16. октобар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току овога дана Врховна Команда је примила ове важније извештаје:

Од команданта I армије:

ОБр. 2501 у 7.58 часова:
“Ноћ 15./16. октобра: Код Моравске дивизије у току целе ноћи била је с времена на време обострана јака пешадиска и митраљеска и повремена артиљериска ватра- једна непријатељска хаубичка батерија имала је осетно дејство и прекинула телефонску везу са напредним колонама услед чега се нису могли добити детаљни подаци. Код Вардарске на Чуку, коју су синоћ наши заузели, непријатељ ноћас четири пута нападао, три напада одбијени, четврти пред зору успео, наши се задржали под самим врхом. У овим борбама заробљени су три бугарска војника из 44. пука. Код Коњичке дивизије и француске бригаде ништа ново. Извештај о губитцима накнадно. Промене у распореду нема”.

ОБр. 2523 депеша.
“16. октобра код Моранске дивизије:
У току целога дана борба средње јачине. Десно крило нешто мало напредовало, али је ово без осетних последица. Јачи напор и већи успех били немогући поглавито због бочне ватре са десне стране. Код Вардарске дивизије обострана артилериска и повремена пешадиска ватра без видних резултата.
Код француске бригаде: артиљериско дејство у циљу рушења непријатељских фортификацијских објеката и препрека. Непријатељ тукао бригаду тешким оруђима али га наша артиљерија ућуткала.
Код Вардарске дивизије заробљено 10 војника- један из 10., остали из 44. пука; нису могли бити испитани, јер су због отвореног и брисаног терена цео дан лежали у нашим рововима.
Код Вардарске дивизије јуче заробљен један из 12. пука, -изјавио: између сливице и Кенали су: 21., 44., 12. и 23. пук, источно од Сливице 27. и 28., дошли да смене 55. и 56.; западно од Кенали су 33. и 51. пук; чуо да је дошло 2. дивизија, 10. ће од Кавале доћи код Дојрана да смени 11., која ће доћи овде. 2. и 10. смениле две турске; чуо да су два немачка пука дошла код Ресна. Морал код бугарских војника рђав- подељени у Аустрофиле и Русофиле, оскудевају у артиљериској муницији.
Код француске бригаде заробљено 6 војника из 23. пука. 0 губитцима накнадно; сутра се акција продужава.

ОБр. 287 у 10.20 час.
“Још при почетку заузимања Кајмакчалана позајмио сам команданту III армије и придао по наређењу Врховне Команде извесан број мојих пољских и брдских топова. Код њега су још на употреби један пољски, 2 брдска 80 мм. и један Данглисов, тражено је повраћање неколико пута, али их никако не враћа. Потребно је категоричко наређење, да ми се ове све цеви у најкраћем времену врате. Исто тако, потребно ми је, да ми се врате 3 Дебанжове батерије позајмњене још од пре 122. француској дивизији, јер имам неколико пољских и хаубичких цеви демонтованих па дакле и без употребе. Прилике на моме фронту ово повраћање артиљерије у свој састав неминовно захтетају. Мени је потребан одговор Врховне Команде по овом питању”.

Од команданта II армије:

ОБр. 2936 у 7 час.
„Сем местимичног пушкарања и повремене артиљериске ватре ноћ 15./16. октобра прошла без значајнијих догађаја. Промене у распореду: вод 1. Данглисове батерије са Баховске косе пласиран је на највишу пожарску чуку а вод исте батерије са Ветреника на Баховску косу, вод 2. Шумадиске пољске батерије са Струпинске косе пласиран на Пожарску косу. Једна хаубица 1. Шумадиске хаубичке батерије, која је била северно од Севријана ишла је у састав своје батерије, пошто је њену улогу примила хаубичка батерија са одсека Тимочке дивизије, 1 топ 155мм. на положају код с. Ранислава, пласиран је код с. Тресине. Штаб 1. бригаде Шумадиске дивизије (десног одсека) из Ранислава у Пребедиште”.

ОБр. 2973 У 8.45 час.
Губитци Тимочке дивизије у току 15. октобра: 2 редова рањена зрном „думдум”. Губитцима по извештају ове армије ОБр. 2898 од 15. ов. месеца додати једну убивену мазгу”.

ОБр. 2943 у 14.36 час.
“Стање код ове армије у подне:
Од 8 часова отпочела је припрема напада артилериском ватром противу Сокола и тучење ровова на Добром пољу. Под заклоном ове артиљериске ватре наша је пешадија почела узилажење уз Соколске косе. Једновремено с овим упућени су извесни пешадиски делови ка Добром пољу. У 12 часова чују се пушке и бомбе на Соколској коси. На осталим деловима фронта врши се јак притисак, артиљеријом и извиђачким деловима”.

ОБр. 2959 у 18.35 час.
“Стање код ове армије у 18 часова:
Наша артиљерија са Пожарских положаја тукла непријатељске ровове на Добром пољу и продужила припрему пнпада на Сокол. Под заштитом те ватре наша пешадија полако наступа напред. У 16.20 часова код трупа према Соколу жива пушчана и митраљеска ватра. На осталим деловима фронта нема ничег новог”.

ОБр. 2964 у 22.35 час.
“Стање код ове армије до 19 часова:
Трупе упућене за напад на Сокол са јужне и југо- источне стране, под борбом су узилазиле уз Сокол. Лево крило, које је у тесној вези са десним крилом трупа Дринске дивизије, сада се налази на 300 мет. од највишег врха на Соколу, а десио крило избило је на ивицу шуме и налази се пред препрекама од жица на гребену, који везује Сокол са Добрим пољем. Делови пак упућени ка Добром пољу, а потпомогнути ватром наше артиљерије доспели су негде пред другим а негде пред трећим редом ровова и зауставили су се на неколико стотина метара од жица. За време подилажења Добром пољу ови делови су трпели од пешадиске ватре с фронта и артилериске ватре са истока од Ветреника. На осталим деловима фронта нема ништа ново”.

Од команданта III армије:

ОБр. 3477 у 1.20 час.
“Дринска дивизија имала губитака 13. октобра, подофицира, каплара и редова погинуло: 13, рањено 91, контузовано 2 -а 14. октобра официра рањено 2, подофицира, каплара и редова погинуло 5, рањсно 21. Дунавска дивизија имала губитака 13. октобра: официра рањено 1, подофицира, каплара и редова погинуло 3, рањено 16, -а 14. октобра официра рањено 2, подофицира, каплара и редова погинуло 4, рањено 2, конитузовано 1”.

ОБр. 3478 у 6.18 час.
„Стање у току ноћи 15./16. октобра код Дринске дивизије између 19 и 20 час. непријатељ је покушао напад на десно крило леве, и лево крило десне колоне. Напади су лако одбијени. Преко целе ноћи обострана пешадиска ватра кад јача кад слабија. Код Дунавске дивизије слабија пешадиска и повремена артиљериска ватра. Промене у распореду нема”.

ОБр. 3483 у 12.50 час.
“У току пре подне 16. октобра код Дринске дивизије отпочела је у 8 часова артиљериска и одмах затим и пешадиска акција противу Сокола, акција се продужава. На осталом делу фронта те дивизије ничег значајнијег. Код Дунавске дивизије слабија артилериска ватра.

ОБр. 3497 у 19.10 час.
„Из послатог извештаја ОБр. 3445, бројнога стања јединица ове армије на дан 13. октобра, види се следеће ефективио стање бораца- пушака: Дринска дивизија 5170; Дунавска дивизија 4228; 1. Тимочка бригада 2486; Добровољачки Одред 815 и Батаљон Срба Добровољаца 317 свега без 12. пука 13069. Како је ово бројно стање веома слабо с обзиром на додељени нападни фронт оној армији, то молим да се фронт трупа ове армије смањи чим прилике буду дозволиле”.

ОБр. 3500 у 21.13 час.
„Ситуација до )9 часова 16. октобра:
Код Дринске дивизије: Делови, који нападају највиши врх Сокола дошли су до места где почиње нагиб под 80 степени. Ту су стали, једно одељење успузало се на стењак 50 мет. испод највишег врха; Бугари котрљају стење- бацају бомбе; делови који нападају северни крај Соколске греде овладали су једним бугарским ровом на јужној падини ове греде ближе гребену. Том приликом заробљено 30 непријатељских војника из 49. пука. Код Дунавске дивизије слабија артиљериска ватра. Промене у распореду: 3. батаљон 18. пука из резерве леве колоне сменио је 3. батаљон 9. пука са центра исте колоне”.

Од пуковника Миловановића:

ОБр. Службено шифрованом депешом:
“У 17.50 час. стигох на осматрачницу команданта Дрниске дивизије- Флока. Напад вршен целога дана и пешадијом и артиљеријом на Сокол а у сагласности са левим крилом Шумадиске дивизије.
Сокол је каменити хрбат са врло повољним фронтом по непријатеља и веома стрмим каменитим падинама према Дринској дивизији, тако да напад на њега заиста представља велике тешкоће. Ипак се напредовало и дошло негде на 150 негде на 40- 100 м. до главног гребена, а сем тога дошло се у чвршћу везу са левим крилом Шумадиске дивизијс. Сутра се продужује напад.
Снабдевање муницијом због великих даљина и тешког терена недовољно.
Неопходно је потребно повећати армији средства за пренос у камијонима”.

Од делегата ђенерала Рашића:

Депешом №474 у 10.50 час.
„Талијанска Влада одобрила је, да заробљени Словени могу ући у српску војску као добровољци али не колективно већ појединце. Жофр наредио своме представнику пуковнику Гондрокуру, да ради са руским и српским војним аташеом, да се што већи број добровољаца упише. О резултату уписивања извештаваће ме овде”.

Од енглеског официра за везу у штабу Француске војске у Солуну добијен је овај извештај:

“Са једног непријатељског аероплана, који је прелетео енглески фронт код Струме, бачене су фотографије српског потпоручника пилота Бранка Наумовића и фраицуског наредника пилота Мориса Роабла са извештајем, да су ови оборени и заробљени приликом бомбардовања Софије и да је том приликом наредник пилот Роабл лако рањен у руку а потпоручник Наумовић остао здрав. У том извештају стоји и ово:
“Не брините се за њихову судбину. Ми поштујемо у њима достојне противнике који су се надметали са нама у храбрости и испунили свој задатак”.
29. септембра 1916. године, командант српске авиације француски мајор Витра наредио је потпоручнику пилоту Бранку Наумовићу, да се 30. септембра крене из Микре аеропланом Фарман Ф 40 као извиђач француском каплару пилоту Морису Роаблу ради бацања бомби на Софију, као репресалија због бомбардовања Солуна, па да за тим продуже за Румунију ради извесног усменог саопштења у Букурешту.
Потпоручник Наумовић са пилотом Роаблом кренуо се из Микре у 7.15 час.; пад Софијом су били у 9.15 часова. Непријатељ је знао сат раније за овај долазак, те је био спремио све за одбрану. Аероплан је тучен врло јаком артиљериском ватром (одбрана Софије) са око 40 оруђа, али срећом нетачно. Из апа рата бачене су три бомбе на варош Софију, причинивши доста штете и једну ван вароши.
По изласку из артилериске ватре, кренули су се за Румунију, али су тада нападнути од стране пет бугарско- немачких аероплана типа Фокер, Албатрос и Л. В. Г.. Борба се водила 25 минута и била је очајна. Потпоручник Наумовић својим митраљезом оштетио је два непријатељска аероплана и приморао их је као оштећене да се спусте, али је и њему лако рањен пилот француз Роабл, који је као рањен и даље пилотирао још 10 минута, док је потпоручник Наумовић, коме је нестало муниције, плашио нападаче празним митраљезом. Резервоар бензина био је пробијен, апарат је био изрешетан митраљеском блиском ватром, мотор аероплана престао је да ради, а команде биле су пресечене сем оне за дубину. Тако, аероплан је падао стално митраљиран од остала три непријатељска аероплана и пао је на једно брдо венца планине Балкан у близини с. Своге (45 км. северно од Софије). Апарат је био сав скрхан и ппоручник Наумовић контузован при паду и онесвешћен. Три непријатељска аероплана тада су се спустили и заробили ппоручника Наумовића и рањеног храброг пилота француског каплара Роабла.
О овом догађају писали су скоро сви Софиски листови. Бугарски лист “Утро” од 2. октобра 1916. године, у опису ове ваздушне борбе, између осталог наводи: “да је каска потпоручника Наумовића на неколико места пробијена шрапнелским и митраљеским зрнима и да се на аеропланским остатцима могло избројати око 142 удара од метака”. По другим листовима, наши авијатичари остали су само чудним случајем живи у ваздушној борби и при паду аероплана.

ЛБр. 8009
Од санитетског одељења:

“Доставља Начелнику оперативног одељења Врховне Команде, да је Начелник Штаба Врховне Команде са ЛБр. 8009 од 14. тек. меесца донео решење, да се у Зејтинлику отвори једна болннца са називом „Болница Саобраћајног Одељења Врховне Команде”.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 6446 у 19 час.
Команданту I, II и III армије

„Мојом заповешћу за 14. тек. месец ОБр. 6216 наређен је одсудан напад на непријатеља.
Из личнога посматрања, као и из извешћа дотичних команданата уверио сам се, да је наша артиљерија одлично дејствовала и припремила напад, но да га пешадија није извела са онквом енергијом како се од ње могло очекивати, па наравно није ни постигнут жељени успех.
Да пешадија није енергично дејствовала нити се у довољној мери користила артиљериском припремом убеђује ме и то, да су губитци овога дана као и следећега сасвим безначајни, док сам уверен да је неиријатељ, чија је артиљерија много слабија од наше, сразмерно слабо дејствовала, морао имати несравњено много више губитака од наше артиљерије, него наша пешадија од његове артиљериске и пешадиске ватре.
Скрећући пажњу командантима армија на ову појаву, ја их молим, да препоруче својим потчињеним командантима да настану најенергичније, да се не пропуштају подесни припремљени тренутци, него да се искоришћавају до крајње могућности, како нас неби затекла зима у овим планинама”.

ОБр. 6432.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну, свима војним изасланицима овде:

Стање 15. и ноћу 15./16. октобра тек. године:
II Армија- Артилериска повремена борба, без значајнијих промена.
Са Кожуха пребегао један бугарски војник из 2. батаљона 45. пука; на Дудици је такође 45. пук, а источно 58.
Има 5 дезертера из 29. и 46. пука који веле: 29. пук и 2. батаљон 46. пука су на Добром пољу. На западном делу Доброг поља и на Соколу су 1. и 3. батаљон 49. пука а на Трнавској коси 1. и 3. батаљон 46. пука и остаци 11. пука. Изгледа да су две непријатељске хаубице на Кравици оштећене нашом ватром и одвучене са положаја.
У последњим борбама код Доброг поља запленили смо један потпун митраљез, 6 резервних митраљеских цеви, два постоља, два затварача, 58 кутија са пуним реденицима и т. д.
III Армија. – Дринска дивизија без промене. Обострана артиљериска ватра. Непријатељ је у току ноћи покушао два пнпада јужно од Груништа, који нису успели.
Дунавска дивизија јача артиљериска ватра, поглавито са наше стране.
I Армија. -Обична борба без важнијих последица. Вардарска дивизија била је успела да узме у току дана једну важну чуку на левој обали Црне реке али су је Бугари у току ноћи повратили пошто су је нападали четири пута.
Аеропланско извиђање 2. октобра у пределу Прилеп- Возарци показало око 400 кола у правцу од Прилепа ка Возарцима. Није било саобраћаја на путу Тополчани- Прилеп, Прилеп- Велес и од Возарца ка Градском и Кавадару. Парк код Прилепа око 100 кола. Никакав покрет трупа.
Вршене су многе коректуре и бацање бомби.
Само за српски текст: На савезничком фронту на Струми Вардару и код Флорине нема промене.

ОБр. 6466.
Команданту I, II и III армије, ђенералу Сарају и Милну свима војним изасланицима овде:

„Шумадиска и Дринска дивизија нападају данас на Сокол и Добро поље. После успешне артиљериске припреме наша пешадија стигла је на 15- 20 м. од гребена Сокола, где се борба продужује. На осталом фронту местимичма артиљериска ватра ради рушења непријатељских ровова и препрека”.

Српски званичан извештај

Солун 16. октобра
“15. октобра вођене су борбе на целом фронту, али није било значајнијих догађаја. Имамо 10 заробљеника. У борбама последњих дана код Доброг поља запленили смо један митраљез са доста муниције и резервних делова”.

Слични чланци: