крвљу војника и старешина. Тако јуче на пр. командант 1. бригаде није организовао везу са својим командантом артиљерије и ако је то мојом заповешћу ОБр. 1871 од 12. октобра нарочито прецизирано.
Не ваља тако радити, треба имати више енергије у командтским припремама. Због слабе узајамности десило је се то да пешадија наступа без помоћи артиљерије и разуме се жртве су веће.
Требало је извидети положаје, места противничких митраљеза, места његовог стрељачког низа све то добро бомбардовати. Кад настане наступање пешадије то исто радити у употреби артиљерије. Међутим командант је тукао артиљеријом позадину положаја, неке слабе противничке делове, који су се у забуни рокирали. На моје питање у 14 час. зашто се не бију положаји противнички одговорило ми се преко начелника штаба 1. бригаде, да је то непотребно, јер је слаба ватра и да се туку простори позади где се противник прикупља.
Команданти сами виде да је овде такав посао, који се може тако рећи свршити само артиљеријом. Треба добро уочити заклоњена места митраљеза и скривених војника иза камена, места противничких опкопа и радити артиљеријом.
Никакве користи команданти неће имати од артиљерије ако се ватра не прецизира. то је пуцање а није гађање, само бадава бацање метака, замара своје тобџије и кад треба да их помогну или је муниција утрошена или замор код послуге такав да се активно не може радити. У покрету пешадије приметио сам, да се ова пребацује без довољне помоћи пешачке и митраљеске ватре и то не ваља. На згоднијим местима треба поставити митраљезе као наслон укопати их.
Сем њих извесне пешачке групе такође се постављају, кад се тај наслон отвори и снажна ватра обезбеди појединци и поједина одељења скривено грабе земљиште. Кад се све ово са садејством артиљерије у складу врши противни не може мирно да садејствује као на стрелишту као што је то њему јуче дозвољено код онаквог рада.
Најтежи проблем то је приближавање к противнику до блиских одстојања. Треба размишљати о њему у напред и не бацати људе у залуд.
Да команданти бригада у будуће пазе на ове моје примедбе и настану да се овај посао у раскорак као јуче не врши, јер ће они изгубити своје пешаке без резултата великих”.
У току дана:
Са ОБр. 1923 од 9 час.наређено је командантима десне и леве колоне и артиљерије следеће:
“У вези мојих наређења данас се има продужити напад и то:
1. бригада тежећи да освоји непријатељске положаје а 2. бригада груписаће што више снаге да овлада селом Бродом. Свој рад потпомагати снажном артиљериском ватром.
2. Сат покрета пешадије наредиће се по споразуму са командантом Моравске дивизије.
Све припремити за интензивно извршење задатка. Не дозвољавати потчињеним командантима да се више одговарају како због суседних колона не могу да напредују, мора се нападати целим фронтом сваки ка свом објекту”.
У 10.15 час. десна колона (1. бригада) избила је једном четом на највиши ћувик „Каменита Чука” (Крастава), упућена је још једна чета на највиши ћувик да ојача чету која је избила на тај ћувик. О овоме известио је начелник штаба Моравску дивизију и I армију.
Са ОБр. 1924 од 10.25 час. командантима десне и леве колоне и артилерије наређено је:
„Моравска дивизија отпочиње са пешадијом напад данас 15. октобра у 11 часова,
Наређујем:
Да у вези мојих досадањих наређења заједнички рад с пешадијом отпочне у исто време. Командант десне колоне да
ступи у споразумну везу са командантом левог крила Моравске дивизије за заједнички напоредан рад.
Све покрете пешадије потпомагати снажном артиљериском ватром нарочито противу непријатељских заклоњених митраљеза.
Командант десне колоне биће потпомогнут и артиљеријом Моравске дивизије противу Камените чуке чим то захте”.
У 11 час. доставио је телефоном начелник штаба I армији ситуацију и следећи распоред: С десног крила на левој обали Црне реке 2. и 1. батаљон 21. пука, пуковска резерва 3. батаљон.
Лево (западно) 3, и 1. батаљон 22. пука до с. Брода све на левој обали Црне реке.
У резерви десне колоне (1. бригаде) 2. батаљон 22. пука на десној обали Црне реке а позади 21. пука.
Лева колона: Према јужној ивици с. Брода 3. батаљон 23. пука, 1 чета 2. батаљона 23. пука на левој обали Црне реке а на десној обали 1. батаљон 23. пука, пуковска резерва једна чета 2. батаљона 23. пука. У резерви леве колоне (2. бригале) 2 чете 2. батаљона 23. пука.
У левој колони на десној су обали 11 митраљеза, овде су урачуната и 4 митраљеза 24. пука.
У општој дивизиској резерви три батаљона 24. пука са 8 митраљеза.
Командант десне колоне са ОБр. 894 од 11 час. извештава: „Једна чета 21. пука избила је на теме „Каменитог ћувика” у 10.15 час. упућена је још једна чета.
Да би се чета на каменитом ћувику обезбедила од бочне ватре, молим да се и лево крило Моравске дивизије креће у напред”.
Са ОБр. 1926 од 11 час. достављено је командапту Моравске дивизије следеће:
“Данас 15. октобра у 10.15 час. са крајњег мог десног крила избила је једна чета 21. пука на теме Каменитог ћувика, упућена је још једна чета у лево од ове.
Да се рад ових чета неби компромитовао молим, да наредите команданту вашег лево- крилног пука да изађе у висину мог борбеног поретка”.
У 11.30 час. наређено је команданту 1. бригаде (десне колоне) да упути и 4 митраљеза двема четама које су избиле на теме Камените Чуке (Краставе).
Са ОБр. 1926 од 11.50 час. извештен је комапдант 1 армије о следећем:
„Данас 15. октобра у 10.15 час. заузето је теме Камените Чуке према моме десном крилу, да би се обезбедио успех за даљи рад мога десног крила молим, за наређење команданту Моравске дивизије да што пре изађе са својим левим крилом у висину мога десног крила.
Са ОБр. 1927 од 12.20 час. команданту 1 армије достављено је следеће:
“Молим команданта да ме ослободи од француских батерија јер у најважнијим моментима неће да раде а споразум са њима врло је тежак- готово немогућ.
Командант армијске артиљерије приликом постављања батерија није сматрао за нужно ни да пита потписатог о артилерији. Одмах сам усмено известио пуковника Лазића, да ће рад бити негативан са овим батеријама а још незгодније ће бити кад се буде захтевало да иду напред.
Имам част да о свему овоме известим команданта”.
Командант десне колоне са ОБр. 896 доставља следеће:
„У вези мога усменог извештаја преко команданта дивизиске артиљерије, молим да ми се место двеју француских батерија даду две српске пољске батерије или бар једна, ово за то, што ме француске батерије не потпомажу добро и не бију циљеве које захтевам преко команданта моје и дивизиске артиљерије, ово за то што се ваљда не можемо споразумети”.
Командант леве колоне са ОБр. 620 од 13 час. извештава:
“Од 8 час. до сада артиљерија ове колоне туче непријатељске опкопе.
Моје крајње десно крило извршило је покрет у напред за 2- 300 мет., што се и даље врши у циљу обухватног распореда према источној ивици с. Брода. Непријатељ дејствује јаком пешадиском и митраљеском ватром а јако туче са две цеви хаубичке моје лево крило северо- источно од с. Букри и јужно од тога једном пољском батеријом. Сем тога туче повремено брдском батеријом северно од с. Брода.
Лично вршим коректуру артиљериске ватре. Успело се да се поруше две куће у с. Броду где су била смештена 3 митраљеза бугарска.
Молим да се паралише анфиладно дејство непријатељске артиљерије од с. Букри.
Код десног француског крила никакве промене”.
Командант Моравске дивизије са ОБр. 1422 од 13.25 час. доставља:
„Ваш извештај ОБр. 1926 примио сам а кретање ваших чета на крајњем десном крилу види се са осматрачнице ове дивизије.
За олакшање кретања ваших чета левокрилни (1. пук) поставио је своја 4 митраљеза на суседном ћувику источно од ћувика на који избијају 2 чете. Стрељачки строј левокрилног пука ове дивизије налази се већ од јуче на предњој ивици горе поменутог ћувика и са те стране кретање вашег левог крила потпуно је обезбеђено”.
Са ОБр. 1932 од данас наређено је команданту десне и леве колоне и артиљерије следеће:
„Добар резултат који је постигао командант 1. бригаде, треба што пре проширити заузимање целога стеновитог виса и његовим што солиднијим утврђивањем. Да би се тај положај сигурно одржао заложити на њему довољно снаге и резерву тога крила привући што ближе и укопати.
У истом смислу потребно је кренути десно крило 22. пука те да заузме подесне ослоне тачке.
Тај маневар 22. пука да потпомогне командант 2. бригаде заузимањем источне стране с. Брода.
Не оклевати са овим послом него га што енергичније изводити, јер ће на тај начин цео маневар најјефтиније да кошта.
Препоручујем командантима на заузетим одсецима што боље укопавање и зидање ограде (заклона) од камена те да би се војници заклонили од артиљериске ватре која може да буде све већа, у колико се напредује, због отворености терена.
Војницима дотурати пијуке и велике ашове за организацију заузетих положаја. У овоме бити што енергичнији, јер је боље радити целе ноћи него губити безкорисно људе.
Моравска дивизија предузима вечерас општи напад, час јавићу”.
У 15.30 час. командант Моравске дивизије јавља телефоном, да још не сме да излази на теме косе источно од заузете Камените Чуке (Краставе) јер ће добити ватру с левог бока од непријатељске батерије северно од Велесела. С тога је решио да ноћу 15./16. октобра предузме општи напад пешадијом целе своје дивизије. Јавиће тачно о часу покрета и моли да садејствује и наша десна колона овоме пројектованом нападу Моравске дивизије.
Рад артиљерије у току овога дана:
1) Артиљерија леве колоне (3 брдска Дебанжова топа, један вод 2. пољске батерије, 42. француска пољска батерија, један кратки француски топ 155 мм. – Батерије на истим положајима.
Према заповести команданта дивизије од данас ОБр. 1919, данас је продужен рад од јуче и батерије су од 8 час. отпочеле бомбардовање непријатељских ровова у с. Броду а нарочито источну страну. Ово бомбардовање продужено је преко целога дана са успехом.
1. брдска батерија у току дана обасипана је у два маха јаком ватром непријатељске пољске и хаубичке батерије, те је у то време морала обуставити ватру.
Ситуација дивизије до 18 часова:
“У току дана дивизија је овладала деловима десне колоне источним делом Камените косе на левој обали Црне реке северо- источно од с. Брода, а десно крило леве колоне извршило је покрет у напред на левој обали Црне реке ка с. Броду за 2- 300 метара.
Овога часа у 18.30 час. дивизија је у току даљег извођења напада, датом јој просторијом.
Промене у распореду доставиће се накнадно.
Рањен један редов из опште резерве. губитци од колона још нису добивени, доставиће се накнадно.
Командант десне колоне са ОБр. 900 у 18 час. извештава:
“Од 8 час. до сада са малим прекидима артиљерија ове колоне тукла је непријатељске опкопе. После изведене снажне артиљериске прииреме у 11 час. моје крајње десно крило извршило је покрет у напред 200- 300 мет., у циљу обухватног распореда према источној ивици с. Брода.
Даље кретање заустављено је услед јаког дејства бочног пешадиског и митраљеског од непријатеља са ћувика према крајњем левом крилу 1. бригаде.
Сем тога непријатељ је тукао анфиладно моје крајње лево крило са две хаубичке цеви северо- источно од с. Брода и јужно од тога села једном пољском батеријом и повремено једном батеријом брдском северно од с. Брода. Од 17.45 час. непријатељска пољска батерија и једне хаубичке батерије једна цев северо- источно од Велесела, туку моје десно крило и позадину.
Наредио сам команданту артиљерије моје колоне да у 18.20 час. отвори интензивну јаку ватру на противничке опкопе а после 5 минута непријатељ се је појачавао према Каменитој чуки покушао је да је заузме али је одбијен дејством хаубичке, пешадиске и митраљеске ватре. Непријатељ је својом артиљериском ватром тукао наш први борбени ред, а обичном ватром његове пољске и хаубичке батерије долину Црне реке.
Морално стање наших трупа добро.
Губитци код 21. пука: до сада погинуло 7 редова и 43 рањено, код 22. пука погинуло: 1 каплар и 3 редова; рањено:
1 подофицир, 2 каплара и 8 редова, код артилерије нема.
Утрошак муницнје код 21. пука: пушчане 7.350, митраљеске 6650, код 22. пука: пушчане 24.500, митраљеске 4330 метака. код артилерије: код 2. хаубичке батерије 230 граната, код француске артиљерије шрапнела 680, граната 1150.
У овом моменту води се јака пешадиска, митраљеска и артиљериска ватра на целом фронту бригаде”.
Командант леве колоне са ОБр. 622 оа 18.30 час. доставља:
“бригада у данашњем нападу успела је да са две чете заузме десну чуку Каменитог виса и да се одржи на њему. У току дана 2. хаубичка батерија обилно је помагала рад ове бригаде.
41. француска батерија извршила је врло штедљиво наше захтеве а 31. француска у опште је слабо дејствовала. Из ових батерија били су код бригадне осматрачнице два осматрача 41. и 31. француске батерије.
Осматрач 41. вршио је своју дужност а осматрач 31. није показивао ни вољу ни дужност а кад сам му ја преко мојих официра покушао објашњавати земљиште и тражио да јави својој батерији шта треба да гађа одговорио је, да он за то није квалификован и да не зна да врши коректуру. Безусловно би требало да се сутра упути на бригадну осматрачницу француски командант дивизиона или његов официр осматрач ради регулисања њихове ватре, да је прекине, после чега ће се отпорити најјача пешадиска, митраљеска и артиљериска ватра а рововски ће топови дејствовати и да се натера противник да поседне ровове а по том ће се отворити интеизивна артиљериска ватра у циљу да се противнику што већи губитци нанесу.
Услед дејства наше артиљерије данас су порушене две куће у с. Броду, где су била смештена три непријатељска митраљеза.
Распоред трупа наш као и што сам данас са ОБр. 617 у 7 часова известио са разликом померања мога десног крила у напред.
У 19 час. примљено је наређење команданта 1 армије ОБр. 2499 следеће садржине:
„За сутрашњу а и будућу акцију армије у главноме вреди моје наређење ОБр. 2449 а за бригаду ђенерала Фуркади и ОБр. 2461.
Врлетни терен испред фронта Моравскс дивизије и Вардарске већ и сам по себи принуђава на постепено делимично померање и освајање појединих земљишних одсека. Ови покрети треба да буду потпомагани што тачнијом ватром артиљерије.
Прве делове пешадије, који избијају на плато испред фронта треба што живље ојачавати при подилажењима, који треба према ситуацији одмах да се утврђују.
Ову постепеност у покрету и узајамно потпомагање обојих дивизија продужавати и на даље до наређења општег напада пли до избијања обеју дивизија на плато испред њиховог фронта, после чега ће по потреби следовати моје нарочито наређење”.
Са ОБр. 1940 командантима десне и леве колоне и артиљерије наређено је:
„Командант I армије наредио је за сутрашњу а и будућу акцију у главном важи наређење ОБр. 2449 (ове команде ОБр. 1919).
Достављајући предње наређујем, да команданти продуже заузимање појединих тачака пред својим фронтом, очекујући на даље моје наређење за општи напад, солидно утврђујући”.
Губитци: погинули ноћу 15./16. октобра резервни пеш. ппоручници из 21. пука: Стојан Ђ. Живковић и Ђорђе С. Ореовац; рањени ноћу 15./16. октобра: резервни капетан II кл. Игњат С. Стефановић, резервни пеш. ппоручници из 21. пука: Алекса Н. Спасић, Светомир К. Марковић, резервни ппоручник Јован Т. Стојичевић из 22. пука, резервни пеш. поручници из 21. пука: Драгољуб Ђ. Манојловић, Милан С. Дрењаковић, активни пеш. потпоручник Јанићије П. Савић из 21 пука, активни пеш. поручник Андрија М. Миловић из 21. пука; контузовано ноћу 15./16. октобра: активни пешад. капетан II кл. Тодор К. Милићевић из 21. пука и резервни пеш. ппоручник Спира А Дудић из 21 пука.
Погинуло: 1 подофицир, 6 каплара и 19 редова; рањено: 15 подофицира, 17 каплара и 141 редов; контузовано: 2 подофицира и 8 редова; нестало 15 редова.
У материјалу: покварен један брдски Дебанжов топ и два мунициска брдска сандука избушена.
Наше и непријатељске трупе у главном су остале на својим положајима.
Од непријатељских трупа у борби овога дана учествовали су: 12., 23., 28., 44. и један батаљон 30. пешад. пука бугарског, са око 7 батерија разних калибра.
Наше и непријатељске трупе способне су за даљу борбу.
Попуна муницијом, исхрана и свакуација рањеника вршена врло добро.
Утрошено муниције: пушчане 63.320, митраљеске 29.280 метака, артиљериске 1954 метка.